uzunyolunyolcusu

Durum: 656 - 18 - 6 - 0 - 21.03.2018 22:13

Puan: 8489 -

2 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

kirli beyaz kedi.
  • /
  • 66

nestle damak

sözlükte başlığını görünce bile mutlu olduğum nestle çikolatası. bütün fıstıklıdır, bitteri ayrı bir güzeldir, ama diğer çikolatalara göre bir miktar pahalıdır* tam bunalım yaşadığınız sırada buzdolabında bulduğunuzda mutluluktan havalara uçarsınız, bir nevi mutlu olma yöntemidir. kişiden kişiye göre değişse de tatlı manyağı olan ben yerken kafamda ruh halimi ve çikolata sevgimi özetleyen şu şarkı çalar genellikle*

not:bu arada kendisine puanım 9.9/ 10. o da sırf kilo aldırdığı için.*

plan yapıp uymamak

kanlı kontes

asıl adı elizabeth báthory olan soylu bir aileden gelen macaristan asıllı seri katil. rivayetlere göre bir gün hizmetçisi saçını tararken acıtınca ona öyle bir tokat atmış ki kızın burnu kanamış. kızın kanı eline bulaşınca kızın gençliğini ve güzelliğini aldığını düşünerek uşağına işkence etmiş, onun kanıyla "kan banyosu" yapmış. daha sonra iyice yoldan çıkan şizofreni hastası kadın, 600 den fazla genç kadını kaçırıp işkence ederek öldürüp, kanlarıyla kan banyosu yapmıştır. kocası öldükten sonra bir dönem büyücülükle uğraşmıştır. ileri dönemlerde namı tüm macaristanı kaplamış ve kuzeni olan macaristan kralı tarafından evi basılmıştır, evinden 50 kadın cesedi çıktığı rivayet edilmektedir. yardımcıları tutuklanmış kendisi de yalnızca hava alması ve yemek için açılmış delik olan karanlık küçük bir hücrede 3 yıl tutulmuştur, 1614 yılında 54 yaşındayken kendisine yemek getiren hizmetçiler tarafından ölü bulunmuştur.

josef mengelenazilerin ölüm meleği ismini verdiği doktor. auschwitcz toplama kampında özellikle ikizlere yaptığı insanlık dışı deneylerle bilinir. önceleri antropolog olan mengele, sonra hitler'in önemli adamlarından olmuştur ve 2 milyon kadar insanın ölümünden sorumlu tutulmaktadır. amaçlarından biri üstün alman ırkını saflaştırmaktır. yahudiler, çingeneler, eşçinseller ve engelli insanlar üzerinde basınç testleri ve hadım deneyleri yaptığı, soğuğa insanlar ölmeden ne kadar dayanabilir, bir bebek kaç gün aç yaşayabilir, saf alman ırkı gibi renkli gözlü olmayan kişilerin gözleri nasıl sonradan mavi yapılabilir gibi soruların yanıtlarını insanlık dışı yöntemlerle bulmaya çalıştığı anlatılır. ayrıca anestezi kullanmadan yaptığı kanlı ameliyatlarla bilinir.

1.sınıfın 1.kuruluna deli gibi çalışanlar

okula dereceyle girip "finalsiz gecsem yeter yeaa" havasıyla ilk kurula çalışıp sonra ikinci kurulda canı çalışmak istemeyip yatmanın tadına varıp, sonra ne olduysa bir daha hiç çalışmayan, sınıfı zar zor geçen, şu anda her türlü sınava lanet okuyan, sonuncu çıkmasam iyiydi diyen türleri de mevcuttur.
(bkz:ben)
ama ilk komiteye şimdiki aklım olsa çalışmazdım mesela* evet farkındayım şimdiki aklımda bir sorun var.*

en güzel üçlü

hevesle başlanıp yarıda kalanlar

yaşama isteğini arttırabilecek şeyler

susmagökhan türkmenin güzel yorumladığı şarkı.

"yalnızlık eski bir ezber
ayrılık alışkanlık"

co

  • /
  • 66

coldplay

fix you şarkısının chris martinin, babasını kaybeden eşi için yazdığı efsanesi dolanmaktadır. eğer öyleyse sözleri daha bir anlam kazanmış, müziği daha bir huzur vermiştir.

sözlük yazarlarının ruh halleri

hani bazen sebebini bilmediğiniz hale kendinizi çok yalnız hissedersiniz ya öyleyim şuan. bir yandan biriyle konuşunca rahatlayacak gibiyim bir yandan kimseyi görmek istemiyorum.
belki kalabalık bir ortama ihtiyacım var, belki de tek bir insana.

tıp fakültesindeki tartışmasız en zor dönem

şimdilik 3, geçen sene de 2.sınıf diyorduk.


evet bi tıbbiyeli olmayabilirim ama tecrübelerim sağlam.

