oddball

Durum: 486 - 0 - 0 - 0 - 04.07.2019 01:50

Puan: 6463 -

3 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Fantastik kurgu dünyası hayranı, Müziksever, sinemasever, çoğunlukla mesleğini de sever. Biraz gebeş bir insan olsa da çok çeşitli uğraşlar ile elinden geldiğince kendini geliştirmeye çalışır. V 3.2 sürümünde
  • /
  • 49

ohal

geçen süre nedeni ile son harfinin fazla olduğunu düşündüğüm durumdur

ay tenli kadın

şarkıyı bilmediğim için bir süre "ayten mi kadın, antenli kadın ??!!" gibi saçma şeyler düşünmeme yol açmış şarkıdır.

kulağı şavlamak

-kulağı gıbır gıbır etmek
-kulağı fanlamak
-kulağı fışlamak gibi benzetmelerde kullanılabilir. şikayeti anlatan kişinin duyduğu sesi anlatma çabalarıdır

değerlenir buralar

bir örnek vermek gerekirse

umut sarıkaya tipi mutsuzluk tanımları

taşıma şirketi ile ev taşımak örnek verilebilir. taşınma sonrasında eşyaları açarken kırılmış eşyaları görünce ortaya çıkar. 5 evresi vardır :
1- inkar: "yok ya anneannemden kalan porselen çay takımı kırılmamıştır."
2-isyan: "bu firmanın yaptığı yapacağı işe de , annesini, ebesini...."
3-pazarlık: "hadi bu kırıldı, bari yeni aldığım tv ve laptopa bir şey olmasa"
4-depresyon: "offff şimdi bu çay takımı tamir de olmaz, aile yadigârıydı ya."
5-kabullenme: "ne yapalım, başka firma ile de aynısı olacaktı, hatta daha çok şey bile kirilabilirdi."

pratisyen fort

500 mg tıp doktoru+ 50 mg uzman doktor ihtiva eden efervesan tablettir.
poliklinik şartlarında muhafaza edilmelidir. kullanmadan önce bakanlık tarafından dhy içerisinde eritilip p.o. yoldan uygulanır.
*

mary jane

asıl adı "mary jane watson" olan spiderman ile evlenen marvel karakteri gazeteci-yazar.
genellikle peter parker tarafından m.j. kısaltması ile seslenilir

sesiniz evli geliyor

"-merhaba memedali ali bey bey bey bey....
+sesiniz evli geliyor , eşinizin sesini kısar mısınız? "

şeklinde 90lı yıllarda karşılaşılabilecek söz öbeğidir

malpraktis yapmamak için dikkat edilmesi gerekenler

-personelinize enjeksiyon, ilaç kullanımı vs hakkında bilgi ve eğitim verin.
-gelen hastaların mutlaka mesleğini ve ikametini sorun. rapor isterlerse bu çok önemli olacak.
-medeczane.sgk.gov.tr sürekli arka planda açık olsun. hastanın önceden kullandığı ilaçlara bakın. ilaçlarını unutmuş olabilir. kan sulandırıcı, epilepsi ilacı, hatta antineoplastik ve immunmodulator ajan kullanıyor olabilir.
-karşı cinsten birisini muayene ederken yalnız olmamaya yanınızda refakatçi sağlık personeli bulundurmaya özen gösterin (iftira gelmemesi için)
-her şeyi not olarak sisteme yazın, anamnez alınamıyor ise bile bu şekilde yazmak gerekli.
-deposilin reçete ederseniz açıklamaya "tam teşekküllü sağlık kuruluşunda yapılacaktır" diye not düşün. sonra eve gidip yaptırıp alerjik reaksiyon görülmesin

kbb

kebab in kısaltması
(urfa'da)
  • /
  • 49

miyokardiyal stunning

bir süreliğine iskemiye maruz kalan miyokard bölgesindeki normal kan akımı sağlandıktan bir süre sonra dahi devam eden, ancak tam olarak geri dönüşümlü olan bölgesel disfonksiyon.


