kadavra

Durum: 13 - 7 - 6 - 3 - 19.01.2019 20:25

Puan: 151 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

doktor olunca bize de bakarsın artık

ortaokul sıralarından beri peşimi bırakmayan eş dost akraba serzenişidir. "ama ben doktor olmak istemiyorum"larım zamanla "ama ben plastik cerrah olmak istemiyorum"a bıraktı yerini. sonumuz hayrola.

the new england journal of medicine

namıdiğer (bkz:nejm), massachusetts kökenli prestijli haftalık tıp dergisidir. kendisi yayımlanmakta olan en eski tıp dergisi ünvanını taşımaktadır. bu dergide yapılan yayınlar günlük tıp pratiğimize önemli ölçüde etki etmektedir. bir aday molekül lehine yapılan çalışmanın bu dergide yayınlanması fda için onay endikasyonu oluşturabilir. ingiliz kankisi (bkz:lancet) le beraber "ah şuralarda bir yayınımız olsa!" nidasını attırır akademisyenlere. perşembe sabahlarımı aydınlatan "ımage challenge" testini çözmek ise yeni şeyler katar insana. şiddetle tavsiye edilir.

ülkeden siktir olup gitmek

inci kadribegic

yazarların hissettikleri

yorgun, hem de daha yola çıkmadan.

tıbbiye süresince en çok tüketilen besinler

çay
hayatım gibi demli ve acı...

seri eksileyen yazar

etkili ve verimli bir şekilde textbook nasıl okunur?

sözlükte ne yazık ki bu konu üzerine girdi bulamadım. siz değerli textbook okuyan tıbbiyelilerden güzide entryler beklemekle beraber tespit ettiğim birkaç küçük noktayı paylaşıyorum:
-bir bölümü ne kadar küçük parçalara ayırarak okursam o kadar verimli oluyor
-kimi dersler için özet çıkarmak
-kenarlara minik notlar almak
-mümkünse ingilizce aslından son baskısını okumak
-eleştirel düşünmek (konu üzerine sorular sormak ve cevaplamak)

görüldüğü an kaçılması gereken insan modeli

defterimin ilk sayfasına yazdığım üzere:
-her konuda haklı olduğunu iddia edenler
-her şeye itiraz edenler
-benciller
-menfaatçiler
-sizi değersiz görenler
tabi şunu unutmamak lazım yarın iş hayatınızda bu insanlarla sıkça aynı ortamda bulunacaksınız, o yüzden bu tip insanlarla iş yapmayı bir şekilde öğrenirseniz gelecekteki meslek hayatınızda iş bitiriciliğiniz açısından size çok katkısı olacaktır.

dövme yaptıracaklara tavsiyeler

çeşitli hastalık riskleri olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. güvenmediğiniz yerde yaptırmayın.
  • /
  • 2

ülkeden siktir olup gitmek

ben türk değilim ama bu vatanın evladıyım ve ben toprağına aşık bir insanım. tatile çıkınca bazen ailemden çok memleketimi özlediğim olur. insanlarına gelirsek, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar samimi insanlar görmedim, bir insanın okumamış olması onu cahil yapmaz, okumuş olması da onu insan yapmaz. insanlar sizin istediğiniz gibi değil diye onlara nefret beslemek de ne? canım ülkeme bak, herkes birbirinden nefret ediyor. sevmeyi deneyin arkadaş, kendinizden bir şeyler verin, herkes ismail abi gibi bir insan ister çevresinde, biraz da o olmayı deneyin. çalışın, emek verin, yeşertin, anlatın ama kendi fikirlerinizi empoze etmek için değil doğru bildiğiniz şeyi başkalarına da öğretmek için yapın bunu, kabul etmezse de saygı duyun. biraz da bu ülkenin üstüne neden bu kadar gelindiğini düşünün, neden adam gibi iktidarların kısa soluklu olduğunu düşünün, nitelikli elemanların saf dışı bırakıldığını düşünün, düşünen beyinlerin yok edildiğini düşünün. bu memleket kıymetli arkadaş.
bu arada sözlük iyice foruma dönüşmeye başladı.

textbook okumadan mezun olan tıpçı

eğer slayt ezberleyip, sadece çıkmış sorulara dayandıysa ve bilimsel yayınları takip edebilecek ölçüde ingilizce de bilmiyorsa ileride sıkıntı yaşayacak arkadaşımızdır.

