lupus

Durum: 598 - 8 - 5 - 1 - 23.03.2018 08:16

Puan: 8107 -

2 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

"I will see you in the next life..."
  • /
  • 60

yazarların meslekleri ve aylık kazançları

servislerde vital bakıp ayak işi yapan biriyim, aylık kazancımı ise ne siz sorun ne ben söyleyeyim...
(bkz: intörn)

aklımıza gelen üçlemeler

imuran, asacol, remicade
dipnot: ağlamıyorum gözüme gastro stajı kaçtı...

plan yapıp uymamak

erteleme hastalığının belirtilerinden biri olsa gerek.
(bkz:procrastination)

sözlük yazarlarının ruh halleri

tusunamıyorum, yaşamayan bilemez, kimse bilmesin de zaten.

ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler

vicdan muhasebesine oturup eski defterleri açarak iç sesinle münakaşa etmek...

hümeyraan itibariyle canım yanıyor ile insanı* yerden yere vuran sanatçı.

stetoskopun ustune isim yazilmasi

özellikle son sınıfta ortalık yere bırakıldığı an diğer stetoskoplar ile karışma ihtimaline karşı, boş barkoda tükenmez kalemle yazarak, barkodu kulaklık kısmının başladığı yere dolamak suretiyle yaptığım eylem. buradan doğumhanenin barkod makinesine selam ediyorum.
(bkz: şaka maka intörnlüğün bitmesi)

vena safena magna

ayak sırtından başlayıp medialden medialden paşa paşa yukarı çıkıp femoral vene dökülen alt ekstremite veni. v. saphena parva gibi yolun yarısında popliteal vene döküleyim telaşına girmez, kararlı bir yapısı vardır. ayrıca bir süre yolculuğunu nervus saphenus'la yanyana yapmaktadır.

altı kelimelik hikayeler

ve kardan adam güneşe aşık olmuş...

yaran yanlış okumalar

sabah sabah yine başıma gelen şey. tıpçıların genelinin narsist olması başlığını tıpçı gelinlerin narsist olması şeklinde okuyacak ne vardı allah aşkına?
  • /
  • 60

sözlük yazarlarının ruh halleri

yazarların sahip oldukları duygudurumlardır.


kumarbazlığı, itliği, hergeleliği öğreneceğim sözlük.

alınan en güzel iltifat

çocuklarla aram çok iyidir.tatilde ablamın yanına gittiğimde eniştemin 3 yaşındaki yeğeni de ordaydı.onunla çok vakit geçirmediğim halde bana çok alışmıştı.durduk yerde gelip yanağımdan öpüyordu.yeğenimle kucağıma oturmak için kavga ediyorlardı.birilerinin benim için kavga etmesi güzelmiş ,3 yaşında olsalar da:) aradan aylar geçti ben unutmuşum bile onu.her gün beni soruyormuş.telefonla konuştuk buraya gelsene diyor.velhasıl ablam dedi ki hayâlkâr seni seven çok güzel seviyor.bu söz günümü güzelleştirmeye yetti.

ülkeden siktir olup gitmek

işe yaramaz, boş vatandaş söylemi. bu ülkeye henüz en ufak katkı vermeden, etraftan duyduğu "daha da bu ülkede yaşanmaz" sözleriyle hayatı hem kendine hem etrafındakilere dar eder böyleleri. ülkeden siktir olup git güzel kardeşim madem. ne duruyorsun ki? seni durduran ne?

vedolizumab

integrin α4-β7 antikorudur - yani nötrofillerin integrine bağlanmasını engelliyor. ülseratif kolit ve crohn hastalığı tedavisinde kullanılmakta olup ayda 1 kez infüzyon şeklinde uygulanır

vedolizumab

bu ilacın kankası olan natalizumab da anti-integrin bir ilaçtır. yine crohn hastalığı için kullanılır. farkı ise ms hastalığı için de kullanılabiliyor olmasıdır.

smith-lepli-opitz sendromu

kolesterol biyosentezinde bir defekte bağlı gelişen multiple konjenital anomaliler ve entellüktüel gerilikle giden bir sendromdur. otozomal resesif bir hastalıktır. 7-dehidrokolesterolden kolesterol sentezini sağlayan 3-beta-hidroksi-sterol-delta-7 redüktaz enziminin eksikliğine bağlıdır.

mental retardasyon, otizm, letarji, işitme kaybı, görme kaybı, bulantı, kusma, konjestif kalp yetmezliği, siyanoz gibi semptomları vardır.

tam bir tedavisi olmamakla beraber, dışardan kolesterol, safra asitleri verilmektedir. bazen de hmgcoa redüktaz inhibitörleri grubu da 7-dehidrokolesterolü düşürmek amacıyla kullanılmaktadır.

