kromelyusuf

Durum: 340 - 63 - 0 - 0 - 07.09.2020 22:04

Puan: 1160 -

11 ay önce kayıt oldu. üçüncü nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 34

dc sign reseptörü

hem makrofajların hem de dendritik hücrelerin yüzeyinde bulunan c tipi lektin reseptörüdür.
zarflarında yüksek mannoz içeren glikoproteinleri tanıyarak çeşitli mikroorganizmaları bağlar ve özellikle hıv ve hepatit c gibi çeşitli virüsler için reseptör görevi görür .

zührevi hastalık

zührevi kelimesi zühre gezegeninden gelmektedir.aynı zamanda veneryen hastalıklar ismi de venüs gezegeninden gelmektedir.bundan dolayı iki isim de aynı mitten köken almaktadır.

treponema pallidum

kültür ortamında üremeyen ve sifiliz(frengi) hastalığına yol açan spiroket bakterisidir.karanlık alan mikroskobunda görülebilir.

tirozin kinaz yolağı

insülin,insülün growth faktör ve büyüme faktörlerinin kullandığı yolaktır.

interlökin-6

sistemik inflamatuar yanıt sendromunda artan bir sitokindir.

interlökin-5

tip 1 aşırı duyarlılık duyarlık reaksiyonlarında eozinofili üretir.

interlökin-17

kemeotaksiste rol aynayan bir sitokindir.t-helper 17(th17) tarafından salgılanır.stromal hücrelere etki eder.

interlökin-4

saf yardımcı t hücrelerinin th2 hücrelerine farklılaşmasını indükleyen bir sitokindir.tip 1 aşırı duyarlılık reaksiyonlarında immünoglobulin-e salgılar.

interlökin-3

insanlarda 5q31.1 kromozomunda lokalize ıl3 geni tarafından kodlanan bir proteindir.t lenfosit tarafından salgılanır.hematopoez yapar.

interlökin-1

enfeksiyonlara veya steril hakaretlere karşı bağışıklık ve enflamatuar yanıtların düzenlenmesinde merkezi bir rol oynayan sitokin grubudur.
  • /
  • 34
  • /
  • 28

dc sign reseptörü


zührevi hastalık


treponema pallidum


tirozin kinaz yolağı


interlökin6


interlökin5


interlökin17


interlökin4


interlökin3


interlökin1


  • /
  • 28

erkek asistan doktorlar

tıpta uzmanlık eğitimi alıyor olan xy kromozomlu doktorlar.

üniversite hastanesinde görev yapanlarının kabaca sene sene incelenmesi gerekir. ilk sene kıdem, hoca, nöbet, ortam değişikliği ile feleği şaşmış, ikinci sene arabasını altına çekmiş ve fakültedeki kızların farkına varmış, üçüncü sene herkese yazdığının ortaya çıkmasıyla artık sosyal medyada sessiz sedasız eklemeler ve yürümeler yapan, son sene artık durulayım da evleneyim moduna giren hasta yakınından sonra en tehlikeli sayılabilecek insanlar...

evet bunlar çoğunlukta, hatta "ah keşke ona abi demek zorunda olmasam" diye iç geçirdiklerimiz de. ama bazıları da var ki gerçekten abi gibi hocaya karşı kollayan, bilgisini aktarmak isteyen, yoğun nöbet akşamlarında uyumlu, rahat nöbet akşamlarında ise hoş sohbet. onlar da umarım hayatta hep mutlu olurlar.

aile planlaması

ülkemizde başarısız kalan uygulamadır. bana göre en büyük sebebi "bebek kısmetiyle gelir" safsatası. yatırım olarak bebek yapıyor adam. ağzına kürekle...

bir de "biz aramızda korunuyoruz" diyenler var. (bkz: coitus interruptus) en son bebek bekleyen bir çift söyledi bana bunu. ne diyeyim güldüm.

sözlü sınavında ağlayan stajyer kız

bir gün hoca olursam direkt bırakacağım kızdır.

yarın bir gün verdiğin tedavi işe yaramayacak, karşında barzo hasta yakınları olacak baş edemeyeksin, napacaksın oturup ağlayacak mısın karşılarında? gitsin bi daha alsın stajı.

ben de ağladım sınav için ama genelde önceki gece, yetişmiyor diye. kimse görmedi.

