sterilenjektor

Durum: 1069 - 1 - 0 - 0 - 24.08.2018 02:02

Puan: 12512 -

2 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

''Bu iş yerinde kalp kırmak yasaktır.''
  • /
  • 107

babamla tartışmak

sebebi ne olursa olsun baba evladını çok kırsa bile, onu sevdiğini hissettiren ufacık bir söz söylese veya bir davranışta bulunsa evladı onu affeder, affetmelidir. çünkü babalar dünyada eşi bulunmaz insanlar. hayatımızda toplam kaç kişi bizi koşulsuz sevip her kötülükten korumaya çalıştı ki? hep var olsun ebeveynler, çok yaşasınlar ve iyi ki varlar.

içinde bir boşluk oluşması

şu an yüksek ateşten yaşadığım his. ateş size yalnızca üşüdüğünüzü hissettiriyor, diğer tüm sorunları düşünmenize fırsat vermiyor. kafanızda kocaman bir boşluk, farklı bir his. *

malassezia furfur

sarılmak

hem ruhsal hem fiziksel olarak iyileştiren hareket.
oksitosin salgılatır.
oksitosin, namıdiğer bağlanma hormonu. sarıldığınız kişi ile kollarınızı birbirine doluyorsunuz ya, oksitosin de o sırada sizi sihirli bir iple sarıyor. bağlıyor sizi, ayrılmanıza engel oluyor. anksiyete falan olumsuz ne varsa alıp götürüyor. kendinize güveninizi de artırıyor. ayrıca tansiyonu da düşürüyor hatta kas kitlenizi artırıyor. daha ne olsun değil mi? sarılın ve sağlıklı yaşayın.
çünkü sarılmak bazen birçok tıbbi yöntemden daha etkili...

çekme helva

5 yıl önce tanıştığım ve tadını çok sevdiğim helva çeşidi. akrabası sayılabilen helva türlerinden ve mesela pişmaniyeden daha lezzetli diyebilirim. ancak açtıktan 2 gün sonra hemen bayatlama potansiyeline sahip. bayatlayınca tadı epey kötü oluyor yağı ağırlaşıyor, kokuyor. bu yüzden çabuk tüketin çabuk *

bahattin ahmet yalçın

dün gece acilde çocuğunun ateşi düşmedi bahanesiyle bir ...... tarafından (gerçekten boşluğa ne yazsam az kaldı, siz doldurun) kaldırım taşı ile feci şekilde yaralanan doktorumuz. çok öfkeliyim, çok üzgünüm. hayati tehlikesi var. inşallah iyileşir sağlığına bir an önce kavuşur.
iyileştikten sonra nasıl çalışacak peki. bu olanları doktor bey unutabilecek ve çalışmaya sağlıklı bir ruh hali ile devam edebilecek mi? çok üzücü çok. ne zorluklarla okuyor kendimizi feda ediyoruz sonuca bakın.
hekime şiddete ağır bir ceza verilmesi şart şart şart.

hiçbir istediği olmamak

her istediğinin olması kadar vahim olan durum. birinde kıymet bilmezsin, diğerinde zamanla umudunu yitirirsin. ikisinde de mutsuzsun.

kurtlu meyve

acaba önceki yediklerimde de var mıydı ya? dedirterek moralinizi bozan meyve.
bundan sonra iki seçenek vardır:
-öncekileri umursamayıp sonraki meyveleri en azından kontrol ederek yemek
-önceki yediklerinden rahatsız olup yemeyi bırakmak.

uykuda ders çalışmak

tıbbiyeliyi psikolojik olarak sağlıklı olma durumundan çıkartan, özellikle sınav haftasında ders çalışırken uyuyakalmak eylemi ile birlikte saçma bir kısır döngüye girmenize sebep olabilen iğrenç durum.

