ulnaradius

Durum: 92 - 0 - 0 - 0 - 09.06.2019 23:10

Puan: 1303 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

yok
  • /
  • 10

en sevmediğiniz 3 şey

1.boş konuşanlar
2.boş soru soranlar
3.sordukları soru cevaplandıktan sonra 50 kere tekrar edip 50 kere daha boş soranlar

tıbbiyeli sözlük telegram grubu

gruptan bir kişinin profil fotoğrafının çok hoş olduğu grup.

vücut geliştirme yalanları

yalan olmayandır. kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş.

parayla satın alınamayacak şeyler

para ile ilaç,hastane, ilaç firması her türlü sağlık hizmeti satın alınabilirse de sağlık satın alamazsınız.

para ile zaman mükemmel kalitede geçirilebilirse de geçen zamanı tekrar satın alamazsınız.

yazarların gerektiğinden fazla sahip olduğu şeyler

özgüven, fazla ama gerektiğinden fazla değil.

ders çalışırken verilen ara

50 dk ders 10 dk ara ideal olandır.

alınan en güzel iltifat

"şampiyon "olarak arkadaşlarım tarafından tanımlanmak.

şişirilmiş bir balon olan şeyler

güvenilen dağlara kar yağması

kesinliğinden emin olunan,sonsuz güven hakkı tanınmış, hakkında değişme ihtimali çok az olan düşünce ve bilgilerin olduğu bir konuda dumura uğrama durumuna denir. insanda şok etkisi yaratır. duygusal konularda gerçekleştiğinde ise yıkım daha da büyük olabilir.

daha beteri de olabilir mi, evet olabilmektedir. güvenilen dağların aslında hiç bir zaman olmadığını fark etmek, kar yağmasından daha da yıkıcı olabilmektedir.

göbek bırakan doktor

sigara bırakmak gibidir. bırakın o başka yerde kalsın, göbeksiz olalım.
  • /
  • 10

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

erkekler tarafından yazılanları okuyunca iyi ki de evde kalıyormuşuz dediğim başlıktır kendisi. kimse kimsenin yüreğinin güzelliğine bakmaz olmuş, her erkeğin ağzında bir 'bıyıklı kız' lafı. eşim buraya yazan erkekler kadar dış güzelliğe önem verecekse evlenmeyeyim çok daha iyi.

tıbbiyeli sözlük zayıflama harekatı

hekimlerin veya hekim adaylarının ara öğün mantığıyla diyet yaptığını görmemle beni şaşırtan harekattır. oysa ki daha ara öğün mantığının yanlış bir yöntem olduğunu , vücûdun bağışıklığını güçlendirmek için aç kalması gerektiğini-kalorisi az da olsa sürekli gıda yüklemesi yapılmamalı- ayrıca vücut glikoz düzeylerinin ara öğün mantığıyla sürekli yüksek değerde kalmasının vücut için doğru olmadığını öğreneli 5 hafta olmuştu . yine de herkese kolaylıklar dilerim sözlük

beş yılda bir hekimlerin board sınavına girecek olması

hekimlerin kendilerini geliştirmesi için hekimleri sınav yapacağınıza önce güvende olduklarını ve her zaman yanlarında olduklarını hissettirin diyerek cevap verdiğim açıklamadır . önce hekime şiddet uygulayan kişinin şiddetinin dercesine göre belirli sürelerle devlet hastanelerinden faydalanmalarını kısıtlasalar veya para cezası uygulasalar keşke . sanki her şey güller çiçekler gibi , bir hekimin kendini geliştirmesi kaldı .

beş yılda bir hekimlerin board sınavına girecek olması

sağlık bakanlığı müsteşarı eyüp gümüş tarafından açıklanan ve desteklediğim uygulama.

doktorların mezun ya da uzman olduktan sonra bir kısmının kendini geliştirmediğini ifade eden gümüş, beş yıllık dönemler ile ösym ile de işbirliği yapılarak hekimleri zorlamadan, ödüllendirerek gelişmesini sağlamaya çalışacaklarını söylemiş.

kendi görüşüm mesleği garanti meslek olarak görüp kendini geliştirmeyen, hâlâ fi tarihinden kalma tedavileri uygulayan hekimlerin kendini silkelemesi için güzel bir uygulama olur.

halkın doğru bildiği yanlışlar

kalp kanser olmayan tek organmış.

ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler

tıbbiyeli sözlüğe girmek. lol.

yalnızlık

herkesin yakındığı ama kimsenin bunu değiştirmek için bi şey yapmadığı durum. galiba seviyoruz bunu

arif v 216

detaylarıyla ve oyunculukla aşırı güldürmüş filmdir. ben beklentisiz gitmiştim o yüzden baya eğlendim ve ikinci yarısında daha da eğlendim.

görüldüğü an kaçılması gereken insan modeli

sizin hakkınızda sadece bu benim hangi işim yarar acaba diye düşünen bencil insanladan kaçın kaçın.

mezuniyet sonrası dönemde tıbbiyelinin yapması gerekenler

evet tıbbiyeli mezun oldun, doktor oldun sana helal olsun

ama bilmiyorsun ki sonrasında neler olacak..

işte onu da `gabapentin` anlatacak, başlıyorumöncelikle diplomalarınız sağlık bakanlığı'na üniversitelerinizce yollanmış oluyor

sağlık bakanlığı bu diplomaları tescilliyor ve siz ömür boyu kullanacağınız diploma tescil no'nuza kavuşmuş oluyorsunuz - amma velakin o dönemin bakanının onayı olmadığı için hadi ben devletten kaçtım özele geçtim byee yapamıyorsunuz, o onay için zorunluyu yapacaksınız.

ara not: bu arada tusa girecekler tus başvurusunu yapıyor ösym sitesinden/başvuru merkezinden

diplomaları tescillerken sağlık bakanlığı aynı zamanda isminiz `devlet hizmet yükümlülüğü kurası`na da yazılıyor

birçok fakülte haziran sonu veya temmuz başında mezun verdiğinden isminiz ağustos kurasına yazılmış oluyor - değişti; artık haziran sonu/temmuz başı mezun olanların ismi eylül kurasında oluyor; eskiden çift sayılı aylarda yapılan kuralar güvenlik soruşturması vb. sebeplerle tek aylarda yapılıyor.

ağustos başında isim listeleri açıklanıyor ve bir bakıyorsunuz aa ismim yazıyor diye. - değişti; artık eylül başında açıklanıyor

isim listelerinin yanı sıra ilan metni de açıklanıyor ve kura takvimi belli oluyor

kura takviminde münhallerin açıklanması diye bir bölüm var, bu "hangi hastanede ne kadar kadro var" onun açıklanmasıdır.

münhaller ayın 20'li tarihlerinde açıklanır ve açıklandıktan sonra tercih dönemi başlar, bu da 3-4 gün kadar sürer

bu sırada siz tercihleri nereye yapalım diye düşünürsünüz ve ona göre pbs üzerinden tercihlerinizi yaparsınız

pbs üzerinden tercihlerinizi (başvurunuzu) kesinleştirdikten sonra tercih formundan 2 nüsha çıkarıp notere onaylatmanız ve adli sicil belgenizi almanız gerekmektedir (not: adli sicil belgesi e-devletten alınabilmektedir) www.turkiye.gov.tr

bu "noter onaylı" 2 nüsha ve adli sicil belgesini kura takviminde belirtilen tarihe kadar sağlık bakanlığı'na kargo yoluyla/elden bırakmalısınız ki genel kuraya kalma şansınızı düşürmeyiniz.

bu süreçten sonra kurayı beklemeye başlıyorsunuz ve genelde ay sonunda kura çekiliyor.

kura çekildikten birkaç gün sonra tebligatlar yayınlanır ve ikamet ettiğiniz ilin dışında bir yer çıktıysa 15 gün içinde, ikamet ettiğiniz ille aynı yer çıktıysa tebligat yayınlanır yayınlanmaz işe başlamanız gerekmektedir. - değişti; artık tebligat beklemeden önce güvenlik soruşturmasına giriyorsunuz, sonra tebligat geliyor. onun haricindekiler bu maddeyle aynı.

işe başlamanız hemen hemen tus'un yapılacağı tarihten sonra olacaktır (aynı ilde başlıyorsanız önce olma ihtimali yüksektir) - artık bu ihtimal, kura tustan sonra yapılacağı için ortadan kalktı.

işe başlamadan önce kurada size çıkan yerlere götürmeniz gereken belgeler bulunmaktadır. bunların hepsi kura'nın ilan metninde açıklanmaktadır.

sonrasını da hak getire... isteyen müstafi olur (hiç çalışmadan istifa eder ama anca 1 yıl sonra tusta eğitim araştırma hastanesi yazabilir), isteyen 1-2 ay çalışıp istifa edebilir (6 ay sonraki tusta eğitim araştırma yazabilir), isteyen yerinde pratisyen olarak durabilir, tusa çalışabilir. tusu kazanan eğitim araştırmalarda çkysye; üniversite hastanelerinde zimmet sorgulamaya düşmeyi bekler veya pratisyen olarak durup hayatına devam edebilir.

