israel real terrorist

Durum: 249 - 0 - 0 - 0 - 28.10.2017 19:24

Puan: 4272 -

5 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 25

cipralex

tarık tufan'ın '' anna'' şiirinde ismi geçen antidepresan.

uzak durulması gerekenler

menfaatçiler, her zamanın insanları, bukalemungiller

yutkunamamak

keşke doğru yaptıklarımdan değil yanlış yaptıklarımdan pişman olsaydım... işte böyle kocaman yutkunamamaklar vardır.

ya sevilen ya da nefret edilen şeyler

kayın valide (eğer şey demek yakışıkalıyorsa)

sadettin ökten

prof. dr. sadettin ökten 1942 yılında istanbul'da doğdu. 2004 yılında kırk yıldır çalışmalarını yürüttüğü mimar sinan üniversitesi güzel sanatlar fakültesinden emekli oldu.
yapı mühendisliği alanındaki eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra bilim tarihi ve felsefesi, kültür, medeniyet ve sanat alanlarında özel ilgi sahibidir. bu konudaki çalışmalarını farklı üniversitelerde verdiği bilim tarihi, yapı teknolojisi tarihi, kent kültürü ve estetiği dersleri ile değerlendirmiştir.

glossit

dilde papilla kaybı. nedeni b12 ve demir eksikliğidir.

trombofili

tekrarlayan venöz tromboembolizm eğilimi.

letarji

çok derin, sürekli, patolojik uyku durumu.

antidiüretik hormon

inflamasyonda kanda yükselir, bu da ödeme sebep olur.

pika

toprak, tırnak, çiğ bulgur ve pirinç yeme isteği. demir eksikliği sebep olabilir.
  • /
  • 25

doktor adamsın sana karı mı yok

doktorluk etiketi dışında kendini kurtaracak birşeyin olmadığını düşünen,dahası doktorluk elinden alınsa kendini çıplak hissedecek olan kişilerin hayat felsefesidir.bir insan sırf mesleğiniz için sizin hayatınıza girecekse zaten bitmişsiniz,aslında bir hiçsiniz zaten.

melih gökçek

twitterda caps lock acik yazmalariyla, imla hatalariyla meshur belediye baskanimsi. ankaradan cikislardaki kapilariyla, meydanlara indirdigi dinozorlariyla da adindan soz etmistir. marjinalliginin onda birini ulasim hizmetleri icin de kullansa fena olmayacaktir. o gune kadar kendisinden nefret etmeye devam edecegimz.

islamın bitmiş olduğu gerçeği

"insanoğlu, bilimde ve sanatta ilerledikçe soyut kavramlara ve yaşayışlara daha yaklaşacak ve din ihtiyacı gözle görülür bir hal alacaktır. bazı ilerlemeler sırasında dinden kopuşlar gibi görülen şey, gerçekte geçicidir ve din buhranının bir anlık enstantanesidir. rus uzay pilotunun, 'göğe çıktım fakat orada tanrıya rastlamadım' sözü ilk bakışta dinle ne kadar alay anlamı taşırsa taşısın, gerçek din ihtiyacının ters taraftan ortaya en kesin ifadesiyle çıkmasından başka bir şey değildir. bu bir barbar mantığıyla, aslında göğün daha ilk basamaklarında tanrıyla karşılaşacağı ve cezaya çarpılacağı korkusunun korkmazlık zırhına bürülü tezahürüdür. o uzay pilotu bir gün tanrıyla yalnız gökte değil yerde de karşılaşabileceğini, insanın göğe çıkmasının bir suç olmadığını, göğün tanrı ülkesi yerin insan ülkesi olmayıp hepsinin allah'a ait olduğunu öğrendiğinde dine dönebilecektir. bunu öğretecek olan da islamdır ve islamın ebedi olan çağrısıdır."
(bkz: sezai karakoç )

islamın bitmiş olduğu gerçeği

kendini çok zeki zanneden geleceğe yönelik boş tahminler yapıp ilerde çekeceği azabı düşünmekten kurtulmaya çalışan ateist zırvaları.
(bkz: bi bitmediniz)

dinlerin bitişi

(bkz: meal okuyarak dine laf atan deistin söylemi)
(bkz: bugün de neye inanmasan acaba diyen atayiz)
allah her şeyi bilendir.zaman ve mekandan münezzehdir.
çok da şeyapmamak lazım.herkesin inancı kendine aga.her koyun kendi bacağından asılır.
(bkz: kıyamet is coming )