uyursun, uyumadan önce okudukların beyninin içinde yankılanır ve dinlenmeden kalkarsın(kalkarken beyniniz yorgundur, kendinizi hastalık ismi sayarken falan bulursunuz ya da çalıştığınız şey ne ise işte) ; kalkıp ders çalışmaya başlarsın uykun gelir. o çok önemli sınav bittikten sonra ise yerini sınavda kaydırma yaptığınız rüyalara, sınav sonucunuzun berbat geldiği veya geçerli sayılmadığı kabuslara bırakır.

kendi omzuna öpücük kondurmak

neden yapılabileceğine anlam veremediğim eylem.
  • /
  • 107
  • /
  • 31

sarılmak


uykuda ders çalışmak


kronik bronşit


kronik abakteriyel prostatit


cushing hastalığı


bartholin kisti


babala tv


onur can özcan


reyyan


ekolali


  • /
  • 31

ödüm patlıyor gülce'ye bakmaktan

...
nutkum tutuluyor, ürperiyorum.
saniyeler gözlerimde birer can,
her saniyede bir can veriyorum.
 spoiler!
tanım: harikulade şiirin ürperti veren dizesidir.

prosopagnosia

prosopagnosia latince prososopon yani yüz kelimesi ile, agnosia yani tanımazlık ya da kayıtsızlık kelimelerinin birleşiminden oluşup, yüzlerin ayırt edilemediği bir hastalıktır.

beynimizde yüzlerin ayırt edildiği bölge fusiform gyrustur. beynimiz yüzleri ayırt ederken geometrik şekiller ve bunların konumlarını kullanır. burun, dudak, göz, kaş vs. yüzümüzdeki geometrik şekillerdir. göz çukuru, göz, kaş ve burun belli bir bölgede toplanmıştır. dudak biraz daha aşağıdadır. yüzleri tanırken kaş, göz, burun en çok odakladıkladımızdır, belirgin elmacık kemiği gibi karakteristik özellikler de buna katkı sağlar ve beynimiz bir yüz örüntüsü kurar, dikkate almadığı yerleri kendisi tamamlar. yüzünü ayırt ettiğiniz kişiyle geçirdiğiniz zamana bağlı olarak bu örüntü daha doğru kurulur. başka ülkelerdeki insanları örneğin doğu asyalıları birbirine benzetmemiz hatta ayırt edemememiz de bu örüntüden kaynaklıdır. (bu çekik gözlüklerin hepsi de birbirine benziyor arkadaş!)

prosopagnosia durumunda ise beyin bu tanıma ve örüntü kurmayı yapamaz, fusiform gyrus sağlıklı şekilde çalışmıyordur. kişi cisimleri ayırt etse bile yüzleri ayırt edemez, tanıyamaz.

babaların tipik davranışları

-baba biraz para verebilir misin?
-git yatak odasından pantolonumu getir.

babaların tipik davranışları

ona alınan hediyelere niye paranı harcadın diye kızarak karşılık verme.

babamla tartışmak

haklı da olsam haksız da olsam söylediğim birçok şeye saniyesinde pişman olmamdır.
her şeyi benim için ince ince düşünen adamla hiç yaşamak istemediğim şeydir. baba diyince insanın gönlü bile arkasında dayanak hissediyorken en haklı olayda onu üzsem kendimi nankör olarak görüyorum. bazen tüm utangaçlığımı kirpik uçlarıma alıp "baba seni seviyorum" demeyi beceriyorum ve sonrasında gözlerim doluyor, utangaçlığıma değiyor ve yanaklarımın şahitliğine erişiyor.
ne olursa olsun eli öpülesi baştacı edilesisin.
cahilliğimle yaptıklarımı gönlünden toz edesin.
uçurtmamın ipini tutarcasına beni gözbebeğinden eksiltmeyesin.