(bkz: uzunyolunyolcusu )

anlamlı şarkı sözleri

ben nice depremler gördüm
kolay kolay yıkılmam
her defasında kaybetsem
yine de hiç üzülmem
aslında bu kadar kırılgan değildim
kendi yarattığım düşmanlara yenildim
bir kayboldum sonra tekrar belirdim
masallardaki gibi
bir varmışım bir yokmuşum
bir varmışım bir yokmuşum


(bkz: sertap erener )

sözlük yazarlarının ruh halleri

yazarların sahip oldukları duygudurumlardır.


kumarbazlığı, itliği, hergeleliği öğreneceğim sözlük.

ilk aşkınız ve hikayenizin sonu

fakültenin ilk günü görmüştüm onu ilk kez. gözlüğünün ardında saklanan açık kahve gözleri ve normalden biraz daha uzun ve ince kirpikleri, konuşurkenki utangaç tavrı hala dün gibi hatırımdadır. ne hikmetse fakültedeki neredeyse tüm küçük gruplarda denk geldik kendisiyle, en başlarda onun hayatında biri yokken sevinçten uçayazmak, birini görmek için sabırsızlanmak anlamına geliyordu benim için.

derken zaman geçti, bir gün dışarıda sevgilisiyle el ele gördüm onu. yeni çıkmaya başlamışlar, soruşturup öğrenmiştim sonra. üzüntüden uyuyamamak, nefes almakta zorlanmak nedir ilk defa o akşam yaşadım. olsun dedim sonra, en azından o mutlu olsun; hem nerden bilecek sen söylemezsen onu sevdiğini, gönül koyamazsın o yüzden. olmadı be sözlük, benim gözlerine bakmaya kıyamadığımı başkaları köpek gibi süründürdü acımadan. bütün bunlara rağmen daha da çok sevdi, daha çok benimsedi onu.

artık onunla karşılaşmak, görmek, selamlaşmak ve konuşmak benim için sadece o günümün mahvolması anlamına geliyordu. imtihan bu ya, neredeyse her gün görüyordum onu. onu unutamadığım ve yerine başkasını da koyamadığım için başkasını da sevemedim; beni çok sevdiğini söyleyen birini reddettim. yalnızlığa ve başarısızlığa mahkum ettim kendimi, derslerime odaklanamadım, çok şükür sınıf tekrarı falan yapmadım ama notlarım da istediğim ve hedeflediğim gibi olamadı; kısacası hayatım cehennem halini aldı o zamanlar.

bütün bunlardan kimseye bahsetmeyi de gururum el vermedi. nihayet bir gün o yakınlıkta hissettiğim bir arkadaşıma isim veremeden anlattım. hala minnet duyarım kendisine, onun sayesinde aştım bu çıkmazı. çok üzüldüğüm ve hem duygusal hem de mental olarak kayıplar yaşadığım bu süreçten çok şey öğrendim. özsaygımı geri kazandım, olmayan şeyler için çocuk gibi üzülmek yerine olabilecek şeylere şans vermeyi, kendimi önemsemeyi, duygularımı aklımın süzgecinden geçirmeyi ve yönlendirebilmeyi öğrendim.

tıbbiyeli sözlük

tıbbiyeli sözlüğü çok seviyorum.bunca karmaşa ve ders yoğunluğu arasında kendimi ifade edebilmek,güzel insanlar tanımak, bilmediğim yerlerde belki de hiç karşılaşamayacağım insanların, bir iki kişi olsa bile,yazdığım şeyleri okuduğunu bilmek çok hoşuma gidiyor.gördüğüm bir başlık bana hayatımda unutmaya başladığım bir anıyı hatırlatıyor.ama yazmak benim gibi içli biri için sancılı bir süreç.kafamda yavaş yavaş birikiyor sonra dökülüyor yazıya.ve aklımı çokça meşgul ediyor.insan zihni durulsun istiyor bazen.belki size de öyle oluyordur.bir ara sözlüğe ara vermemin nedeni de buydu aslında.yine de çok güzel bir ortam.tanışıp bir şeyler paylaşmak istediğim bir sürü yazar var.mesela bu sözlük olamasa onların varlığından nasıl haberdar olacaktım..radyo muhabbetlerinden bir çok şey öğrendim mesela.bazen radyoda konuşuluyor, yarın sınavım var diyen arkadaşlar oluyor. gün içinde aklıma geliyor nasıl geçti acaba diye.velhasıl birbirimizin varlığına tanıklık ediyoruz sanki.var ediyoruz,var oluyoruz.bundan değerli bir şey de yoktur herhalde..