şeker hamuru

son zamanların en çok satanlarından, rengarenk pastaların ana malzemesi. çocuğun doğumgünü partisine özel bir konsept seçilir ve süslü büyük bir masa hazırlanır, şeker hamuruyla konsepte uygun karakterler çiçek böcekler yapılmış pasta tam ortaya konur, poz verilir fotoğraflar çekilir sosyal medyaya eklenir diğer ebeveynler özendirilmeye çalışılır - gibi geliyor bana. -

sabır

intörnlükte insana en çok lazım olan şeydir malesef.

sevgililer günü

kapitalizm sisteminin sevgilileri kandırmak için kullandığı gündür.
14 şubatta kutlanır.

tıbbiyeli itiraf

itiraf gecelerinin yegâne başlığı.
bugün yine onu aradım.
konusmak için.
açmadı.
açamazdı ki zaten.
"yine aynı yerden kırıldı kalbim.." diyecektim sadece.
yine aynı yer sızladı. yine aynı şarkıyı dinledim.
yine susturdum kendimi, yine ağlamadım.
belki bir iki damla, o kadar..
yine aynı boşluk. yine aynı düğüm boğazımda. yine aynı derinlik. yine aynı koşmak isteği, ciğerlerim parcalanircasina, kosabildigim kadar uzaklara..
arasam tekrar.
sonsuza kadar..
tek bir kişinin göz yaşını silmedim ağlarken, tek bir kişinin çığlığına kulak vermedim acı çekerken, tek bir kişinin elini tutmadım düşerken, tek bir kişiye dönüp bakmadım giderken,
tek bir kişiye,
kendime.
çünkü bilirdim derdine çare olamayacağımı, bilirdim kaldıramayacağımı, bilirdim dayanamayacağımı.
bilirdim ve görmezden gelirdim.
en büyük haksızlığı hep kendime ederdim.
ve şimdi,
yine aynı yerden kırıldı kalbim.
farkettin mi,
yine aynı yanlışı yaptım.
bugüne kadar canımı yakan yanlışlar hep bilerek yaptığım yanlışlardı.
işin kötüsü,
doğrusu da yanlışı da
hep aynı yerden kırıyordu kalbimi..
arıyorum tekrar.
aç olur mu?