ankara

yaşamanın tatlı olduğunu düşündüğüm kültürel olarak türkiye’deki bi çok şehirden daha iyi durumdaki şehir.. bozkırın ortasında olsa da şehir oldukça ağaçlıdır aslında.. özellikle çankaya’da yaşamak bi başkadır. ama yalnız olunca pek tadı çıkmıyor bu şehrin, diğer tüm şehirlerin de tadının çıkmadığı gibi..

anlık gelen mutluluk hissi

seni üzen dertlerinin çözümünün olduğunu fark ettiğin an gelir

dünya solaklar günüacınız acımızdır
sağlak olsam bile kuzenimle yanyana yemek yerken sürekli kollarımızın çarpıp gülmekten yemek yemeyi bıraktığımızı hatırladım başlığı görünce.
gününüz kutlu olsun swh

yazarları anlatan karikatürler

hidrosefali

beynimizde 4 ventrikül bulunmaktadır bunlara bos havuzları diyebiliriz ve sirküle olan bos plexus choroideuslarda üretilmektedir(tabi son çalışmalarda başka üretim hücreleri de önerilmekte) ventriküllerimizden en büyüğü ise bilateral yerleşimli ve sagital bakıldığında "c" harfinde bir görünüm sergileyen lateral ventriküllerimizdir daha çok bunun üzerinde durulur zira tanıda en fazla gözümüze yardımcı elemanlar bu ventriküllerdir. işte bu ventriküllerde sirküle olan bos belirli sebeplerle(seyir yollarının tıkanması gibi buna da chiari malformasyonu tip 1'i örnek verebiliriz) bu havuzların içerisinde birikmeye ve parankimi sıkıştırmaya başlar. bu da beynimizin kortikal fonksiyonlarından otonom fonksiyonlarına çeşitli bozukluklar meydana getirebilir. bu tipik hidrosefali tablosudur.
çocuklarda kafa yapısındaki belirgin farklılık sayesinde inspeksiyon ile tanının çoğunu doğrulayabildiğimiz bu rahatsızlık yetişkin hastalarda ağır algılama gibi dekortike bozukluklar ve miksiyon defekasyon bozuklukları ile de seyredebilir.

tedavisinde ise temel prensip öncelikle bozukluğun anlaşılması ve bunun üzerine gidilmesi. örneğin yukarıda örneklediğimiz gibi chiari malformasyonlu bir hastanın serebellar tonsillerinin foramen magnumdan çeşitli yöntemlerle(rezeksiyonu gibi) ekarte edilmesi akımın rahatlamasını sağlar fakat çoğu rahatsızlığın çözümünde şant ameliyatı efektif bir çözüm olarak gündemde. şayet durum acil ve o an opere edilemeyecek durumda ise de geçici olarak evd(eksternal ventriküler drenaj) kullanıyoruz.

şant ameliyatına dönecek olursak temel mantığı sirküle olmayan bosu bağırsak parankimine kanalize etmek teknik adı önemsiz silikon borucuklar diye tabir edebileceğim elemanlar var ve bunlar ana kahramanlar. öncelikle lateral ventriküle daldırdığımız borucukları belirlenmiş yollardan bağırsak parankimine dek ilerletip fazla bosu parankime emdirerek rahatsızlık veren patolojiyi elimine etmiş oluyoruz. ilerleyen akımı kontrol edebilmek için ise cilt altına şant valfini yerleştirmekteyiz. hastalarımızın seyrini bu valflere özel elemanlar ile takip ederek akımın değişmesi durumunda müdahale edebiliyoruz.

