iyikivarsın

Durum: 156 - 24 - 11 - 0 - 16.06.2019 14:52

Puan: 2369 -

7 ay önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 16

sağlıklı beslenmenin pahalı olması

abd'de hazır gıda kültürü bu yüzden ortaya çıkmıştır. git gide ülkemizde de yayılıyor. yaşanan ekonomik krizlerden sonra sebze meyve fiyatlarındaki artış insanları anı kurtarmaya itti. gerçi hazır gıdalar bile pahalı ancak mecbur bırakılıyoruz.

mağara alegorisi

ortaya attığımız kavramların (özgürlük, eşitlik vs) nasıl oluştuğunu, bunlara bakışımızın aslında ne kadar sınırlı olduğunu görmemizi sağlıyor. gerçeklerin sandığımız kadar gerçek olmadığını, hepsinin bakış ve görüş açımızla alakalı zihinsel aktiviteler olduğunu anlamamıza yazrdımcı oluyor.

geceye bir şiir bırak

derinden derine ırmaklar ağlar,
uzaktan uzağa çoban çeşmesi,
ey suyun sesinden anlıyan bağlar,
ne söyler şu dağa çoban çeşmesi.

"göynünü şirin'in aşkı sarınca
yol almış hayatın ufuklarınca,
o hızla dağları ferhat yarınca
başlamış akmağa çoban çeşmesi..."

o zaman başından aşkındı derdi,
mermeri oyardı, taşı delerdi.
kaç yanık yolcuya soğuk su verdi.
değdi kaç dudağa çoban çeşmesi.

vefasız aslı'ya yol gösteren bu,
kerem'in sazına cevap veren bu,
kuruyan gözlere yaş gönderen bu...
sızmadı toprağa çoban çeşmesi.

leyla gelin oldu, mecnun mezarda,
bir susuz yolcu yok şimdi dağlarda,
ateşten kızaran bir gül arar da,
gezer bağdan bağa çoban çeşmesi,

ne şair yaş döker, ne aşık ağlar,
tarihe karıştı eski sevdalar.
beyhude seslenir, beyhude çağlar,
bir sola, bir sağa çoban çeşmesi...

faruk nafiz çamlıbel

asklepios

yunan mitolojisinde tıp ve sağlık tanrısı.

sabahları alarmla uyanmak

insanın ruh sağlığını bozan durum. daha sonraki sabahlar alarm kurmasanız bile aynı saatte kalkabiliyorsunuz. klasik alarmlar müzikleri yerine şöyle mezdeke vs çalsa belki de böyle olmayacaktım*

antidepresan niteliğinde şeyler

doğada yürüyüş yapmak. sevilen kişiyi görmek.

parayla saadet olmaz

parasız saadet olmaz. az da olsa insanın geçimini sağlayacak kadar para olsa ve her zaman sevgi saygı olsa tamamdır.

para limon bile satarak kazanılıyor ancak huzur, anlayış vs maalesef öyle değil.

the joy of painting

küçükken, bob ross o resimleri çizdiğinde bende büyük bir zevkle elime kurşun kalem ve kağıt alır aynısını yapmaya çalışırdım. tabii bi farkla, alizarin mavisi yoktu.*

etkileyici şarkı sözleri

anlaşıldı sen duruncaya dek
bu iş hep böyle sürüp gidecek
aşk her zaman bağrına saplı bir ok
senden bana hiç rahat yüzü yok
delisin delisin

en güzel kitap isimleri

yağmur kaçağı
attila ilhan'ıın bu şiir kitabının adını yıllar önce duymuştum. o gün bu gündür severim.
  • /
  • 16

sağlıklı beslenmenin pahalı olması

sosyoekonomik düzey azaldıkça obezite oranının artma sebeplerinden biri. sağlıklı beslenmenin pahalı olması insanları her şeyden önce gelen bir şeyden mahrum etmektir. her insan önce sağlıklı olmak ister yüksek fiyatlarla bunu imkansız kılanlar pasif bir şekilde toplumları hastalıklara ve sonuç olarak ölüme itmekte. burada badem sütünden falan bahsetmiyorum kaldı ki şu anda inek sütü bile oldukça pahalı. fiyatlar yükseldikçe menüler sebze protein karbonhidrat yağ dengesinden yalnız karbonhidrata ve sağlıksız yağlara kaymakta. uzun yıllardır ülkemizde gözlemlenen ve şu anki kalp damar cerrahisi kliniklerinin hasta arka planını dolduran bir şey: fakir ülkede margarin güzellemesi. tereyağı ve zeytinyağına ulaşamayan aileler kahvaltıda kaşık kaşık, yemeklerde kalıp kalıp margarin tüketmek "zorunda". yani avokado, kaliteli su, hormonlu tavuk vs. bunlardan daha da basit düşünülmesi gereken bir şey çünkü bu yaşadığımız toplumun uzun süredir başına bela olan bir şey. 2 çocuk düşünün bunların öğle yemeğinde ikisinin de karnı doyuyor, birinin dengeli öğün yiyerek diğerinin abur cubur yiyerek. aç değil, sağlıksız.

