nocomment

Durum: 214 - 1 - 0 - 0 - 11.09.2020 10:37

Puan: 1701 -

3 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 22

int.dr. merve mercan

salgının başında bir asistan abinin ses kaydı ulaşmıştı bize, 'siz de daha ana kuzusunuz' diyordu. gitti işte bir ana kuzusu. allah'tan kendisine rahmet, sevenlerine sabır diliyorum.

yazıp yazıp siliyorum birçok şeyi, ne söylesem bu kederi öfkeye yönlendiriyormuş gibi hissediyorum. ama lütfen hatırlayın, bu öğrenciler ilk kez pozitif çıktığında pandemiden kaçıyor denmişti.
(bkz:#120978)

en güzel dondurma

izmit'te serbestler'in bal-bademli dondurması

dâhiliye sözlüsüne girmeden dr olmuş efsâne nesil

tıbbiye hocalarını hafife alan başlık.

sanıyor musunuz ki o hocalar telafi programları hazırlamıyorlar? sizin duyduğunuz endişeyi(veya öfkeyi?) eğitim komisyonu da hissediyor, ferah olun. yök'ün online sınav şartı getirmesinden önce kimi fakülteler temmuz-ağustos döneminde öğrencileri geri çağırmayı planlıyordu, yök kararı üzerine hazırladıkları telafi programını bir sonraki yıl içine yerleştirdiklerini söylüyorlar. boylece klinik açığını kapatmayı hedefliyorlarmış.

onlar böyle bir sistem hazırlamasaydı da ben yine bu işin peşinde koşardım, orası ayrı mesele.

online sınavda kopya çekmek

kopya çekmek hiçbir durumda etik değildir. ama bir üniversitede hiçbir fakültede kamera ile gözetleme şartı koymayıp sadece tıp fakültesine bu şartı getirmek de etik değildir. hele hele gözetmenin 'kamerayı odada gezdirmek suretiyle kopya verecek kimsenin olmadığını görmek istemesi' ne etik ne de vicdanidir.

bunlar ise yaşanan gerçeklerdir.

twitter vs instagram

ınstagram elma şekeridir, twitter urfa isotu.

ikisini de dene tarafını seç!

aylak vampirler

what we do in the shadows, mockumentary tarzıyla çekilmiş film.

filmde bir evde beraber yaşayan dört vampirden öldürmeme sözü almış bir belgesel ekibinin, söz konusu evde yaptıkları çekimleri izliyoruz genellikle. farklı çağlardan günümüze kadar yaşamış dört vampir kameralara yaşamlarını açıyor ve günümüz dünyasında vampir olmanın zorluklarını paylaşıyor. bu süreçte aralarına yeni bir vampir bile katılıyor.

her ne kadar filmin türü için korku-komedi dense de ben korku öğelerinin 'komik' derecede hafif olduğunu düşünüyorum, ki asla korku filmi izleyemeyen biriyim. içim rahat bir şekilde tavsiye edebilirim.

fragman niyetine şunu bırakmak istiyorum:

intörn doktorların pandemide görevden kaçması

tus'ta branş seçerken dikkat edilenler

direnç katsayısıdır. tabi benim için.

'tatlım ne alaka şimdi? o arabalarla ilgili bişey.' tamam olabilir, ben de arabalardan bahsetmiyorum zaten, kendimden bahsediyorum.

mesela ben bir cerrahi bölüm seçtiğimde, bana 'evlenme!, hamile kalma!, doğurma!, bana ne çocuğun hastaya ben doğurma dedim!' gibi özlük haklarıma dil uzatıldığında ne kadar direnebileceğim? benim katsayım ne?

ben mesela bu olayı gözümde şöyle canlandırıyorum: benim 9 canım falan olsa ve her tartışmada bir can kaybetsem... ne zaman game over olurum?

hekimoğlu

'uyarlanırken' özgün noktalarının ülkemiz motiflerine 'uyarlanmayacağını' düşündüğüm ve beklentimi düşük tuttuğum dizi.

şimdi hepimiz biliyoruz ki bazı diziler uzun soluklu olurken bazıları on bölümü bile göremeden final yapıyor. bunların bir kısmı orijinal fikir olarak yerliyken bir kısmı ise uyarlama. bunlar hangi diziler, hangileri başarılı olmuş? beraber inceleyelim:

hayat şarkısı
bir kadın bir erkek
güneşi beklerken
kiralık aşk
muck
kavak yelleri
doktorlar (burada birkaç diziden esinler görüyoruz mesela)
küçük sırlar
sayın bakanım
paramparça
ufak tefek cinayetler
cumaya kalsa

bu kadarı şimdilik bizim için, hadi konuşalım. bunlar neden çok bilindik ya da değil?
mesela benim hiç duymadığım ama bu entry hazırlarken öğrendiğim sayın bakanım. en kolayı bu, çocuklar bile bilir, siyasi dizi olmaz. en azından bizde olmaz.

bir sonrakine geçelim, bir erkek bir kadın. herhalde duymayan yoktur diye düşünüyorum. ama izlemeyen çok. çünkü gece yayınlanıyordu. benim perspektifimden, ekranda konuşabilen bir çift vardı ve bu iki insan belki tartışarak da olsa ekranda bizim cesur bulduğumuz bazı şeylerden bahsediyorlardı. eh, yayınlanmak için biraz beklemeleri gerekiyordu.

mesela, hayat şarkısı. uyarlama olduğunu öğrenince çok şaşırdığım ve başarılı bir dizi. nasıl şaşırmayayım ki? entrika, ihanet, gayrimeşru evlatlar, çocuklar için sürdürülen evlilikler, tuzaklar, gözyaşları, istismar, kendini feda eden kadınlar... bunlar hatırlayabildiklerim. bunlar bizim zaten tv'lerde görmeye alışık olduğumuz olaylar. iyi bir uyarlama gibi? bu noktada itiraf etmeliyim ki ben orijinal dizi olan flames of desires'ı izlemedim. bu nedenle uyarlama/taklit ayırımını bu dizi için yapamam. ama uyarlama olduğuna inanarak başarılı bulduğum bir dizi.

