oddball

Durum: 476 - 9 - 2 - 0 - 20.05.2019 12:21

Puan: 6207 -

2 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Fantastik kurgu dünyası hayranı, Müziksever, sinemasever, çoğunlukla mesleğini de sever. Biraz gebeş bir insan olsa da çok çeşitli uğraşlar ile elinden geldiğince kendini geliştirmeye çalışır. V 3.2 sürümünde
  • /
  • 48

kendine nick altı girmek

dürüst yazılırsa kendi kendine bel altı vurmak olabilir

ev yaparsan tuğladan, kız alırsan muğla'dan

yıllar önce tarım için kullanılan araziler muğla da denizden uzak alanlar olduğu için erkeklere buradaki topraklar, kadınlara ise deniz kıyısında ekim için elverişli olmayan alanlar miras bırakılırmış. turizm in gelişmesi ile kadınların arsaları kat ve kat değer kazanmış. evlilik zamanı da kadınlar çeyizi olarak kendi arsaları ile birlikte evlendiği için erkek tarafına çok masraf düşmezmiş o yüzden zamanla bu söz söylemeye başlanmış

diyabetik ayak

pedis sınıflamasına göre enfeksiyon şiddeti değerlendirilir ve tedavi yönlendirilir*antibiyotik tedavisi, debridman, vac tedavisi ve son olarak da amputasyon yapılabilir

üç nokta

uç noktalarda yaşanınca varılan duraktır. plansız ,hissedildiği gibi yaşanıp beklenmeyen - ani bir kayba uğrandığında karşınıza çıkar

duygularını aldırmak

duygularını aldırmak değildir, rafa saklamaktır. yük artıp raf zayıfladıkça birden ortaya dökülme, kırılma eğilimindedirler

bir yazar açtığın başlığa yeni bir entry girdi

şu anda başlığı açan yazarın aldığı bildirimdir. *

balkona bayrak asmak

alt ucu bağlanmaz ise bayrağın takla atıp üzdüğü eylemdir

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

insanların sesini ele geçirmek için onları hayalleri ile kandıran kişi.
kendisi aynı zamanda bu sesleri bilim kurgu yazarlığı yapmak için kullanır

antidepresan niteliğinde şeyler

sessiz bir yerde yağmur yağarken yürümek,

hayatınızda kullandığınız replikler

iki hafta sonra poliklinik kontrolüne gelin
  • /
  • 48

kendine nick altı girmek

yazarların fiziksel özellikleri

boyum 1.10. kilom yirmibeş. gözlerimin rengini bilmiyorum. benim adım cafer, korkun benden!

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

olağan dışı durum topu. bir nevi süper güç. street fighterdaki gibi fırlatmalı olandan *bbgv

oddball

sözlükte bir ara takip ettiğim nadir yazarlardandır. uruk hai fotoğrafına her gördüğümde güldüğüm doğrudur (doğru hatırlıyorum umarım. telegramdaki fotoğrafıydı yanlış hatırlamıyorsam). esprilerine de güldüm çoğunlukla. komik biri, severim, her ne kadar tanışmasak da.

(hatta bir kere seri artıladığım da doğrudur*)

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

aşağıdaki karikatürdeki hunili olsa gerek.

insanların bindiği araçla bütünleşmesi

artıları ve eksileriyle ele alacağım, insan ilişkilerine dair kendimce çıkarımlarda bulunacağım başlıktır.

insanların park etme yeteneklerini gözlemledikçe farkettim ki; arabasıyla meşgul olan, sağını solunu inceleyen ve böylelikle sürücü koltuğuna oturup arabasıyla bütünleşebilen insanlar bu konuda çok başarılı. burada sıkıntı yok, çok güzel.