mağara alegorisi

platon tarafından devlet kitabında anlatılan teori.

bana bugünün cahil, düşünmeyen yobaz insanlarını anlatır ve bilginin aslında kolay bulunmadığını ve inançların ne kadar güçlü olabileceğini.

izlemek isteyenler için---->

'neyim ben ... falan mı'

kendisi konuştuktan sonra ortamda sessizlik oluşan kişinin verdiği tepki. "neyim ben, üç nokta falan mı!"

aziz nesin

soyadını alış hikayesindeki incelikle hatırladığım büyük yazardır.

"1934 yılında soyadı kanunu çıktı.

herkes kendi soyadını kendisi seçtiği için,

insanların bütün gizli aşağılık duyguları ortaya çıktı.

dünyanın en cimrileri 'eli açık',

dünyanın en korkakları 'yürekli',

dünyanın en tembelleri 'çalışkan' gibi soyadları aldılar!

kendime nesin soyadını aldım.

herkes, nesin? diye çağırdıkça,

ne olduğumu düşünüp, hatırlamam için."

band of brothers2. dünya savaşı'nda easy company olarak bilinen 101. hava indirme bölüğünün hikayesinin anlatıldığı 2001 hbo yapımı 10 bölümlük bir dizidir. dizinin yapımcıları tom hanks ve steven spielberg'tir. tarih ve özellikle 2. dünya savaşı meraklılarının kesinlikle izlemesi gereken bir yapımdır.

türkiye'deki eğitim sistemi

türkiye'de, türkiye'nin faydasına 70 yıldır hiçbir şey yapılmadığının göstergelerinden birisidir. amerika'daki ilk ve orta öğretime benzer bir sistemdir. ancak, amerika'da üst sınıfa hitap eden kaliteli üniversite eğitimi vardır. türkiye'de o düzeyde ne başlangıç ne de yüksek eğitim neredeyse yoktur. bu, halkı kontrol altında tutarak onları yönlendiren şeylerin eğitim ve bilgi olmamasını sağlar. bu hâlde de malı götüren götürür. ki türkiye'de var olan entelijansiyanin bile ekseriyeti bilgiden nasibini almamış tepkisel davranan fanatiklerdir. onların bilgileri onları uyutmaktadır. kendilerinin entel ve elit olduklarına dair hezeyanları vardır. türkiye'de gerçek entelektüeller genellikle değer görmezler veya asıl etkili oldukları alanda çalışmaları engellenir veya terörizme maruz kalırlar. türkiye'nin faydasına olacak görüşler savunulamaz, savunulduklarında da savunan takım onu öyle aşağı biçimde ve çirkefçe savunur ki, doğru olan şeylerden insanlar artık koşarak kaçarlar. bir şeye en çok zararı onu kötü temsil edenler verir.

asklepios

tek yılanlı asası tıbbın sembolüdür. sonradan, çift yılanlı hermes asası tıbbın sembolü olarak kabul görmüştür. ancak ikisi de kabul edilebilir. ilki tarihsel olarak tıbba uygundur ki bu asklepios kaynaklıdır, ikincisi de çift yılanlı olduğu için bir yılan zehir bir yılan şifadır ki bu da hikmet yönünden isabetli olmaktadır. tedavi şifâ da olabilir zehir de olabilir, hekim faydalı da olabilir zararlı da olabilir dengeyi sağlayamadığında.

yılan neden tıbbın sembolünde kullanılır? bunun için yılanın dinler tarihindeki, mitolojideki, simyâdaki yerine bakmak gerekir. yılan dînî sembolizmde -simya da buna dâhildir- dünyanın ruhunu ve bilgeliği sembolize eder. o bizim yol göstericimizdir çünkü ruhumuzdur. hristiyanlıkta şeytanla bütünleştirilir çünkü o insana bilgelik vermiştir ve hristiyanlıkta bilgi imandan sonra gelir. oysa gnostisizm ve onun köken aldığı antik doğu ve batı dinlerinde bilgi öndedir. o sebeple yılan çoğunlukla hatta neredeyse her zaman bilgeliği temsil eden anima mundidir. (anima mundi dünyanın ruhu anlamına gelir.)yılan zehri, dozuna göre ilaç dozuna göre öldürücüdür. tıp ile bağlantısı bu yönüyle açıkça görülebilir. ayrıca, bilgi de zehir veya şifa olabilir. her âlim, ârif olamaz. çok bilmek mühim değil, gerçeği bilmek mühimdir. bu her yerde böyledir çünkü işin özüdür. bilgi ve hikmetle bağlantısı âşikâr olan tıbbın yılan ile temsil edilmesi bu yüzden beklenilirdir.