not: potansiyel bir malign hocayım. ama insan gibi davranacağım öğrencilerime. ayakta sözlü yapmayacağım mesela. çay kahve getirticem. kahvaltı yapmayan varsa bi şeyler alıcam. güler yüzle efendi efendi sorucam. buna rağmen ağlarsa bırakırım.

entel ama çirkin kız vs düz ama taş kız

bu memleketin en büyük sorunu zaten kendini elit görüp sik gibi tipi olup milleti hor gören andaval kaynaması

çirkin kız olmak

eskiden çirkin erkeklerin başka özellikleriyle giderinin olabildiği ama kızların çirkinse hiç şansı olmadığı inanışı yaygındı.ama günümüzde kadınların sesinin toplumda daha güçlü çıkmasıyla ve erkek egemenliğinin son bulmaya başlamasıyla beraber erkeklerin işinin daha zor olduğunu düşünüyorum.çünkü doğa kanunları gereği seçimi kadın yapıyor:yakışıklı bir adam ne kadar başka bir numarası olmasa da çirkin ama zeki,kültürlü,kariyerli vs başka iyi özelliklerin çoğunu barındıran ama tipsiz olan bir erkekten cinsel içgüdüsel olarak hep önde oluyor.yani seks için erkeğin iyi görünmesi şart,kadınlar artık her yerde estetik açıdan üstün deyim yerindeyse heykel gibi adamları gerek sosyal medyada gerek film ve dizilerden görüyorlar ve beklenti yüksek oluyor.şimdi diyeceksiniz ki bu iki cins için de geçerli.evet ama herkesin bildiği gibi bir erkeğin baştan çıkması için belli başlı yerleri görmesi yeterli,ötesini düşünmeden hemen seks odaklı bir düşüncenin esiri olabiliyor.e bu da seçiciliğin en azından kısa vadede düşmesine neden oluyor.günümüzde çirkin kız olmak değil çirkin erkek olmak daha büyük bir sorun bence.ayrıca erkeklerin en iyi yüzde 20'sinin kadınların yüzde 80'ini götürdüğüyle ilgili çalışmalar da durumun doğruluğunu destekliyor.

glob vesicale

bir kac gun idrar yapamama sonucu mesanenin asiri gerilmesi ile olusan agrili tablo.

hasta acik secik gelir, idrar yapamiyorum der. genelde yasli amcalardir. damla damla da mi yok dersiniz, o bile yok der. agrisi vardir. muayenede elinizi suprapubik bolgeye attiginizda genelde mesane elinize gelir.

ılk yapilmasi gerrken sonda takilmasi. globu bosaltmamak atlamak acik ve net malpraktistir.

ılk olasilik, taktirdiniz, bosaldi. harika.
ıkinci olasilik saglik memuru ya da hemsireler (ya da zavalli intorn kardesimiz) sondanin gecmedigini soylediler.

- bi numara kucuk silikon sonda denettirin. prostat boyutu artmissa gecmeyebilir.

hala gecmiyorsa acil urolojinin gelip suprapubik bosaltmasi gerekir.

diyelim ki silikon sonda gecti. yine de bir bt gorun bence. tas olabilir, kitle olabilir, buyuk hematom vs varsa tikamis olabilir. tikanikliga bagli hodronefroz vs gibi durumlar olabilir. (grade 3 4 hidronefroz uroloji gerektirir) uroloji konsu atmayi unutmayin. onerisine gore sondayi cekip ilac baslayabilir, sondayi cekmeden ilac baslayabilir ya da ertesi gun pole yonlendirebilirsiniz.

mgtow

açılımı 'men going their own way' olan topluluktur.
aynı zamanda bir düşünce tarzı diyebiliriz.
bir diğer deyişle duygusal rölanti.
kadınların ilgisini çekmek, onları etkilemek için çabalamak yerine başka idealleri olan, bunlara kafa yoran erkekleri tanımlıyor.
buna ihtiyacınız olduğunu biliyorum.
bizim de var.
(bkz:wgtow)
(bkz:wgtow arkadaş aranıyor)
(bkz:mgtow arkadaş aranıyor)

entelektüel tıp okumaları günlüğü w/necdetersoz

okul, ders, stajlar, komiteler ve tus çalışmaları hâricinde, tümüyle entelektüel amaçlarla ve tıbbın hemen her alanından bilgi birikimini artırmaya yönelik başlattığım; bitirdiğim her kitap sonrasında kısa içeriğiyle birlikte, okumak isteyenler için kitabı not alacağım başlık. ayrıca tüm kitapların pdf'i de indirmek ve okumak isteyenler için buraya eklenecek.