2017 temmuz itibariyle yeni dönem:

ne oluyordu da sistem değişti?

yeni mezun, ağustos sonu kuraya giriyordu, eylülde tusa giriyordu, eylül ayında kurasında çıkan yere gidiyordu, tusu kazanmışsa kasım-aralık gibi çkysye düşüp hastanesine gidiyordu.

şimdi ise (bkz:76.devlet hizmet yükümlülüğü kurası)nda tescil tarihi 29.06.2017 olarak belirlendi. 30.06.2017'de mezun olanların kuraya girmesi engellendi. böylece yeni mezunlar kuraya ağustosta değil ekimde girecek.

böylelikle tusla kazanan hekim kuraya girmeyip direk tusla kazandığı kuruma gidecek. kazanamayanlar da kuraya girecek. böylelikle "aa ne ara tsmye/acile başladı da ne ara gidiyor", "öff sürekli dosya" telaşesinden kurtulmayı amaçlıyor sağlık bakanlığı.

2017 eylül güncellemesi:

enteresan bir şekilde ay başında isim listeleri açıklanmadı. en son 13'ü gibi hiç zorunlu yapmamışlar için diploma tescilleme tarihi - ki o da 20/09/2017 tarihine kadar - yayınlandı.

şahsi beklentim kura takvimi ya alışılmışın dışında olacak ya da eski haline dönecek


ayrıca erkekler için dipnot: üniversiteden ilişiği kestiğiniz gün-bir sonraki ocak ayı arasında `askerlik tecili` işlemini de yaptırmanız gerekmekte olup, bu belge zorunlu hizmete başlarken istenmektedir!

sık sorulan sorular:

1. ohal dönemindeyiz. müstafi olursam (yani hiç başlamazsam) ömür boyu memur olamaz mıyım?

hayır gayet memur olabilirsiniz. sadece 1 yıl boyunca sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelere gidemezsiniz, ama devlet üniversitesini kazanacak kadar iyi bir puan alırsanız burada işe başlamak suretiyle memurluğa da başlayabilirsiniz.

2. peki yazdım bi yer, başladım sonra istifa ettim. ohal dönemindeyiz. yine memuriyetim yanar mı?

bu soru çok ama çok tartışmalı. eğer ki istifa metninizde 96.maddede yazan "ohalde istifa edersen memur olamazsın" ibaresi yer alırsa sıkıntılı, o zaman bir istifanızı geri çekin diye düşünmenizi öneririm. ama 94.maddeye dayanarak istifa metniniz yazılıyorsa sıkıntı olmuyor, sadece 6 ay sonra sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışabiliyorsunuz. bu durum kurumdan kuruma değişebiliyor.

Toplam entry sayısı: 92

mutluluk

mutluluk kabullenmektir .hiç bir zaman en ideal en iyiye ulaşılamaz.onun için bulunduğu durumu kabul eden kişi ancak mutlu olabilme şansını elde edebilir.

swyer sendromu

bu sendroma sahip kişiler 46,xy dir. genetik olarak y kromozomunda sry geninde olduğu dülünülen defekt sonucu mih(müllerian inhibitör hormon) salgılanması olmaz. bunun sonucunda iç genitaller dişi yönünde farklanır. gonadlar disgenetiktir . dış genitaller de dişi yönünde farklanmıştır, bu erkekler kadın gibi yetişir. hormon tedavisi ile adet görebilen nadir erkeklerdir.

ertelemek

ertelemek sıkça yapılan ,yapılması gerekli olan bir iş/plan/çalışma durumunun daha sonraki bir zamanda yapılmak üzere geciktirilmesi ya da ondan kaçmak için başvurulan bir eylemdir.

ertelemek kimi zamanlarda faydalıdır. örneğin sinirli iken karar vermemek, bazı önemli konularda karar vermeyi ertelemek gibi.ne var ki çoğu zaman insanlar ertelemeyi bir işten kaçış , uzaklaşma amacıyla yaptığında ve bunu alışkanlık haline getirdiklerinde iş içinden çıkılamaz bir kısır döngü haline gelebilir. biriken işler, yapılması gereken eylemler, çalışılması gereken konular erteledikçe kısa süreli rahatlama sağlasa da işin içinden çıkılmaz bir hal alıp başarısızlığa sürüklenmeye sebep olurlar.
özet olarak başarılı olmanın alt başlıklarından biri de bugünün işini yarına bırakmamak, sadece gerekli durumlarda erteleme eylemine başvurmak şeklinde söylenebilir.

