unununyum

Durum: 49 - 0 - 0 - 0 - 10.06.2018 04:23

Puan: 592 -

4 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

bana her gün the world is mine bi de heaven can wait we are only watching the stars.
  • /
  • 5

her şey bitti derken çıkagelen insan

yazarlardan finale girecek öğrencilere tavsiyeler

en değerli tavsiye olabildiğince komite final büt çıkmışı bakmaktır.
bir de dönem 3 finalinde farmaya son iki üç gün çılgınlar gibi yoğunlaşmak bana iyi gelmişti.

en basit tıbbi bilgi

seron kilo yapmaz ve ödeme neden olmaz.
kanamayı durdurmanın en etkili yolu direkt komprestir.
vagal senkopta hasta sırt üstü yatırılarak bacaklar kalp seviyesi üstünde olacak şekilde eleve edilir.

tıp fakültesi dönem 1 finali

dönem 1 finali ondan sonraki dönemlerin nasıl geçeceğinin bir göstergesidir aslında. dönem 1 finalinden büte kalınırsa sonraki senelerde en iyi ihtimalle bütle geçileceğinin en kötü ihtimalle sene tekrarı ile sonlanacağının bir habercisidir.

hiçbir zaman mutlu olamayan kişi

mutluluğu yanlış yerlerde arayan kişidir.
belki de mutluluğun kendisine gelmesini bekleyen kişidir.
mutluluğu arasa da ayağına gelmesini beklese de başarılı olamadığını farkettiğindeyse önüne 2 seçenek çıkacak kişidir. ya yanlış çabaları bırakıp doğruyu bulmak için daha çok çabalayacak ve kendini değiştirmeye çalışacak ya da temelli çabalamaktan hatta hayattan vazgeçecek

tıbbiyelilerin sahip olmak istedikleri süper güçler

hakkında bir oylama yapılsa (en azından şimdiye kadar yazanlar arasında) birinci gelecek cevabın zihin okumak olacağı başlık.
ben de zihin okumak isterim ama kontrolsüzce değil yani düşünceleri duymak değil istediğin kişinin aklından geçeni okumak gibi.
bir de zamanda yolculuk ama buna sadece geçmişe gitmek sahip olmak isterdim.

güzel bir yaşam için tavsiyeler

söylemesi/yazması kolay uygulaması zor tavsiyelerdir ayrıca ancak istikrarla yaşamı güzelleştirecek tavsiyelerdir ve bir kere uygulamakla hayatınızı değiştirmezler.
her gün kendime tek bir soru sormayı adet edindim ve bu soruyu cevaplayabilmek de özgüvenden tutun huzura mutluluğa güzel hislere hasıl oluyor.
kendiniz için bu gün ne yaptınız?
erken mi uyudunuz, sevdiğiniz yemeği mi yaptınız, sağlığınız için bir adım mı attınız, spor mu yaptınız, bakım mı yaptınız, arkadaşlarınızla mı buluştunuz, sadece kendiniz için ne yaptınız?
her gün sorun bu soruyu derim, kendiniz için bir şey yaparken de bunun farkında olun. görev olduğu için yapmayın, gerektiği için yapmayın en azından geçen günde bir şeyi kendiniz için yapın.

tıbbiyelilerden film önerileri

internet

yokluğunda tıbbiyeliyinin kendini ders çalışırken bulduğudur..

yazarların favori soğuk algınlığı tedavileri

zaten benden önce yazmışlar ama ben farklı bir öneri ile tekrarlamak istiyorum. zencefil tarçın karanfil bol limon bol bal kış boyunca her gün 1 bardak içip hasta olmuyoruz
(bkz: koruyucu hekimlik )
  • /
  • 5
Henüz hiç başlık açmamış.

her şey bitti derken çıkagelen insan

beşinci günün şafağında doğudan gelen kişidir.

