sekersizkahve

Durum: 31 - 0 - 0 - 0 - 28.06.2019 23:28

Puan: 687 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Kendi çölünde kayıp bu kız
  • /
  • 4

durduk yere insanı geren cümleler

bi şey konuşmamız lazım ...

yazarların çocukken olmak istedikleri meslek

sabahları doktor akşamları ressam derdim :)

yazarların aldığı en düşük not

üniversite 1de ingilizce sınavından aldığım 38 dir. kağıtta doldurulması gereken bir tablo varmış farketmedim.diğer soruları da doğru düzgün okumadım. final sınavında ingilizceyi verip kurtulalım dedim 95 aldım . hoca notları okurken 2. sınavı kim çözdü diye sormuştu

uzmanlık için düşünülen bölüm

kadın doktorlara hemşire denilmesi

kadın = hemşire erkek= doktor ne yazık ki çoğu insanın gözünde durum bu . kadın doktorlara hemşire hanım erkek sağlık çalışanlarına doktor bey deniliyor. en sonunda bir gece yarısı bana hemşire hanım diye seslenen kadına patladım. neden hemşire hanım diyorsunuz kadınlar doktor olamaz mı? siz de bir kadınsınız dedim. en azından bir daha dikkat eder. üşenmeden her seferinde düzelteceğim sanırım.

hayatınızda kullandığınız replikler

çünkü zor tamam mı? lanet olası bir zorluğu var . hadi gidelim osman

en sevmediğiniz 3 şey

aşk

bikaç sene önce amfide önümde oturuyordu saçına yaprak düşmüş. tüm ders yaprakla bakıştık cesaret edip de bi türlü alamadım saçından. geçen önüme oturtup saçından beyazları ayırıp kestim. aşk güzel şey be

başkası okur diye günlük tutamamak

en özendiğim şeylerden biridir şu günlükler. yıllar sonra açar bakarsın o gün neler olmuş ne hissetmişsin yazıyor hepsi ne güzel. küçüklükte birkaç kere yazmaya çabalamışım kendi bulduğum alfabeyle ama devamı gelmemiş. sonra da yazıp yazıp çöpe attım zaten sürekli.

kütüphane ortamını rezil eden tipler

çıtır çıtır fındık yiyenimiz bile var :(
  • /
  • 4

geceye bir söz bırak

beni hayal kırıklığına uğratan, kendimden başkası değil.
franz kafka

bayan doktorların hemşire sanılması

poliklinikte sonuç bakılmalıdır. içeride bir gastro yandalcısı bir pediatri asistanı ve 2 intörn vardır ve hepsi kadındır. hasta yakını aradan içeri girmeye çalışır.
-hemşire hanım bizim sonuçlar
yandalcı: hemşire değil herkes doktor burda.
-pardon doktor bey

yazarların şu anda okuduğu kitaplar

william reich / dinle küçük adam
okumak için bu kadar geç kaldığıma pişman olduğum ve her sayfası insana tokat gibi çarpan, her sayfasında gerçeklerle yüzleştiren nadide eser. okuyun okutturun.

geceye bir söz bırak

''tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. sen bana, dünyada başka türlü bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin. bunu sonuna kadar götüremediysen, kabahat senin değil... bana hakikaten yaşamak imkânını verdiğin birkaç ay için sana teşekkür ederim. böyle birkaç ay, birkaç ömür kıymetinde değil midir?..''
-kürk mantolu mandonna - sabahattin ali

komik öğrenci hatıraları

kalp ve damar cerrahisi kliniğinde nöbet tutulmaktadır. aynı zamanda tıpta uzmanlık sınavına da çalışılması gerekmektedir. bir gözünüz koroner by-pass geçirmiş hastanın monitöründeyken diğer gözünüzle de tus'a çalışıyorsunuzdur. hasta sizin bu halinizi görünce yüzünüze bakar ve şöyle der:
- evladım sen rahat rahat dersini çalış, düz çizgi olursa ben sana haber veririm.

mezuniyet sonrası dönemde tıbbiyelinin yapması gerekenler

evet tıbbiyeli mezun oldun, doktor oldun sana helal olsun

ama bilmiyorsun ki sonrasında neler olacak..