bölümlere yapılan klişe yorumlar

sen şimdi kebapçı mı olacaksın ?
autocad dersinde elma çizmeyi mi öğreniyorsunuz ?

(bkz: gıda mühendisliği )

tıbbiyeli itiraf

şehirlere bombalar yağardı her gece, ben durmadan büte kalırdım...

bütle geçmeden rahat edemiyorum arkadaş. kontrol manyaklığım korkunç seviyede. insan hocaya “hocam ben bu stajda kendimi yeterli görmüyorum, daha çok çalışmalıyım” der mi ya. bilirkişiyim sanki ba ba ba hareketlere gel.
büte kalıp eve döndüğüm o yolda bi de aşırı inançlı oluyorum bütte her şeyi dört dörtlük bileceğime. eve adım atınca da kızım senden bi bok olmaz diyorum ya neyse...

en yakın arkadaşları sınıfta kalan tıbbiyeli

bi sarmak isterimdir. biz 3 kişiydik. jandarma , vasily ve ben bi sarmak isterim. yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi. dersi beraber kaynatır, yemeklere beraber gider, okul çıkışı beraber takılırdık. onlar sınıfta kaldılar ben geçtim. bu sene okula isteyerek bir gün bile gelmedim. geldiğim günler de son derse kadar beklemedim hiç. bilmiyorum belki tabiatım böyle yani dersi birinin anlatmasıyla anlamıyorum ben. oturup kendim çalışmam lazım. şu an bu entry'yi fizyoloji dersinde yazıyorum. ilk dersten sıkılır mı bir insan yahu? neyse konuyu dağıttım. tanım yazacak olursak en iyi arkadaşları sınıfta kalan tıbbiyeli, derslerde sıkıntıdan patlayan tıbbiyelidir.

Toplam entry sayısı: 656

türbanından saç fışkırtan kızlar

hepimiz gibi öncelikle insandır. kimi zaman nefsani arzularına yenilir. mesela ben de yeterince yeniliyorum nefsani arzularıma ve kafamı kapatmıyorum, tesettüre girmiyorum. başka bir müslüman faizle ev-araba kredisi çekiyor, başka birisi gıybet ediyor, çoğumuz namazları kaçırıyor, kılmıyoruz.
şunu söylemek istiyorum, allah'ın koyduğu bazı kurallar allah ve kul arasındadır, bazıları ise toplumu düzeltmeye yöneliktir. ben tesettürü allah ile kul arasındaki kurallardan biri olarak görüyorum. ancak burada önemli yerlerden biri de şu bence, islamdaki örtünme adabı bellidir, baş örtüsü zaten farzdır. öncelikle bunu bilmek ve günah işlediğini farkında olmak gerekir. islamda böyle bir şey yok diyerek kendini temize çıkartmaya çalışmak hatadır, yanlışa yanlış elbette denmelidir. müslüman insanlar ellerinden geldiğince, nefsani duygularını dizginleyebildiği ölçüde bu kurallara uymaya çalışır. ben başı açık bir kadın olarak kapalı bir kadını kafasının önündeki saçları örtmediği, tayt giydiği için kınayamam. kimse mükemmel bir müslüman olmadığı için de bu kimseye düşmez, kaldı ki mükemmel olsalar dahi düşmez çünkü ''benim dinim bana, senin dinin sanadır.'' gerçekten kolay bir olay değil tam anlamıyla kapanmak. olayın islam'a göre yanlış olduğu zaten apaçık ortadadır, bu durumda bana ve diğer herkese düşen kendine bakmaktır.
bu durumu yargılamıyorum dediğim gibi ama sebeplerini düşünecek olursam bazı insanların din değil de, kültür sebebiyle kapandığı da olabilecek nedenler arasında. mesela bir arkadaşım memleketinde kadınların çoğunun tesettürlü olduğunu söylemişti, böyle bir ortamda yetişmiş ve saçları kapatmayı bir gelenek olarak algılamış kişilerin de olabileceğini düşünüyorum kendimce. veya dediğim gibi moda olduğunu, arkadaşlarında olduğunu görüp bunlara özenip yapmak isteyenler olabilir. ne olursa olsun kendi açımdan bakarsam, benden bir adım önde insanlardır. allah beni, onları ve isteyen herkesi doğru yola iletir umarım, temennilerim bu yöndedir. sürçi lisan ettiysem affola, saygılar sevgiler efendim.