şimdi en son baktım üşendim aga hepsini okumadım tabi.ne diyor herkes diyor arapça öğrenmek zorunda değil.
sen de ingilizce öğrenmek zorunda değilsin.neden öğrendin?herhangi bir makale kitap başka bi şeyi çeviriden oku.mesela şiir oku çeviri.kur'an da şiirseldir aga.çeviri bir şiir ne kadar sağlıklı olabilir.her çeviren nasıl çevirir?
"oku" diyen bir dinde yabancı dil öğrenmek her müslümanın görevi olabilemez mi?(sen öğrenme)
(bkz: olabilemez mi )
(bkz: dr.zakir naik) bu adamı dinle aga.şu anda nerdeyse en bilimsel din adamlarından biri.umarım faydalı olur.

dinlerin bitişi

öncelikle kuran teknik bilgi kitabı değildir, kaldı ki böyle bir iddiası da yoktur. neden olsun amacı bu değil. kuran gerekli görüldüğü yerlerde evren içerisindeki dikkat çekici gerçeklere işaret eder, o da ibret alabilelim diyedir.

1. kuran'da yazan '6 gün' ibaresi, sizin benim anladığımız 6 gün değildir, mekan ve zaman yaratılmadan önce hangi 6 günden bahsediliyor çok merak ediyorum. oradaki ibare yalnızca allah'ın bildiği 6 farklı dilimdir.
2. zülkarneyn suresinde bahsedilen ayetlerde geçen mesajlarda, şuan içinde bulunduğumuz zaman diliminden bahsetmez. müfessirler, alimler bile bahsi geçen ayetler üzerinde tam bir fikir söyleyemezken, adı geçen ayetten dünya’nın düz olduğunu çıkarmak saçma.
3.gece gündüz başka ne ile açıklanıyor, elektrik priziyle mi yoksa orangutanlarla mı? kuran’daki gece gündüze yetişemez ibaresi, her şeyde bir düzen vardır demektir. kaldı ki bu açıklamadan da ben yörüngeleri anlarım. açıp bakalım bu mevzulara. sorgulayalım lütfen, böyle olmuyor.
4. islam tabii ki maymundan geldik anlayışını reddeder, yaratılışçı bir görüşü vardır çünkü. onun dışında evrim ile ters bir görüşü yoktur, kaldı ki evrim sadece ‘maymundan geldik zaa xd’ anlayışını ortaya koyacak kadar basit bir teori değildir.
5. türkçe meallerde geçen kalp kelimesi arapçada aynı anlama gelmiyor, o işler öyle olmuyor. arapçada kalp kelimesi aynı zamanda akıl, zeka anlamlarına da gelir.

hakikaten din bitiyormuş. akjdfnsakjfn
tanım: bir zırva.

edit: yukarılarda bir yerde ''... buna rağmen tıbbiyelilerde bile bunun ilahi bir kitap olduğunu düşünen varsa çok yazık.'' gibi bir entry yazıldığı için bu entry’i yazma ihtiyacı hissettim, ister ateist olun ister makarnaya tapın zerre ilgilenmem. yeter ki milletin inançlarına riyakarca saldırmayın.

edit2: alttaki entry'e binaen, kuran aynı zamanda iki tür ayet açıklamıştır: muhkem (tek anlam), müteşabih (birden fazla anlam), kaldı ki açıkladığım ayetlerin hiçbirinde denildiği gibi 18. anlamına falan gitmedim, hatta açıklamaya çalıştığım ayetlerin içerisinde sadece zülkarneyn ile ilgili olanın anlamı çok daha derin dedim.

sezai karakoç

"bir ikindi vakti, galata kulesini arkana almış, köprüde, yenicami’ye doğru yürürken, yanından geçenler, bir bakışta, yeryüzünde henüz gerçek bilgisini taşıyanların tükenmediğini anlasınlar. insan, beş yüz yıl önce istanbul’da, bin yıl önce bağdat’ta, bin üçyüz elli yıl önce mekke’de, bin dokuz yüz yıl önce kudüs’te, üç bin yıl önce mısırda, dört bin yıl önce babil’de üstün insanın bulunduğunu bilir de, kendi gününde yaşayacağına inanamaz. sen, derinliği öylesine yüklen ve getir ki, her insan bu derinliği kendi derinliği sansın, şuuraltında bir umut buğusu, gerçek insana bir gün rastlayacağı güvenini kaynatıp dursun. senin derinliğinden topluma boz bulanık öyle bir cemre düşsün ki, gözüyle görmese, kulağıyla işitmese, eliyle tutmasa bile gerçeğin var olduğunu, kubbelerde çınladığını, kemerlerde bir örgü olduğunu duysun ve sezsin insan."