çok açılmadan house'a geri geri döneyim. tıbbi yönüyle, ahlak kurallarını tanımayan house ile, ilaç bağımlısı house ile, aydınlatılmış onam tanımayan house ile, hayat kadınları ile birlikte olan house ile, biseksuel doktoru 13 ile, rekabeti seven hırslı foreman ile, alımlı çalımlı ve zeki cuddy ile, house'un fahri vicdani wilson ile severek izlediğim bir dizi. bizden çok uzak, kendi ekranlarımızda görmeye alışık olmadığımız şeyler. bize göre biraz 'amerikan' demek istiyorum izninizle. herhangi bir diziyi herhangi bir ülkeye uyarlamak istediğinizde ilk yapmanız gereken yabancılık unsurunu ortadan kaldırmaktır. house için bu yapılabilir mi? tabi yapılır. ama o zaman bizim hayretle ve belki de kınayarak izlediğimiz gregory house bizi aynı derecede ekrana bağlayabilir mi? bilemiyorum.

her neyse, umarım lisede edebiyat dersi alan her insan gibi uyarlama ve taklit arasındaki farkı bildiğimi ispatlayabilmişimdir. gerçi kimse de ispat istemedi ama işte buradayım, kendi çapımda tv sektörü üzerine harcadığım mesai ile.

bu entry silinir mi emin de değilim açıkçası baya da uzun yazmıştım halbuki.

hekimoğlu

ikinci bir 'shameless' vakası. bakalım tutmadığını anlamaları için kaç sezon gerekecek
  • /
  • 22

ömür hanımla güz konuşmaları

şükrü erbaş'ın 83 yılında bir ankara güzünde yazdığı, tam da şu sıralar tekrar okunası en çok etkilendiğim eseri. çok uzun olsa da buraya bir kısmını bırakıyorum. belirsizliğin güzel olması fikri nedense hoşuma gitti.

" ...
yeni bir şeyler söyle bana ne olur, yeni bir şeyler. kurşun aktı kulaklarıma hep aynı sözleri, aynı sesleri duymaktan. belirsizlik güzeldir, de örneğin, kesinlik çirkin. sessizlik sesten -hele de güncel ve kof- her zaman iyidir; düş gücü, iç zenginliği verir insana. dünyanın usul usul ağaran o puslu sabahları ve günün turuncu tülleriyle örtünen dingin akşamları bu yüzden etkiler bizi, duygulandırır, de. anlık izlenimler sürekli görünümlerden her zaman daha güçlü, kalıcı ömürlüdür... alışkanlıklar öldürür güzelliğimizi, bizi değişmek çirkinleştirir de.

kimse düşlerine yetişemez ve kimse geçemez gerçeğini bir adım bile; bu yüzden sıkıntı verir zaman, kısa kalır, sonsuz olur, insanın küçücük ömrünün karşısında. istemenin kuralı yoktur, de, açıklaması sınırı suçu yoktur; istemek yaşamın kendiliğinden sonucudur, ne haklı ne haksız, ne yerinde ne yersiz...

biz hepimiz dikenli tellerle sarılıyız, her ilişkide bir parçamız kalır ve bölüne bölüne biteriz de. en büyük hünerimiz kendimize karşı olmak, aykırı yaşamaktır, acı kaynaklarımızı ellerimizle yaratarak... kıyılarımız duygularımızın boyunda, derinliğimiz aklımızın ölçüsündedir; ufuklarımızsa sisler içinde... o kıyısız gökyüzü nasıl sığar küçücük gözlerimize, bir bardak suya, demirli bir pencereye... nasıl gizleriz ağız dil vermez bir geceye? ve nedir ki gizi, daraldığımız her yerde bir genişlik duygusu verir içimize. çözemeyiz, de, bu güdük bilinç, bu sığ yürek, bu ezbere yaşamla.
..."

emine bulut

bir ara profil fotoları seninle doluydu, son olsun demek için. siyah arka plan, adın yazıyor bir de son sözün: " ölmek istemiyorum."

burada denk gelmeseydin unutmuştum seni. videonu izledim, kızının "anne lütfen ölme" dediğini duydum. fütursuzca paylaştı insanlar, seni gördük, kızını gördük, ölüm anını gördük. ben de üzüldüm, içim öfkeyle doldu. sonra geçti günler, çocuğun hiç unutmayacak seni ama biz unuttuk. dün yine bir video izledim. gene bir adam, pompalıyla yerde zaten kendinden geçmiş yatan kadının üzerine ateş ediyor. kadının yanında koskoca oğlu da var, etrafta adamlar. pek paylaşmadık gerçi, sıkılmış da olabiliriz, senin ve senin gibi öldürülen kadınların videolarını görünce alışmış da olabiliriz. alıştık sanırım kana, düzelmiyor. toplum düzelmiyor.

bir canlıya vuracak kadar nasıl gözü döner insanların anlamıyorum mesela, geçen de bir flood okudum twitter'da, dört buçuk saat boyunca dövmüş kadını adam. bir insana öfkeyle vurmak anlıktır diyelim ve hadi kabul edelim, çok büyük bir hata vardı belki de. ama saatlerce dövmek, bir canı alacağını bilerek dövmek nedir, bilemiyorum. biz neyiz? doğada yerimiz ne tam olarak? bu da insanlık mı diyecektim de düşünüverdim birden, insanlık iyi bir şey mi ki insanlığımızı kaybettik diyoruz? sen de daha önce dövülmüş müydün? belki de boğazını kesen adam, dövdü de seni. belki bu yüzden ayrıldın.

mesela küçük kız çocuklarından ne istiyorlar, bunu da anlamıyorum. çocuk gördüğünde içinin şefkatle dolması lazım, bunlar onlara taze beden olarak bakıyorlar. televizyonda söylüyorlar artık, yasalara koyuyorlar. bir yerlere gidiyoruz, nereye gittiğimizi görüyorum ama dillendiremiyorum. bir yere doğru gidiyoruz, senin kanınla, diğerlerinin kanıyla, küçük çocukların feryatlarıyla evrenin dengesi daha da bozuluyor. ve bizler, bütün bu kötülükleri bir türlü becerip de durduramayan bizler, daha büyük pisliklerin içinde yaşıyoruz zaman geçtikçe.

nur içinde yat. sen huzurla uyu, dilerim kızın da güzel bir şekilde büyür.

biz seni unuttuk diye de hayıflanma, biz neleri unutmadık ki. her daim yüzümüze tokat gibi çarpılıyor bu gerçekler, biz diğer yanağımızı dönüyoruz. yanlış anladık bir şeyleri sanırım.

