renovatio

Durum: 158 - 6 - 6 - 0 - 14.04.2019 01:43

Puan: 1696 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

UÜTF
  • /
  • 16

kendinize sorup cevap bulamadiginiz sorular

nerden çocuk immünolojiye polikliniğindeyim?

en havalı tıbbi terimler

bir stajyerin asistana ilgi duyması etik midir?

bir asistanın bir stajyere ilgi duyması etik midir illa düşünecekseniz bunu düşünün. cünkü bir stajyer yeri geldiğinde o asistana kıdemi için saygı göstermek yanında durmak işini yapmak durumunda kalıyor. zorundalık arzeden bu durumda stajyerin abi/abla seçme özgürlüğü yok. (bkz: gece nöbeye kalan stajyere yürüyen asistan) stajyerin ilgisi daha sağlıklıdır hocam. asistanınki bazen karşıdakini kullanmaya kadar gidebilir zannımca. ‘etik değildir’ yani genel olarak bunu yazmayınca entryim siliniyor. netleşelim.

tıbbiyeli itiraf

kadın doğumun hep allah belasını versin demişimdir. şimdi kadın doğumcu olma yolundayım. bu ne haysiyetsizliktir...

dinliyorken dalıp gitmek

ardında bir yaşanmışlık vardır, tek taraflı dahi olsa. yaşanmıştır ve bir daha yaşanmayacaktır.
(bkz:cahildim dünyanın rengine kandım)

kanka vs sevgili

eskiden hep kanka derdim meğersem doğru insanı bulamamışım

birine hak etmediği değeri vermek

bi turlu sinirini cizemedigim durum. lanet olsun hep veriyorum o degeri sonra da canim cikiyor geri alana kadar.

düzgün kızlar neden piç erkek sever

o kişi düzgün kadın değildir. düzgün olmak işinde gücünde standart biri olmak değildir çünkü. düzgün olmak psikolojisi düzgün hayattan ne beklediğini bilen biri olmaktır. bu kriterlere uymayan düzgün kızımıza piç erkek yakışır zaten. düğüne geliriz tabi evlenebilirse.

yalnızlığın farkedildiği an

iki kliniğe tek başıma dev kadro olarak baktığım, acilden onkodan ve bilimum yerlerden patlamış hastaların içeriğinde bulunduğu gece nöbetimin sabaha karşı 5.30 sıraları...

kütüphanede yer tutmak

yaş büyüdükçe çoğunlukla bu çocukça davranış itemi azalıyor demek isterdim ki anormal bir şekilde artıyor. efendim silgiyle yer tutmak nedir?? boş kağıtla tutmak nedir?? ya da onu geçtim cep telefonuyla yer tutmak nedir? canını ver bi de istersen bi masa için. sıra sıra kitap dizsen ben yine otururum. boşuna çabalama.
  • /
  • 16

ismet özel

şehrin insanı, şehrin insanı, şehrin
kaypak ilgilerin insanı, zarif ihanetlerin

'üç frenk havası'

sözlük niklerinden meslek tahmini yapmak

renovatio: plastik cerrahi
artize: spiker
enivicivokke: michael jackson taklidi yaparak yetenek sizsiniz e katılan insan?!?

helva

milli yas yiyeceğimiz. saçma gelebilir bu cümle size ama öyle. bir insan ölüyor ve taziye evinde tatlı yapılıyor. bu nasıl bir gelenek? gözü yaşlı bireylerin arasında "ulan helva da ne iyiymiş ha bir tabak daha mı istesem?" diye düşünüyor insanlar.