Toplam entry sayısı: 1069

aşk biter önemli olan sevgidir

hayatın gerçeği. bilim böyle diyor, baya da iyi açıklıyor bu durumu. kanıtlanan şu ki sevgilinize aşık olduğunuz ilk andan itibaren bazı hormonların, nörotransmitterlerin, sinapsların seviyesi yükselir, çok yükselir. kimisi de azalır. acaba aradı mı? acaba mesaj attı mı? acaba bana doğum günümde hangi hediyeyi alacak? ben ne alsam? acaba evlenme teklifimi nerede alacağım - nerde yapsam? onunla yemeğe giderken ne giysem? yanınızda olmadığı anda; acaba şu an napıyor? bu acabaların (tatlı heyecanların, kelebeklerin) hepsi beyninizin bazı bölgeleri normal çalışmadığından ve çeşitli maddelerin etkisi altında (baskı altında) olmanızdan. aşkın bir nevi, takıntı (hatta kimi bilim insanlarına göre hastalık hali) olduğu da doğru aslında, yaşayanlar da gözlemleyenler de mutlaka bilir bu durumu. zaten okb etiyolojisinde de yer alan dopamin, aşkta da zirvelere çıkmıyor mu? neyse, evet şöyle acı bir gerçek var ki:

aşkın ömrü en fazla bir buçuk yıl.

yani aşkı ayakta tutmak sizin elinizde değil, bu yüzden kimse suçlanmamalı da. ilişkilerde aşkın bitmesi ve yerini olgun bir sevginin, alışkanlığın da alması tamamen normal olan durumlar. (oksitosin ve vazopressinininiz de arttı aşıkken, iyice bağladı zaten sizi birbirinize bu hormonlar.) ki bence zararlı da değil bu aşkın yerini sevgi alması olayı. kişiler anlaşabiliyor, hala ortak şeylere gülebiliyor, dertlerine derman olabiliyorsa ilişki bu şekilde de devam edebilir. tabi ki tek düze bir ilişki olsun demiyorum. gezsinler sürprizler yapsınlar ilişkilerine heyecan katsınlar çiftler. ancak ilk günkü kelebeklerin tamamının gelmesini hiçbir zaman beklemesinler çünkü bu hayal kırıklığı olacak, vücudunuz o aşkı yaşadığınız ilk günlere hiç dönmeyecektir.

çukurova üniversitesi tıp fakültesi

bugün bir pediatri asistanının intiharına tanıklık etmiş tıp fakültesi...

asistan doktor ece ceyda güdemek, intiharından önce çalışma koşullarının ağırlığından bahsettiği bir not yazarak hayata veda etti.. nasıl bir mobbing nasıl bir vicdansızlık bu, kişilerin canına mal oluyor. bir değil iki değil ayda en az bir tıbbiyelinin intihar haberini alıyoruz artık. çözüm yolları neyse bulunsun yöneticiler doktorların çalışma saatlerini acilen düzenlesin, gün aşırı nöbet tutan evinin yolunu unutan doktorlar kendileri ne kadar sağlıklı kalabilir ki başkasını iyileştirsin?! yetkililer eğer olayda bir mobbing varsa uygulayan her kimse onu o hastaneden ve hatta tüm hastanelerden acımadan def etmeli. hayatı boyunca kendisini insanların iyi olması için adayan hekimlere yazık değil mi? yeter artık! kaç hekimi daha toprağa vermemiz gerekiyor yetkililerin harekete geçmesi için!

genç doktorumuzun yakınlarına sabır dilerim..çok çok üzgünüm.

hem birine aşık olup hem de ders çalışabilmek

oksitosin , vazopressin , noradrenalin ve dopaminin izin verdiği ölçüde mümkün olan olay. aşık olduktan sonra insanlar hormonların aşık olmayan insanlara göre daha çok baskısı altındadır.
eğer bunları yaşamak istemiyorsanız en baştan aşık olmaktan kaçınmanız gerekli.
(bkz: aşkın nörobiyolojisi)

willis poligonu

prof. dr. doğan taner'in fonksiyonel nöroanatomi kitabının yeni baskısında a.cerebri media 'yı da dahil ettiğini sözlüğümüze gelen bir iletişim mesajı ile öğrendiğimiz anastomozlar bütünü. anatomi dersi alırken hocalarım bu poligonun aslında kitaplarda gösterildiğinden çok daha farklı olabildiğini, varyasyonlarının (damar çapı, asimetrisi vs nedenlerle) çok çeşitli olduğunu söylese de poligon hakkında en çok emin oldukları bilgiyi her sene sormaktan çekinmezlerdi:
a.cerebri media, willis poligonuna katılmaz.

