plexus pampiniformis

Durum: 104 - 3 - 0 - 0 - 13.01.2020 22:49

Puan: 2036 -

1 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 11

ile

oruç aruoba'nın 'ilişkiler'e dair feylesofi çiziktirdiği kitabı. her kelamı ayrı alıntılayasım geldi.


naçizane:"karar verme’, ‘istemeyi isteme’ demiştim. bunlara şunu eklemek gerek : h i ç k u ş k u d u y m a m a. hem bu ikisinin temeli bu ( ne kararından, ne de isteğinden kuşku duymamalısın), hem de her adımda yeniden kurulması gereken ilişkinin temel taşı.
‘güven’ demiyorum mahsus: güven saf birşeydir, epey de güçsüzdür – düşünülmemiş birşeydir, kendiliğinden olur : vardır ya da yoktur. benim sözünü ettiğim ‘kuşku duymama’ ise bilinçlidir, düşünülerek takınılmış bir tavır, her seferinde yeniden düşünülerek bulunulan bir eylemdir.
aldatılmaya ardına dek açılmış bir kapı…
evet – kör güven değil, bilinçli kuşkulanmama…"

1664 kronenbourg blanc

ooooooo en sevdiğim biralardan biri. yaz akşamlarının yasemin kokulu balkon sefalarına eşlik eden, portakal aromalı tadıyla ferahlık katan cağnım bira.- bir barmenden öğrendiğim kadarıyla- bardağa koyunca, şişenin dibindeki partiküller bardakta harmanlanacağı için, içimi daha kaliteli olacaktır. afiyet olsuuun.

heroin

geceye bir şarkı bırak

doktorluğun harcanılan emeğe değmemesi

yıllarca "kutsal meslek" kisvesi altında kandırıldık ey halkım. meğer tünelin ucu bir yere çıkmıyormuş.

acı

"acı çekmek ne demekmiş asıl şimdi anlıyordum. acı çekmek bayılana dek dayak yemek değildi. ayaktaki cam kesiğine eczanede dikiş attırmak değildi. asıl acı, kalbi baştan aşağı sancılara boğan, insana sırrını kimselere anlatmadan ölmeyi arzulatan bir şeydi. kolları, başı hep dermansız bırakan, yastıkta öbür tarafa dönme isteğini bile söndüren bir şey. “

-şeker portakalı

unutulmaz film replikleri

geceye bir şarkı bırak
"döndüm gecenin karasına
artık kimse kıramaz beni"

kalp kırıklığı

her yetişkinin yaşamına iki ayrı büyük aşk öyküsü egemen
olur. ilki cinsel aşka ulaşma yolundaki arayışımızın öyküsü­dür; bu bilindik öykü toplumsal olarak kabul görür, alkışla­nır, iniş çıkışları ve fırtınaları ise edebiyatın ve müziğin çıkış
noktasını oluşturur. ikinci öykü ise dünyanın sevgisini ka­zanma yolundaki arayışımızın öyküsüdür; daha gizli saklı­dır, daha bir yüz kızartıcıdır. onu bir şekilde ifade etsek bile
çok nüktedan ya da alaycı ifadeler kullanmaya çalışırız. dün­yanın sevgisini kazanma arayışının sadece kusurlu ya da ha­
set dolu ruhlara özgü olduğunu düşünür ya da statü edinme
arayışını sadece ekonomik terimlerle değerlendiririz. ancak
bahsettiğimiz ikinci öykü en az ilki kadar yoğundur, ilki ka­dar karışık, önemli ve evrenseldir; hüsranları da en az ilki ka­dar acı verir. ikinci öyküde de tıpkı ilkinde olduğu gibi kalp
kırıklığı vardır. ancak bu kez kalp kırıklığını yaşayanlar,
dünyanın birer "hiç" diye yaftalayıp dışarıda bıraktığı, etrafa
dalgın gözlerle ve kabullenmişlikle bakmak zorunda kalan
çoğunluktur.

(bkz:alain de button)

yazarların şu anda okuduğu kitaplar

aslında kimse,onu yaşarken hayatının en mutlu anını yaşadığını bilmez.bazı insanlar kimi coşkulu anlarında hayatlarının o altın anını 'şimdi' yaşadıklarını içtenlikle (ve sık sık) düşünebilir ya da söyleyebilirler belki,ama gene de ruhlarının bir yanıyla bu andan da güzelini,daha da mutlu olanını ileride yaşayacaklarına inanırlar.çünkü özellikle gençliğinde hiç kimse bundan daha kötü olacağını düşünerek hayatını sürdüremeyeceği gibi,insan eğer hayatının en mutlu anını yaşadığını hayal edebilecek kadar mutluysa,geleceğin de güzel olacağını düşünecek kadar iyimser olur.

masumiyet müzesi-orhan pamuk
  • /
  • 11

halk tabirleri vs tıbbi karşılıkları

hiç unutmam henüz daha 3. sınıftayken bir arkadaş bu hafta çok yoğunum yerime ilçe devlet hastanesinde nöbet tutar mısın diye sordu. ilçe dediğime bakmayın, köyden hallice. her zaman cesareti bilgisinden önde giden bir birey olarak * tabi ki, ne olacak ki diye cevap verdim. sözlük; hayatımda en korkunç ama sonrasında kendimle en fazla gurur duyduğum üç gece, 300 küsür hasta, yüzlerce değişik semptom tanımı duydum. kaç yıllık tıp eğitiminde değil, orada 3 gecede doktor oldum ben.