Toplam entry sayısı: 598

tıbbiyeli itiraf

yalnızlığımı bu başlık altında haykırmak istedim.
çünkü sessizliğin ve yalnızlığın sesini duyacak kadar yalnızım. ve sanki ancak haykırarak delebilirim bu yalnızlığı...
öyle yalnızım ki, yalnızlığı bir ur misali sırtında taşıyan kendime - bu biçare halime - katlanamıyorum. kendi varlığım bile, kendi iç sesim bile çok kalabalık hissettiriyor, kaçıp gitmek istiyorum kendimden.
evim ruhuma dar geliyor, şu oturmak zorunda olduğum çalışma masasına da sığamıyorum. bu elimdeki telefonu hayalimde defalarca duvara atıp parçalıyorum, defalarca kapıyı çarpıp çıkıyorum, defalarca beni kıran kim varsa yakasına yapışıp "neden?" diyorum. hayalimde.
tutunacak tek dalım var: ailem. buna şükrediyorum. yalnızlık şükretme yetisini henüz almadı benden.
ama, aynaya baktığımda gözlerimin içinde o gençliğe has ışığı göremez oldum, gece yanan tek bir kandilden yahut kısık bir gece lambasından yayılacak kadar ışığa razıydım oysa, ama yok.
sonra...
sonra bir de çekmecelere baktım, bulamadım gülümseyen maskelerimi, maskesiz gezer oldum. asık suratımla hayalet gibi dolaştım aranızda. biliyor musunuz gitgide maddeleşiyor yalnızlığım. boynumda bir urgan gibi, elimde patlamaya hazır bir bomba gibi, iki nefes arasında ciğerlere dolan su gibi oluyor, bir anıt gibi karşımda yükseliyor. yıkamıyorum... takatim kalmadı. üstelik bir de besliyorum bu yalnızlığı, hiçbir dostumun yanına sığamıyormuş gibi hissedip vefasızlığımla onları ama en çok da kendimi cezalandırıyorum.
ve şimdi bekliyorum. geçmesini bekliyorum. içimde çıt çıkmıyor, çok sessiz. kar yağınca dünya sessizleşir ya sanki. öyle bir sessizlik işte.
bekliyorum, attila ilhan 'ın şiirinde bahsettiği gibi birlikte "tek kişilik bir yalnızlığa bile rahatça sığacağım" , beni bu melankoli ve bu yalnızlıkla sevecek kişiyi. içimdeki sessizliği bozacak, içindeki kalabalığı benimle bölüşecek, öyle biri ki ona feridun düzağaç'ın şarkısındaki gibi "yalnızlığım mutludur yanında" diyebileceğim. şimdi her nerdeyse o'nun yokluğu mu bu yalnızlığımın sebeplerinden biri? bilmiyorum.
ama yaşıyorum işte. ama iyi ama kötü, çoğunlukla yarım hissederek.
ve ilginçtir ki bu yazıya başladığımda hissettiğim yük şimdi daha hafif, oysa itiraf ediyorum kalben inanmıyordum yazmanın iyi geleceğine. demek ki bende büsbütün yitip gitmemiş o takat, bir şeyler bırakmış geride.
şimdi gidip kendime bir kahve yapacağım, ama türk kahvesi, ve yazarken idrak ettiğim bu takat kırıntısına sevinmek için izin vereceğim kendime...

tıbbiyeli itiraf

daha gelmedim oraya, varamadım
sanki daha ne allah'ın rızasını ne kulun rızasını kazandım...
daha güneşte yanmadım gönlümce
daha saçlarımı boyatmadım istediğim renge
henüz kitabımı alıp deniz kenarındaki o bankta okuma fırsatını da yaratamadım
daha doğru düzgün sevmedim, sevilmedim
daha öğrenemedim hayat çelme taktıkça ayağa kalkmayı, kurnaz olmayı,
henüz kendi hakkımı koruyamadım, hala öğrenemedim hayır demeyi...
daha kimsenin derdine de derman olmadım
şifa da olamadım daha kimseye
ne doktorum, ne öğrenciyim aslında hala doğduğumdan beri olduğum şeyim: insanım
dedim ya daha doktor değilim diye
daha ilk gerçek maaşımı da almadım
daha ilk maaşımla ailemi yemeğe çıkaramadım
daha o çok istediğim fotoğraf makinesini almadım, o makineyi bahane ederek çıkamadım doğa yürüyüşlerine
daha resim kursuna yazılamadım, ellerimden bir türlü çıkmak bilmeyen boya lekelerine söylene söylene ellerimi yıkamadım daha.
daha alamadım kendime şöyle ufak tefek bir araba
daha bir çeyiz bile bakmadım kendime, heveslenemedim...
erteledim, yoksaydım, bazen saçmaladım...
ve dik durdum, girdiği kabın şeklini alanlardan olmadım
ancak,
henüz akıllıca adım atmayı öğrenemedim
hala ders alamadım hatalarımdan - ki tekrar edip duruyorum onları -
henüz yakalayamadım hayatı.
henüz,
yaşayamadım.