(bkz:gandalf)

temizlik yapan erkek

tıbbiyeli sözlük yardımlaşma ağı

tıbbiyeli sözlük yazarlarını daha da şanslı hissettirecek topluluktur. bu başlığı okuyan herkes kendini eğer isterse bu ağa dahil hissedebilir.
herkes başkalarına nasıl yardımcı olabileceğini düşünüyorsa ya da nelere gönüllü olabileceklerini yazıp birbirimize mesaj atma suretiyle iletişime geçip yardım alışverişinde bulunabiliriz. çok uzatmadan benim yapabileceğim yardımlardan bahsedeyim.
-ankara etlik te evimde gelen sözlük yazarlarını misafir edebilirim.
-elimde bulunan bir çok tıbbi kaynağı paylaşabilirim sobotta guyton cecil vander lippincott aliksanyan vs.
-ingilizce profesyonel bilgisayar çalışma programını gönderebilirim ki bu oxford english te dersanelerinde hocaların kullandığı programdır bunun gibi tıbbi ders videolarını vs. kaynakları paylaşabilirim.
-ankarada ev taşımanıza boya yapmanıza ya da köpek balık kedi kuş iguana yılan kaplumbağa gibi vs. hayvanlarınıza geçici olarak bakıcısı olabilirim.
-ya da herhangi bir durumda zorda kaldınız kavgaya adam lazım *
saygılar umarım kuralların dışına çıkmamışımdır. temennim ağın genişlemesi. eminim herkesin yapabileceği kendince küçük diğer üyelerce belki hayati yardımlar mevcuttur.
not: 0 rh -

affedilmez lanetler

3 tanedir. sihir bakanlığı tarafından yasaklanmış en esaslı karabüyülerdir.

bunlardan birincisi ''imperius laneti'' ... imperio etkisi altındaki kişiler, büyüyü yapan büyücünün kontrolü altına girer, etki altında olan kişi ne yaptığının farkında olmadan , büyücü öl dese ölür, öldür dese öldürür. yani tamamen ele geçirilmiştir. bartemius crouch jr 'ın en sevdiklerindendir.

affedilmez lanetlerin ikincisi ''cruciatus'' lanetidir. crucio, bir işkence şeklidir. bilinen tüm işkence yöntemlerinden daha acı vericidir, acı verir ancak öldürmez. delirtir. neville longbottom'ın ailesi buna bir örnektir. bellatrix lestrange pek bir sever bunu.

üçüncü ve voldemort'un en sevdiği lanet ''avada kedavra'' lanetidir. diğer ismiyle ''öldüren lanet''... bu lanetten kimse sağ kurtulamamıştır, tabi bir kişi hariç : harry potter.

-aslında tek sağ kalan harry değildir, teknik olarak voldemort da sağ kalmıştır ama şu an bunun nedenlerine değinmeyeceğim-

harry, ilk olarak 1 yaşındayken ikinci olarak hogwarts savaşı zamanında bu lanete maruz kalıp ölmemiştir. bu yüzden tarih kitaplarına adı ''the boy who live'' olarak geçmiştir. sağ kalmayı başaran çocuk...

lord voldemort

üstteki entryme ufak bir ekleme :

çoğu kişinin bilmediği bir gerçek vardır ki, bu da harry potter ile voldemortun uzaktan akraba olduğudur.

ölüm yadigarları kitabında geçen ''ozan beedle'ın hikayeleri'' isimli bir çocuk kitabında ''üç kardeşin hikayesi'' isimli bir masal vardır. gerçeklere dayanan bu masalda, peverell ailesinin ölüm yadigarları ile olan imtihanı anlatılır.

büyücülük dünyasındaki çok az sayıda kişi bu hikayenin gerçek olduğuna inanır ki bu kişilerden biri albus dumbledore'dur. herkesin muggle savunucusu bildiği çok iyi niyetli sanılan dumbledore, zamanında - voldemort'tan önceki en büyük karanlık büyücü olan-
gellert grindelwald ile birlikte ''greater good- daha üstün bir iyilik-'' adını verdikleri hitler tarzı bir politika benimseyerek ölüm yadigarlarını aramış, ancak bu açgözlülüğü annesi kendra ve kız kardeşi ariana'nın ölümüyle sonuçlanmıştır. sonrasında gellert'ten ayrılıp kendi yoluna gitmiştir. aklı başına gelen dumbledore, bundan gayrı ''ikinci'' şanslara inanan- severus snape'e inandığı gibi- muggle savunucusu olmuştur. ayrıca kendisinin voldemort'un korktuğu tek büyücü olduğu söylenir. bunu başka bir entryde uzun uzadıya anlatmak üzere burada noktalıyorum.