şu ana dek tıpla iç içe olduğum süre zarfında okuduğum ya da bölüm bölüm yararlandığım pek çok textbook/kitap olmuştu ancak bunların neredeyse tümü komite ve stajlarlarda işime yarayacak kadarıyla ve ekserîyetle parça parça idi. fakat buradaki okumalar, ekserîyet tıbbın mainstream kitaplarının biraz dışında, hekimin/öğrencinin zihnindeki tıp teorisini, mesleğe bakış açısını değiştirebilecek nitelikle kitaplardan müteşekkîl olacak. yâni tıbba yalnızca bir teknisyen/uygulayıcı olarak değil, bir düşünür, eleştirmen, filozof olarak bakmayı öğretecek kitaplar da olacak. okulun, stajların, tus'un kafesinden biraz uzaklaşıp mesleğe daha geniş bir çerçeveden bakmak için bu okumaları tâkip etmek ve kitaplardan faydalanmak isterseniz, siz de buradaki pdf'lerden başlayabilirsiniz.

okuma sırasında birkaç noktaya dikkat ederek kitap seçiyorum. bunlar,
genelden özele,
basitten karmaşığa,
temelden detaya/teknik olana... yâni aslında zihinsel bir tıp ağacı inşâ ediyoruz. önce ağacın köklerini oluşturan disiplinlerden başlıyoruz ve zaman geçtikçe ağacın dallarını oluşturan spesifik/teknik konulara doğru ilerliyoruz.

ilk okuma:

trisha greenhalgh - how to read a paper the basics of evidence based medicine and healthcare (wiley blackwell) - 2019 basım

trisha greenhalgh, özellikle halk sağlığı, sağlık hizmetleri, tıbbî yayıncılık ve kanıta dayalı tıp alanlarında çok üretken ve başarılı bir ingiliz hekim. "how to read a paper the basics of evidence based medicine and healthcare" kitabında bilimsel tıbbî bir makâlenin nasıl okunup eleştirilmesi gerektiğini ve kanıta dayalı tıbbın temellerini anlatıyor. kitap ingiltere'de, avrupa'da ve amerika'da ünlü tıp ve sağlık fakültelerinde yaygın bir biçimde öğrencilere okutuluyor. türkiye'de ise henüz kanıta dayalı tıp dersleri teorik düzeyde dâhi fazla bilinir ve uygulanır değil. bu kitapla tıbbî tedâvilerin nasıl eleştirilmesi gerektiği, bilimsel yayınların nasıl yapıldığı, bir tedâvinin başarısının hangi kıstaslara göre belirlendiği gibi konular hakkında temel düzeyde bilgi ediniyorsunuz.indirmek için:
https://yadi.sk/i/d5Osn_ianKcCtQ

evli erkeklerin yirmilik kadınlara yürümesi

bekar kadınların evli erkeklere ilgi duyması kadar mide bulandırıcıdır.

adana kebabı

normalde zırh ile yapılması gerekmesine rağmen restaurantların yüzde 99'unda makinada çekilmiş kıymanın harçlanarak şişe saplanarak pişirilmesi ile köftemsi formda yapılan, doğru yerde yenirse tadına doyum olmayan yiyecek.

Toplam entry sayısı: 340

yalnızlık

bir işten sonuç alana değin o işi gizlemek

o iş olmazsa sadece kendiniz bilirken, gizlemezseniz beklentiniz artar ve önüne gelen alay etmeye ve mobbing yamaya başlar.

alexandra schmied

alman hak ezgileri söyleyen bir şarkıcıdır.

ekgekg adına bir şey biliyorsam bu kitaba borçluyum.

takip edilesi youtube kanalları

tıp fakültesini zorlaştıran tıp dışı faktörler

aileden uzak baraka tarzı bir evde yaşayan biri olarak;
1)parasızlık çünkü para olmayınca sağlıklı beslenemiyor,kongrelere gidemiyor ve not almaya bile paranız olmuyor.bunlar sizde yavaş ve sinsi bir şekilde artarak tükenmişlik sendromuna giden yolu açıyor.

2)uyumsuz ev arkadaşı çünkü bu kişi kötü olan koşullarınızı daha da kötü duruma getirir.