Toplam entry sayısı: 158

temel bilimlerden kliniğe geçeceklere tavsiyeler

tamamen kişiye özeldir. üniversiteye de özeldir. mesela bazı perifer hastaneleri için diyebileceğimiz şu ki hasta görmek için koşuşturun. kimse size bir şey göstermeyecek. vaka çeşitliliğiniz az olacak. üsye tanısı koyup her gelene aynı ilaçları yazan hekimler olmayın(neredeyse her türlü üsye 7 güne kendiliginden geçer) önemli olan her şeyi öğrenmek de değildir. vicdanınız nasıl rahat olacaksa perifere gittiğinizde bir bebeğin ölmesine sebep olmayacaksınız 112 deki malzemeleri kullanabilecekseniz ilaçları hangi dozda hangi şekilde kullanacağınızı biliyorsanız yeterli bir hekim olarak mezunsunuz demektir. hastalara yaklaşım en az teorik bilgi kadar önemlidir. içinde bulunduğunuz insan topluluğu kadar sizin için de önemlidir. bir çok sorundan ve davadan karsıdakiyle düzgün iletişim kurma becerisi ile kurtulabilirsiniz. bunları sorumluluğunuz yokken henüz rahat bir öğrencilik hayatı icerisindeyken öğrenin. ilginiz olan bölümlere daha fazla gitmeye daha çok hasta görmeye çalışın. çünkü ilgi güzel bir motivasyon kaynağıdır. kendinizi tehlikeye atmayın. girisimsel işlerde önce kendinizi koruyun. basit güvenlik önlemlerini artistlik yapıp sakın atlamaya kalkmayın. bana bir şey olmaz demeyin. en çok size bir şey olur ve kimse sizi kurtarmaz. hastaların ve sizin ruh sağlığınızın çok değerli olduğunu unutmayın. onu koruyun. asla hekimliginizden ödün vermeyin. kalitenizi gösterin hakimiyetinizi kurun. bunlar o zamanlarda öğrenilecek şeyler hekim olduktan sonra değil. siz ne kadar kendinize güveniyorsanız hastanız da o kadar size güvenecektir. hastalariniza bilgi açığınızı belli etmeyin. sık kullanılan reçeteleri şimdiden bir yerlere yazmaya başlayın ya da ilgili bölümün akıl defterlerinden edinin. kidemlilerinize sormaktan çekinmeyin. saygıda kusur etmeyin. ama asla angaryayı kabul etmeyin. meslektaşlarınızı daha şimdiden kotulememeye alısın. tüm bunların dışında nöbetlerinize saygı gösterin. bir şeyler öğrenmek icin hem ogrencilikte hem asistan hekimlikte en önemli zamanlar nöbet zamanlardır. kaytardiginiz her anın gelecekte karşınıza çıkması muhtemel bir hasta profilini kaçırma ihtimali oluşturduğunu unutmayın. sınavlarınıza elbetti ki çalışın ama gerçek insanlarla, akan kanla, çalışan beyinle, ilk nefesini elinizde alacak bir bebekle, son nefesini elinizde verecek bir ihtiyarla uğraşacağınızı unutmayın. tüm sınavlara bu mantıkla çalışın. bol bol muayene edin. pediatrik muayeneye önem verin çünkü erişkin muayenesinden çok farklıdır. sağlıklı insan muayenesi yapmayı bilin. önce normali öğrenin ki anormal daha rahat otursun kafanıza. boş gezmeyin. içinde bulunduğunuz kurumun imkanlarını bir daha hayat boyu düştüğünüz yerlerde bulamayabilirsiniz.

kendini olduğundan daha olgun hissetmek

ölümü karşıladığım andır bir hastane koridorunda

durduk yere insanı geren cümleler

herkes sırayla kendini tanıtsın.

bok var hocam sanki hatırlıycan beni ders çıkışı

18 yaşını beklerken bir anda 22 ye atlamak

bir stajyerin asistana ilgi duyması etik midir

bir asistanın bir stajyere ilgi duyması etik midir illa düşünecekseniz bunu düşünün. cünkü bir stajyer yeri geldiğinde o asistana kıdemi için saygı göstermek yanında durmak işini yapmak durumunda kalıyor. zorundalık arzeden bu durumda stajyerin abi/abla seçme özgürlüğü yok. (bkz: gece nöbeye kalan stajyere yürüyen asistan) stajyerin ilgisi daha sağlıklıdır hocam. asistanınki bazen karşıdakini kullanmaya kadar gidebilir zannımca. ‘etik değildir’ yani genel olarak bunu yazmayınca entryim siliniyor. netleşelim.

hemşire hanım diye çağrılan bayan intern

bu durumda ben doktorum diyorum direk. eskiden hemsireligi kabul eder, aman ne olacak ki deyiversinler derdim. sonra hasta yakinlarinin tepeme ciktigini gordum. ulan dedim siz kimsiniz be, yillarca okumusum size mi ezilcem. artik doktorluk fora.

edit: eksi veren ağır hasta yakınıdır.