tıbbiyeli itiraf

dün akşam ekşi sözlükte merhum sözlük yazarları diye bir başlığa rastladım. rastlamaz olaydım. zaten aşırı duygusal bir yapım var. sabahın 6'sına kadar uyuyamadım... bu dünyadan göçüp gitmiş ama ardında izler bırakmış onca insanın bıraktığı izleri okudum. çoğu trafik kazasında yitirilmişti, bir başkası ise atatürk havalimanı'ndaki patlamada vefat etmişti. aralarında beni en çok kederlendiren testis kanserine yakalanmış ve yaşadıklarını adım adım anlatan bir çocuktu. tedavi süresince umudunu ve hayalkırıklıklarını yazmış, "yazarların 2015 yılından beklentileri" başlığına "kür" yazmış. boğazım düğüm düğüm oldu, yutkunamadım. ve bir de eski bir sözlük olduğu için bazı yazarların son entry girdiği zaman 7-8 hatta 13-14 yıl önceydi. zaman onlar için orada durmuştu. üstünden bunca yıl geçtikten sonra bilmeden belki de defalarca okuduk o yazarları, yazdıkları komik şeylere güldük belki. o an hiç aklımıza gelmedi bu dünyadan göçüp gitmiş olabilecekleri. ölüm hayatın gerçeği, şu an her saniye birçok insan doğuyor ve ölüyor. bunu biliyorum, ancak tanımadığım bu insanlara üzülmeme engel olmadı bilmek. bunu niye buraya yazdım niçin anlatıyorum bilmiyorum ama söylenecek tek bir şey var: allah rahmet eylesin...

tıbbiyeli itiraf

mahallemizde bir meslek lisesi var. sabah giriş, akşam çıkış saatlerinde önünden geçiyorum genelde, yani epey kalabalık gruplar halinde okula gelip giden gençlerin arasından yürüyorum. kız erkek ayırt etmeksizin hepsinin ağzında hayatımda ilk defa duyduğum küfürler, lakayıt bir konuşma tarzı, abuk sabuk hareketler... meslek liselerinin hepsinde böyle mi bilmiyorum ama böyleyse geleceğimiz pek parlak değil. "bu insanlar ileride anne baba mı olacak? anne baba olup çocuk yetiştirmek için biyolojik olarak uygun olmak yetmeseydi keşke" diye düşünmekten kendimi alamıyorum. sonra sokaklara bakıyorum, tuhaf giyimli tuhaf saçlı, bu yaşta, günün o saatinde sokakta değil de okulda olması gereken o gençlere bakıyorum ve kahroluyorum. en kötüsü de ne biliyor musunuz? bunu söylerken biz çok üstünüz, işte süperiz falan diye söylemiyorum ama biz öyle izole etmişiz ki kendimizi... içinde bulunduğumuz ortam toplum genelinden görece homojen olduğundan ve belli bir eğitim seviyesinde insanlar arasında çokça bulunduğumuzdan mıdır nedir; bir illüzyon gösterisi içerisinde yaşar gibiymişiz. her gün yanımızdan geçen yüzlerce insana şöyle bir bakmışsız ama "görmemişiz", belki de görmek istememişiz. koskoca ülkede küfretmekten imtina eden, yerlere çöp atmayan, kaldırımlara tükürmeyen, kadınlara laf atmayan, öz saygısı olan biz, azınlıktaymışız. ve bu çoğunluğa hizmet etmek için masa başında iki büklüm çalışmaktan boynu sırtı tutulan, daha iyi insan olabilmek için kendinde "kusur" addettiği şeyleri düzeltmek için çırpınan da bizmişiz. bunları "prenseslik" tavrı içinde veya üstünlük taslayarak yazmıyorum. tersine öylesine üzüntü duyuyorum ki bunun böyle olmasından. ve sonra bunları hepimizin yaptığı gibi tekrar bilinç altıma atıyorum, yine o gençlerin yanından geçiyorum, yüzlerine bakıyorum ama görmüyorum. çünkü içime atmazsam umudumu yitireceğim, çünkü gördükçe umutsuzluktan delireceğim.

market kasasındaki kriz anı

alınan her şeyi boş poşetlerle beraber alışveriş sepetine tekrar doldurarak çözmüş olduğum kriz. ödemeyi yapar yapmaz sepeti alıp kasadan uzaklaşıp bir köşede gerilmeden rahat rahat açıyorum o poşetleri. aldığım ürünleri temizlik/gıda şeklinde aheste aheste ayırıp gönlümce yerleştiriyorum poşetlere. hatta rahatlık bu ya, kasiyer eksik mi fazla mı okuttu diye fişi falan kontrol ediyorum, çünkü neden etmeyeyim...

