medicosinnombre

Durum: 148 - 0 - 0 - 0 - 24.05.2019 10:42

Puan: 1230 -

3 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 15

dünyanın uzaylıların laboratuvarı olma ihtimali

patognomonik bulgu

sözlü sınavlarının vazgeçilmez bulgularıdır, ahanda şu hastalık dedirtir, spot bilgi candır

uzmanlık için düşünülen bölüm

belli bir süre staj yapmadan karar verilmemesi gereken bölümdür. çalışma şartları bölüme, bölgeye hastaneye zamana kısacası birçok parametreye göre değişir. davulun sesi uzaktan hoş gelir yakınlaştıkça kulakları tırmalar sonra bazılarına ritmi sevdirir bazılarına sevdirmez, yükselişte olanları tavsiye ettiğim bölümlerdir diyebilirim

yazarların hoşlanmadıkları tipler

mütevazı olmayı öğrenememiş, şımarık, kibirli insanlar
hayatın her alanında bolca karşılaşıyoruz
bir de bilmediğini bilmeyen insanlara ayar olmaktayım

roman yazmak

roman denilince akla tuğla gibi kalın kalın şeyler geliyor. kısa bir roman olamaz mı peki, şöyle oturup birkaç günde yazılabilecek. mesela neden kimse öykü yazmak istemez?

günah işlemiş adamı peygamber yapmak

kadın peygamber olamadığı için geriye tek seçenek kalmıştır.

sağlık bakanlığından şiddete karşı tavsiyeler

-sayın halkımız, sözlerime başlarken belirtmek istiyorum ki, sadece bir vatandaşımızın yaklaşık 50(elli) yıl çalışan bir hekime cebinden verdiği vergi miktarı toplamda 1 (bir,evet yanlış duymadınız) lirayı geçmemektedir. vergimizle çalışıyorsun diyenleri bir liralarını verip, üstü kalsın diyerek buradan uğurluyoruz.

-devamında şunu belirtmek istiyorum, evet insanın yüzüne bakmadan reçete yazan, gergin ve sinirli olan, jest ve mimiklerini kullanamayan pek çok meslektaşımı bilirim. unutmayın ki bu insanlar tıp fakültesinin birinci sınıfında bilgiye aç, meraklı ve hatta hata yapar mıyım korkusuyla dolu, bu ülkenin pırıl pırıl insanlarıdır. onları yargılamadan önce empati yapmanız gerektiğini unutmayın. zira çalışma şartları böyle bir ülkede doktorluk yapmak her milletin harcı değildir. sana gülümsememiş bakmamış olabilir ama tıbbi açıdan ihtiyacı olduğunu tespit etmiş hiçbir hastasını öyle yarı yolda da bırakmaz.unutmayın ki bu ülkede doktorların büyük bir kısmı sigara veya alkol bağımlısı, büyük bir kısmı depresyonda ve büyük bir kısmı antidepresan ilaç kullanıyor. sizce çok para kazandıkları için mi böylesine mutsuzlar?

-sözlerimi bitirirken şunun altını çizmeliyim, hastaların sözünü kesmediğimizde karşımızdaki insan hayat hikayesini anlatmaya başlayabiliyor. bu hem tanı koymak için gereksizdir, hem de başka hastaların zamanını çalmaktır. mümkün olduğunca açık, anlaşılır ve öz konuşmalarını beklemekteyiz.

örnek;
doktor- öksürük, balgam oluyor mu?
hasta- öksürük yok balgam var
doktor- 404 not found

örnek;
doktor- bulantın kusman oluyor mu?
hasta- bulantım yok kusma var
doktor- error!?%&=

sonuç: yukarıda belirtilen haller incelendiğinde anlaşılmakta ki, aynı eğitim öğretim veya bilinç seviyesinden olmayan iki insanın anlaşması, iletişim kurması mümkün değildir. istediği veya söylediği şeyin bir karşılığı/haklılığı olmayan insanlara karşı sağlık bakanlığının önerisi 'başınızı öne eğin, işinize bakın' olmuştur.çünkü maaşlarımız sizin vergilerinizle ödeniyor. peki bizim vergilerimizle neler ödeniyor?

sonucun sonucu: önce hakla iletişim dersi verin, yüksek öğrenim almış insanlara değil.

ketamin

dissosiyatif hisler bırakır. çevreden canlı-cansız objelerden yabancılaşma yaşarsınız. elinizi kolunuzu kendinize ait hissedemez , beyninizi küçülmüş hissedebilirsiniz. suistimal ihtimali yüksektir. minör cerrahi işlemler ve çocuklarda güzel bir tercihtir.

sevk zinciri

sevk zinciri yapalım diye aile hekimliklerini emek-gelir orantısızlığında maaşa boğan sistemin, yine halk her şey için acile başvurduğunda aile hekimlerine acil servis nöbeti yazan sistemin.. cümlemi tamamlayamadım.. olaylar karışık. sağlık bakanlığı ne yapmak nereye varmak istemektedir?