klinikde miyokardiyal stunning:
-fiks koroner darlığı bulunan hastada egzersiz anginasında
-kısa süreli koroner spazmı izleyerek
-standart perkütan koroner girişimlerde
-akut miyokard infarktüsünde tıkalı damarın açılmasını takiben gelişebilir.

kaynak: prof.dr. murat sezer hocam

yerçekimi doğası üzerine bir düşünce deneyişahsım tarafından yaklaşık 3 yıl önce yapılmış bir düşünce deneyidir. şimdi yukarıdaki fotoğrafta uzay-zaman'da sabit oldukları kabul edilen ve aralarındaki mesafe 1 milyar ışık yılı olan, izdüşümü a noktasına denk gelen x gezegeni ve izdüşümü b noktasına denk gelen y gezegeni olduğunu farz edelim. x gezegeni'ni 1 saat içinde izdüşümü c noktası olan yere getirip y gezegeni'ne 30 km kadar yaklaştırıyoruz. ilk durumdaki birbirlerine uyguladıkları çekim kuvveti f1, son durumda ise f2 olsun. buraya kadar herşey tamamsa sorumuza geçelim o zaman. y gezegenine başta uygulanan f1 kuvveti ne kadar süre sonra f2 kuvvetine dönüşür? 1 saat sonra mı, yoksa 1 milyar yıldan 1 saat eksik süre sonra mı? eğer 1 saat sonra etki edecek diyorsanız o zaman evrende ışıktan daha hızlı hareket eden birşey buldunuz demektir. yok, cevabınız ikincisi ise o zaman yerçekiminin belli bir hızla hareket eden dalgalar olduğunu keşfettiniz. 2017 yılına geldiğimizde yapilan ligo deneyi ile yerçekimi dalgaları keşfedildi ve keşfeden 3 bilim insanına o senenin nobel fizik ödülü verildi.

edit: diyelim ki güneş birden çatt diye yok oldu. o zaman dünyamız 8 dakika 44 saniye elips yörüngesinde güneş hâlâ varmış gibi dönmeye devam edip sonrasında doğrusal bir şekilde uzayın derinliklerine doğru savrulur. jüpiter için ise aynı durum 45 dakika sonra meydana gelir.

edit 2: kurgusu yanlış olmayan deneydir. etryde mesafe olan "1 milyar ışık yılı" ifadesi değil, süre olan "1 milyar yıl" ifadesi kullanılmıştır. "1 milyar ışık yılı" ifadesi şekildeki iki gezegen arasında ilk durumdaki mesafeyi göstermektedir.

malpraktis yapmamak için dikkat edilmesi gerekenler

"yazmamışsan yapmamışsındır" kuralını aklınızdan çıkarmayın. girişimsel işlemlerden önce muhakkak onam alın. hasta yakınlarına doyurucu miktarda açıklama yapın. mümkünse onları kendi tarafınıza çekin ki bir sıkıntı olduğunda işin resmiyete dökülme ihtimalini düşürebilesiniz. yetkiniz dışındaki işlere bulaşmayın. yeterli tecrübeniz, bilginiz kendinize güveniniz yoksa hiç başlamayın üst merkeze sevkedin. bunu yaparken gurur filan da yapmayın. kahraman olmaya gerek yok. tabi en önemlisi bol dua edin. sonuçta tüm bu tedbirler sizi bir yere kadar koruyabilir. hele bu ortamda.

yazarların fiziksel özellikleri

boyum 1.10. kilom yirmibeş. gözlerimin rengini bilmiyorum. benim adım cafer, korkun benden!

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

olağan dışı durum topu. bir nevi süper güç. street fighterdaki gibi fırlatmalı olandan *bbgv

oddball

sözlükte bir ara takip ettiğim nadir yazarlardandır. uruk hai fotoğrafına her gördüğümde güldüğüm doğrudur (doğru hatırlıyorum umarım. telegramdaki fotoğrafıydı yanlış hatırlamıyorsam). esprilerine de güldüm çoğunlukla. komik biri, severim, her ne kadar tanışmasak da.