mutluluk veren küçük şeyler

yarının bugünden daha kötü olmayacağını düşünebilmek,
özlenilen sevgiliyi tekrar görebileceğini bilmek,
anne, baba, kardeş ... uzakta da olsalar sevdiğini ve sevildiğini, sesini duymak istediğinde telefonuna çıkacaklarını bilmek,
yalnız olmadığını ve seni önemli hissettiren birilerinin olduğunu bilmek...
şeklinde daha da uzatılabilecek, farkedildiğinde hiç bir ilacın veremeyeceği kadar mutluluk verebilecek ,kimilerine göre küçük kimilerine göre de bir zamanlar küçük olup sonraları ne kadar değerli olduğu anlaşılabilecek şeyler ..

yapınca iyi hissettiren anlamsız şeyler

sabah çalışmak için erken kalkıp uykusuzluktan masada uyumak. nedense yatakta uyumaktansa masada uyumak vicdanımı sızlatmıyor. rezillikten hoşlanıyor sanırım vicdanım.

biranın yanında en iyi giden şeyler

karaciğerdir. biranın yanında en iyi karaciğeriniz gider.

seks bir ihtiyaçtır

ayrıca sıçmak da bir ihtiyaçtır. ama bunu dillendiren yok nedense.

türk olmak

(ebkz: #27349). türk olmak ingiliz olmakla kıyaslanamayacak kadar asildir. türk devleti de asırlardır vardır sadece yeni isimlerle yeniden kurulmuştur. türkler hiç bir milleti sömürmemiştir, sömürülmesine göz yummamıştır, yummayacaktır. işte bu yüzden de türklerin düşmanı çoktur.
(bkz: hiç bir şeye değişmem şu öksüz türklüğümü)

hacettepe üniversitesi tıp fakültesi

hacettepenin tohumları 1954 senesinde ankara tıp'a bağlı olarak kurulan 'çocuk sağlığı kürsüsü' ile ekilmiştir.kurucusu prof.dr.ihsan doğramacı hocamızdır.isminin nereden geldiğine gelirsek üniversitemizin adı kurulduğu mahallenin adından gelmektedir.tıp fakültesinin olduğu kampüs sıhhıye kampüsüdür.buraya ankaray ile en yakın olan durak kurtuluş durağıdır.sıhhıyede inip taa oradan yürümeyin.

kampüs olarak içerisinde hastanelerin olması nedeniyle pek herkesin girebildiği denetim olmayan bir yerdir.yeni gelecek arkadaşlar için söylemek gerekirse duygularınızı sömürecek dilenciler , hastalar için kurabiye satanlar karşınıza çıkabilir,yüz vermeyiniz.

gelelim konaklama işine. hacettepenin yurdunda yeterince kontenjan olmadığından aslında en büyük sorun kalacak yer bulmak oluyor.yakınlarında bir kaç özel yurt da var ancak konaklama işine özel bir gayret göstererek erkenden halletmekte fayda var. hacettepenin yurdu ilk 100 e girenler için ücretsiz ve direk olarak yazılıyorsunuz böyle bir hakkınız var, ancak ilk 100 de değilseniz kura çekiliyor ve kura ile kazananların sayısı da bir elin parmakları kadar.ders çalışma ortamı olarak hacettepe kütüphaneleri 24 saat açık. istediğiniz bir vakit kütüphaneye gidebilirsiniz.kütüphanede 24 saat aktif olan bir kantin de mevcut o yüzden çay kahve atıştırmalık sorunları da yok.

tıp fakültesinin ilk günlerinde alıştırma amaçlı tıp eğitimi anabilimdalı(abd diye kısaltılıyor) derslere girer size okul hakkında bilgiler verir,bu derslerden soru çıkmayacaktır o yüzden ilk günden not tutmaya çalışmayın.zaten not almaya da pek gerek yoktur.öğrenciler arasında süregelen harika bir not çıkarma taktiği var.şöyle açıklayayım: önce bir not grubu oluşturulur bu not grubunda giren kişiler derslerde tutulan ses kayıtlarını hocaların ders anlattıkları slaytları da kullanarak ders notu haline getirirler.bu notları da anlaştıkkları bir kırtasiyeye verirler.(bu kırtasiyeler öztürk kırtasiye ya da arzu kırtasiyedir). onun için derslere gitmeden de ilk üç sene çok iyi notlar alabilir hatta ilk 10 a girebilirsiniz.