ateizm

ateizm olmasa nasıl deriz 'hadi atayizler bunu da açıklayın?' diye? bir de hande atayizi var çoğ komiğ çoğ üst düzey bir espri daha az gomiğini yapıcam bir dahakine
türkiye'de şu ana kadar hiç hindulara hristiyanlara yahudilere sallayan atayizle karşılaşmadım. hatta yurt dışında bile gittiğim yerlerde atayiz olduğunu söyleyip islama saldıran yabancı, çağdaş. gerici olmayan atayizler gördüm. aldın mı elentiriği annadın mı atayiz olduğunu ama hristiyan dini bayram ve ritüellerini kültür olarak gördüğünü ve yapmaktan keyif aldığını söyleyen insan gördü bu gözler.
atayizm tüm ruhsal varlık, metafizik dur la bu vikipedi kopyala yapıştırı oldu. copy paste yani aga
neyse 5b'den gluteus maximus atayizm adlı şiirini okuyor
atayizm inanmamak bir yaratıcıya,
atayizm her fırsatta sallamak islama,
atayizm bilim ilim irfan
atayiz olan çağdaş bu dünyada

atayizler bilim yapar sabah akşam
ben atayizim yea der ortamlarda
yobaz, gerici, evrim anahtar kelime
sen de kullan ortamda, yalnız gitme evine

atayizm der başı sıkışınca dua eder
tövbe kapısı açık lakin dönme geriye
gluteus maximus der ki herkesin inancı kendine
bana saldırmazsa saldırmam kimseye

kuran değiştirilmemiş tek ilahi kitaptır

tabularımı yıktığım da oldu, dinleri tarihleri ile de birlikte araştırdım ama nedense hiç gülüp geçemedim. dört dörtlük bir müslüman değilim, orucu eksiksiz tutmaya çalışıp beş vakiti bırakın cuma namazına bile sektirerek giden biriyim ama vicdanen de kalben de aklen de kuran-ı kerim'in değiştirilmediğine, değiştirilemeyeceğine inandım, inanıyorum, inanacağım.

bilimsel olarak islamiyetin ilk yıllarına ait olduğu kanıtlanmış kuran-ı kerimler ile günümüzdeki kuran-ı kerimler arasında tek bir harfin bile değişmediği görülürken dini konuları irdeleyen insanlara önerim ön yargılarını yenmeleri ve konuyu incelerken kalpleri ile de bakmaları. hakikati böylece göreceklerdir.

işçi çocuğu olmak

belli bir mesai saati olmadığı için bazı zamanlar babanızı günlerce göremeyebilirsiniz. bu size onun kazancına daha sadık olmanız gerektiğini öğretir. daha iyi hesap yapmaya başlarsınız, size verilen harçlığı hafta sonuna kadar yetecek şekilde kullanırsınız. okulda arkadaşlarınızın yanında genelde tok olduğunuzu gösterirsiniz. iki taraflı fedakarlık olur, hem babanız hem siz. demem o ki erken yaşta olgunluk kazanırsınız. en önemlisi de ileride meslek sahibi olununca babanızı unutmamaktır. bir baba on evlada bakar da on evlat bir babaya bakamaz.

