tıphaneli

Durum: 110 - 0 - 0 - 0 - 18.03.2019 00:40

Puan: 1022 -

2 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Yoldayım ben.
  • /
  • 11

geceye bir şarkı bırak

stream of consciousness

onlarca kez dinleyip de bıkmadığım parça.

geceye bir söz bırak

"tam düşecekken tutunduğum tuğlayı
kendime rabb bellemiyeceğim"

ön hekim

çok sakıncalı bulduğum öneri.

eppur si muove

'yine de dönüyor' anlamına gelen italyanca söz.
(bkz:galileo galilei)

cura te ipsum

'önce kendini iyileştir" anlamındaki söz
(bkz:iatre, therapeuson seauton!)

iatre, therapeuson seauton!

'doktor, önce kendini iyileştir!' anlamına gelen grekçe bir atasözü. eshilos'tan beri kullanılır. vulgata ile meşhur hale gelmiş latince çevirisi ise 'cura te ipsum'dur. 'medice, cura te ipsum'un kısaca söylenmiş halidir bu.

biyometrik fotoğraf

meksika sınırını geçerken yakalanmış gibi çıktığım fotoğraf.

muse

muhteşem coverlar da yapabilen müzik grubu.

arkadaşının kötülüğünü istemek

istemekten öte sevinmeye, bundan zevk almaya başlarsanız schadenfreude olarak adlandırılacak olan durum.
  • /
  • 11

geceye bir söz bırak

"...
ibrâhîm,
gönlümü put sanıp da kıran kim?"

asaf halet çelebi

beycilik

beycilik yoktur diyalektik hanımcılık vardır.

tus dershaneleri

tus dershaneleri tamamen gereksiz yerlerdir. hiç kimse gitmezse değişecek olan nedir? neticede sınav sonucundaki sıralamayla uzmanlık yapılacak alana giriş yapılıyor. boşu boşuna yüklendiğimiz bir yük olduğunu düşünüyorum. altı yılda verilen eğitimin içeriği her yerde aynıdır, yani öyle olmak zorundadır. sonrasında gerekliliğinin tartışmalı olduğu bir sınav için gereksizliği apaçık ortada olan bir kuruma para yatırmak ve kendini lüzumsuz bir yükün altına sokmak, bu altı yılın amacıyla uyuşmuyor. tamamen ticari kurumlardır, 6 yıl tıp eğitimi almış kişiye katacakları hiçbir şey yoktur, boşluktan yaratılmış gereksiz yüklerdir. oraya verilecek paraya bir sürü textbook alınır, ama bunlar sınav kazandırmaz. of. daha elit bir ortam ve sistem oluşturmak gerek. şikayet etmekle, mızlanmakla hiçbir yere varılmaz. şu kurumlara para kazandırmayarak başlayabiliriz mesela.

her şey bizim elimizde değil ama hiçbir şey yapamaz halde de değiliz.

göz seğirmesi

garip bir şekilde hoşuma giden durum. gözüm seğirmeye başladığında odaklanıp hissetmeye çalışıyorum.

geceye bir şarkı bırak

adamlar - yanmış içinden

geceye bir şarkı bırak

cumhurbaşkanlığı seçimi tahmin yarışması

bugün gerçekleşecek olan seçime özel düzenlediğimiz yarışmadır. cumhurbaşkanı adaylarının alacağı tahmini oy yüzdelerini eksiksiz şekilde yazan yazarlar içerisinden en doğru tahmini yapan kişiye bir hediyemiz olacak. tahminde bulunmak için son saat 17:00.

seçim sonrası düzenleme:
yaptığımız incelemeye göre oyları en yakın tahmin ederek ve de adayların sıralamasını doğru sıralayan tek yazar olarak bu mini yarışmayı kazanan yazarımız aynali tahir oldu. kendisine minik hediyemizi göndereceğiz.

fenomen doktorlar

tamam gençler eğleniyor anlıyoruz ama geçen birinin paylaşımını görüp yine geleceğe olan inancımı kaybettiren hesaplardır…

yazmış ki nazardan dolayı gözümde arpacık çıktııı ühüüüüüüüüüüü. altında yorumlar doktor hanım /bey geçmiş olsunlar, nazar duaları, dm kasan bebeler….

bele tıp eğitiminin, vizyonunun, stetoskop gösterme ayağına meme show yapan zihniyetin, önlük giyerek yaptıkları ayıbı bununla beraber örtmeye çalışan yaratıkların, türkiye eğitim-öğretim sistminin, nucleusu bile işlerine alet edenlerin, takipçi sayısının kendini akademisyen yaptığını sananların, zuckerbergin, xsmall scrubs alıp biceps show yapmaya çalışanların, her gün sigara-kahve hikayesi atıp doktorun dediğini yap yatığını yapma rererö yazıp topluma başkaldırdığını sananların, en acdığım güruh olarak da tek vasıflarının tıp fakültesi öğrencisi olmak olanların..…. biyroooon listeyi siz devam ettirin…

en çok da senin he… buna fırsat veren senin… sanma ki sen sıranı bu entry ile savdın.

sana da sıra gelecek bekle sen , bekle...