işte onu da `gabapentin` anlatacak, başlıyorumöncelikle diplomalarınız sağlık bakanlığı'na üniversitelerinizce yollanmış oluyor

sağlık bakanlığı bu diplomaları tescilliyor ve siz ömür boyu kullanacağınız diploma tescil no'nuza kavuşmuş oluyorsunuz - amma velakin o dönemin bakanının onayı olmadığı için hadi ben devletten kaçtım özele geçtim byee yapamıyorsunuz, o onay için zorunluyu yapacaksınız.

ara not: bu arada tusa girecekler tus başvurusunu yapıyor ösym sitesinden/başvuru merkezinden

diplomaları tescillerken sağlık bakanlığı aynı zamanda isminiz `devlet hizmet yükümlülüğü kurası`na da yazılıyor

birçok fakülte haziran sonu veya temmuz başında mezun verdiğinden isminiz ağustos kurasına yazılmış oluyor - değişti; artık haziran sonu/temmuz başı mezun olanların ismi eylül kurasında oluyor; eskiden çift sayılı aylarda yapılan kuralar güvenlik soruşturması vb. sebeplerle tek aylarda yapılıyor.

ağustos başında isim listeleri açıklanıyor ve bir bakıyorsunuz aa ismim yazıyor diye. - değişti; artık eylül başında açıklanıyor

isim listelerinin yanı sıra ilan metni de açıklanıyor ve kura takvimi belli oluyor

kura takviminde münhallerin açıklanması diye bir bölüm var, bu "hangi hastanede ne kadar kadro var" onun açıklanmasıdır.

münhaller ayın 20'li tarihlerinde açıklanır ve açıklandıktan sonra tercih dönemi başlar, bu da 3-4 gün kadar sürer

bu sırada siz tercihleri nereye yapalım diye düşünürsünüz ve ona göre pbs üzerinden tercihlerinizi yaparsınız

pbs üzerinden tercihlerinizi (başvurunuzu) kesinleştirdikten sonra tercih formundan 2 nüsha çıkarıp notere onaylatmanız ve adli sicil belgenizi almanız gerekmektedir (not: adli sicil belgesi e-devletten alınabilmektedir) www.turkiye.gov.tr

bu "noter onaylı" 2 nüsha ve adli sicil belgesini kura takviminde belirtilen tarihe kadar sağlık bakanlığı'na kargo yoluyla/elden bırakmalısınız ki genel kuraya kalma şansınızı düşürmeyiniz.

bu süreçten sonra kurayı beklemeye başlıyorsunuz ve genelde ay sonunda kura çekiliyor.

kura çekildikten birkaç gün sonra tebligatlar yayınlanır ve ikamet ettiğiniz ilin dışında bir yer çıktıysa 15 gün içinde, ikamet ettiğiniz ille aynı yer çıktıysa tebligat yayınlanır yayınlanmaz işe başlamanız gerekmektedir. - değişti; artık tebligat beklemeden önce güvenlik soruşturmasına giriyorsunuz, sonra tebligat geliyor. onun haricindekiler bu maddeyle aynı.

işe başlamanız hemen hemen tus'un yapılacağı tarihten sonra olacaktır (aynı ilde başlıyorsanız önce olma ihtimali yüksektir) - artık bu ihtimal, kura tustan sonra yapılacağı için ortadan kalktı.

işe başlamadan önce kurada size çıkan yerlere götürmeniz gereken belgeler bulunmaktadır. bunların hepsi kura'nın ilan metninde açıklanmaktadır.

sonrasını da hak getire... isteyen müstafi olur (hiç çalışmadan istifa eder ama anca 1 yıl sonra tusta eğitim araştırma hastanesi yazabilir), isteyen 1-2 ay çalışıp istifa edebilir (6 ay sonraki tusta eğitim araştırma yazabilir), isteyen yerinde pratisyen olarak durabilir, tusa çalışabilir. tusu kazanan eğitim araştırmalarda çkysye; üniversite hastanelerinde zimmet sorgulamaya düşmeyi bekler veya pratisyen olarak durup hayatına devam edebilir.