(hatta bir kere seri artıladığım da doğrudur*)

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

aşağıdaki karikatürdeki hunili olsa gerek.

insanların bindiği araçla bütünleşmesi

artıları ve eksileriyle ele alacağım, insan ilişkilerine dair kendimce çıkarımlarda bulunacağım başlıktır.

insanların park etme yeteneklerini gözlemledikçe farkettim ki; arabasıyla meşgul olan, sağını solunu inceleyen ve böylelikle sürücü koltuğuna oturup arabasıyla bütünleşebilen insanlar bu konuda çok başarılı. burada sıkıntı yok, çok güzel.

öbür taraftan aşağılık kompleksi olan birçok insanın arabalarıyla bütünleşmeye, onunla var olmaya çabaladığını da gözlemledim. ne kadar da son model olsa iç huzurunu yakalayamayan insanlar bunlar. orası beni ilgilendirmiyor, onların sorunu. beni ilgilendiren kısmı bu insanların trafikte kendini güçlü sayarak vahşi insanlara dönüşmesi.

trafikte hangi konumdaysak bizden kırılgan gruba dikkat etmek zorundayız. eğer tır şoförüysek kamyona, kamyon şoförüysek arabalara, araba şoförü isek motosikletlere, motorsiklet sürücüsüysek bisikletlilere ve bisiklet sürücüsüysek yayalara ciddi zararlar verebilecegimizi her saniye aklimizda tutmalıyız.

gelelim hayatın üzücü gerçeklerine. en dikkatsiz, en hız yapan, en tehlikeli sürücüler tır/kamyon/otobüs/minibüs/servis şoförleri ve bu kişilerin karıştığı kazalar çok ölümlü/yaralanmalı kazalar oluyor. bir tır şoförünün kaza yapsam bana bir şey olmaz kaç tane araba biçerim bu araçla gibi düşünceleri olması üzücü. aynı kişi yaya olduğu zaman herkesten özen bekliyor. otobüs şoförlerinin arabaları ve motorsikletlileri sıkıştırdığını çoğu kez görmüşüzdür.

aynı şekilde yayalara yol verme konusunda mütevazi araçların, pahalı ve büyük araçlara nazaran daha hassas oldugunu düşünüyorum. yine aynı kişiler trafikte motorsikletli ve bisikletlileri sıkıştırmayan, onları tehlikeli durumlara sokmayan kişiler. var olsunlar.

trafikteki her unsurun birbiriyle bağlantılı ve birbirine zarar verebileceğini unutmadan yola çıkalım. her şey 1 saniye içinde de gerçekleşse etkileri ömür boyu sürüyor. diyeceğim o ki bu şekilde aracınızla bütünleşmeyin, trafikte farklı araçlar kullanan aynı canlar var hepsi bu.

buraya kadar okuyan, bana hak veren, empati yapan ve bundan sonra dikkatli davranacak bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim.

cockcraft gault formülü

serum kreatinini bilinen hastanın kabaca gfr tahmininin yapılmasında kullanışlı olan formül.
(140-yaş)x vücut kütlesi(kg)/72xserum kreatinin(mg/dl) (kadınlarda ayrıca bulunan sonuç 0.85 ile çarpılır)
çok daha güveniliri yaygın olarak kullanılan ckd-epi formülüdür.

lollik

malatya'da pipi yerine kullanılan kelime.

Toplam entry sayısı: 486

faydalı linkler

1- https://vk.com/wall29331801?offset=0&own=1 rus facebook'u gibi bir sitede birisi ciltler dolusu tıbbi textbook'u topluca linkleri ile paylaşmış. bir kaç link dışında hepsi çalışıyor denedim. ****ingilizce kaynaklar
2- https://www.slideshare.net/gbasol/stat-ii-trspsse-giri uygulamalı istatistik dersleri, tez yazanlar için bire bir. yan tarafta ileri dersleri de ücretsiz bulunmakta
3- https://www.jellynote.com/en/top/sheet-music/guitar notalar ve tablar olarak çalışmaya uygun hali ile bir sürü şarkının bulunduğu bir site
4- https://www.ventusky.com çok güzel ara yüzü bulunan ve güncel içerikli bir hava durumu sitesi