möbius şeridi

düz bir şeridin iki ucunun birleştirilip halka elde edileceği sırada şeridin bir ucunun 180° çevrilip diğer uç ile birleştirilmesi sonucu elde edilen şerit.bir matematiksel fonksiyonun cisimleşmiş halidir. şeridin özelliği tek bir yüzünün olmasıdır. yani üst-alt, ön-arka yüz gibi ifadelerden bahsedilemez. parmağınızı bir noktadan başlayarak şeridin üzerinde ilerletirseniz parmağınız şeridin her yerinde dolanmış olur. bir matematikçi bunu bir karıncayı şerit üzerinde yürüterek açıklar. karınca sadece gider. sonsuza kadar gider.möbius şeridi sosyal bilimlerde de analojik olarak kullanılır. varlıkların zıtları ile kaim olabilecekleri açıklanır. iyilik-kötülük, bilinç-bilinçaltı vs. süreç içerisinde birbirinin yerine geçer. (jacques lacan bilinç ve bilinçaltı üzerine topolojisini möbius şeridi üzerinden açıklar.) aslında ikisi möbius şeridi gibi bir bütün oluşturmuştur. birini diğerinden ayıramayız. zaman sürekli akar, zaman iyi ya da kötü ileri ya da geri akmaz; sadece akar. yerine göre iyilik yerine göre kötülük olur gittiği yer. hem iktidar hem halktır. hem varlık hem gölgedir. birbirine geçmiş durumdadır ikilikler bu yüzden de net bir ikilikten bahsedemeyiz.

anlamlı şarkı sözleri

nesimi ye sordular
'o yâr ile hoş musun
hoş olayım olmayayım
o yâr benim kime ne

Toplam entry sayısı: 110

yazar nick'inden uzmanlık tahmini

weltschmerz

varolmanın getirdiği sancılar. insanların davranışlarının, dünyanın işleyişinin sandığı gibi olmadığını öğrenen kişinin zihninde yaşadığı tutarsızlıklar, kaygılar ve umutsuzluklardır. kültürel, toplumsal, inançsal ve sair değerleri -haklı olarak- sorgulamaya ve yargılamaya iter. almanca olan sözcük dünya acısı/sancısı olarak dilimize çevirilir.

otomatik portakal

etkileyici bir eser. kitabın kalbi olduğunu düşündüğüm sözler kodes papazına ait: "seçme şansı, aslında seçme şansı yok, değil mi? kendisini öyle iğrenç bir şekilde küçük düşürmesine yol açan şey, kendi çıkarlarını düşünmesi, fiziksel acıdan korkması. hiç samimi olmadığı çok barizdi. evet, artık bir kabahat işlemiyor. ama ahlaki seçimler yapabilecek bir varlık olmaktan çıktı."

sol framede din karalama akışı

inançsız olduğunu iddia eden kişinin zihnindeki inanç kargaşasını ve belirsizliği asla dindiremeyecek ve yalnızca bir süreliğine görmezden gelmesine yarayacak akıştır. inanç iddiasında olan kişi de dinsizlik için aynı şeyi yapsa geçerli bu düşüncelerim.

evrim

metafizik anlatılarla ilgisi olmayan ve bu yüzden bir inancın ya da inançsızlığın temeli veya çürütücüsü asla olamayacak olan, fizik dünyaya ait kuram, bilimsel bir gerçek.

weltschmerz

varolmanın getirdiği sancılar. insanların davranışlarının, dünyanın işleyişinin sandığı gibi olmadığını öğrenen kişinin zihninde yaşadığı tutarsızlıklar, kaygılar ve umutsuzluklardır. kültürel, toplumsal, inançsal ve sair değerleri -haklı olarak- sorgulamaya ve yargılamaya iter. almanca olan sözcük dünya acısı/sancısı olarak dilimize çevirilir.

şişirilmiş bir balon olan şeyler

insanı hayattan soğutan şeyler

istanbul tıp fakültesi

türkiyede tıp fakültesi denildiğinde genellikle akla ilk gelen, ülkenin en köklü tıp fakültesi. öncelikle tüm hocaları, öğrencileri ve hatta diğer tüm çalışanları tarafından köklü geçmişine ve kimliğine sahip çıkılması gereken bir süreçte olan fakültedir.

tıp fakültesine yeni başlayanlara tavsiyeler

birinci sınıf tıbbiyeyi bırakmanın tam zamanıdır, başladık artık bir yılımız gitti geç kaldık diye düşünmeyin. bolca gezin okulunuzu, hastanenizi, diğer fakültelere gidin, kongrelere katılın, işi yapanlarla tanışın bakalım bu işi gerçekten yapmak istiyor musunuz buna siz karar verin.

tıp fakültesini bitirmek

kontenjanların dorukta olduğu dönemde girdiğimiz için hiçbir şey ifade etmeyendir. herkes tıp okuyor, herkes "doktor" olmuş. onbinlerden biri iken hoş değil.

istanbul tıp fakültesi

türkiyede tıp fakültesi denildiğinde genellikle akla ilk gelen, ülkenin en köklü tıp fakültesi. öncelikle tüm hocaları, öğrencileri ve hatta diğer tüm çalışanları tarafından köklü geçmişine ve kimliğine sahip çıkılması gereken bir süreçte olan fakültedir.

sağlık bilimleri üniversitesi

nureddin yıldız hoca

çok mu seviyorsunuz hocayı? o halde yollamayın beyefendinin istemediği yerlere. geriye bu yazının ulaşacağı kitlenin yani tıbbiyelilerin okullarından, tıbbiyenin belirli bazı bölümlerinden başka pek az seçenek kalacak. tabiatın yürüyüşü belki yavaştır, hız verin ona, doğa da işini, doğal seçilimi yapsın.
tanım: kadınları, seçen konumdan seçilen konuma çekmeye çalıştığını düşündüğüm kişi.

tıbbiye

Henüz takip eden biri yok.

içerik kuralları - iletişim