şehir hastaneleri

bursa da 6 başka hastahanenin taşınmasıyla oluşturulacak olan, yerleşim yerlerine oldukça uzak, ulaşım problemi allaha havale edilmiş devasa sağlık kompleksi. taşınacak hastahanelerin hekimleri ister istemez oraya alınacak ve uzunca bir süre döner sermaye alamayacaklar. şimdi insan düşünüyor 6000 lira maaş alacağını bilseydin yine de tıp mı okurdun yoksa ticarete mi atılırdın?
  • /
  • 15

kadın peygamber

şu ana kadar gelmemiştir, ama;

gece yürüyüş yapmak

bağımlılık yapma ihtimali yüksek bir kötü alışkanlık heleki saat 2 den 3 den sonraysa.bomboş sokaklardan gündüz görmediğiniz türlü hayvanlar sizi yok sayarak hayatlarına devam eder.yanınızdan tek tük insan geçer siz bi ürperirsiniz başta ama onun için siz orda yoksunuz.boş caddelere yanan trafik ışıkları arada bi geçen devriye polisler o soğuk o hafif esinti. en kral lsd nin veremeceği hazzı verir ilk seferde bağımlılık yapmaz en az 3 4 kere almak lazım.müthiş kafa boşaltır yarım saatlik yürüyüş uykudan daha çok dinlendirir.çok da akıllı adam işi olmadığından yatırım tavsiyesi değildir

en güzel üçlü

süzme yoğurt, bal, olgun muz.

en sevdiğim tatlılardan daha çok sevme durumuna geldim bunu. hem aşırı pratik olması, hem kısmen doyurucu hem de tatlı ihtiyacını karşılayabilmesi bakımından tam underrated bir şey.

2 yemek kaşığı süzme yoğurda 2 çay kaşığı kadar balı ilâve edip homojen bir kıvama gelene dek karıştırıyoruz. üstüne küp küp kestiğimiz 1 adet olgun muzu ekleyip yeniden karıştırıyoruz. 5 dakikadan kısa sürede hazır ve adeta bir öğün etkisi yaratıyor. bir müddet buzdolabında bekletirseniz sıcak dönemlerde soğuk tatlı yerine de geçiyor.

lif de eklemek ve besin değerini artırmak isterseniz 1-2 yemek kaşığı kadar yulafı veya önceden bir süre suda beklettiğiniz chia tohumlarını kullanabilir, üzerini birkaç tane kuruyemişle destekleyebilirsiniz.

kalori bakımından düşük, son derece lezzetli ve doyurucu oluyor.

kan gazı

tıbbiyeli sözlük özgürlük cephesi 6 ağustos manifestosu

bu metnin, tüm tıbbiyeli sözlük entrylerinde yayınlanması tıbbiyeli sözlük kuvvetlerinin bir isteği ve emridir.

tıbbiyeli sözlüğün değerli yazarları, sistematik bir şekilde sürdürülen kural ihlalleri sözlüğün temel nitelikleri ve hayati kurumlarının varlığı açısından önemli bir tehdit haline gelmiş sözlükteki başlıklar ideolojik saiklerle dizayn edilmeye başlanmış ve dolayısıyla görevlerini yapamaz hale getirilmiştir.

gaflet ve dalalet içerisinde olan sözlük yetkilikleri tarafından temel hak ve hürriyetler zedelenmiş karşılıklı ifade özgürlüğüne dayalı demokratik sözlük düzeni fiilen ortadan kaldırılmıştır.
sözlüğümüz, internet ortamında hak ettiği itibarını yitirmiş ve evrensel temel insan haklarının gözardı edildiği, korkuya dayalı otokrasi ile yönetilen bir sözlük haline getirilmiştir.sözlük yönetiminin aldığı hatalı karar ile mücadeleden geri durduğu soğuk,mizahtan uzak,aşırı ciddi başlıklar tırmanarak bir çok masum yazarın malignlenmesine ve hatta uzaklaştırılmasına mal olmuştur. sözlük içindeki kin tutma ve nefret ciddi boyutlara ulaşmış sözlük sathında bununla mücadele edecek espri sistemi işlemez hale getirilmiştir.