Toplam entry sayısı: 249

sözlük yazarlarından genç tıbbiyelilere öğütler

1.insan olmanın gereklilikleri üzerine sorgulamalar yapın ve bunu uzunca yıllar devam ettirin ta ki sizi siz yapan prensiplerinizi kişiliğinize oturtana dek, ondan sonra alacağınız kararların ve davranışlarınızın prensipleriniz ile örtüşüklüğünü sorgulayın.
2.arkadaşlarınızla, hocalarınızla, hastalarınızla olan ilişkilerinizde etik sınırlar içinde kalın.
3.adam olun aynı anda birden fazla kişiye yavşamayın, hatta birine de yavşamayın ciddi olun ne can yakın ne canınız yansın.
4.para ve kariyer tapılacak şeyler değil, bunları önceleyip insanları harcarsanız at boku gibi kalırsınız.
5.farklı görüşlere açık olun,saygı gösterin, herkesten öğreneceğiniz birşeyler olduğunu unutmayın.
6.herkesle belli bir mesafeniz olsun, yalnızca ilişkiyi kastetmiyorum duygusal olarak da. çok kazık yiyeceksiniz şimdiden afiyet olsun ama herkes şerefsiz değil tabiki nasipliysen bir ömürlük dostluklar da kurabilirsin.
7.işinde ehil olman lazım, eğer kendi ailene hekimlik yapamayacaksan kimseninkine yapma. sınav değil öğrenme odaklı ol.
8. mutlaka bir hobi edin, spor yap. çok masa başında oturacaksın özellikle yüzme gibi omurganı destekleyecek sporlar yap ki ilerde problem yaşamayasın.
9.ilk sene çok kitap oku, devamlı kendini geliştirecek şeyler yap, ingilizce kursuna git bir daha bu kadar vaktin olmayacak.
10.üst sınıflardan birkaç kişiyle tanış her konuda çok yardımı olur
11.bu yaşa kadar dinin konusunda bir karar vermişsindir heralde, neye karar verdiysen onun gerekliliklerini yerine getirmelisin ki kendine saygın olsun. en eftali gençken yapılan ibadettir, farz olanları zaten yapacaksın nafileleri söylüyorum. benim 20-21 yaşında ölen arkadaşkadaşlarım var, bu işin sonrası yok erteleyenler helak oldu buyuruluyor. bil ki kuran okumadığın, nasihat dinlemediğin ve takvalı arkadaşlar edinmediğin sürece hep gerilersin çünkü şeytan boş durmaz. o yüzden sen de boş durmamalısın.
12.bil ki hiçbir stres (hastalık, ölüm vs. hariç) sana çevrene karşı nezaketsiz davranman, kalp kırman ve vefasız etmen için bahane oluşturmaz. şehir dışındaysan da eski arkadaşları, aileni, akrabaları ara sor.
13.görüşüne en yakın grubun sohbetlerine her hafta mutlaka iştirak et. ordan arkadaşlar edin.
14.sigara pişmanlıktır, sonra bırakılmıyor kendini kandırma.
15.her müslüman temsil makamıdır unutma. dağların yüklenmekten kaçındığını yüklenerek bir halt ettik artık dönüş yok bari hakkını ver.
16.ne yersen ye hak yeme.

doktor egosu

üzerine hepimizin özeleştiri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. her mesleğin bir tuzağı var ve galiba bizimkininki de kibir. allah muhafaza etsin.

şeriat

a bir de bilmiyorsak susalım, biliyorsak iftira etmeyelim lütfen :
1.nur suresi - kadının mahrem yerine bakmak günahtır fakat zina(coitus) değildir cezası allah katındadır, dünyada yaptırımı yoktur.
2-aç /muhtaç kaldığı için hırsızlık yapana ceza kesinlikle yoktur, bilakis toplum ve devlet her türlü muhtaç insana karşı sorumludur. yalnızca mal hırsından insanların emeğini gasp eden gaddarların uzvu kesilir.
3-savaş vb durumlarda kadın nüfusu erkeklerin birkaç katına çıkar bu durumda erkeklerin tek eşliliği sosyolojik sıkıntı doğurur. adaletli davranmak koşuluyla çok eşliliğe '' ruhsat '' vardır.sayı da 4e kadardır. kuranda tek eşlilik tavsiye edilmiştir, nitekim peygamber as. da damadına: kızı fatıma dan sonra bir kez daha evlenmek istemesi üzerine ya eşini boşayıp öyle evlenmesini ya da evlenmemesini emretmiştir. hz muhammedin as. evlilikleri ise özel şartlardır hz. ayşe dışında hepsi yaşlıdır.