neyse, işte bu peverell ailesinin üç oğlundan en küçüğü olan ıgnotus peverell, harry'nin babası olan james potter'ın atasıdır. aynı zamanda son ölüm yadigarı olan ''görünmezlik pelerini''nin ilk sahibidir .

ortanca kardeş olan cadmus peverell ise salazar slytherin'in atasıdır. yani bir taraftan voldemort'un atası. ayrıca kendisi ölüm yadigarlarından ikincisi olan ''diritme taşı''nın ilk sahibidir.

en büyük peverell kardeş ise antioch peverell... hakkında tek bildiğimiz gelmiş geçmiş en güçlü asa ve ölüm yadigarlarının ilki olan ''mürver asa''nın/ kaderin asasının ilk sahibi olduğudur.

devamı gelecektir inşallah...

lord voldemort

''le maitre de la mort''

kendi ifadesiyle ölümü fetheden kişi, ölümün efendisidir.

wizarding world'ün gelmiş geçmiş en kötü karabüyücüsüdür. öyle ki adını kimse söylemeye cesaret edemez- dumbledore ve birkaç cesur seherbaz* dışında-. ayrıca londra'da ikamet etmektedir :) . asıl adı tom marvolo riddle'dır. gelecekte ''lord voldemort'' olacak ismi - bir nevi mahlası- ise asıl isminin bir anagramı*'dır.

karanlık lord'*un annesi merope gaunt, hogwarts'ın kurucularından olan, safkan aşığı ve bir çatalağız* - ki bu nadir bulunan bir özelliktir- olan salazar slytherin'in soyundan gelen bir kofti'*dir., merope little hangleton adında bir köyde babası ve erkek kardeşi ile yaşadığı sıralar, köyün varlıklı ve züppe genci tom riddle'a aşık olur. tom'u kendine aşk iksiriyle bağlayan merope hamile kalıp evden kaçar. daha sonra tom'a aşk iksiri vermenin kendisine de acı verdiğini anlayan merope, iksiri vermeyi keser. ardından tom, merope'yi terk eder. hamile olan merope ortada kalmıştır. elindeki tek şey olan salazar slytherin'in kolyesini satar, bu kolye ileride adı anılmaması gereken kişinin ruhunu yedi parçaya bölüp içine hapsettiği eşyalardan biri olacaktır, yani hortkuluk... merope bir yetimhaneye gider ve orada doğum yapar. çocuğuna sevdiği kişinin adı ile birlikte dedesinin adı olan ''marvolo'' ismini verdikten hemen sonra ölür. bundan sonra tom marvolo riddle 11 yaşına kadar bu muggle*yetimhanesinde kalacaktır.

devam edecek...

* seherbaz : karabüyüye karşı savaşan büyücü mesleğidir. sihir bakanlığı adı altında çalışırlar. seherbaz olabilmek, yanlış hatırlamıyorsam, 12 sbd ve belli sayıda fybs gerektirir.

*anagram: bir sözcüğün veya sözcük grubunun harflerinin değişik düzenle başka bir sözcüğü veya sözcük grubunu oluşturmasıdır. şöyle ki :

'' tom marvolo riddle'' harflerinin yerini değiştirirsek ''ı am lord voldemort'' cümlesini elde ederiz.

*karanlık lord: voldemort'un yandaşları olan ölüm yiyenler 'in - death eaters-, voldemorta hitap şeklidir. sadece ölüm yiyenler bu şekilde hitap eder. bir de tabi eski bir ölüm yiyen olan severus snape. nedenini ileride açıklayacağım inşallah.

*çatalağız: yılanlarla konuşabilme yetisidir. bilenler bilir, bu yetenek karabüyünün göstergesi kabul edilmiştir zamanında. ayrıca, çok nadir bulunan bir özelliktir. salazar slytheriin'in soyundan gelenlerin bir kısmı- örneğin voldemort- ancak bu özelliği taşır, fakat bir nedenden dolayı harry potter da bir çatalağız olacaktır.

* kofti: büyücü anne-baba'dan doğup büyü yeteneğine sahip olmayanlardır. büyücülük dünyasında bir utanç sebebi olarak görülür.