hayata dair iç burkan detaylar

bundan birkaç ay önce bir kurul sınavı çıkışı arkadaşlarımla çok sevdiğimin bir abimin restoranına gittik. zor bir sınav dönemiydi, güzelce hem karnımızı doyuralım hem de muhabbeti çok güzel olan bu abimle biraz muhabbet edelim, stres atalım istemiştik. mekanı fazlasıyla doluydu camın kenarında boş bir masa bulduk oturduk, yemek yiyoruz bir ara camın diğer tarafında bir adam takıldı gözlerime 27-28 yaşlarında, belli durumu çok iyi olmayan birisi. ortalıkta gezip milleti dolandırmaya çalışan dilencilerden biri olduğunu zannederek bir daha gözgöze gelmemeye çalışarak yemeğimi bitirdim ve arkadaşlarımla beraber kapının dışındaki masalara geçtik, hem muhabbet dönsün hem de sigara içelim diye işte. çay içerken adam bir daha takıldı gözüme, bu sefer kapının önünde iki tane çalışanın ellerinin arasından kaçmaya çalışıyor gibi gördüm. “ne yapıyor bu, adamın iş yerini rezil etti” demeye kalmadan adam yere düştü. ağzından kan sızmaya başladı, arkadaşlarla apar topar yanına koştuk; epilepsi krizi geçiriyor ama bir tezat var ağzından sürekli kan geliyor, meğerse dilini ısırmış. arkadaşlarım ilk müdahelesini yapmaya çalışırken kafasının köşesine çöktüm, biraz kendine geldiği gibi elimi tuttu, boğazına götürdü ve “abii” dedi; ağzı kan doluydu. hemen çıkarması gerektiğini söyledim, rahatça tükür dedim. ağzından kan boşaldı sanki bir anda. üstümde beyaz bir gömleğim vardı kan gömleğime de sıçradı. ağzını açmasını istedim, dilini ne hale getirmiş acaba göreyim diye. ağzını açtığında dilini çok fazla koparmadığını ama hallice fazla kaynadığını fark ettim. o ara 112 ekini geldi. götürdük arkadaşlarla beraber ambulansa bindirdik ve bir şey olmamış gibi ellerimi yıkadım, kan lekesi görünmesin diye hırkamı üstüme giydim ve yerime geçtim. 5 dakika sonra ambulanstaki arkadaş bana seslendi, gittim “arkadaş hastahaneye gelmeyi reddediyor, biz burada yapabileceklerimizi yaptık muhtemelen uzun süredir çok aç ve bir de şunları görseniz iyi olur” dedi ve adamın elbisesini sıyırdığı kollarını uzattı bana; delik deşikler, mosmorlar... git et desem de bir türlü ikna edemediğim adamı ambulanstan indirdiler ve aramızda şöyle bir konuşma geçti :

- hastaneye neden gitmiyorsun?
+ param yok abi, sigortam yok, hem bir kez gittim
- eee?
+ ilaç alamıyorum ki abi işsizim

diyecek bir şey bulamadım birkaç saniye sessizce durdum

+ abi içeri berbat oldu
- bir şey olmaz, ben sahibini tanıyorum olabilir ama..
+ abi gömleğin o da berbat oldu, ben ben çok özür dilerim, yenisi yenisi... param da yok abi.
- bir şey olmaz, hem kaç yaşındasın sen?
+ 28 abi
- ben 21 yaşındayım, bence abi demesen olur
+ tamam abi

son sözü yumruk gibi indi kalbime. ezilmişliğin, çaresizliğin acısı çöktü bir anda üstüme. ne desem ne yapsam bilemedim. adaletine sayıp dövdüğüm dünyadan bir kez daha nefret ettim. benim kanaatimce iyi de bir insandı.
döndü gidecek
- kolların neden o halde?
+ ben neden bu haldeyim abi?
dedi tekrar teşekkür etti ve uzaklaştı.

sonradan bir kez daha gitmiş aynı yere, mekanın sahibi dediğim abi ona iş bulmuş bir arkadaşının yanında falan bunlara çok sevindim ama kaç gece rüyalarımda “ben neden bu haldeyim ki abi?” lafı döndü döndü durdu.

o günden sonra hayatımdaki kurallar listesine “cam kenarında yemek yeme” maddesi de eklenmiş oldu.

il ve ilçelere göre devlet hizmet yükümlülüğü süreleri

kalkınma bakanlığı tarafından hazırlanan il ve ilçelerin sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasına göre mecburi hizmet için devlet hizmet yükümlülüğü süreleri

altıncı grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerlerinde 300 gün,
beşinci grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile altıncı grup ilçe merkezlerinde 350 gün,
dördüncü grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile beşinci grup ilçe merkezlerinde 400 gün,
üçüncü grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile dördüncü grup ilçe merkezlerinde 450 gün,
ikinci grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile üçüncü grup ilçe merkezlerinde 500 gün,
birinci grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile ikinci grup ilçe merkezlerinde 550 gün,
birinci grup ilçe merkezlerinde ise 600 gündür.