tıp okuduğunu veya doktor olduğunu saklama hastalığı

sahip olduğum/olacağım mesleğin toplum nezdinde elit olması hasebiyle (ki bence helal kazanılan her meslek elittir) ben de saklamaya çalışıyorum.çünkü seni herhangi bir insan olarak tanıyıp gösterdikleri iltifat ve saygı ile bunu öğrendikten sonra gösterdikleri çok farklı, ve bu gerçekten rahatsız ediyor. insanlara olan saygım azalmasın diye yapıyorum malesef

hdpli vekiller neden hala mecliste

bugün figen yüksekdağ hakkında şanlıurfa cumhuriyet başsavcılığı 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. inşaallah yakında orda olamayacaklar. bunlar orada kürt halkının isteklerini dile getirmek ve hakkını savunmak için bulunmuyorlar. devletin imkanlarını sömürmek için ordalar, belediyeler de ha keza. eğer teröre karşı, pkk ya karşı dendiği gibi '' alternatif '' olsalardı en önce ben oy verirdim. kimse şehrin ortasında patlatan bombalardan, askere giden evladını kardeşini bir daha görememekten memnun değildir herhalde! tehditle oy aldıkları insanların bir oğlu dağda bir oğlu askerde, onlar mı istiyor allah aşkına.ordaki kafirler küçücük kızları dağa kaçırıyorlar, bu ne kadar ağır hele de müslüman bir aile için. tuzunuz kuru tabi siz bedel ödemeden komünist devrim (!) yapma hayalindesiniz. siyonistler mi söz verdi bunları size?! avucunuzu yalarsınız...

doktor egosu

üzerine hepimizin özeleştiri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. her mesleğin bir tuzağı var ve galiba bizimkininki de kibir. allah muhafaza etsin.

tıp okuduğunu veya doktor olduğunu saklama hastalığı

sahip olduğum/olacağım mesleğin toplum nezdinde elit olması hasebiyle (ki bence helal kazanılan her meslek elittir) ben de saklamaya çalışıyorum.çünkü seni herhangi bir insan olarak tanıyıp gösterdikleri iltifat ve saygı ile bunu öğrendikten sonra gösterdikleri çok farklı, ve bu gerçekten rahatsız ediyor. insanlara olan saygım azalmasın diye yapıyorum malesef

sözlük yazarlarından genç tıbbiyelilere öğütler

1.insan olmanın gereklilikleri üzerine sorgulamalar yapın ve bunu uzunca yıllar devam ettirin ta ki sizi siz yapan prensiplerinizi kişiliğinize oturtana dek, ondan sonra alacağınız kararların ve davranışlarınızın prensipleriniz ile örtüşüklüğünü sorgulayın.
2.arkadaşlarınızla, hocalarınızla, hastalarınızla olan ilişkilerinizde etik sınırlar içinde kalın.
3.adam olun aynı anda birden fazla kişiye yavşamayın, hatta birine de yavşamayın ciddi olun ne can yakın ne canınız yansın.
4.para ve kariyer tapılacak şeyler değil, bunları önceleyip insanları harcarsanız at boku gibi kalırsınız.
5.farklı görüşlere açık olun,saygı gösterin, herkesten öğreneceğiniz birşeyler olduğunu unutmayın.
6.herkesle belli bir mesafeniz olsun, yalnızca ilişkiyi kastetmiyorum duygusal olarak da. çok kazık yiyeceksiniz şimdiden afiyet olsun ama herkes şerefsiz değil tabiki nasipliysen bir ömürlük dostluklar da kurabilirsin.
7.işinde ehil olman lazım, eğer kendi ailene hekimlik yapamayacaksan kimseninkine yapma. sınav değil öğrenme odaklı ol.
8. mutlaka bir hobi edin, spor yap. çok masa başında oturacaksın özellikle yüzme gibi omurganı destekleyecek sporlar yap ki ilerde problem yaşamayasın.
9.ilk sene çok kitap oku, devamlı kendini geliştirecek şeyler yap, ingilizce kursuna git bir daha bu kadar vaktin olmayacak.
10.üst sınıflardan birkaç kişiyle tanış her konuda çok yardımı olur
11.bu yaşa kadar dinin konusunda bir karar vermişsindir heralde, neye karar verdiysen onun gerekliliklerini yerine getirmelisin ki kendine saygın olsun. en eftali gençken yapılan ibadettir, farz olanları zaten yapacaksın nafileleri söylüyorum. benim 20-21 yaşında ölen arkadaşkadaşlarım var, bu işin sonrası yok erteleyenler helak oldu buyuruluyor. bil ki kuran okumadığın, nasihat dinlemediğin ve takvalı arkadaşlar edinmediğin sürece hep gerilersin çünkü şeytan boş durmaz. o yüzden sen de boş durmamalısın.
12.bil ki hiçbir stres (hastalık, ölüm vs. hariç) sana çevrene karşı nezaketsiz davranman, kalp kırman ve vefasız etmen için bahane oluşturmaz. şehir dışındaysan da eski arkadaşları, aileni, akrabaları ara sor.
13.görüşüne en yakın grubun sohbetlerine her hafta mutlaka iştirak et. ordan arkadaşlar edin.
14.sigara pişmanlıktır, sonra bırakılmıyor kendini kandırma.
15.her müslüman temsil makamıdır unutma. dağların yüklenmekten kaçındığını yüklenerek bir halt ettik artık dönüş yok bari hakkını ver.
16.ne yersen ye hak yeme.