*muggle: büyüdışı insanlardır. büyü yeteneğine sahip değillerdir.

avatar son hava bükücü

o kadar harika bir hayal gücüyle yapılmış ki baştan sonra en az 7 kez izledim , ara ara denk geldiğim her bölümü ekstradan izledim hala da youtube'dan özlediğim sahneleri açıp açıp izliyorum.
her bölüm şu sözlerle başlar:
"geçmişte 4 ulus barış ve uyum içinde yaşamaktaydı. ancak ateş ulusu'nun saldırması ile her şey değişti. dünyaya yanlızca 4 elementin ustası olan avatar yeni bir düzen getirebilirdi. ama dünyanın ona en çok ihtiyaç duyduğu bir anda ortadan kayboldu.
aradan tam 100 yıl geçti. erkek kardeşim ve ben yeni avatarın aang adlı bir hava bükücü olduğunu öğrendik. hava bükmekteki yetenekleri inanılmaz olmasına karşın birilerini kurtarmadan önce öğrenmesi gereken çok şey var.
yine de ben aang'in dünyayı kurtaracağına inanıyorum"
bu sırada arkada çalan müzik de harikadır.
ateş ulusunun en cool ulus olduğunu kimse inkar etmez herhalde. karanlık bir tarafları vardır hep , acımasızdırlar ve giydikleri kıyafetler inanılmaz havalıdır.
bu kızın tavırları ne kadar da ateş ulusu
bunun yanında her ulusun kendine has karakteristikleri vardır. mesela hava ulusu keşiş yaşamı sürer çünkü büktükleri element onları bu yaşam tarzına yaklaştırmıştır.
bu spoiler sayılmaz diyerek dümdüz yazmaya devam ediyorum. her ulusun sadece en güçlü büyücüleri bir ileri basamaktaki maddeyi de bükebilmekte. bu ateş ulusu için yıldırım , toprak ulusu için metal , su ulusu için kandır.
---spoiler---
katara'nın kan büktüğü efsane bölüm için lütfen tıklayınız
---spoiler---
en favori sahnem için:
boyalı kadın

makyaj yapmayan kadın

hala kadınları bu tarz sınıflandırmalara tabii tutuyoruz ülke olarak. toplumun en kültürlü seviyelerinden oluşan bu platformda bile. isterse yapar istemezse yapmaz. pardon da bize ne? bazı kadınlar öyle makyaj yapar ki "canım ne kadar doğalsın hep böyle ol." dersiniz ama o doğallıktaki (!) fondöten, aydınlatıcı, kapatıcı, hafif kontür, hafif aydınlatıcıyı hiçbiriniz anlayamazsınız.

ayrıca bunun öz güvenle alakalı olduğunu da düşünmüyorum. vakit bulunca yarım saat de uğraşırım, olmadığında yüzümü yıkar çıkarım. kimse de makyajsızken çıkıp "bugün neyin var, solgun görünüyorsun?" demedi. iki türlü de ben benim, bi farkı yok. ben de şöyle bir başlık açacağım, hadi bakalım:

(bkz:sakalını kesen erkek)

ne kadar absürt değil mi? yapmayın, yaptırmayın arkadaşlar.
not: internet ortamında erkeklere yapılan bu tarz şeylere de * karşıyım.

edit: imla

Toplam entry sayısı: 49

ben seni arkadaş olarak görüyorum

"yani aslında hiç tipim değilsin de sen şuralarda duruver, çok canım sıkılırsa fazladan bir seçeneğim daha olsun."

tıp fakültesini seçme nedenleri

annem çocuk doktoru. uzmanlığını ben 5 yaşındayken fln yapıyordu, devamlı nöbetleri olurdu sabah gelirken de buz parmak alırdı o yüzden balkonda beklerdim gelişini. neyse bi gün geldiğinde ben dondurmamı yerken solunumu duran bir yenidoğanı üstlerinin vazgeçmesine rağmen uğraşarak nasıl hayata döndürdüğünü anlattı. ne anlatırken ki şevkini mutluluğunu anlatabilirim ne de yorgunluktan küçülmüş gözlerindeki parıltıyı. o zamandan beri doktor olmak en büyük hayalim yani bana iyi bakın tıp fakültesine isteyerek giden nadir insanlardanım.