sözlüğe bir daha gelinse alınacak nick

çok tatlı yassı epitel

sepsis

yeni tanı kriterleri 23 şubat 2016 da düzenlenmiştir. sofa kriterleri olarak isimlendirilirler. fakat eski kriterler dışlanmış tamamen buna geçilmiş değildir. ikisi de halen kullanımdadır. yeni kriterler :1-(bkz:pao2/fio2)
2- kanamanın kontrolünü sağlayan (bkz:trombosit) sayısında azalma kanama kontrolünde bozulmaya ve organ hasarlarına neden olmaktadır.
3-bilurubin değerindeki artış karaciğer hasarı ve kan hücrelerinde hemoglobin yıkımı ifade etmektedir. bize oksidatif stres artışını ve organlara giden oksijenin azalması ile artık hücrelerdeki yıkımın başladığını ifade eder.
4-map için ortalama arter basıncı diyebiliriz. bu değerin 70 in üzerinde tutulması gerekmektedir. şok ve stres durumlarında oluşan düşüklüğü vücuda gönderilen kan miktarında azalma ve dolaylı olarak organların beslenme ve oksijenizasyonunda azalma demektir.bu açıdan vücudu desteklemek amacı ile ilaç desteği gerekmekte ise (bkz:adrenalin) (bkz:dopamin) (bkz:nöradrenalin) verilen ilacın infüzyon hızı bize sepsis ve organ hasarı açısından önemli bilgi vermektedir.
5- (bkz:glasgow koma skalası)
6- kreatinin değeri bize böbreğin işlevselliği hakkında fikir vermektedir. bu değer yükseldikçe böbreklerin süzme işlevini yerine getiremediğinin göstergesidir.
kandaki kreatinin de böbrek yetmezliğinde dolaylı olarak yükselmeye başlamaktadır.
idrar çıkışında da azalma (400 ml/m2/günün altında olması ) veya (0.5-1 ml/kg/saat değerinin altında olması) (bkz:oligüri), (bkz:anüri) yine böbrek hasarını ve sepsis açısından artmış riski göstermektedir.

**pratik kullanım için qsofa denilen kısaltılmış hali kullanılabilmektedir.bu halinde 2 puan ve üzeri bize sepsis'i ön planda düşündürmelidir.

-hipotansiyon: 100 mmhg ve altı değerler
-bilinç bozukluğu: glasgow koma skalası 13 ve altı
-takipne: dakikada 22 ve üzeri
her biri 1 puana eş değerdir.

annelerin plastik kap biriktirme tutkusu

rahmetli babaannem in istifçilik seviyesini şöyle ifade edeyim:

7-8 yaşında babaanneme gittiğimde sıkıldığımda bana 15-20 adet ufak bir o kadar da büyük boy limon seklinde şişe (limon suyu şişesi) çıkartıp bowling oynatmaktaydı.*dönemsel olarak maddi nedenlerle genelde başlanılan durum

zinde tutan haplar

kullandıktan bir süre sonra...

sözlüğe bir daha gelinse alınacak nick

çok tatlı yassı epitel

kusursuz yazar

kusursuz yazar yoktur, az entry vardır.

köylüleri niçin öldürmeliyiz

age of empires oynarken rakibin kaynaklarını kesip üstünlük kazanmak için.

tıbbiyeli itiraf

zamanında anatomi salonundan çaldığım vertebra (lumbar) kemiğini sevgilime hediye etmiştim. neden yaptım, nasıl yaptım şu anda ben de hayret etmekteyim.

çevrimiçi üyeleri izlemek

yakın zamanda arka arkaya farklı entrylerim hakkında "biri senin entryne artı oy verdi" bildirimi görünce yaptığım eylem. bir nevi "sherlock holmes" cülük oynamak.

sevdiğini tıp diliyle anlatmak

bir ömür boyu atp m olur musun?

tıbbiyelinin entrysini malignlemek

ilk malign 'i günahsız olanınız atsın

babaların tipik davranışları

dışarıda pahalı bir yerde yemek yeme fikrine "bunun aynısını annen evde yapıyor, ne gerek var bu kadar para vermeye?" diye cevaplamaları.

muhteşem üçlü

asl? (age, sex, location)

tıptaki çaresizliğin tek kelimeyle ifadesi


içerik kuralları - iletişim