yaran yanlış okumalar

su an yazacaklarimi baska bir kategori bulamadigim icin buraya yaziyorum. hocam bende plakalari yanlis okuma huyu var. haliyle tibbiyeden sonra gelisti. bana gore ig ler immunglobin, bh lar behcet hastaligi, hele jra falam goreyim ohoo hemen juvenil romatoid artrite donuyor gozumde. plakayi boyle telafuz ediyorum. aaa benim icin ankara antalya artvin degil, ailevi akdeniz atesi mesela. biktim bu huyumdan. neyse ki son zamanlarda kendim gibi birini buldum da oyun haline getirdik durumu, yolda giderken soylenip duruyoruz. (bkz: plakalari yanlis okuyan sevgili yapmak)

tıpta kullanilan garip tanimlamalar

benim şaşırdığım tanımlama değil de bu kadar yıllık tıbbiye ömrümde 'ölüm korkusu'nun bir semptom olarak sadece bazı hastalıklarda geçmesi olmuştur. mesela mı(myokard enfarktüsü) da ölüm korkusu bi semptom. ama akut renal yetm.te değil. niye değil? ölmekten korkmuyolar mi renal yetmezlikliler? mı lilar mi beklemeden gidiyor öteki tarafa sadece? sadece mı da mı hastalar azraili görüyor? vallahi yıllardır bunu düşünmekteyim abartmıyorum.

durduk yere insanı geren cümleler

herkes sırayla kendini tanıtsın.

bok var hocam sanki hatırlıycan beni ders çıkışı

tıbbiyeli itiraf

donem 4 kardiyoloji stajindayim. hic calismamisim oyle bi atarlardaydim bi donem. sadece birkac sey biliyorum o da ezberden yani. nasil verirsin hastaya anlat dese gikim cikmayacak got gibi kalicam. neyse malign bi hoca geldi mi bi de sozlude. tabi bizim renovationun biraktigi stajlar kol gibi bu staji bari mutlaka gecmesi lazim ki donem uzamasin. basladi bizim malignite sozluye. bi soru sordu tamm da ezber yaptigim yerden. ben saydim babam saydim hocayi konusturmuyorum ki baska soru sormasin iyice tatmin olsun gecirsin beni. neyseee o sirada baska bi malign hoca daha sozluye girdi. tuttu ben de soru sorucam diye. ıyi bok dedim sen de sor. kadin sol kalp yetmezliginden bi girdi ama ben kalbin solunu sagini karistiriyorum o donemler. bakti isler boka sariyo tamam dedi sana tek bi soru sorucam bilirsen defol git. allahim diyorum icimden ne sorabilir ki hayrima olsun tek bisey dahi bilmiyorum cunku. sol k.y.de s3 mu s4 mu duyarsin diye bi soru . ya rabbim yuzde 50 sansim var sıkıcam baska yolu yok. ama kadin o kadar malign ki bunu bilemezsem sittin sene beni gecirmiycek durup durup bunu da bilmiyosaniz geberin doktor olmayin surunun falan diyo sozlude. beni demoralize ediyo. arkadaslar ben salladim tabi. ve tuttu. hoca nasil mutlu bunu bilecegini biliyodum falan diyo. nerden biliyodun iki saattir gomuyon burda bana diyemedim. tabi hocam biliyorum x hoca cok guzel anlatti dersten aklimda kalmis dedim. ama bilin bakalim o dersi x mi anlatmis yoksa bizim malignitemiz mi? sonrasini anlatmak istemiyorum sozluk gercekten bana ettigi laflar bu platforma cok agir kacacak. gozlerim doldu be ... bu da kimselerin bilmedigi bir rezil animdir kimseye anlatamadim uzerimden o agirligi atamadim senelerdir..

dindar vs ateist

dun farkettigim kadariyla bile bile yanmak istemek tam bir zavalliliktir. bunu farkettigimde an itibari ile ateist arkadaslarima vah vah diyen teyzeler gibi uzuldum. valla umarim bu hallerinden geri donerler zira ayagini denk almak gereken konular bunlar.

doktorların mesai saatinde gelmemesi

saçma olan önermedir. mesai saatine riayet gayet de geçerli. hatta bırakın mesaiye riayeti öğle tatilinde dahi hasta bakan bölümler, meslektaşlarımız var. sözlüğe paramedik insanlar alınmamalı artık yoksa bu başlıkların ardı arkası kesilmeyecek.

binali yıldırım

anlayamadigim karakter. abi bu adami niye basbakan yaptiniz ya? sorulan hicbir soruya ciddiyetle cevap verebildigini henuz goremedim

tıbbiyelinin whatsapp durum güncellemesi

tıp fakültesinde yaşanılan ilk hayal kırıklığı

ılk senelerde onluk giyip hava atamayacagini ogrenmek . yikilmistim.
Henüz takip ettiği biri yok.

içerik kuralları - iletişim