istanbul büyükşehir kapsam dışı
ankara büyükşehir kapsam dışı
izmir büyükşehir kapsam dışı
bursa büyükşehir 1
adana büyükşehir 1
kocaeli körfez 1
kocaeli gebze 1
izmir aliağa 1
antalya merkez 1
eskişehir merkez 1
gaziantep büyükşehir 1
denizli merkez 1
konya büyükşehir 1
kocaeli merkez 1
istanbul büyükçekmece 1
mersin merkez 1
kayseri büyükşehir 1
tekirdağ çorlu 1
antalya kemer 2
aydın kuşadası 2
tekirdağ marmaraereğlisi 2
izmir çeşme 2
sakarya merkez 2
hatay iskenderun 2
muğla marmaris 2
balıkesir bandırma 2
manisa merkez 2
samsun merkez 2
yalova merkez 2
muğla bodrum 2
trabzon merkez 2
tekirdağ çerkezköy 2
edirne merkez 2
karabük merkez 2
zonguldak ereğli 2
balıkesir merkez 2
ısparta merkez 2
kırklareli lüleburgaz 2
çanakkale bozcaada 2
malatya merkez 2
kocaeli derince 2
çanakkale merkez 2
antalya alanya 2
erzurum merkez 2
kırıkkale merkez 2
izmir urla 2
tekirdağ merkez 2
kayseri hacılar 2
bursa gemlik 2
bolu merkez 2
ankara kazan 2
aydın didim 2
istanbul sultanbeyli 2
bilecik bozüyük 2
uşak merkez 2
aydın merkez 2
izmir torbalı 2
ordu merkez 2
sivas merkez 2
sakarya sapanca 2
kütahya merkez 2
afyon merkez 2
istanbul silivri 2
izmir seferihisar 2
izmir kemalpaşa 2
çorum merkez 2
balıkesir ayvalık 2
antalya manavgat 2
giresun merkez 2
kocaeli gölcük 2
muğla merkez 2
ısparta uluborlu 2
diyarbakır merkez 2
elazığ merkez 2
k.maraş merkez 2
bursa inegöl 2
bursa mudanya 2
izmir selçuk 2
balıkesir edremit 2
mersin tarsus 2
burdur merkez 2
izmir foça 2
muğla datça 2
rize merkez 2
manisa turgutlu 2
aydın nazilli 2
izmir karaburun 2
bilecik merkez 2
zonguldak merkez 2
kastamonu abana 2
yalova çınarcık 2
nevşehir merkez 2
artvin merkez 2
bursa kestel 2
ankara elmadağ 2
karaman merkez 2
ankara akyurt 2
bursa orhangazi 2
balıkesir burhaniye 2
tunceli merkez 2
düzce merkez 2
bursa gürsu 2
kocaeli karamürsel 2
yalova çiftlikköy 2
yalova altınova 2
kırşehir merkez 2
muğla ortaca 2
ankara polatlı 2
kırklareli merkez 2
istanbul çatalca 2
çankırı merkez 2
karabük safranbolu 2
istanbul şile 2
tekirdağ muratlı 2
aydın söke 2
muğla dalaman 2
artvin arhavi 2
yalova armutlu 2
sinop merkez 2
manisa soma 2
çanakkale gökçeada 2
kastamonu merkez 2
hatay merkez 2
çanakkale çan 2
osmaniye merkez 2
balıkesir erdek 2
izmir menderes 2
balıkesir marmara 2
denizli honaz 2
ısparta atabey 2
muğla fethiye 2
ankara çubuk 2
izmir dikili 2
düzce gümüşova 2
konya yalıhüyük 2
konya seydişehir 2
rize ardeşen 2
edirne keşan 2
manisa salihli 2
tokat merkez 2
hatay belen 2
erzincan merkez 2
yalova termal 2
çanakkale gelibolu 2
izmir menemen 2
bursa karacabey 2
yozgat merkez 2
batman merkez 2
şanlıurfa merkez 2
kırklareli babaeski 2
bolu yeniçağa 2
van merkez 2
denizli sarayköy 2
amasya merzifon 2
ısparta gönen 2
düzce akçakoca 2
tekirdağ saray 2
niğde merkez 2
antalya serik 2
amasya merkez 2
ankara beypazarı 2
balıkesir gönen 2
konya ereğli 2
denizli babadağ 2
artvin hopa 2
trabzon beşikdüzü 2
artvin murgul 2
muğla milas 2
tekirdağ şarköy 2
aksaray merkez 2
samsun ondokuzmayıs 3
balıkesir susurluk 3
kayseri talas 3
gümüşhane merkez 3
çanakkale eceabat 3
amasya suluova 3
izmir tire 3
adıyaman merkez 3
bilecik söğüt 3
kilis merkez 3
manisa akhisar 3
mersin silifke 3
izmir bergama 3
ısparta yenişarbademli3
hatay dörtyol 3
siirt merkez 3
burdur bucak 3
ankara şkoçhisar 3
adana ceyhan 3
çanakkale ezine 3
bilecik osmaneli 3
kars merkez 3
tokat turhal 3
adana pozantı 3
nevşehir ürgüp 3
sakarya pamukova 3
düzce kaynaşlı 3
hatay erzin 3
eskişehir inönü 3
bursa mkemalpaşa 3
mersin anamur 3
izmir ödemiş 3
denizli çardak 3
çanakkale biga 3
ankara nallıhan 3
edirne uzunköprü 3
samsun bafra 3
mardin merkez 3
konya akşehir 3
denizli serinhisar 3
rize fındıklı 3
düzce cumayeri 3
niğde bor 3
bolu gerede 3
muğla ula 3
çankırı çerkeş 3
kırklareli pınarhisar 3
kütahya tavşanlı 3
ordu fatsa 3
trabzon vakfıkebir 3
antalya finike 3
kırklareli vize 3
ısparta senirkent 3
kırıkkale yahşihan 3
osmaniye bahçe 3
aydın buharkent 3
ısparta eğirdir 3
sakarya ferizli 3
samsun tekkeköy 3
nevşehir avanos 3
ısparta keçiborlu 3
muğla yatağan 3
mersin erdemli 3
eskişehir çifteler 3
bursa yenişehir 3
elazığ ağın 3
sakarya akyazı 3
denizli bozkurt 3
k.maraş elbistan 3
kırıkkale karakeçili 3
trabzon akçaabat 3
bartın merkez 3
balıkesir gömeç 3
giresun bulancak 3
afyon bolvadin 3
sakarya hendek 3
ordu ünye 3
yozgat yerköy 3
sivas divriği 3
çankırı atkaracalar 3
rize iyidere 3
ankara kızılcahamam 3
antalya kumluca 3
bilecik pazaryeri 3
tekirdağ malkara 3
ankara ayaş 3
bolu mengen 3
osmaniye kadirli 3
denizli buldan 3
zonguldak alaplı 3
edirne havsa 3
kırklareli emirköy 3
burdur gölhisar 3
afyon dazkırı 3
kırklareli pehlivanköy 3
sakarya karasu 3
muğla köyceğiz 3
eskişehir mihalgazi 3
aydın incirliova 3
tekirdağ hayrabolu 3
burdur altınyayla 3
bitlis tatvan 3
kırşehir mucur 3
sakarya geyve 3
mersin bozyazı 3
adana kozan 3
kastamonu tosya 3
antalya ibradi 3
bingöl kiğı 3
karaman kazımkarabekir3
antalya kale 3
düzce çilimli 3
eskişehir mahmudiye 3
mardin yeşilli 3
samsun çarşamba 3
çanakkale lapseki 3
manisa alaşehir 3
çankırı şabanözü 3
çankırı korgun 3
rize çayeli 3