şimdi bu entry bir işe yarasın madem.
burada yolun başında genç arkadaşlar varsa şu kitapları gerçekten okuyup okulu derece ile bitirmek üzere olan bir intern olduğumdan önerdiğim kitaplar şunlar olacak:
ozan anatomi'yi, junqueira histolojiyi, langman embryosunu, kayaalp farmakolojiyi, robbins patolojiyi, murray mikrobu, current serisinden 1-medical diagnosis and treatment, 2-pediatrics, 3-surgery, 4-gyn&obstetrics kitaplarını ayrıca oxorn foote human labor and birth doğum kitabını mutlaka okuyun.
current serisi küçük stajlara da yeterli gelecektir.(1 numara dahiliye yanında dahili küçük stajlardan 3 numara da genel cerrahi yanında cerrahi küçük stajlardan konuların hepsini içeriyor). bu seri klinik için, birinci basamak için gayet yeterli. cecil dahiliyesi falanla uğraşmaya gerek yok. current'ların fiyatı da uygun hem.

guyton fizyoloji ve lippincott biyokimya'sına hiç ısınamadım. biyokimya için harper'ı okuyabilirsiniz.

ayrıca eskiden olup da şu sıralar tıp fakültelerinde derslerde olmamasından dolayı bence bir eksikliği hissedilen patofizyoloji'yi lange'nin lange pathophysiology of disease kitabından okuyup temel bilimler ile klinik bilimler arasına sağlam bir köprü inşa edebilirsiniz. tus'a da faydası olacaktır.

tabii yine bunları oku ama konvansiyonel yöntemlerden de geri kalma arkadaşım: çıkmış sorunu bul, slaytları da mutlaka oku. tus kitabından testini de çöz. inan hepsine zaman var. sonuçta hoca yine slaytından sorar ama sen textbook okuduğundan o sınava zehir gibi gelirsin ve önüne geleni silip süpürürsün.

tanrı kolaylık versin ne diyelim.

amniyotik band sendromu

'yav bu tjod'un da işi zor bi yandan canan karatay bi yandan amniyotik band davasi ugras dur cahillerle...' dedigim haber. donlarina kadar alacagiz aciklamasi gecikmedi elbette, canim tjod.

öğretim üyesi

hoca. çok önemlidir, neden mi? çünkü vezir de eder rezil de.

mesela sorduğunuz ve mantıklı bir soruyu kendi kortexine iletirken ego duvarına çarpmasından ötürü mecburen subkortikal cevaplar, tüm hastalar ve öğrenciler önünde sizi küçük düşürebilir.

ya da size alakasız gelen bir branşta sizi heveslendirir, ilginizi çeker. derslerini dinlerken aydınlanma yaşatır, pratik yaparken heyecan uyandırır, diğer arkadaşlarınıza o'nu anlatırken gözleriniz parlar ve 'bir gün x branşını seçersem o hoca sayesindedir' dedirtir. gelecek planlarınızı şekillendirir.

vezir de eder rezil de.

pediatri stajı için öneriler

ağlamaya başlamadan önce oskültasyon yapın. sonra duyulmuyor hiçbir şey.
oskültasyonu bebek annesinin kucağında iken yapın.

biraz daha büyük çocuklarda "ay senin gözlerin ne güzelmiş, yanakların ne tatlıymış.." diyerek gönlünü fethettikten sonra daha güzel muayene yaparsınız. dediklerinizi yaptıkça "aferin sanaaa, çok akıllıymış bu çocuk annesi yaa" gibi şeyler söyleyin.

ergenliğe yaklaşan çocuklar özellikle karın ve ergenlik muayenesi yaptıran erkek çocuklar, telarş baktıran kız çocuklar kendilerini kasıyorlar. bunu engellemek için okula gidiyor musun? kaça gidiyorsun? en sevdiğin ders ne? voovvv matematik mii, aferin sanaa.." gibi şeyler söyleyerek gevşemelerini sağlayabilirsiniz. aynı yöntemi gıdıklanan çocuklarda da uygulayabilirsiniz. yine çocuktan muayene için izin istemeniz kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

teorik bilgiye gelince. bunları zaten biliyorsunuz size klinik öncesinde bile anl... asdasfdfsdf.. şaka şaka.. boş kaldıkça da teorik okuyacaksınız işte. pediatri güzel stajdır, geniş bir bakış açısı kazandırır kişiye. güzel değerlendirmek lazım.

bi de bizim okulda inanılmaz bir ders yükü vardı. çok fazla not vardı. işte o notları ilk haftadan itibaren okumaya başlarsanız çok iyi olur.

stresten kurtulma yolları

birden fazla yoldur, tümü deneyimlenmiştir. biri işe yaramazsa diğerini deneyiniz.

+ stresli insanlardan uzak durmak ya da hı hı ya ya diyerek onları idare etmek.
+ kendinize zaman ayırmak. ilgi alanınıza göre hobilerinizle ilgilenmek.
+ rutin dışına çıkıp bir değişiklik yapmak. eve farklı yoldan gitmek. daha önce görmediğiniz bir yeri ziyaret etmek, daha önce beraber takılmadığınız bir arkadaşınızla vakit geçirmek, dertleşmek.
+ gece karanlığında kokulu mum yakmak. insan karanlıkta kendini saklanmış gibi hissediyor. mum ışığının da değişik bir etkisi var.
+ yemek yapmak.
+ sülalesi rahat bir arkadaşınızla dertleşmek.
+ kendinizi gereksiz yormamak.

dünyada ölümden başkası yalan. stres yapmayın.