gercek islamı bilmiyor

(bkz: bilmek ile uygulamak arasındaki dev farkı algılayamamak)
seviyeye uygun bir örnek verelim ki otursun : mesela herkes sigaranın zararlarını bilir, ama içenler işine gelmediği için her duyduğunda kulak arkası eder, içmeye devam eder,çünkü bilgisini bilinç düzeyine taşıyamadığı için uygulamaya koyacak irade gösteremez.

tıp okuyan erkeklerin genelde entelektüel olmaması

tıp okumak bazıları için kendini gerçekleştirmek adına yeterli oluyor galiba, kişi sonrasında entelektüel gelişimi adına çabalamayı bırakabiliyor. tabi bu biraz çevreyle, aileyle alakalı da bir şey. ismail kılıçarslanın bir yazısı vardı bununla ilgili '' şallı erkekler, neşeli dindar kızlar '' diye.

idam cezası istemeyen insan

idam cezasına katiyetle karşı çıkan insanlar benim gözümde ya potansiyel katildir ya da tecavüzcü. ha tabi ülkedeki hukuk sisteminin aksaklıklarını öne sürerek karşı çıkanlar istisna, ama bu da idam cezasının belli adli suçlara sınırlandırılması ile çözülebilir diye düşünüyorum. idam kolay değil, hukuk sistemini iyileştirmek hedef alınmalı, yok biz beceremeyiz deyip adaleti uygulamaktan geri duran hukuk zaten olmayan hukuktur. toplu veya bireysel olarak haksız yere adam öldürmek onu bir ömür besleyerek ödüllendirilmemeli. kadın cinayetleri ve tecavüzleri asgari düzeye indirmenin en kestirme ve etkili yolu budur. eğitim diyeceksiniz, olmuyor arkadaşım, insanları eğitebilirsin ama bu hayvanları nereye kadar. isveç tecavüz oranı en yüksek ülke, demek ki eğitimle bir alakası yokmuş, cezaların caydırıcılığıyla alakalıymış. mevcut tck çoğu suçtan suçluyu koruyor, savunuyor.

israel real terrorist

allah razı olsun kardeşlerim, bir iki saate de kuyruğu acıyanlar gelir, onlara tavsiyem kesip kurtulsunlar,yoksa acıtmaya devam edeceğiz.

idam cezası istemeyen insan

kişi başka bir kişinin yaşama hakkına haksız yere saldırdıysa, pek tabi onun da bu hakkı elinden alınmalıdır. vicdana, akla en yatkın seçenek budur. ki dine göre de bu şekilde.

islamın bitmiş olduğu gerçeği

avrupa ve amerika'daki islamlaşma hareketlerinden, islam dininden ve nurundan bi haber zırvalık söylem, tarih gösterecek herşeyi ne diyeyim. neye inanırsanız inanın olacakları değiştirmez.

cemaat

denince akla son zamanlarda malum p. i. ç. (paralel ihanet çetesi) geliyor. bu şebeke tarafından kavram kirletilmeye çalışılıyor. cem sözcüğünden köken alır. kabaca topluluk manasına gelir. kafirler de pek tabii cemaat olabilirler. islami cemaat denince (hadislerde bahsedilen) tüm müslümanları içine alan kavramdır. yani ben herhangi bir arkadaşımla bir araya gelince cemaat olmuş olurum ve bu şekilde namaz kılarım. zındıklar herzamanki gibi(yukarda görüldüğü üzere) bunu da değerlerimize bok atmak için kullanacaklardır

içerik kuralları - iletişim