tıbbiyeli itiraf

dün akşam ekşi sözlükte merhum sözlük yazarları diye bir başlığa rastladım. rastlamaz olaydım. zaten aşırı duygusal bir yapım var. sabahın 6'sına kadar uyuyamadım... bu dünyadan göçüp gitmiş ama ardında izler bırakmış onca insanın bıraktığı izleri okudum. çoğu trafik kazasında yitirilmişti, bir başkası ise atatürk havalimanı'ndaki patlamada vefat etmişti. aralarında beni en çok kederlendiren testis kanserine yakalanmış ve yaşadıklarını adım adım anlatan bir çocuktu. tedavi süresince umudunu ve hayalkırıklıklarını yazmış, "yazarların 2015 yılından beklentileri" başlığına "kür" yazmış. boğazım düğüm düğüm oldu, yutkunamadım. ve bir de eski bir sözlük olduğu için bazı yazarların son entry girdiği zaman 7-8 hatta 13-14 yıl önceydi. zaman onlar için orada durmuştu. üstünden bunca yıl geçtikten sonra bilmeden belki de defalarca okuduk o yazarları, yazdıkları komik şeylere güldük belki. o an hiç aklımıza gelmedi bu dünyadan göçüp gitmiş olabilecekleri. ölüm hayatın gerçeği, şu an her saniye birçok insan doğuyor ve ölüyor. bunu biliyorum, ancak tanımadığım bu insanlara üzülmeme engel olmadı bilmek. bunu niye buraya yazdım niçin anlatıyorum bilmiyorum ama söylenecek tek bir şey var: allah rahmet eylesin...

market kasasındaki kriz anı

alınan her şeyi boş poşetlerle beraber alışveriş sepetine tekrar doldurarak çözmüş olduğum kriz. ödemeyi yapar yapmaz sepeti alıp kasadan uzaklaşıp bir köşede gerilmeden rahat rahat açıyorum o poşetleri. aldığım ürünleri temizlik/gıda şeklinde aheste aheste ayırıp gönlümce yerleştiriyorum poşetlere. hatta rahatlık bu ya, kasiyer eksik mi fazla mı okuttu diye fişi falan kontrol ediyorum, çünkü neden etmeyeyim...

chat yoluyla sevgili bulmak

"cihat yoluyla sevgili bulmak" şeklinde okuduğum başlık.
(bkz: yaran yanlış okumalar)

klinisyen hocaların öğrenciye doktor demesi

pijamayla bakkala giderken güzel kızlarla karşılaşmak

"ters gidebilecek her şey, ters gidecektir."
(bkz: murphy kanunları)

hdp

adam mazlum edebiyatı kasıyor,iki lafından biri foşik tece, özgürlük bilmem ne diye gezip gezip buna oy atıyor ya sadece gülüyorum ama acıyarak. (bari özgürlük, hak gibi güzel kavramları kirletme...) desteklediği zihniyet ırkçı olduğu gibi üstüne bi de terörist. hala neyini savunuyor? üstelik savunduğuna da cidden inanmış ki bu daha acı. bu topraklarda yaşayıp amiyane tabirle yediği kaba pisleyen bu şahsiyetsizlere nasiplendikleri her lokmanın hesabı burda sorulmasa öte dünyada sorulur.

tıbbiyeli sözlük

sol frame'i gördükçe yazma istegimin kaçtığı sözlük. zira sinirlerimi zıplatıyor. buraya iki kelam okumak, biraz kafa dağıtmak için uğruyoruz ama tersine bende bulantılara neden oluyor bir süredir. anonim bir platform olmasından güç alıp burda bir dini karalamak çok kolay değil mi? yazık.

halkın doğru bildiği yanlışlar

"soğuk su içme/dondurma yeme hasta olursun!" bunlardan en yaygını olsa gerek. soğuk su içtik diye nezleye/gribe/farenjite neden olacak mikrop yoktan varolacak değil ya. *

kendi entryni benignlemek

bir nevi algı yönetimidir, yapılmamalıdır

odtü'de cinsiyetsiz tuvalet

cinsiyetçi olmama, çağdaşlık, medeniyet, eşitlik vesaire iyi hoş da, allah aşkına yapılabilecek her şey yapıldı, her şey bitti aynı tuvaleti kullanmak mı kaldı bu kavramları desteklemek için? bunun medeni ve eşit olmakla alakası olmamakla beraber tersine bu kavramlarla yapılan bu işin aynı cümlede kullanılması oksimoronun dik alası.

içerik kuralları - iletişim