öldükten sonra yok olacağını bilen insan

elbette hiçbir şey yoktan var olmaz vardan yok olmaz. fakat konu bu değildir. ölen insanın bedeni bu dünyada bir kimyasal reaksiyona tabii olacak döngüye katılacaktır.

mevzu insanın kendini özel görmekten vazgeçip tüm doğanın hatta evrenin dinlerin telkin ettiği şekli ile kendisi için yaratılmadığının farkına varmasıdır. bunun farkına varan insan hayatın biricikliğinin farkına varabilir. tek şans tek umut tek kurşun. karıncada da sinekte de inekte de aynı can aynı biriciklik.

bunun farkına varan insan kötü bir insan olabilir mi?

her türlü kötülüğü yapıp nede olsa affedilir. ölen de cennete gider. neticede sonsuz yaşam var diyebilir mi?

suçlu suçsuz karşısına çıkan insanlardan toprak alıp cihangirlik taslayıp ölürse de cennete girmeyi hayal ederek kutsal savaşlar yapabilir mi?

böyle bir insan hayata dört elle sarılır. boş işlerle uğraşmaz zamanını değerlendirir. sevdiklerini üzmez onlarla bolca vakit geçirir. sevgisini gizlemez açığa çıkarır. kendini kalıplara sokmaz doğal olanı yapar. kıskançlık, dedikodu çekememezlik gibi duygulardan arındır. hayata pozitif bakar. çünkü başka şansı yoktur. somurtmaz tebessüm eder.

sanirim böyle şeyler olur anahtar burada: sendeki hayat da bende ki hayat da uyuz bok sineğindeki hayat da biricik. evren sen varsın diye var değil. evren var diye sen varsın.

çok mu pembe bir dünya tablosu...

sözlükte kimsenin yazmaması

insana sözlükte bir ben varım galiba dedirten cinsten bir durum.
bari oylayın zağlımlar. kendimi tek dişi kalmış bir user gibi hissediyorum.

Toplam entry sayısı: 13

görüldüğü an kaçılması gereken insan modeli

defterimin ilk sayfasına yazdığım üzere:
-her konuda haklı olduğunu iddia edenler
-her şeye itiraz edenler
-benciller
-menfaatçiler
-sizi değersiz görenler
tabi şunu unutmamak lazım yarın iş hayatınızda bu insanlarla sıkça aynı ortamda bulunacaksınız, o yüzden bu tip insanlarla iş yapmayı bir şekilde öğrenirseniz gelecekteki meslek hayatınızda iş bitiriciliğiniz açısından size çok katkısı olacaktır.

akla ilk gelen latince tıp terimini nick yapmak

"sulcus tendiniz musculi fleksoris halucis longi" muhtemelen karakter sınırına takılacaktır.

the new england journal of medicine

namıdiğer (bkz:nejm), massachusetts kökenli prestijli haftalık tıp dergisidir. kendisi yayımlanmakta olan en eski tıp dergisi ünvanını taşımaktadır. bu dergide yapılan yayınlar günlük tıp pratiğimize önemli ölçüde etki etmektedir. bir aday molekül lehine yapılan çalışmanın bu dergide yayınlanması fda için onay endikasyonu oluşturabilir. ingiliz kankisi (bkz:lancet) le beraber "ah şuralarda bir yayınımız olsa!" nidasını attırır akademisyenlere. perşembe sabahlarımı aydınlatan "ımage challenge" testini çözmek ise yeni şeyler katar insana. şiddetle tavsiye edilir.

the new england journal of medicine

namıdiğer (bkz:nejm), massachusetts kökenli prestijli haftalık tıp dergisidir. kendisi yayımlanmakta olan en eski tıp dergisi ünvanını taşımaktadır. bu dergide yapılan yayınlar günlük tıp pratiğimize önemli ölçüde etki etmektedir. bir aday molekül lehine yapılan çalışmanın bu dergide yayınlanması fda için onay endikasyonu oluşturabilir. ingiliz kankisi (bkz:lancet) le beraber "ah şuralarda bir yayınımız olsa!" nidasını attırır akademisyenlere. perşembe sabahlarımı aydınlatan "ımage challenge" testini çözmek ise yeni şeyler katar insana. şiddetle tavsiye edilir.

tıbbiyelinin izlediği diziler

akla ilk gelen latince tıp terimini nick yapmak

"sulcus tendiniz musculi fleksoris halucis longi" muhtemelen karakter sınırına takılacaktır.

en son okuduğunuz kitap

etkili ve verimli bir şekilde textbook nasıl okunur

sözlükte ne yazık ki bu konu üzerine girdi bulamadım. siz değerli textbook okuyan tıbbiyelilerden güzide entryler beklemekle beraber tespit ettiğim birkaç küçük noktayı paylaşıyorum:
-bir bölümü ne kadar küçük parçalara ayırarak okursam o kadar verimli oluyor
-kimi dersler için özet çıkarmak
-kenarlara minik notlar almak
-mümkünse ingilizce aslından son baskısını okumak
-eleştirel düşünmek (konu üzerine sorular sormak ve cevaplamak)

dövme yaptıracaklara tavsiyeler

çeşitli hastalık riskleri olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. güvenmediğiniz yerde yaptırmayın.

tıbbiyelinin izlediği diziler


içerik kuralları - iletişim