ronswanson

Durum: 91 - 0 - 0 - 0 - 07.11.2017 22:05

Puan: 1210 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 10

insomnia

kurgu olarak en az şaşırtıcı olan fakat al pacino ve robin williams ile bu açığı kapatan christoper nolan polisiyesi. bir memento değil elbette.

dünyanın uzaylıların laboratuvarı olma ihtimali

kesin bana bakıp "lan bu ronswanson u fazla mı yıprattık acaba peyniri versek mi direk" diyorlardır

naber dergi

dergi bu cuma çıkıyor!! fakat niye bi ben entry giriyorum buraya :/

hanginiz büyüksünüz

yaşar usta: ben yaşar usta! ben büyüğüm ben!

aleyna tilki

yeni şarkısı > turk popu

zaman makinesi

bekleyin bir gece belki tardis sizin yanıbaşınızda o iç gıdıklayıcı sesiyle beliriverir.

qara qara qaghlar

soundcloud rasgele şarkılarından denk gelen bir hediye

doctor who

başyazar da degişti. moffat gitti chris chibnall adında biri geldi. yani doctor who onumuzdeki sezona yeni doktor, yeni başyazar ve yeni companion la cıkacak. dizi bu sezon tamamen farklı bir evrene giriyor. bakacağız umarım yirmağa gidmez...

dönem 3

ikiyi geçince biz de üçe geçmiş sayıldık.

tıp yazacaklar buraya

+icerisi nasil ?
-icerisi cok guzel sampiyonlar ligi gibi. pirlantacilar, galericiler... az once ekrem abi yukarı cikti.
  • /
  • 10

tusa nasıl çalışılmalı

evet sevgili yazarlar çoğumuzun tek bir derdi var: `tus`
2 defa girmiş biri olarak söyleyebilirim ki `tus` o kadar da zor bir sınav değil.
dersanelerin deneme sınavlarına bakmayın, kötü puan almanız olasıdır, çoğunlukla tamamen kitabın ucundaki bir bilgiyi sorar, ama açıklamaları da açıklayıcıdır o nedenle giriniz ya da edininiz

peki nasıl çalışmalı?
bir kere hedef koyacaksın. şu puanı alsam şuraya girerim mantığında olan yüzlerce tıbbiyeli var. bunların çoğu "ya bir yere girek de tusa bi daha çalışmayak" düşüncesiyle acil yazıyor, pediatri yazıyor, sonra da istifa ediyorlar. istifa etmezse de işini sevmeyerek yapan uzmanlar çıkıyor - genellemeyelim girdikten sonra seveni de var. böyle bir duruma düşmek istemiyorsan önce hedef koy. pratisyen kalmak istemen, doktora yapmak istemen, `usmle` e girmek istemen de bir hedeftir bunu unutma

sonra?
diyelim ki tusa çalışmaya karar verdin, istediğin bölümü de belirledin, psikolojik olarak da hazır olman gerekiyor. kafanı ferah tut, bir yanda komiteleri ya da stajları verip ya da intörnlük yapıp bir yandan tusa çalışmak zordur iyi bir kafa ister. mümkünse verdiğin stajlardaki bilgileri unutmamaya çalış, unutursan da çok önemli değil ama birkaç temel şey bilmiş ol. mesela göz stajında `prematür retinopatisi` anlatırlar, bunun mekanizmasını bilmiş ol misal. diğer bir örnek de dermatolojide `pemfigus`u anlatırlar, alt tiplerini ve mekanizmalarını bil misal.

tamam sadece bunlar mı? değil! 4. veya 5. sınıfa gelmiş olduğunda 3.sınıf ve öncesini unutmuş oluyosun ve tamamen kliniğe yöneliyorsun o nedenle senin temel bilimlere çalışman lazım, ama bir yandan da komiteleri vermeli ve ara ara kliniğe de bakmalı. hangi birini yapıcan? zor tabi ne kadar becerebiliyorsan

ilk temellerinizi oturtun. özellikle biyokimya-farmakoloji-fizyo/histo/emb-pato dörtlüsünü iyi okuyun, mekanizmaları, ne? nerede? ne işe yarar? sorularının cevabını mutlaka kitapta arayın. örnek veriyorum: ne? renin, nerede sentezlenir? jukstaglomerüler hücrede, ne işe yarar? anjiotensinojen 1 sentezini artırır gibi.
anatomi ve mikrobiyoloji biraz daha bağımsız dallar olsa da mutlaka okunmalı.

temellerinizi oturturken ara ara klinik korelasyonlarını da okuyun. zaten kliniktesiniz, temel bilimlerdeki mekanizmasıyla birleştirdiğiniz zaman hem bilginiz artar, hem de unutmazsınız.