yazar nick'inden uzmanlık tahmini

estrus-kadın doğum
lupus-dahiliye
sterilenjektor-anestezi uzmanı
hengâme-nöroloji
casper- psikiyatri
gabapentin-nöroloji
rigormortis-adli tıp
artize-plastik cerrahi
habbarul-pediatri
skyman-uzay ve havacılık hekimliği
hayatperest-kalp damar cerrahisi

tıbbiyeli itiraf

sorumluluk duygusuna sahip bir ablayım sözlük. hatta bazen abartıya kaçıyorum. anlatıyorum efendim, birkaç gün önce fake hesap açtım instagramda, öyle çiçek böcek fotoları falan atıyorum işte. dün biri mesaj attı, çocuk 10 yaşlarında minnak sarı bir şey.''mrb'' şeklinde. cevap yazmadım önce, sonra düşündüm ki ablalık vazifemi yerine getirmeliyim, sonuçta kötü niyetli birine de yürüme girişiminde bulunabilirdi o çocuk. ertesi gün de''cvp'' şeklinde bir mesaj geldi. sonra bu çocuğa uzunca bir mesaj yazdım, tanımadığın kişilere mesaj atmamalısın bence, insanlar sana yalan söyleyerek senden senin hakkında bir şeyler öğrenebilirler ve bunları kullanarak seni istemediğin işleri yapman için zorlayabilirler, bu kötü niyetli kişilerden biri ben de olabilirim veya sana başka mesaj atan biri de olabilir falan diye döşedim efendim. evet sonra çocuk korktu, ve block yememle kapanışı yapmış olduk. en azından her önüne gelene yürümez artık, bir sürü şey anlattım. benim küçük kardeşim öyle bir girişimde bulunsa, bunu yapana minnet duyardım. sonra döndüm ve dedim ki:
blocklandım ama huzurluyum.*

agbhs

makyaj yapmayan kadın

asıl sorun makyaj yapmak veya yapmamak değil . asıl sorun makyaj yapan kadının daha kendine güvenli hissetmesi. bu toplum olarak kadını ne olarak gördüğümüzü ölçüyor. bir insan olduğundan daha farklı göründüğü zaman kendini daha iyi hissediyorsa burada bir sorun yok mudur sizce de? değiştiremeyeğimiz şeyler de vardır ve bu da onlardan birisidir bu bir kusur değildir ki. ben de küçükken çok özenirdim bunlara ama yaklaşık 10 yıl aradan sonra geçen gün çok çok sevdiğim bir arkadaşımın baskısına dayanamayarak yaptım. çok ciddiyim. bir kadının kendine güvenme ya da güvenmeme sebebi haline getirdiğimiz bir güzel olmak kavramı var. geçen 10 yaşındaki kuzenim diyor ki kadın dediğin her zaman bakımlı olmalıdır. sen kendine bak be. ben güzel olmak zorunda değilim ki,ben her gün sıkılmadan sana güzel görünmeye uğraşmak zorunda hiç değilim. neden söyledim küçük yaşta oluşturuluyor bu algı çünkü. bir kadın bence her insan gibi fikirleriyle ve karakteriyle öne çıkmalıdır. her gün bir saat daha erken uyanıp yaptığı makyaj ve kıyafet kombini düşünmek harcadığı vakti, mesela kalkıp bir kitap okumak için harcamalıdır. bir zamanlar makyaj yapmama nedenlerimin arasında hayvan deneyleri de vardı ancak şu an yasaklanmış durumdalar. her neyse sonuç olarak ben makyajsız da mutluyum. isteyen istediğini yapmakta özgürdür tabi, ama benim düşüncem bu

alınan en güzel iltifat

küçük kardeşime beni ne kadar seviyorsun dedim 200 lira kadar dedi. gayet iyi bence *swh