trabzon sürmene 3
gaziantep nizip 3
rize derepazarı 3
bursa iznik 3
çanakkale ayvacık 3
kırıkkale bahşılı 3
rize pazar 3
artvin borçka 3
sinop boyabat 3
edirne enez 3
aydın yenipazar 3
sakarya söğütlü 3
manisa ahmetli 3
burdur karamanlı 3
edirne süleoğlu 3
antalya elmalı 3
afyon sandıklı 3
düzce gölyaka 3
trabzon yomra 3
ankara çamlıdere 3
hakkari merkez 3
hatay reyhanlı 3
trabzon çarşıbaşı 3
zonguldak çaycuma 3
konya beyşehir 3
giresun ş.karahisar 3
şırnak merkez 3
denizli akköy 3
ordu gülyalı 3
hatay kırıkhan 3
giresun görele 3
giresun eynesil 3
aydın germencik 3
antalya kaş 3
antalya korkuteli 3
elazığ keban 3
adana karataş 3
bartın amasra 3
sakarya karapürçek 3
mersin çamlıyayla 3
kastamonu bozkurt 3
aydın çine 3
aydın sultanhisar 3
kayseri develi 3
giresun piraziz 3
kayseri özvatan 3
ığdır merkez 3
zonguldak devrek 3
bayburt merkez 3
antalya gazipaşa 3
bitlis merkez 3
trabzon of 3
tunceli hozat 3
yozgat çandır 3
mersin mut 3
çorum osmancık 3
bingöl merkez 3
sakarya kocaali 3
kayseri yeşilhisar 3
ısparta şarkikaraağaç 3
çankırı ılgaz 3
hatay samandağ 3
ankara güdül 3
adana imamoğlu 3
ağrı merkez 3
malatya yeşilyurt 3
manisa gölmarmara 3
ankara evren 3
osmaniye hasanbeyli 3
eskişehir sarıcakaya 3
tokat niksar 3
kütahya gediz 3
şırnak cizre 3
afyon başmakçı 3
konya sarayönü 3
manisa saruhanlı 3
erzurum aşkale 3
rize hemşin 3
manisa kula 3
çanakkale bayramiç 3
denizli çivril 3
afyon dinar 3
kırşehir kaman 3
karabük eskipazar 3
osmaniye toprakkale 3
afyon çay 3
muğla kavaklıdere 3
eskişehir beylikova 3
aydın kuyucak 3
tunceli ovacık 3
erzincan kemaliye 3
trabzon dernekpazarı 3
kayseri incesu 3
afyon iscehisar 3
uşak banaz 3
balıkesir havran 3
kastamonu seydiler 3
denizli çal 3
konya karapınar 3
kütahya simav 3
mersin aydıncık 3
nevşehir hacıbektaş 3
afyon emirdağ 3
ısparta yalvaç 3
izmir bayındır 3
giresun tirebolu 3
konya kulu 3
trabzon arsin 3
burdur tefenni 3
konya çumra 3
manisa kırkağaç 3
şırnak silopi 3
çankırı kurşunlu 3
aydın köşk 3
eskişehir seyitgazi 3
denizli tavas 3
konya ılgın 3
sivas gürün 3
burdur çeltikçi 3
şanlıurfa birecik 3
adıyaman gölbaşı 3
bolu seben 3
nevşehir derinkuyu 3
eskişehir sivrihisar 3
burdur ağlasun 3
bilecik gölpazarı 3
bingöl yayladere 3
edirne ipsala 3
bolu mudurnu 3
karaman ermenek 3
izmir kınık 3
yozgat sorgun 3
karabük yenice 3
niğde ulukışla 3
amasya gümüşhacıköy 3
sinop gerze 3
erzurum oltu 3
afyon evciler 3
balıkesir bigadiç 3
ordu perşembe 3
çankırı eldivan 3
elazığ kovancılar 3
trabzon maçka 3
kayseri yahyalı 3
tunceli pülümür 3
kocaeli kandıra 3
sinop türkeli 3
ankara kalecik 3
samsun terme 3
malatya arapkir 3
aksaray ortaköy 3
manisa demirci 3
sivas suşehri 3
kütahya emet 3
bitlis ahlat 3
denizli acıpayam 3
burdur kemer 3
yozgat boğazlıyan 3
manisa sarıgöl 3
osmaniye düziçi 3
adana yumurtalık 3
sakarya kaynarca 3
izmir beydağ 3
bursa orhaneli 3
kütahya dumlupınar 3
sinop ayancık 3
aksaray sarıyahşi 3
denizli bekilli 3
burdur yeşilova 3
antalya akseki 3
erzincan üzümlü 3
samsun ladik 3
kırklareli kofçaz 3
afyon sultandağı 3
kastamonu inebolu 3
kastamonu taşköprü 3
tokat zile 3
balıkesir manyas 3
balıkesir savaştepe 3
aydın karacasu 3
yozgat yenifakılı 3
sivas akıncılar 3
tokat erbaa 3
burdur çavdır 3
edirne lalapaşa 3
kütahya şaphane 3
bolu kıbrıscık 3
trabzon araklı 3
k.maraş afşin 3
konya akören 4
ısparta gelendost 4
kayseri bünyan 4
rize güneysu 4
erzurum ılıca 4
giresun keşap 4
zonguldak gökçebey 4
sivas gemerek 4
çorum alaca 4
ardahan merkez 4
afyon kızılören 4
sivas şarkışla 4
çorum dodurga 4
denizli baklan 4
trabzon çaykara 4
yozgat çayıralan 4
malatya battalgazi 4
erzincan refahiye 4
rize kalkandere 4
denizli güney 4
aydın koçarlı 4
kastamonu ağlı 4
ısparta aksu 4
çankırı bayramören 4
bitlis adilcevaz 4
sivas gölova 4
eskişehir alpu 4
gaziantep islahiye 4
sakarya taraklı 4
uşak eşme 4
kastamonu devrekani 4
gümüşhane torul 4
hakkari çukurca 4
tunceli nazımiye 4
trabzon hayrat 4
giresun doğankent 4
konya hüyük 4
trabzon düzköy 4
uşak ulubey 4
denizli beyağaç 4
uşak sivaslı 4
tunceli çemişgezek 4
yozgat şefaatli 4
nevşehir gülşehir 4
amasya taşova 4
denizli kale 4
samsun havza 4
artvin ardanuç 4
çorum sungurlu 4
erzincan tercan 4
uşak karahallı 4
kütahya hisarcık 4
mardin nusaybin 4
çanakkale yenice 4
kastamonu çatalzeytin 4
bolu göynük 4
rize çamlıhemşin 4
eskişehir mihalıçcık 4
konya cihanbeyli 4
kütahya pazarlar 4
çankırı orta 4
kırşehir boztepe 4
manisa köprübaşı 4
konya derebucak 4
giresun espiye 4
kırıkkale keskin 4
trabzon tonya 4
kastamonu küre 4
aydın bozdoğan 4
ordu çamaş 4
bartın kurucaşile 4
nevşehir kozaklı 4
adıyaman besni 4
giresun alucra 4
bursa harmancık 4
karaman başyayla 4
gümüşhane köse 4
sivas kangal 4
artvin şavşat 4
kütahya domaniç 4
sivas imranlı 4
trabzon köprübaşı 4
konya doğanhisar 4
gümüşhane şiran 4
sivas zara 4
kastamonu daday 4
trabzon şalpazarı 4
kayseri pınarbaşı 4
bilecik inhisar 4
bolu dörtdivan 4
erzincan otlukbeli 4
afyon bayat 4
konya güneysınır 4
kırıkkale delice 4
aksaray güzelyurt 4
k.maraş göksun 4
ordu aybastı 4
afyon şuhut 4
samsun kavak 4
gümüşhane kelkit 4
konya tuzlukçu 4