bu ahval ve şerait altında tıbbiyeli sözlük kuvvetleri önderliğinde yazarlarımızın olağanüstü fedakarlıklar ile kurduğu bugünlere getirdiği sözlüğümüzün kurucusu olan 1.nesil yazarlar sözlükte sulh, cihan'da sulh ilkesinden hareketle sözlüğün bölünmez bütünlüğünü, yazarların ve sözlüğün bekasını devam ettirmek, her türlü mizah anlayışının önündeki engelleri ortadan kaldırmak engellemek egoizm ve egonun her türlüsü ile etkin mücadele yolunu açmak temel evrensel insan haklarını mezhep ve etnisite ayrımı gözetmeksizin tüm yazarlarımız için geçerli kılmak laik, demokratik ve sosyal hukuk sözlüğü ilkesi üzerine oturan sözlüksel düzeni yeniden tesis etmek sözlüğümüzün ve yazarlarımızın kaybedilen sözlüklerarası itibarını yeniden kazanmak,yazarlararası ortamda barış, istikrar ve huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve işbirliğini tesis etmek maksadıyla
yönetime el koymuştur.
sözlük yönetimi, teşkil edilen sözlükte sulh konseyi tarafından deruhte edilecektir. sözlükte sulh konseyi, ekşi,instela,inci ve diğer tüm uluslararası kuruluşlar ile oluşturulmuş yükümlülükleri yerine getirecek her türlü tedbiri almıştır.
meşruiyetini kaybetmiş sözlük yönetimine görevden el çektirilmiştir.


edit: an itibariyle radyoya girmiş bulunmaktayız
edit2: ajdar açtılar kaç kaç kaç
edit3: 7 ağustos 2016 saat 23:00 'te alınan karar ile kurulumuzun ismi tıbbiyeli sözlük köleleştirme komitesi oalrak değiştirilmiştir
edit 4:(bkz: tıbbiyeli sözlük köleleştirme kurulu)

ofansif tıp

hekim hasta ilişkisinin orta sahada top çevirmeye döndüğü anda hekimin atağa kalkmasıyla gerçekleşen tıp biçimi
yaşanmış örnek (ben=b ağrıları geçmeyen teyze=agt)

b- teyze ağrın geçmedi mi
agt- (az önce kızıyla şen şakrak konuşurken beni duyunca bir anda) vııııyyyyy çok ağırıyor vaaaayyyyyyyy
b- teyze ağrı kesici yaptık hiç geçmedi mi
agt- her yerim çekiliyor, daha kötü oldum vuuuuyyyyy
b- tamam teyze (sen görürsün ebenin hörekesini). hemşire hanım 100 cc sf'in komple boşaltıp içini full ağrı kesici doldurdun

broca afazisi

bir hocamız broca afazisi gelin , wernicke afazisi kaynana demişti. o günden sonra gözümde farklı bir yere gelen afazi.

altın oran

umut sarıkaya tarafından sırrı açıklanmış orandır:

uykuyu kaçıran şeyler

yatmadan önce odada böcek görmek

toplum ihtiyaçları listesi

1- sevgi
2 - hoşgörü
3 - farklılıklara karşı farkındalık
4 - özgür düşünce
5 - baskının olmadığı bir topluluk
6 - eğitim
7 - sosyal ortam
8 - daha temiz çevre
9 - adalet
10 - ekonomik kalkınma
11 - para
12 - hayvan sevgisi
13 - yıkıcı olmaktan ziyade yapıcı olabilme
14 - soruna odaklanmak yerine çözüm arayabilme
15 - farklı din, dil, ırk, cinsiyet, düşünceyi kucaklayabilme
16 - sanata ve sanatçıya saygı
17 - sporun sadece futbol olmadığını anlayabilme
18 - yapıcı yatırımlar
19 - sözde değil özde değişim hareketleri
20 - “kız gibisin” denilerek yetiştirilen erkek çocuklarda kadınlara karşı şiddet eğiliminin arttığının bilincinde olabilme, bu doğrultuda çocuk yetiştirebilme
21 - mafyacılığın, kabadayılığın film/dizilerdeki özentisinden uzaklaşabilme
22 - delikanlı olmanın vasıflarının yukarıdaki çöp düşünceler olmadığının farkına varabilme
23 - çalışkanlık; diğer ülkelerde kaç kitap okudun sorusuna 50 cevabı verildiğinde “voov tebrikler, helal olsun” gibi cevaplar alınırken bizim ülkemizde “ineeek, gel biraz da şurada otla” gibi cevapların cahiliyetinin farkına varabilme
24 - ‘devlet toplumu yönetir’ fikrinden ziyade ‘devleti oluşturan yapı toplumdur’ fikriyle atılacak adımlar
25 - biraz da uyku swh

Toplam entry sayısı: 148

intihar ederken dinlenecek şarkı

bas ritmin cpr ritmi ile aynı olmasına dikkatinizi çekerim

misofonya

yazarların merak ettikleri

pilavlarım neden lapa oluyor? o mükemmel dengeye ulaşamıyorum

kasten depresif moda girmek

freudyen bir yok oluş sürecini bilinçdışından isteme halidir.