2017 temmuz itibariyle yeni dönem:

ne oluyordu da sistem değişti?

yeni mezun, ağustos sonu kuraya giriyordu, eylülde tusa giriyordu, eylül ayında kurasında çıkan yere gidiyordu, tusu kazanmışsa kasım-aralık gibi çkysye düşüp hastanesine gidiyordu.

şimdi ise (bkz:76.devlet hizmet yükümlülüğü kurası)nda tescil tarihi 29.06.2017 olarak belirlendi. 30.06.2017'de mezun olanların kuraya girmesi engellendi. böylece yeni mezunlar kuraya ağustosta değil ekimde girecek.

böylelikle tusla kazanan hekim kuraya girmeyip direk tusla kazandığı kuruma gidecek. kazanamayanlar da kuraya girecek. böylelikle "aa ne ara tsmye/acile başladı da ne ara gidiyor", "öff sürekli dosya" telaşesinden kurtulmayı amaçlıyor sağlık bakanlığı.

2017 eylül güncellemesi:

enteresan bir şekilde ay başında isim listeleri açıklanmadı. en son 13'ü gibi hiç zorunlu yapmamışlar için diploma tescilleme tarihi - ki o da 20/09/2017 tarihine kadar - yayınlandı.

şahsi beklentim kura takvimi ya alışılmışın dışında olacak ya da eski haline dönecek


ayrıca erkekler için dipnot: üniversiteden ilişiği kestiğiniz gün-bir sonraki ocak ayı arasında `askerlik tecili` işlemini de yaptırmanız gerekmekte olup, bu belge zorunlu hizmete başlarken istenmektedir!

sık sorulan sorular:

1. ohal dönemindeyiz. müstafi olursam (yani hiç başlamazsam) ömür boyu memur olamaz mıyım?

hayır gayet memur olabilirsiniz. sadece 1 yıl boyunca sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelere gidemezsiniz, ama devlet üniversitesini kazanacak kadar iyi bir puan alırsanız burada işe başlamak suretiyle memurluğa da başlayabilirsiniz.

2. peki yazdım bi yer, başladım sonra istifa ettim. ohal dönemindeyiz. yine memuriyetim yanar mı?

bu soru çok ama çok tartışmalı. eğer ki istifa metninizde 96.maddede yazan "ohalde istifa edersen memur olamazsın" ibaresi yer alırsa sıkıntılı, o zaman bir istifanızı geri çekin diye düşünmenizi öneririm. ama 94.maddeye dayanarak istifa metniniz yazılıyorsa sıkıntı olmuyor, sadece 6 ay sonra sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışabiliyorsunuz. bu durum kurumdan kuruma değişebiliyor.

komite sonrası düşülen boşluk

insanın omuzlarından sanki dünya kalkmış gibi bir his yaşatır ancak bi hafta sürer.beynin o komiteye ait ne var ne yoksa siler.adeta kuş gibi hafiflersin,çiçekler yeni açar,kuşlar ilk defa bu kadar güzel öter senin için

tıbbiyeli sözlüğün diğer sözlüklerden üstün yönleri

diğer sözlükleri metropol gibi düşünürsek burayı egede bir sahil kasabasına benzetebiliriz. kozmopolit bir yapısı yok. aynı yollardan geçmiş, aynı şeyleri yaşamış, aynı duyguları hissetmiş eğitimli, saygılı, kimsenin kedisine kışt demeyen insanlar oturmuş bir masanın etrafında sohbet ediyor gibiyiz.

- herkese benden çay, `batikon`a oralet.