ders kitabı olarak kullanan arkadaşlarıma köklü bir kitabın yeni basımında bu hata (?) nasıl yapılır diye danışınca, kitapta birkaç tane daha hatalı bilgi yakaladıklarını söylediler. tabi, bu yüzden kesin yanlış bir bilgidir diyemiyorum (deme hakkına da sahip değilim) nöroanatomi bilgim bununla sınırlı ancak hoca böyle iddialı bir bilgi vermişse, detaylı açıklamasına da kitapta mutlaka yer vermelidir çünkü bu şekilde onlarca anatomi kaynağını, atlasları yalancı çıkarmış olacak.

adem'in çocukları arasındaki ensest ilişki

her fırsatta islamı karalamaya, kendisinin müslüman olmadığını ispatlamaya çalışan kişi söylemi. tamam anladık müslüman değilsin cool çocuk. biz sizin inancınıza laf etmiyoruz, edenler varsa da gidin onlara söyleyin fikrinizi. inanmıyorsanız saygı duyun.
not: bu konular hakkında tartışmaktan nefret ederim ama dinime saygı göstermeyenler artık gerçekten burama kadar geldi

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

erkekler tarafından yazılanları okuyunca iyi ki de evde kalıyormuşuz dediğim başlıktır kendisi. kimse kimsenin yüreğinin güzelliğine bakmaz olmuş, her erkeğin ağzında bir 'bıyıklı kız' lafı. eşim buraya yazan erkekler kadar dış güzelliğe önem verecekse evlenmeyeyim çok daha iyi.

adem'in çocukları arasındaki ensest ilişki

her fırsatta islamı karalamaya, kendisinin müslüman olmadığını ispatlamaya çalışan kişi söylemi. tamam anladık müslüman değilsin cool çocuk. biz sizin inancınıza laf etmiyoruz, edenler varsa da gidin onlara söyleyin fikrinizi. inanmıyorsanız saygı duyun.
not: bu konular hakkında tartışmaktan nefret ederim ama dinime saygı göstermeyenler artık gerçekten burama kadar geldi

çukurova üniversitesi tıp fakültesi

bugün bir pediatri asistanının intiharına tanıklık etmiş tıp fakültesi...

asistan doktor ece ceyda güdemek, intiharından önce çalışma koşullarının ağırlığından bahsettiği bir not yazarak hayata veda etti.. nasıl bir mobbing nasıl bir vicdansızlık bu, kişilerin canına mal oluyor. bir değil iki değil ayda en az bir tıbbiyelinin intihar haberini alıyoruz artık. çözüm yolları neyse bulunsun yöneticiler doktorların çalışma saatlerini acilen düzenlesin, gün aşırı nöbet tutan evinin yolunu unutan doktorlar kendileri ne kadar sağlıklı kalabilir ki başkasını iyileştirsin?! yetkililer eğer olayda bir mobbing varsa uygulayan her kimse onu o hastaneden ve hatta tüm hastanelerden acımadan def etmeli. hayatı boyunca kendisini insanların iyi olması için adayan hekimlere yazık değil mi? yeter artık! kaç hekimi daha toprağa vermemiz gerekiyor yetkililerin harekete geçmesi için!

genç doktorumuzun yakınlarına sabır dilerim..çok çok üzgünüm.