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

bir osmanlı beyfendisi, örn: tıphaneli osman şevket efendi

tıbbiyelilerin bağımlılık potansiyelleri

diğer meslek gruplarına nazaran bağımlılık potansiyelimizin yüksek olduğu kanaatindeyim. doktorların neredeyse yarısı sigara veya alkol kullanmakta, bunu diğer hedeler takip etmekte. bu konuda yapılmış bir çalışma paylaşırsanız ortamın akademik potansiyelini yükselteceği düşüncesindeyim.

esrar

marijuanadır, bir toplum sağlığı sorunudur
-tetrahidrocannabiol(thc), cannabidiol(cbd) gibi alkoloidleri içeren, doğada envai çeşidi olan bitki, sigara, ot. taksonomik ayrımı genel olarak sativa(daha aktivatör) ve indica(daha inhibitör) olarak iki guruptur. diğer türler bunların karışımı olan ruderalis olarak isimlendirilir.
-yediğimiz içtiğimiz herşey gibi cannabioidler de beyin yapımızı değiştirir. kronik marijuana kullananlarda mr görüntülemede siyah cevherin arttığı beyaz cevherin azaldığı tespit edilmiştir.
-neredeyse dünyada her yerde geçiş uyuşturucusu olarak bilinir. toplumsal biyolojik ve psikolojik zararları diğer maddelere oranla değişmekle birlikte nispeten daha azdır.
-madde kullanımının yaygın olduğu ülkelerde sert uyuşturucuların(eroin,kokain,mdma vb) kullanımını kısıtlamak amacıyla kontrollü üretimi satışı ve kullanımı serbestleştirilmeye başlanmıştır.

batı toplumları(veya çalışma odaklı toplumlar da denebilir) bireylerin çalışmasını toplum yapısına katılmasını ve vergi vermeleri ister, teşvik eder. bu anlamda madde kullanımına daha çok karşıdırlar. oysa hindistan da bazı budist mezheplerde günlerce marijuana içilen ayinler/festialler yapılır.

içecekseniz ne içtiğinizi bilin kısacası
dea tarafından hazırlanmış narkotik görseli:

benim paramla maaş alıyorsun

-doktorların aldığı para miktarı ülkedeki onca yolsuzluğa soyguna gelir eşitsizliğine rağmen insanların gözüne batma sırasında halen ilk sırada
-doktor bir hamal bir köle değildir. paranı ben veriyorum serum takacaksın diyenler gitsinler özel hastanelerde paralarını versinler ne taktırmak istiyorlarsa taktırsınlar
-bir doktorun maaşından ve aylık harcamalarından kesilen vergi ortalama bir vatandaşın verdiği vergiden kat be kat yüksek. asıl mesele hastaların sosyal güvencelerinin paralarını bizim veriyor oluşumuz olmasın?

benim vergilerimle tedavi oluyorsun kardeşim, kabul et veya etme, gerçek bu. sağlık sisteminin ücretli olduğu bir ülkede yaşıyor olsaydın bunun ne demek olduğunu anlardın.

temennim o ki, ülkemizde de sağlık sigorta kapsamından çıkarılsın, parası olmayana sağlık hizmeti verilmesin. ettiğimiz yemin ve etik değerlerimiz gereği biz yine ihtiyacı olana hizmet veririz ama bunlara değil!

temizlik yapan erkek

erkek veya kadın ayrımının artık yapılmaması gerektiği, kişinin kendine yetebilirliği ile ilgili bir mevhumdur.

yazarların merak ettikleri

pilavlarım neden lapa oluyor? o mükemmel dengeye ulaşamıyorum

deep turkish web

insana bir şey katmayan saçmalıklardan mütevellit sosyal medya şeyleri, güvenlik güçleri hiç bu kadar doğru bir operasyon yapmamıştı, devletin yumruğunu her yerde görmek istiyoruz efenim

konuşmak için tarihi 3 sahsiyet seçmek

ezhel

şarkı sözlerinde toplumsal gerçekçiliğin dibine vurmuş, afallatan, şoke eden kelimeleri tespitleri betimlemeleri sanatıyla harmanlayıp utanmadan daralmadan şarkılarında söyleyiveren rap müzik sanatçısı. tutukluluğu kesinleşmiştir. hapishane yaşamının müziğine etki edip etmeyeceğini merak ettiğim kişidir, vesselam

الطب

abi ben suri*
sakin olun, gerçekleri kabullenin, abi hepimiz suri

tıpta uzmanlık eğitimine mülakat getirilmesi

türker beye cevaben; sen önce dişlerini fırçala

içerik kuralları - iletişim