3)yalnızlık çünkü paranız olmayınca sosyalleşmek de mümkün olmayacağından yalnızlık duygusal boşluk denen durumu meydana getirir.

4)o şehrin yabancısı olmak çünkü o şehri ve o şehrin insanlarını tanımak bir adaptasyon süreci gerektirir.

5)aşık olmak veya sevgili edinme sürecinde reddedilmeler,terk edilmeler

bir işten sonuç alana değin o işi gizlemek

o iş olmazsa sadece kendiniz bilirken, gizlemezseniz beklentiniz artar ve önüne gelen alay etmeye ve mobbing yamaya başlar.

bir yazar açtığın başlığa yeni bir entry girdi

sözlüğün mezar gibi olduğu bugünlerde artması gereken bir durumdur.

tusa başlarken kartların yeniden dağıtılması

kimisi tusta derece yapanların hep inek gibi textbook okuyan veya okul dersleri iyi olanlardan çıktığını söylüyor.herkes kendine göre bir motivasyon kaynağı oluşturuyor.bu olay lisede 9 konularına hakim olan ygs'de zorlanmaz diyenle paralel.tus zaten pis bir ezber isteyen sınav.son yıllarda değişen durum usmle tarzı soruların eklenmesi fakat bilgiyi ezberlediğinizde ve sınav odaklı çalıştığınızda o sorular da o kadar zor olmuyor.sınav aslında temel olarak sadece tıbbi terimlere hakimiyet ve bağlantı kurmada sıkıntı çekmeyen hafıza istiyor bu durum da tıbbı geçen her tıp öğrencisinde bulunan bir durumdur.özellikle gano lobisi kendini motive etmek için bunlar tusta çok işime yarayacak diye kendini avutuyor.tusu etkileyecek durum intörnlüğün zor olup omamasıdır.eğer dediğim yanlış olsaydı boş vakit fırsatı bulup tusta barajı zor geçmiş kişiler tusta 70'e yakın puan almazdı veya marmara tıp her yıl tus derecesi yapardı.

özel olmadığının farkına varmak

tus a girmeyip yurtdışında asistanlık yapan insan

belki o dal türkiye'de açılmamıştır.bu kişi yurtdışında tahsisini gördükten sonra ülkesine dönecektir.

kızdan çok erkek arkadaşı olan kız

genelde ukala veya benmerkezci kız tipinde görülür.kendi fikirlerini sert bir şekilde dayatması veya kibri kız arkadaşları tarafından hoş karşılanmaz.bu yüzden kadın olduğu için erkeklerin ona kızmayacağını düşünerek erkeklerle arkadaş olur.bazı sohbetlerde hemcinslerinin dedikodusunu yapmaktan kendini alamaz.

büyüyünce çok canlar yakacak

gerçeklikten uzak ve cinsiyet eğitimi olmayan toplumda sakıncalı bir sözdür.bu sözün faaliyete geçirilmesi erkeğe her türlü zarar verir.çünkü ortada bir meydan savaşından ziyade siper savaşı vardır.kadınlar somme cephesindeki almanlar gibidir.erkese meydana atlayan ingiliz askeri gibidir.makineli tüfeğe sarılan alman askeri meydana gelen ingiliz askerini haşat edecektir.bu durumda güç kaybedecek olan erkektir.
#122298

#120389

kadınları eleştirince verdiği tepkiler

1)her gün kadın cinayetinin yaşandığı ülkede diye cümleye başlarlar.
2)eleştireni dayanaksız bir şekilde karakterinin bozukluğuyla itham etmeleri
3)yaşanan tüm durumlarda erkeğin hep suçlu olduğu kendilerinin günahsız olduğunu söylemeleri

kadınların zeki erkek takıntısı

merkantilizm ve sanayi devriminden önce savaşta güçlü olan ganimeti alıyordu.merkantilizmle başlayan düşünce sistemi sahip olduğunuz toprak miktarını değil anaparayı önemli kıldı.fakat bu tek başına yeterli değildi çünkü kaynakları da işlemek gerekiyordu .tam o esnada zeki insanlar sanayi devrimine öncelik etti.zengin olmanın bir yolu da zeki olmaktan geçti.zenginlik refah ve güç demekti artık.kadınlarda cüsseli erkekten zeki erkeğe doğru yönelim oldu.bu durumu açıklayan kavrama da sapyoseksüellik denmeye başlandı.

içerik kuralları - iletişim