yılan sembolizmiyle ilişkili eski entrilerim:

(bkz: #93254)
(bkz: #102546)
(bkz: #108556)
(bkz: #98051)
(bkz: #102702)

sabahları alarmla uyanmak

uyanıp alarmı kapatmak için yaptığım eylem. evet alarmı kapatmak için kuruyorum. sonra kendiliğimden uyanıyorum. oda arkadaşlarım bu durumdan muzdarip. biri dedi ki "o kadar alarma uyanmıyorsun, 'doktor!' deyince hemen uyanıyorsun." ben de dedim alarma da uyanıyorum ama sallamıyorum alarmı. yemedi orası ayrı.

sevdiğin insana parfümünü hediye etmek

böyle bir hediyeyi vermek de almak da istemediğim durumdur. çünkü kokusu varken kendisinin olmaması insanda ufak çaplı bir hayal kırıklığı yaratır zannımca. aynı şekilde telefonla konuşma ve mesajlaşmaya da bu şekil mesafeliyim. koskoca dünyada aynı metrekare içinde olmak varken bu tarz şeylerle avunmak zoruma gider şahsen.

bütünlemeye kalmak

en kötüsü de 1 soruyla kalmaktır.

Toplam entry sayısı: 156

tıbbiyeli itiraf

ders çalışırken mezdeke dinliyorum*

hengâme

hayatıma anlam katan değerli, sevilesi, gurur duyulası insan. ruhum.

doğum günü

yılbaşı hazırlıkları sebebiyle küçükken (4 yaş civarı ) tüm dünyanın doğum günümü kutladığını sanırdım. nasılda sevinirdim saf gibi.

hariçten gazelciler

yeni keşfettiğim bir müzik gurubu. çok güzel parçaları var. solistleri vefat etmiş. ayrıca kendi geliştirdikleri çağlama adlı bir de
enstrümanları var.

en sevdiğim parçası canımdan çok sevdiğime gelsin.

'gönül bir muammadır, eremedim sırrına
bıraktım öyle kalsın, nerde yanarsa yansın
bıraktım öyle kalsın, alevi solmasın
bıraktım öyle kalsın, bıraktım öyle yansın.'

intihar

öz kıyım anlamına gelen üzücü kelime.. insanların gelişi güzel ve itici şekilde yorumladıkları bir durumdur. bazen intihar eden birini duyunca beraberinde dini yorumlar da duyuyorum. yaa adam canına kıymış. başkaları hala edebiyat yapmanın derdinde. gerçekten çok sinir bozucu. eleştirmek ya da yargılamak yerine, o kişileri bu duruma iten sebeplere yoğunlaşılsa daha iyi olur. ya da gözümüzün önündeki kabuğuna çekilmiş insanlara bir göz atsak! belki de öyle bir kere de hemencecik intihar etmediklerini görürüz.

tıbbiyeli itiraf

ders çalışırken mezdeke dinliyorum*

han sarhoş hancı sarhoş

bir mahsuni şerif türküsü. dinlemekten bıkmadığım nadir şarkılardan.

tıbbiyeli itiraf

bugün hayatımın en önemli, en güzel ve değerli günüydü. çok değer verdiğim, saygı duyduğum ve çok aşık olduğum kişiyi ağırladım. şehre huzur geldi..

hengâme

hayatıma anlam katan değerli, sevilesi, gurur duyulası insan. ruhum.

bir erkeğin toplum içinde ağlaması

duyguların erkeği kızı yoktur. basit de olabilir ciddi de her insan herhangi bir sebeple ağlayabilir. ağlamak da gülmek kadar normal bir şey. insanlar neden güçsüzlük olarak algılar hiç anlamam. kaldı ki kim duygularını belli etmek isteyen bir insana toplum kurallarından bahsedebilir ki ? şahsen ağlamaktan hoşlanmam. ama canı isteyen de ağlasın...

tıbbiyeli itiraf

bugün hayatımın anlamından resim ve video aldım. dünyam değişti mutluluktan*

böcek

çocuğu simgeleyen bir mittir.

trileçe

etraftan duyup da çok merak ettiğim tatlıydı. bir kere yedim bi daha da yemek istediğimi sanmıyorum. sanki sütün içerisine bırakılmış lor gibi bi havası vardı.

en çok beğendiğiniz kitap kesiti

gregor samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. dönüşüm-kafka.

tıbbiyeli itiraf

bugün hayatımın en önemli, en güzel ve değerli günüydü. çok değer verdiğim, saygı duyduğum ve çok aşık olduğum kişiyi ağırladım. şehre huzur geldi..

içerik kuralları - iletişim