ülkeden siktir olup gitmek

anlamadınız diyen arkadaşların anlamaması sorunsalı..
git diyen git diyorsa ben kötü hükümete karşı da ülkemi korurum demek istemesindendir, hükümetin poposunu yalayan yok söz konusu olan vatan millet sevgisidir. tabiki de kalmak zorunluluğunuz yok türkler misafirperverliğiyle ünlü bir millettir çaya bekleriz ileride.

pkk

birçok ananın babanın tazecik sevdiceğin kahrolsun bedduasını alan ahını alan lanet terör örgütü ve kahrolsunlar.

görüldüğü an kaçılması gereken insan modeli

mıymıy insanlar ve salaklığı marifet sanan insanlar

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

tek odağı kendisi olan erkekleri örnek alarak kendini eğitmiş, başkalarının beklentilerini değil kendi amaçlarını ön plana almayı öğrenmiş kızdır. endişeye de mahal yoktur sevgili sözlük istediği zaman kocayı da bulur onun için zamanı gelmemiştir henüz.

tıp fakültesini seçme nedenleri

annem çocuk doktoru. uzmanlığını ben 5 yaşındayken fln yapıyordu, devamlı nöbetleri olurdu sabah gelirken de buz parmak alırdı o yüzden balkonda beklerdim gelişini. neyse bi gün geldiğinde ben dondurmamı yerken solunumu duran bir yenidoğanı üstlerinin vazgeçmesine rağmen uğraşarak nasıl hayata döndürdüğünü anlattı. ne anlatırken ki şevkini mutluluğunu anlatabilirim ne de yorgunluktan küçülmüş gözlerindeki parıltıyı. o zamandan beri doktor olmak en büyük hayalim yani bana iyi bakın tıp fakültesine isteyerek giden nadir insanlardanım.

pkk

birçok ananın babanın tazecik sevdiceğin kahrolsun bedduasını alan ahını alan lanet terör örgütü ve kahrolsunlar.

en basit tıbbi bilgi

seron kilo yapmaz ve ödeme neden olmaz.
kanamayı durdurmanın en etkili yolu direkt komprestir.
vagal senkopta hasta sırt üstü yatırılarak bacaklar kalp seviyesi üstünde olacak şekilde eleve edilir.

küçükken laf sokmak adına kafiye kullanmak

adana mersin
tokatımı yersin

aya baktım seni gördüm sana baktım ayı gördüm

gibi de bişeyler vardı aklıma geldikçe güncellemek umuduyla satırlarıma bir mani ile son vermek istiyorum
paket paket yumurta
sakın beni unutma
unutursan küserim
mektubunu keserim.

ülkeden siktir olup gitmek

anlamadınız diyen arkadaşların anlamaması sorunsalı..
git diyen git diyorsa ben kötü hükümete karşı da ülkemi korurum demek istemesindendir, hükümetin poposunu yalayan yok söz konusu olan vatan millet sevgisidir. tabiki de kalmak zorunluluğunuz yok türkler misafirperverliğiyle ünlü bir millettir çaya bekleriz ileride.

depresyon

ilaçla tedavi olamayan hastalık.

levator labii superioris alaque nasi

tıp fakültesinin ilk yıllarında öğrenilen , lise arkadaşlarına önüne bir de musculus ekleyerek "olum bir kas var 6 kelime ah ya nelerle uğraşıyoruz varya" serzenişi yapmaya yarayan kas. he bir de tiksinme mimiğinin baş rolü olan kas.

akrep burcu

diğer burçlarca itin poposuna sokulan bir burç olmasına rağmen bence en makul insan tipini barındıran burçtur. bu burcun insanı akrep olmayı bir ayrıcalık sayar, diğer akrepleri de bağrına basar bu konuda istisna görmedim diyebilirim.

tıbbiyeli sözlük

son yaşananlar sonrasında sağımız solumuz zaten istemediğimiz kadar siyasetle dolmuşken kafa dinlemeye geldiğim ancak şu gün itibari ile siyasetin ele geçirdiğini farkettiğim sözlük. eğlence maksadından çıkmış laf dalaşlarıyla kirlenmiş sözlüktür.

içerik kuralları - iletişim