1. dönem ( tıp fakültsinde sınıf yerine dönem kullanılır daha çok) çok çok çok basittir diğer dönemlere göre. o yüzden 1. dönemde tıp bu mutmuş yheaaa diye rehavete kapılmayın. birinci sınıfta yapılacak en akıllı davranış notları olabildiğince yüksek tutarak fakülte derecesine girmek ve tus dershanesinin ücretsiz yazılma hakkından yararlanmak olur.tus dershanesi fiyatlarım ortalama olarak 8-10 bin arası şu aralar sanırsam.

2.dönem çok yoğun geçecek bir yıla hazır olun.en bunaltıcı en yorucu dönemdir.anatomi,fizyoloji,histoloji ve embriyoloji görülen dersler.anatomi için mutlaka hacettepe hocalarımızın çıkardığı 3 kitaptan oluşan fonksiyonel anatomi kitaplarını edinin.anatomiye ordan çalışırsanız kalıcı ve etkin olarak öğrenirsiniz ve intern olup tus a çalışırken yükünüzü hafifletmekle beraber bir çok diğer bilim dalınında daha iyi anlarsınız.


dönem 3 daha da yoğun geçecek bir yıldır.ancak laboratuvar yoğunluğunun olmaması nedeniyle okula gitmeyip kendiniz çalışarak dinlenebilecek vakit bulabilirsiniz.patoloji,farmakoloji,mikrobiyoloji gibi tıbbın en temel en baba alanları öğrendiğiniz sene olacaktır.özellikle patoloji ve farmakoloji çok önemlidir.diğer dahili ve cerrahi branşları anlayabilmek ve mesleki olarak başarılı olabilmek için mutlaka iyi derecede öğrenilmesi gerekir.bu yıl yavaş yavaş dahiliye,pediatri,kadın doğum,cerrahi vs büyük stajlardan da teorik dersler oluyor ancak yine patofizyoloji ağırlıklı işleniyor.

dönem 4 büyük stajların olduğu artık hasta görüp muayene etmenin öğrenildiği ve en keyif alınan yıllardan biri.ilk 3 döneme göre nispeten daha rahat olmakla beraber sözlü sınavların başlamasıyla sınavlar çok stres yaratan faktörler olabiliyor.

dönem 5 küçük stajların yılı.sözlüden önce 2-3 gün çalışarak tüm stajların başarıyla geçilebileceği bir yıl .ancak tus çalışmaya başladıysanız yoğun bir yıl oluyor.

dönem 6 .intern hekimlik dönemi.hekimlik diyorum hastanenin genel personeli gibi olunuyor.her türlü ıvır zıvıra intern bakabiliyor.yemekhane hemen tıp fakültesinin arkasında ve stajyer yemekhanesi ise 7 numaralı kapının karşısındaki binada . .yemeğinizi oradan yiyebilirsiniz ya da 200 metre ötedeki hamamönüne giderek bir çok kafenin birinden de yiyebilirsiniz.

yapınca iyi hissettiren anlamsız şeyler

sabah çalışmak için erken kalkıp uykusuzluktan masada uyumak. nedense yatakta uyumaktansa masada uyumak vicdanımı sızlatmıyor. rezillikten hoşlanıyor sanırım vicdanım.

türkiye'nin en iyi tıp fakültesi

hacettepe üniversitesi tıp fakültesi

düzenleme:100 tane eksi de verseniz en iyisidir.
düzenleme:ne kadar insanların içinde kaldıysa eksilere bak. aman tanrım.

evlenilmeyecek kızlar

tencere yuvarlanır kapağını bulur.ama mümkünse yuvarlanmayanlardan tercih edelim arkadaşlar. hamilelikten sonra o ödemler(*) kalıcı olacağı için zaten yuvarlanacaklar .( söz meclisten dışarı da değil içeri de değil, mars'a doğru )

türk olmak

(ebkz: #27349). türk olmak ingiliz olmakla kıyaslanamayacak kadar asildir. türk devleti de asırlardır vardır sadece yeni isimlerle yeniden kurulmuştur. türkler hiç bir milleti sömürmemiştir, sömürülmesine göz yummamıştır, yummayacaktır. işte bu yüzden de türklerin düşmanı çoktur.
(bkz: hiç bir şeye değişmem şu öksüz türklüğümü)

bir kadın bir erkekten ne bekler sorunsalı

seks bir ihtiyaçtır

işin ucu daha önceden dediğim gibi fuckbuddy'ye doğru gitmektedir.

içerik kuralları - iletişim