konya kadınhanı 4
kayseri sarıoğlan 4
mardin kızıltepe 4
samsun yakakent 4
kastamonu araç 4
yozgat sarıkaya 4
tokat başçiftlik 4
ankara haymana 4
tunceli pertek 4
kütahya altıntaş 4
erzurum pasinler 4
ordu kumru 4
gaziantep nurdağı 4
eskişehir günyüzü 4
kayseri felahiye 4
k.maraş pazarcık 4
manisa gördes 4
kars sarıkamış 4
bayburt aydıntepe 4
gaziantep oğuzeli 4
malatya hekimhan 4
elazığ karakoçan 4
çorum iskilip 4
ankara bala 4
afyon çobanlar 4
kütahya çavdarhisar 4
balıkesir dursunbey 4
kayseri tomarza 4
karaman ayrancı 4
bursa keles 4
erzurum pazaryolu 4
çorum kargı 4
diyarbakır ergani 4
ordu mesudiye 4
afyon sincanlı 4
k.maraş türkoğlu 4
yozgat akdağmadeni 4
elazığ maden 4
kayseri akkışla 4
adıyaman çelikhan 4
balıkesir ivrindi 4
eskişehir han 4
afyon ihsaniye 4
mersin gülnar 4
tokat reşadiye 4
bilecik yenipazar 4
aksaray eskil 4
hatay yayladağı 4
elazığ alacakaya 4
malatya darende 4
tokat pazar 4
erzurum ispir 4
hatay kumlu 4
rize ikizdere 4
ordu ulubey 4
konya bozkır 4
antalya gündoğmuş 4
erzincan iliç 4
ordu çatalpınar 4
erzurum uzundere 4
konya derbent 4
konya emirgazi 4
balıkesir sındırgı 4
çorum oğuzlar 4
konya altınekin 4
edirne meriç 4
izmir kiraz 4
samsun alaçam 4
kastamonu cide 4
artvin yusufeli 4
konya hadım 4
muş merkez 4
ordu kabadüz 4
kırıkkale çelebi 4
adıyaman samsat 4
kırıkkale balışeyh 4
malatya doğanşehir 5
adana karaisali 5
adıyaman kahta 5
bartın ulus 5
konya yunak 5
tokat yeşilyurt 5
kastamonu ihsangazi 5
konya ahırlı 5
ordu gölköy 5
adana tufanbeyli 5
aydın karpuzlu 5
mardin midyat 5
sinop erfelek 5
kastamonu hanönü 5
konya çeltik 5
erzincan kemah 5
kastamonu şenpazar 5
k.maraş nurhak 5
ısparta sütçüler 5
van erciş 5
balıkesir kepsut 5
malatya akçadağ 5
niğde çamardı 5
ığdır aralık 5
kayseri sarız 5
sivas ulaş 5
hatay hassa 5
siirt aydınlar 5
çankırı yapraklı 5
ordu kabataş 5
ordu gürgentepe 5
adıyaman tut 5
çorum ortaköy 5
elazığ sivrice 5
kastamonu azdavay 5
manisa selendi 5
konya halkapınar 5
elazığ baskil 5
sivas koyulhisar 5
erzincan çayırlı 5
şanlıurfa viranşehir 5
sinop saraydüzü 5
kırşehir çiçekdağı 5
ardahan posof 5
kırşehir akpınar 5
çorum mecitözü 5
karaman sarıveliler 5
balıkesir balya 5
konya taşkent 5
hakkari yüksekova 5
kilis elbeyli 5
sivas doğanşar 5
erzurum tortum 5
k.maraş andırın 5
malatya kuluncak 5
denizli çameli 5
samsun vezirköprü 5
tunceli mazgirt 5
bayburt demirözü 5
adana aladağ 5
van edremit 5
giresun çanakçı 5
kars kağızman 5
bursa büyükorhan 5
şanlıurfa ceylanpınar 5
kırıkkale sulakyurt 5
erzurum olur 5
kütahya aslanapa 5
erzurum narman 5
gümüşhane kürtün 5
giresun dereli 5
yozgat saraykent 5
tokat almus 5
giresun çamoluk 5
adana saimbeyli 5
aksaray gülağaç 5
çorum laçin 5
malatya yazıhan 5
gaziante p araban 5
tokat artova 5
amasya hamamözü 5
çorum bayat 5
afyon hocalar 5
aksaray ağaçören 5
mardin ömerli 5
ordu ikizce 5
sivas hafik 5
giresun güce 5
amasya göynücek 5
ağrı doğubeyazıt 5
malatya kale 5
karabük eflani 5
gaziantep karkamış 5
niğde altunhisar 5
malatya arguvan 5
düzce yığılca 5
malatya doğanyol 5
nevşehir acıgöl 5
ordu korgan 5
sivas altınyayla 5
sivas yıldızeli 6
şanlıurfa siverek 6
şanlıurfa suruç 6
elazığ palu 6
yozgat çekerek 6
ardahan göle 6
yozgat aydıncık 6
samsun salıpazarı 6
ığdır karakoyunlu 6
şırnak uludere 6
kastamonu pınarbaşı 6
batman hasankeyf 6
kars akyaka 6
karabük ovacık 6
k.maraş çağlayancerit 6
ardahan çıldır 6
osmaniye sumbas 6
diyarbakır bismil 6
kırşehir akçakent 6
erzurum hınıs 6
çankırı kızılırmak 6
tokat sulusaray 6
siirt kurtalan 6
çorum boğazkale 6
erzurum horasan 6
bingöl yedisu 6
gaziantep yavuzeli 6
ordu çaybaşı 6
çorum uğurludağ 6
giresun yağlıdere 6
ardahan hanak 6
van gevaş 6
diyarbakır çüngüş 6
hatay altınözü 6
k.maraş ekinözü 6
samsun ayvacık 6
niğde çiftlik 6
kars selim 6
şanlıurfa bozova 6
siirt eruh 6
şanlıurfa hilvan 6
ardahan damal 6
samsun asarcık 6
adana feke 6
ığdır tuzluca 6
kars susuz 6
bingöl genç 6
sinop durağan 6
muş varto 6
erzurum şenkaya 6
diyarbakır lice 6
ağrı patnos 6
ordu akkuş 6
kars arpaçay 6
diyarbakır çermik 6
şanlıurfa halfeti 6
diyarbakır silvan 6
şırnak beytüşşebap 6
erzurum çat 6
ağrı eleşkirt 6
şanlıurfa akçakale 6
yozgat kadışehri 6
mardin dargeçit 6
batman gercüş 6
siirt baykan 6
bingöl solhan 6
bingöl karlıova 6
şırnak güçlükonak 6
kilis polateli 6
malatya pötürge 6
mardin mazıdağı 6
muş hasköy 6
batman beşiri 6
batman kozluk 6
bitlis güroymak 6
kastamonu doğanyurt 6
mardin savur 6
elazığ arıcak 6
hakkari şemdinli 6
muş malazgirt 6
mardin derik 6
diyarbakır kocaköy 6
van muradiye 6
erzurum köprüköy 6
sinop dikmen 6
kars digor 6
diyarbakır kulp 6
bingöl adaklı 6
ağrı tutak 6
ağrı taşlıçay 6
kilis musabeyli 6
adıyaman sincik 6
diyarbakır hani 6
şırnak idil 6
diyarbakır çınar 6
batman sason 6
van saray 6
muş bulanık 6
diyarbakır dicle 6
diyarbakır hazro 6
diyarbakır eğil 6
muş korkut 6
erzurum karaçoban 6
şanlıurfa harran 6
adıyaman gerger 6
siirt pervari 6
erzurum karayazı 6
van gürpınar 6
van çatak 6
ağrı hamur 6
van özalp 6
van başkale 6
siirt şirvan 6
ağrı diyadin 6
bitlis hizan 6
erzurum tekman 6
van çaldıran 6
bitlis mutki 6
van bahçesaray 6