bahattin ahmet yalçın

dün gece acilde çocuğunun ateşi düşmedi bahanesiyle bir ...... tarafından (gerçekten boşluğa ne yazsam az kaldı, siz doldurun) kaldırım taşı ile feci şekilde yaralanan doktorumuz. çok öfkeliyim, çok üzgünüm. hayati tehlikesi var. inşallah iyileşir sağlığına bir an önce kavuşur.
iyileştikten sonra nasıl çalışacak peki. bu olanları doktor bey unutabilecek ve çalışmaya sağlıklı bir ruh hali ile devam edebilecek mi? çok üzücü çok. ne zorluklarla okuyor kendimizi feda ediyoruz sonuca bakın.
hekime şiddete ağır bir ceza verilmesi şart şart şart.

yazarları anlatan karikatürler

adem'in çocukları arasındaki ensest ilişki

her fırsatta islamı karalamaya, kendisinin müslüman olmadığını ispatlamaya çalışan kişi söylemi. tamam anladık müslüman değilsin cool çocuk. biz sizin inancınıza laf etmiyoruz, edenler varsa da gidin onlara söyleyin fikrinizi. inanmıyorsanız saygı duyun.
not: bu konular hakkında tartışmaktan nefret ederim ama dinime saygı göstermeyenler artık gerçekten burama kadar geldi

seri maligncinin tespit edilmesi

daha dün yazmıştım `kindar`ın tanımını. içindeki kini böyle kusuyorsun sen de işte. 10 gönderime art arda malign atman, senin zamanından çalar beni etkilemez..

tanım: boş zamanlarını daha verimli işlerle değerlendirmek yerine malignle harcayan kişinin tespit edilmesi, zaman harcamaya değmeyen eylem.

kim milyoner olmak ister

birkaç gün önce stetoskopla gelen bir hekime sosyal medyada ağza alınmayacak laflar söylenen yarışma. insanların şans getirdiğine inandığı nesneler olabilir, neden bu kadar gündem oldu anlayamıyorum. çok gurur kırıcı laflar edilmiş o doktor için, bir müzisyen çaldığı müzik aletiyle gelseydi böyle denilmeyecekti. ya da bir yazar en sevdiği kitabını getirseydi böyle olmayacaktı. herkesin kararına saygı duymak lazım. evet farklı gelebilir, ancak hele ki bir hekimin meslektaşına `görgüsüz doktor` veya `doktor olduğumu belli etmeye çalışırken ben` şeklinde dalgacı söylemleri hiç hoş değil. ne zaman biz meslektaşlarımıza (birbirimize) `saygı` duyacağız, o zaman hastalarımız da bize saygı duyacak. burada birbirimizle dalga geçip hastalarımızdan saygı beklememiz ne kadar doğru bir mesele gerçekten tartışılır. önce biz bir kenetlensek keşke.

sevgiliyi kendinden soğutmaya çalışmak

korkakların ayrılmaya cesareti olmadığı için başvurduğu yöntem. karşı taraf ayrılsın da -güya- yük kendisinden kalksın diye tüm şaklabanlıkları yapıp ilişkiye son vermek ister bu kişi. karşı tarafın, soğutmaya çalışan kişinin amacını anlaması sonucu ondan hemen ayrılmasıyla veya bir süre bilerek ayrılmayıp süründürmesiyle ilişki sonlanır. tercihim hemen ayrılmasıdır. böyle bir korkakla daha fazla uğraşmaya gerek yok sanırım..

allah nerede sorunsalı

müminler için bir sorunsal olmayan.
bu konuda her yerde birçok kaynak bulabilirsiniz uzun uzun. benim için allah'ın kalbimde, emirlerinin davranışlarımda, sözlerimde olması yeterli..mümin olmayanların -mümin olmaya niyeti olmayanların- da bu meseleyi düşünmesine gerek yok.

dipnot: gerçekten merak ettiğim şey şu, neden islamla ilgili başlıkların %90ı müslüman olmayanlar tarafından açılıyor? bu ne çelişki. insan inanmadığı, reddettiği, uydurma bulduğu bir din ve yaratıcısı için neden bu kadar zaman harcar? bu kadar uğraşır?

içerik kuralları - iletişim