Toplam entry sayısı: 31

hayatınızda kullandığınız replikler

çünkü zor tamam mı? lanet olası bir zorluğu var . hadi gidelim osman

aşk

bikaç sene önce amfide önümde oturuyordu saçına yaprak düşmüş. tüm ders yaprakla bakıştık cesaret edip de bi türlü alamadım saçından. geçen önüme oturtup saçından beyazları ayırıp kestim. aşk güzel şey be

gerizekalı ama çalışıyor

tıp bile kazanır böyleleri

aileyi sınavın kötü geçtiğine inandıramamak

+nasıl geçti yavrum sınavın ?
- kötü anne .
+yapamadın mı?
-yapamadım.
+hadi hadi yapmışsındır sen.
-anne yapamadım diyorum ya niye benim sınavım kötü geçemez mi anne? benim buna hakkım yok mu? kötü diyorum kötü kötü.
+ iyidir o iyidir.
sinav sonucu gelir rezalet. vallahi içim rahatladı bak gördün mü kötü demiştim. oh baya da kötü gelmiş valla iyi oldu.

başkası okur diye günlük tutamamak

en özendiğim şeylerden biridir şu günlükler. yıllar sonra açar bakarsın o gün neler olmuş ne hissetmişsin yazıyor hepsi ne güzel. küçüklükte birkaç kere yazmaya çabalamışım kendi bulduğum alfabeyle ama devamı gelmemiş. sonra da yazıp yazıp çöpe attım zaten sürekli.

aileyi sınavın kötü geçtiğine inandıramamak

+nasıl geçti yavrum sınavın ?
- kötü anne .
+yapamadın mı?
-yapamadım.
+hadi hadi yapmışsındır sen.
-anne yapamadım diyorum ya niye benim sınavım kötü geçemez mi anne? benim buna hakkım yok mu? kötü diyorum kötü kötü.
+ iyidir o iyidir.
sinav sonucu gelir rezalet. vallahi içim rahatladı bak gördün mü kötü demiştim. oh baya da kötü gelmiş valla iyi oldu.

gerizekalı ama çalışıyor

tıp bile kazanır böyleleri

komite sonrası düşülen boşluk

sınava çalışırken o soğuk ıssız kütüphane ortamında aklına birbiri ardına gelen muhteşem eğlenceli fikirlerin birden ortadan kaybolması. ulan ne yapacaktım ben ? sınav olmadığı zamanlarda napıyorduk ? kimdim la ben ? neyse uykusuzum ben bi uyuyum.

dershanede yer tutma gereçleri

şu zamana kadar gördüklerim:
- bir dal sigara
- bimden alınmış turşu
-cumartesi çıkışta pazar sabahı için sandalyeye bırakılmış " ayakkabı"

onca tıbbi eğitime rağmen halen evrimi inkar edenler

bir türlü anlam veremediğim insan grubu. nasıl yalan dersin ya nasıl? o kadar dersi kim dinledi? hiçbir şey bilmiyorsan bile 20 lik dişin de mi çıkmadı arkadaş? demedin mi orda bunun burda işi ne diye? o kadar mı kalın duvarlar ördün kendine?

onca tıbbi eğitime rağmen halen evrimi inkar edenler

bir türlü anlam veremediğim insan grubu. nasıl yalan dersin ya nasıl? o kadar dersi kim dinledi? hiçbir şey bilmiyorsan bile 20 lik dişin de mi çıkmadı arkadaş? demedin mi orda bunun burda işi ne diye? o kadar mı kalın duvarlar ördün kendine?

en güzel üçlü

yaşlı ateist olmaz

neden olmasın ? ha pardon dinin temeli korkuysa olabilir tabi kii.

aileyi sınavın kötü geçtiğine inandıramamak

+nasıl geçti yavrum sınavın ?
- kötü anne .
+yapamadın mı?
-yapamadım.
+hadi hadi yapmışsındır sen.
-anne yapamadım diyorum ya niye benim sınavım kötü geçemez mi anne? benim buna hakkım yok mu? kötü diyorum kötü kötü.
+ iyidir o iyidir.
sinav sonucu gelir rezalet. vallahi içim rahatladı bak gördün mü kötü demiştim. oh baya da kötü gelmiş valla iyi oldu.

yatay geçiş

birinci sınıf tıpçıların %90 ında olan düşünce. ılk sınavdan sonra silikleşir ve giderek görünmez bir hal alır. 60 lı notlarla sınıf geçme hesabı yapılırken kankayla konusu açılır aahahhah he yatay geçiş kanka hee denir.
Henüz takip eden biri yok.

içerik kuralları - iletişim