daratumumab

multiple myelom hastalığında plazma hücreleri nin üzrinde eksprese ettiği cd38 molekülüne karşı geliştirilmiş antikor.


fda tarafından multiple myrlom tedavisinde ikinci sıra ilaç olarak priority review statüsü verilmiş.

farklı milletlerin atasözleri

bunlardan biri şu olabilir: si vis pasem, para bellum. barışı korumak istiyorsan savaşa hazırlan.
bunu hatırlattıktan sonra freud şöyle devam ediyor: bunu şöyle değiştirerek çağımıza uyarlayabiliriz: si vis vitam, para mortem. yani, yaşama katlanmak istiyorsan, ölüme hazırlan.

(bkz:sigmund freud)
(bkz:uygarlık, din ve toplum)

farklı milletlerin atasözleri

tanım: başlık adı üstünde. farklı medeniyetlerin zaman içinde söylemiş olduğu öğüt niteliğindeki kalıp sözler.

türk:
-dereyi geçerken at değiştirilmez.
-ölmüş koyun kurttan korkmaz.

alman:
-kadeh içinde derede boğulanlardan daha fazla insan boğulmuştur.
-yemek pişirmek eski tavalar ile öğrenilir

japon:
-pirincin içindeki siyah taştan korkma, beyaz taştan kork.
-bir dostunuz, yemiş bahçesini geziyorsa, dalgın görünmeniz en büyük nezakettir.

ingiliz:
-mutlak güç mutlaka yozlaşır.
-cahiller, okumuşların cevaplayamayacağı soruları sorarlar.

fransız:
-bir atı suya götürebilirsiniz ama ona zorla su içiremezsiniz.
-misafir ve balık 3 günden sonra zehirdir.

italyan:
-kadın, kitap, at ödünç verilmez.
-yasak en tatlı meyvedir.

geceye bir söz bırak

yaşantısı o kadar acı vericiydi ki, kendisi hakkında ne zaman bir şey yazmaya kalkışsalar, tutacakları kalem bile kağıda yara açardı.

brode ile jakarlı yemekler

her gün en az 1(yalnızcabir) entry girmeyi düşündüğüm en sevdiğim muhabbet. geçelim ilk tarife.

kızarmış hindi fileto
malzemeler:
*600-800gram hindi fileto
*soya sosu dilediğince
*tuz
*karabiber
*biberiye
*1tatlı kaşığı sıvı yağ
hazırlanışı:
sıvı yağı tavamıza döküyoruz. ateşi sonuna kadar açıyoruz. 3-4dk sonra hindiyi hiç küçültmeden her yüzü en az 6 dk pişecek şekilde kızartıyoruz. daha sonra soya sosunu her yüze döküp bir miktar da tava dibinde kalacak şekilde 2şer dk nar kırmızılığı veriyoruz. ocağı kapatıp hindiyi alıp 2-3 veya en fazla 4 parçaya bölüp tekrar beyaz kalan yüzleri de 2şer dk kızartıp sıcak su ilave ediyoruz. (su miktarı eti ne düzeyde pişmiş sevdiğinizle ilgili 1,5 su bardağı eklerseniz ortası halka şeklinde kızarık pişmiş hindi olacaktır.) soya sosu ve su tamamen karamel kıvamına gelene dek pişiriyoruz. afiyet olsun.
not:görsel ekleyip ağzınızdan damla damla aksın istedim ama galerimden foto atamadım :¬|

edit:yolu yordamı öğrendim

dhy'de 0 nufuslu aile hekimlik birimlerine atanmak

hekimi bulunan asm ler için sıkıntı olmayacaktır ancak yeni bir bina olarak açılacak asm ler için yeni mezunlara çok büyük sıkıntı olacaktır, kaldı ki 1 senedir tsm de çalışan hekim olarak sıfır nüfuslu ve binası olmayan asm ler geldiğimden beri iller arası açılmış olmasına rağmen hatta keşan gibi batı da bir yer olmasına rağmen bir türlü isteyen çıkmamıştır.sebebi bellidir , küçük illerdeki ilçeler hatta merkezlerinde bile sıfırdan nüfus toplamak çok zordur.ne yapacağız biz o zaman diye düşünmeyin arayıp bulamazsanız da maaşınızı alıyorsunuz sonra sözleşmeniz feshediliyor ve bağlı bulunduğunuz kurum hangisiyse ona geçiyordunuz tabi şimdi il sağlık müdürlüğü tek çatı altında olduğu için fesih sonrası tsm e mi çekilirsiniz yoksa il sağlık müdürlüğü başka yere mi çeker onu yaşayarak göreceksiniz.bu arada eğer tusla kesin gidicem diyen arkadaşlar lütfen genel kuraya bırakın kendinizi, gerçekten kalacak ve uzun süre çalışacak meslektaşlarınızı da düşünün maksimum 2 ay istanbulda, izmirde yaşayacağım para alacağım diye meslektaşlarınızı aylarca istemediği yerde hizmete mecbur bırakmayın kaldı ki soruşturmayla beraber ocakta ancak başlarsınız diye düşünüyorum o zamana kadar da tus olayı açıklanmış olur, yani izmirde dhy tutturup hiç başlamadan tusla kazandığınız uzmanlık yerinize gideceksiniz ve beraber izmir yazdığınız ama kuradan siz çıktığınız için hakkariye giden hekim arkadaşınızı yakmış olacaksınız yapmayın derim.

Toplam entry sayısı: 214

kasten depresif moda girmek

kontrollü deşarj yöntemi olduğunu düşündüğüm durum, kontrollü depresyon geçirme hali.

"depresyon size gelirse arsız bir misafir gibi, oturur kalır. siz ona gitmelisiniz" mantığına oturtarak kimi zaman kontrollü şartlar altında bir depresyon gercekleştiririm.


bugün sizlerle nasıl kontrollü depresyon geçirileceğini paylaşacağım.