tıbbiyeli sözlük ile ilgili istekler

daha önce başlık ararken örneğin bir kelime yazdığımızda onunla ilgili başlıkları görebiliyorduk. ancak şu an bir başlık arıyorum, o başlığı tam olarak hatırlamıyorsam onunla ilgili önceden açılmış başlığı bulamıyorum. bunu bir yerlere yazmak niyetindeydim bir süredir iyi oldu bu başlık.
bir de önceden gördüğümüz giriyi benignledegimiz/malignledigimizı anlasak (sözlüğün yenilenmeden önceki halinde olduğu gibi) süper olacak

tıbbiyeli itiraf

sorumluluk duygusuna sahip bir ablayım sözlük. hatta bazen abartıya kaçıyorum. anlatıyorum efendim, birkaç gün önce fake hesap açtım instagramda, öyle çiçek böcek fotoları falan atıyorum işte. dün biri mesaj attı, çocuk 10 yaşlarında minnak sarı bir şey.''mrb'' şeklinde. cevap yazmadım önce, sonra düşündüm ki ablalık vazifemi yerine getirmeliyim, sonuçta kötü niyetli birine de yürüme girişiminde bulunabilirdi o çocuk. ertesi gün de''cvp'' şeklinde bir mesaj geldi. sonra bu çocuğa uzunca bir mesaj yazdım, tanımadığın kişilere mesaj atmamalısın bence, insanlar sana yalan söyleyerek senden senin hakkında bir şeyler öğrenebilirler ve bunları kullanarak seni istemediğin işleri yapman için zorlayabilirler, bu kötü niyetli kişilerden biri ben de olabilirim veya sana başka mesaj atan biri de olabilir falan diye döşedim efendim. evet sonra çocuk korktu, ve block yememle kapanışı yapmış olduk. en azından her önüne gelene yürümez artık, bir sürü şey anlattım. benim küçük kardeşim öyle bir girişimde bulunsa, bunu yapana minnet duyardım. sonra döndüm ve dedim ki:
blocklandım ama huzurluyum.*

sevgilisiz yaşayabilen insan

"aşk kırıntısıya doymaktansa, tek başıma aç kalırım bu hayatta" felsefesini benimsemiş kişi

küçükken laf sokmak adına kafiye kullanmak

küstüm senle konuşma benle
kalbimi kırdın pişmiş kelle

ağza bak ağza
sanki bir mağaza

allahım çok korkunçmuş bunlar ya.

necdetersoz

fikirlerine katılmasam da özellikle bilimsel içerikli yazılarıyla sözlüğe önemli katkılarda bulunduğunu düşündüğüm yazar.

instagram

her açtığımda niye kapatamamışım ben hala bu hesabı ya diye düşündüğüm sosyal mecra. gerçekten gereksiz bir yerdir durduk yere insanlardan soğuyabilirsiniz. ama birini düzenli olarak stalklıyorsanız işinize yarar. ha bir de çekilişçi tayfa var. şimdiye kadar bir şey kazananı duymadım ama umut fakirin ekmeği işte
*

yaran whatsapp durum güncellemeleri

komite çıkışında bir whatsapp durumu
"bir dahakine günü gününe"
-tabi canım kesinlikle-

tıbbiyeli itiraf

itiraf ediyorum, trafikte birbirine laf söyleyenlere bir tuhaf bakardım, o sakin adam (veya kadın) nasıl bir anda o hale geliyor diye. valla ne yalan söyleyim çok keyifli bir şeymiş sözlük ya, şimdi anlıyorum.
bir şey daha söyleyim geçen gün arabayı avm'nin otoparkına park ettim. ondan sonra da dedim ki "tam olarak böyle park eden birisini görseydim ne sayardım arkasından be". çünkü iki arabalık yere böyle tam ortaya nasıl park ettim ben bile şaşırdım yani. tabi fark edince düzeltmedim de arkamdan saydırmışlardır. allah affetsin

dixi

yazılarını okuyunca şu dünyada yalnız olmadığımı anladığım, içten içe sempati duyduğum yazardır. ruhsal çalkantıları olan, bunları şeffaflıkla yazdığını düşündüğüm ve baş kaldırılarına saygı duyduğum, hatta bazen yazılarında ismini görmeden onun yazdığını tahmin ettiğim, velhasıl kelam bizzat görüp tanımadan sevdiğim yazarlardandır. var olsun

içerik kuralları - iletişim