öbür taraftan aşağılık kompleksi olan birçok insanın arabalarıyla bütünleşmeye, onunla var olmaya çabaladığını da gözlemledim. ne kadar da son model olsa iç huzurunu yakalayamayan insanlar bunlar. orası beni ilgilendirmiyor, onların sorunu. beni ilgilendiren kısmı bu insanların trafikte kendini güçlü sayarak vahşi insanlara dönüşmesi.

trafikte hangi konumdaysak bizden kırılgan gruba dikkat etmek zorundayız. eğer tır şoförüysek kamyona, kamyon şoförüysek arabalara, araba şoförü isek motosikletlere, motorsiklet sürücüsüysek bisikletlilere ve bisiklet sürücüsüysek yayalara ciddi zararlar verebilecegimizi her saniye aklimizda tutmalıyız.

gelelim hayatın üzücü gerçeklerine. en dikkatsiz, en hız yapan, en tehlikeli sürücüler tır/kamyon/otobüs/minibüs/servis şoförleri ve bu kişilerin karıştığı kazalar çok ölümlü/yaralanmalı kazalar oluyor. bir tır şoförünün kaza yapsam bana bir şey olmaz kaç tane araba biçerim bu araçla gibi düşünceleri olması üzücü. aynı kişi yaya olduğu zaman herkesten özen bekliyor. otobüs şoförlerinin arabaları ve motorsikletlileri sıkıştırdığını çoğu kez görmüşüzdür.

aynı şekilde yayalara yol verme konusunda mütevazi araçların, pahalı ve büyük araçlara nazaran daha hassas oldugunu düşünüyorum. yine aynı kişiler trafikte motorsikletli ve bisikletlileri sıkıştırmayan, onları tehlikeli durumlara sokmayan kişiler. var olsunlar.

trafikteki her unsurun birbiriyle bağlantılı ve birbirine zarar verebileceğini unutmadan yola çıkalım. her şey 1 saniye içinde de gerçekleşse etkileri ömür boyu sürüyor. diyeceğim o ki bu şekilde aracınızla bütünleşmeyin, trafikte farklı araçlar kullanan aynı canlar var hepsi bu.

buraya kadar okuyan, bana hak veren, empati yapan ve bundan sonra dikkatli davranacak bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim.

cockcraft gault formülü

serum kreatinini bilinen hastanın kabaca gfr tahmininin yapılmasında kullanışlı olan formül.
(140-yaş)x vücut kütlesi(kg)/72xserum kreatinin(mg/dl) (kadınlarda ayrıca bulunan sonuç 0.85 ile çarpılır)
çok daha güveniliri yaygın olarak kullanılan ckd-epi formülüdür.

lollik

malatya'da pipi yerine kullanılan kelime.

360ball

"habı ne ya?" dedirten spor.

vizitte davar gibi yayılan hasta yakını

daha çok adab-ı muaşeretten bihaber 20-40 yaş arası hasta yakınlarında gördüğüm, eğitim düzeyi ile alakasız davarımsı eylem.

vizit yapmak için hasta odasına girersiniz. bir bakarsınız lakayıt bir hasta yakını davar gibi yayılmış koltuğa, doktor mu gelmiş kim gelmiş hiç istifini bozmadan bir toparlanma ihtiyacı bile duymadan yatıyor. elinde telefon, hastası ile ilgisi yok. soru sorarsın mal gibi suratına bakar, telefon konuşmasına bile ara vermez, hastası zerre umrunda değil.

eli öpülesi yaşlılarımız ise bırakın hasta yakını olmayı ağır hasta bile olsa toparlanmaya çalışıyor.

velhasılıkelam köydeki davarlar bile bu tiplerden daha usturupludur.

Toplam entry sayısı: 476

faydalı linkler

1- https://vk.com/wall29331801?offset=0&own=1 rus facebook'u gibi bir sitede birisi ciltler dolusu tıbbi textbook'u topluca linkleri ile paylaşmış. bir kaç link dışında hepsi çalışıyor denedim. ****ingilizce kaynaklar
2- https://www.slideshare.net/gbasol/stat-ii-trspsse-giri uygulamalı istatistik dersleri, tez yazanlar için bire bir. yan tarafta ileri dersleri de ücretsiz bulunmakta
3- https://www.jellynote.com/en/top/sheet-music/guitar notalar ve tablar olarak çalışmaya uygun hali ile bir sürü şarkının bulunduğu bir site
4- https://www.ventusky.com çok güzel ara yüzü bulunan ve güncel içerikli bir hava durumu sitesi