öncelikle depresyonun hangi şartlar altında kontrolsüz olduğuna bakalım:
-depresyon süresinin uzaması
-hijyenin sağlanamaması
-beslenmenin sağlanamaması
-sosyal ilişki harabiyeti

şimdi depresyonumuza başlayabiliriz:

önemli olan süre uzunluğu olduğu için ben kendi depresyonuma cumartesi öğleden sonra ile cumartesi gecesi arasında bir zamanda başlıyorum. böylece pazartesi sabahı derse gitme zorunluluğu yakalayarak depresyonumu sonlandırabiliyorum. siz kendi depresyonunuzun uzunluğuna göre süreyi uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz.

ortam uygunluğu açısından ben boş yurt odası tercih ediyorum. önceden sessize alınmış telefon ve yine önceden kapatılmış perdeler hızlı bir giriş için yardımcı olabilir.
tabi burada önemli olan depresyona girerken sorumsuz davranmayıp beni arayabilcek kişilere uzun bir uyku sürecine gireceğimi haber vermek.

depresyona temiz bir başlangıç yapmak hijyeni sağlamada oldukça önemli. ancak buradaki püf nokta 'tam da temiz olmamak'. çünkü kişisel bakımla gelen özgüven ve mutluluk hissi depresyona giriş sürecimi yavaşlatabilir ve hatta kontrollü depresyonuma giremeyebilirim bile. bu nedenle ben bir gece önceden (cuma gecesi) hijyenimi ve bakımlarımı tamamlayarak kişisel bakım özgüveninin uzaklaşabilmesi fırsat tanımış oluyorum. çünkü depresyonu daha hızlı özümseyebilmek için soğuk bedene sıcak uyku veya sıcak gözyaşı gezdirilmeli.

yurtta kalan arkadaşlarımız bu süreçte yemek saatlerini kaçırabilirler. süre uzadıkça fizyolojik olarak beslenmek gerekir. bu nedenle depresyona başlamadan önce bir takım hazır gıdaları stoklamak bu konuda oldukça önemli.
kaybedilen gözyaşları için sıvı takviyesi de düşünülebilir.

yine geçiş sürecinde zorlanan arkadaşlar uygun gördükleri bir playlistten destek alabilirler. ancak bu durumda süreyi yarım gün kadar uzatmak da gerekebilir.

evet arkadaşlar, size kendi kontrollü depresyonumu anlattım bu giride. umarım begenmişsinizdir.

siz de kendi depresyonlarınızın fotoğrafını çekip #nocommentharikabirisi hastagi ile paylaşabilirsiniz.

beğendiyseniz ekranın şu köşesine, takip etmek isterseniz de diğer köşesine dokunabilirsiniz.

tekrar görüşmek üzere, sevgiler.

mahmut tuncer

fırıldak ailesi: batsın bu orta dünya'ya yaptığı ingilizce dublajla zor zamanlarımda bana destek atan şarkıcıdır.

https://youtu.be/HdTuX6dNst8

sözlükte kendi kendine takılmak

en sevdiğim sözlük aktivitesidir. kendi kendime takılır, kafamı dağıtır, daha sonra da ders notlarıma geri dönerim.

diziler dizi yöneticiniz

fema tarafından paylaşılan play store uygulaması ve başarılı bir dizi yöneticisi. peki neden başarılı buluyorum:
-geniş bir arşivi var
-çoğunlukla yabancı dizi/film olsa da arşivinde yerli yapımları da bulabiliyorum
-ara yüzü kullanışlı
-istatistik tutarak kaç dk/saat/gün izlediğimi hesaplıyor
-yine istatistikle ağırlıkla izlediğim türleri inceliyor
-bana özel bir takvim oluşturup takip ettiğim dizilerin yeni bölümlerini takvimde işaretliyor
-yayından kaldırılan/devam eden dizileri ayırıyor
-takip ettiğim dizilerle ilgili haberler paylaşıyor


özetle bu uygulamayı tavsiye ederim. fırsat buldukça da editleyeceğim.

cheesecake

ufak tefek cinayetler dizisinde merve karakterinin kendiyle bağdaştırdığı "kötülük tatlısı"

cüzdanda taşınan saçma şeyler

annemin "sana harçlık bıraktım, vitrinde. kahvaltı yap" notu.

annemin yazısını özlüyorum bazen çünkü.

duygusallaştım yine...

sınıfta gezerek ders anlatan hoca

ses kaydını zulme çeviren hocalardır

makyaj kandırmaktır

makyajı derecelendirmediği için yetersiz kaldığını düşündüğüm başlık. dozunda makyaj neden birilerini kandırsın çünkü? sabah dokuzda girip akşam beş buçukta çıktığımız 300 kişilik amfide kötü görünmek istememek neden yanlış olsun ayrıca?

hadi şimdi ben bir derecelendirme yapayım o halde:
grade 0: herhangi bir kozmetik ürün kullanılmayan makyaj aşaması
grade 1: bir çeşit ürün kullanılan (sadece rimel, sadece ruj vb) makyaj aşaması
grade 2: birden fazla ürün kullanılıp kişinin doğal ifadesi ve siması korunan makyaj aşaması
grade 3: birden fazla ürün kullanılıp kontur vb. uygulamalar ile kişinin vesikalık fotoğrafı ile hala benzerlik taşıdığı makyaj aşaması
grade 4: birden fazla ürün kullanılıp kontur, renkli lens vb uygulamalar ile kişinin vesikalık fotoğrafından farklı biri haline geldiği makyaj aşaması
grade 5: insana cinsiyet değiştirten makyaj aşaması
olmak üzere

grade 4 ve grade 5'in patolojik olduğunu ve grade 3'ün ise risk grubunda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

arz ederim.

gırgır

dönen mekanizması ile üç yaş altı çocukların aklını başından alan icat.

tıbbiyelinin sevgili olamama sorunu

= sevgili olamama sorunu(genel) + tıbbiyeli olma durumu
şeklinde formüle edilebilecek sorun.

geceye bir söz bırak

sen dik bir yokuşsun, ve ben çok sigara içiyorum.

katili ve hırsızı öldürüp organlarını bağışlamak

"birey bir katilin/hırsızın organlarıyla yaşamına devam etmek ister mi?" sorusunu beraberinde getiren önermedir.

özel tıp fakültesi

tibbiyelinin -belki de hasetten- ön yargıyla yaklaştığı fakültelerdir. zira her özel tıp fakültesi aynı olmayıp bir kısmı türkiye'nin sayılı profesörlerine ders verdirmektedir. bazı devlet üniversitelerinde hastane, bazılarında kadavra olmadığı bilinirken özel üniversitelerin imkanları değil yıllık ücreti konuşulmaktadır. belki satın alınan diploma değil, eğitim kalitesidir?

*eleştirilmeden önce belirtmek isterim ki devlet üniversitesinde okuyorum. herhangi bir pismanligim yok. üniversite sınavında bir talihsizlik yaşayıp özel tıpta okuyan ve emek veren arkadaşlarımız -gelecekteki meslektaslarimiz- var. her üniversite/ fakülte bir olmadığı gibi her öğrenci de bir değil.

sie liegt in meinen armen

murat cemcir - ahmet kural ikilisinin çalgı çengi ikimiz filminde seslendirmesiyle hayatıma giren şarkı.

reenkarnasyonda seçme şansı olsa seçilecek varlık

kır çiçeği.

bol bol güneşlen, güneşlenirken beslen, hareket etmeye hiç gerek yok... oh valla, hayalimdeki hayat.

içerik kuralları - iletişim