şimdi diyeceksiniz gabapentin bunları yaptı mı? tabii ki hayır. yapmaya çalıştı mı? hayıır. neden? saksı anca 2.tusa çalışırken düştü de ondan. madem yeni başladın bu taktikleri al, elinden geldiğince yapmaya çalış, olmuyorsa zorlama kesinlikle hazır hissettiğin bir zaman olacak o zaman yapacaksın. bu hemen mezun olunca da olabilir mezuniyetten 10 sene sonra da olabilir, ama unutma bilgiler sürekli değişiyor dikkatli ol

eğer ki sıfırsanız, mümkün mertebe açıklamalı tüm tus sorularını mutlaka çözün ve açıklamalarını okuyun. açıklamalı soru kitapları edinmenizi de ayrıca tavsiye ederim ki özellikle farmakoloji için `ahmet altun`un soru kitabı tamamen tekrarlaya tekrarlaya açıklaya açıklaya farma anlatmaktadır. son girdiğim tusta büyük faydasını gördüm.

şimdilik aklıma gelenler ve edindiğim tecrübelerle bu kadarını söyleyebiliyorum,
kalın sağlıcakla, iyi çalışmalar hepinize...

Toplam entry sayısı: 91

umut

"umut, güzel bir kahvaltı fakat berbat bir akşam yemeğidir."

yeraltından notlar

bir dostoyevski eseri. kişisel gelişim kitapları okumaktan daha faydalı olduğu kesin. ismi ile müsemma daha çok insanın yer yarılsa da yerin içine girsem dediği durumları ele alan, insanın, paralelinde hareket ettiği çıkarlarının ölçütünü tartışmaya açan bir yapıt. ilk bölümü daha çok okuru karşısına alarak bir sohbet havası ile yazılmış olan kitabın ikinci bölümü ise bir hikayeden oluşmaktadır.

eleni karaindrou

yunan besteci. size kuyuda bir yaşam arattıran müzisyen.
özellikle eternity and a day

mannequin challenge

yok melis, mannequin challenge yapmıyorum. benim haftasonlarım zaten böyle geçiyor.

yazarlardan aforizmalar

futbol kitlelerin afyonudur. basketbol ise bayburt'udur. bu espri ise gayrımisak-ı milli'dir.

sevgilisiz yaşayabilen insan

neden uzaylı muamelesi yapıyorsunuz? önceleri sevgili mi vardı allah aşkına? hepimiz 80den önce görücü usulü evlenen insanların çocukları değil miyiz?

tıpta saçma ezber yontemleri

allahım nolur bu kelimeyi unutmiyim nolur

ot dergi

kapağına bastıracağı rahmetlik ünlü kalmayınca kapanacak olan dergi. geçenlerde sezai karakoçu kapak yapmışlardı. heralde hayatta olduğundan haberleri yok.

umut sarıkaya tipi mutsuzluk tanımları

seri malignite belirteci

profilimde görünen tüm entrylere malign atmış arkadaş iki tanesi hariç. abi kimsen iki tane unutmuşsun hatırlatmış olayım. eline kuvvet o iki taneyide tamamlayabilirsin.

edit: acayip keyiflendim. bir kişi değilmiş. buraya yazınca bir bildirim serisi daha geldi. kimseniz allah razı olsun. bildirim kutum dolu olsun ve ben sevineyim diye çabalayan koca yürekli insanlar sağolun.

seri malignite belirteci

profilimde görünen tüm entrylere malign atmış arkadaş iki tanesi hariç. abi kimsen iki tane unutmuşsun hatırlatmış olayım. eline kuvvet o iki taneyide tamamlayabilirsin.

edit: acayip keyiflendim. bir kişi değilmiş. buraya yazınca bir bildirim serisi daha geldi. kimseniz allah razı olsun. bildirim kutum dolu olsun ve ben sevineyim diye çabalayan koca yürekli insanlar sağolun.

pkk

açılımı: partiya karkêrên kurdistan mealen kürdistan işçi partisi

aleyna tilki

yeni şarkısı > turk popu

ali şeriati

"en şaşaalı otellerde kalarak, en pahalı turlarla yolculuk yaparak ve bir milyon müslüman arasında hepsinden daha seçkin ve daha ayrıcalıklı olarak mutlu bir hac ibadeti ifa eden kişi inançta ibrahim, davranışta nemrut gibidir."

edit: söz ali şeriati'ye aittir. tatil gibi hac yapanları eleştiriyor.

eleni karaindrou

yunan besteci. size kuyuda bir yaşam arattıran müzisyen.
özellikle eternity and a day
Henüz takip ettiği biri yok.

içerik kuralları - iletişim