sözlüğe bir daha gelinse alınacak nick

çok tatlı yassı epitel

sepsis

yeni tanı kriterleri 23 şubat 2016 da düzenlenmiştir. sofa kriterleri olarak isimlendirilirler. fakat eski kriterler dışlanmış tamamen buna geçilmiş değildir. ikisi de halen kullanımdadır. yeni kriterler :1-(bkz:pao2/fio2)
2- kanamanın kontrolünü sağlayan (bkz:trombosit) sayısında azalma kanama kontrolünde bozulmaya ve organ hasarlarına neden olmaktadır.
3-bilurubin değerindeki artış karaciğer hasarı ve kan hücrelerinde hemoglobin yıkımı ifade etmektedir. bize oksidatif stres artışını ve organlara giden oksijenin azalması ile artık hücrelerdeki yıkımın başladığını ifade eder.
4-map için ortalama arter basıncı diyebiliriz. bu değerin 70 in üzerinde tutulması gerekmektedir. şok ve stres durumlarında oluşan düşüklüğü vücuda gönderilen kan miktarında azalma ve dolaylı olarak organların beslenme ve oksijenizasyonunda azalma demektir.bu açıdan vücudu desteklemek amacı ile ilaç desteği gerekmekte ise (bkz:adrenalin) (bkz:dopamin) (bkz:nöradrenalin) verilen ilacın infüzyon hızı bize sepsis ve organ hasarı açısından önemli bilgi vermektedir.
5- (bkz:glasgow koma skalası)
6- kreatinin değeri bize böbreğin işlevselliği hakkında fikir vermektedir. bu değer yükseldikçe böbreklerin süzme işlevini yerine getiremediğinin göstergesidir.
kandaki kreatinin de böbrek yetmezliğinde dolaylı olarak yükselmeye başlamaktadır.
idrar çıkışında da azalma (400 ml/m2/günün altında olması ) veya (0.5-1 ml/kg/saat değerinin altında olması) (bkz:oligüri), (bkz:anüri) yine böbrek hasarını ve sepsis açısından artmış riski göstermektedir.

**pratik kullanım için qsofa denilen kısaltılmış hali kullanılabilmektedir.bu halinde 2 puan ve üzeri bize sepsis'i ön planda düşündürmelidir.

-hipotansiyon: 100 mmhg ve altı değerler
-bilinç bozukluğu: glasgow koma skalası 13 ve altı
-takipne: dakikada 22 ve üzeri
her biri 1 puana eş değerdir.

annelerin plastik kap biriktirme tutkusu

rahmetli babaannem in istifçilik seviyesini şöyle ifade edeyim:

7-8 yaşında babaanneme gittiğimde sıkıldığımda bana 15-20 adet ufak bir o kadar da büyük boy limon seklinde şişe (limon suyu şişesi) çıkartıp bowling oynatmaktaydı.*dönemsel olarak maddi nedenlerle genelde başlanılan durum

zinde tutan haplar

kullandıktan bir süre sonra...

sözlüğe bir daha gelinse alınacak nick

çok tatlı yassı epitel

kusursuz yazar

kusursuz yazar yoktur, az entry vardır.

köylüleri niçin öldürmeliyiz

age of empires oynarken rakibin kaynaklarını kesip üstünlük kazanmak için.

tıbbiyeli itiraf

zamanında anatomi salonundan çaldığım vertebra (lumbar) kemiğini sevgilime hediye etmiştim. neden yaptım, nasıl yaptım şu anda ben de hayret etmekteyim.

çevrimiçi üyeleri izlemek

yakın zamanda arka arkaya farklı entrylerim hakkında "biri senin entryne artı oy verdi" bildirimi görünce yaptığım eylem. bir nevi "sherlock holmes" cülük oynamak.

tıbbiyelinin entrysini malignlemek

ilk malign 'i günahsız olanınız atsın

babaların tipik davranışları

dışarıda pahalı bir yerde yemek yeme fikrine "bunun aynısını annen evde yapıyor, ne gerek var bu kadar para vermeye?" diye cevaplamaları.

muhteşem üçlü

asl? (age, sex, location)

tıptaki çaresizliğin tek kelimeyle ifadesi

bira şişesi kapağını çakmakla açan kız

büyük ihtimalle sigara da içiyordur.ne yanında açacak taşıyan kız gibi çıtkırıldım ne de dişi ile açan kız gibi iticidir. koşullara uyum sağlayabilendir

içerik kuralları - iletişim