"sadece kuran okurken ağzım tatlanıyor, başka şikayetim yok" diyen hastayı diyabet vb hastalıkları dışladıktan sonra küçük bir kağıda "sende keramet var" diyip kaşeyi basıp yolladım.

sabah 4'te ağaçtan düşmeyle gelen 65 yaşında erkek hastayı müşahade süresi bittikten sonra oğluna "anneniz heralde vefat etmiş, babanızı tez evlendirin; adam sabahın 4ünde ağaca tırmanıyor" diyerek yolladım.

en ilginci de "organlarım yer değiştiriyo" şikayetiyle gelen hastanın reflü olması idi. nasıl bağladım, nasıl bir sebep–sonuç ilişkisi kurdum bilmiyorum; adama reflü diyince "hee şehirdeki doktor da öyle birşey demişti" diye doğruladı.

ve anladım ki, mesele bilgi filan değil; hastayla iletişim ve ekip organizasyonu, bunu iyi yapan iyi doktor oluyor. size abi tavsiyesi olsun.

geceye bir söz bırak

bırak hakikat incitsin seni, bir yalan avutacağına.

insanların üzüntülerinden zevk almak

dünyada size önem atfeden tek canlının saprofit bakteriler olduğunu gösteren vasıfsızlık örneğidir.
bunu rahatça yapabiliyorsanız kötüsünüz. ve kötülük etrafınızdaki insanların oy çokluğu ile belirlenen bir şey değil. 1 kişiye göre kötüyseniz kötüsünüzdür.

az kişinin bildiği muhteşem web siteleri

başta ingilizce olmak üzere, çeşitli dillerde yayım yapan gazete, dergi ve kitapları bedava olarak indirebileceğiniz sitelerdir:
https://freemagazinepdf.com/
https://magazinelib.com/
https://vk.com/magazines_ebooks

dersin en gereksiz yerini hatırlamak

sık sık başıma gelen durumdur. az önce başıma gelen olayla başlık olmayı hak etmiştir. arkadaşımla kütüphanede ders çalışırken ara verdik. notlar hakkında sohbet ederken konu farmakoloji dersinden açıldı: santral sinir sistemi stimülanları. ve bu dersten ikimizin de tek hatırladığı şey poşet çayda 19 mg, normal çayda 50 mg kafein olduğu...

geceye bir söz bırak

"kendini affetmeyi başardığında, başkalarının seni affetmesine artık ihtiyaç duymadığını göreceksin."
(bertan rona)

geceye bir söz bırak

bilmek her şeyin sonu olur. çekici olan bilmemektir. sis her şeye harika bir güzellik katar.
...oscar wilde

hayatınıza yön veren sözler

segui il tuo corso, e lascia dir le genti

(türkçesi : sen kendi yolundan git; bırak diğerleri konuşsunlar)

(bkz:ilahi komedya)

iz bırakan kitap cümleleri

bir gün sana dünyada dayanılacak tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim.
aylak adam-y. atıgan

düşün ki o bunu okuyor

yüreğim pırpır, yalnız olmadığımı bildiğim için, bunu hissettirdiğin için. hayal kırıklığı olma diye hiçbir beklentim yok. teşekkür ederim benim girdiğim boşluklardan çıkabilmeme yardımcı olduğun için. iyi ki.

Toplam entry sayısı: 104

içinizi dökme defteri

"incelik ve derinlik sahibi birisi olmaya çok özen gösterdim; artık bunu sağlamaya çalışmak ciddi bir yük."

mehmet pişkin (ekim 2014)

ölüm fikri

öznel bir kavramdır, zıtlıkları barındırır. hayatı yaşayamayan için sevinç, yaşamayı bilen için hüzündür. sorgulayanı düşünmemeye, sorgulamadan yaşayanı düşünmeye iter. kimisi için bir başlangıç, kimisi için bir sondur. bazen aşktan daha güzel, bazen cehennemden daha sıcak, bazen en yanlış kararların en doğru sonucudur. belki kurtuluş, belki ızdırap, belki umut, belki keder, belki de sadece "ölüm"dür.

kendi çocukluğuna vereceğin öğüt

keşke bu kadar olgun olmasaydın, yıllar seni zaten yeterince yoracak, yontacak. ne gerek vardı erkenden büyümene?

aşk

"samimiyetsizliğin ve tehlikenin kol gezdiği bir dünyada sanki birbirimizi koruyor ve kolluyorduk."

-peter stamm

unutulamayan anne sözleri

asla yanılmaz kadın anam. olan hep bana oluyor.

tıbbiyeli itiraf

az önce at tarafından ısırıldım. dünya üzerinde at tarafından ısırılan kişi sayısı maksimum 4 falandır herhalde. kuduz veya tetanoz aşısına gerek yoktur d'imi :d lütfen olmasın çünkü.

edit: aşılarımı oldum ve kişnemiyorum arkadaşlar, ilginize tişikkirler.

durduk yere insanı üzen olaylar

ailenin yaşlandığını fark etmek > büyüdüğünü fark etmek

tıbbiyeli itiraf

beni bu zor günlerimde yapayalnız bırakan kimseyi affetmeyeceğim. cehenneminizde boğulun.

ben seni arkadaş olarak görüyorum

karpuz


içerik kuralları - iletişim