yildizli gokyuzu

Durum: 114 - 0 - 0 - 0 - 29.10.2017 20:29

Puan: 1344 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 12

fakülte birincilerinin mecburi hizmet kurasına katılmaması

hacettepe tıp dönem ikincisinin çemişgezek tıp( temsili) dönem birincisinden şanssız olması durumu

türkiye'nin cinselliğin afrikası olduğu söylemi

akıldan çıkmayan doktor olmasam ne olurdum sorusu

sanırım vakti zamanında bu soruya bir cevap bulamadığımdan doktor oldum

binaenaleyh

çakıl taşı çikolata

çikolata doygunluğuna ulaşamıyorum onlarla, avuç avuç yesem de olmuyor. zaten dişim kovuğundan küçükler swh
süsleme malzemesi olabilir ama çikolata ailesinden değildir

rüyada görülen tanınmayan kişi ile karşılaşmak

en sevilen müzik aleti

santur
acele acele bir yere yetiştiren sesini duyarsınız ve sizi yolunuzdan alıkoyar. sesi çok güzel değil mi

tıbbiyelinin sinemada izlediği ilk film

tıbbiyelinin diyet tavsiyeleri

bir diyetisyene görünmek
diyet tavsiyesi nedir ya her duyulan şeyi denemenin komşuya iyi gelen hapı içmekten farkı ne

vücudunuza denek muamelesi yapmayın

sözlükteki dindar yazarlar

müslüman olmak bir onurum
türk olmak bir onurum
annem babam da onurum
hekim olmak onurum
insanca yaşamak onurum
kimliğimi oluşturan şeyler şerefim
bunlardan herhangi birine yapılan hakaret şerefimi, onurumu hedef almıştır. yine de hastayı tedavi etmeye çalışırım. hakaret eden kişi benden tedavi almak istemezse de( karşısındakini hiçe saydıkça hekim hasta ilişkisi kurmadıkça istememelidir) etmem.

ayrıca her hakarete tepki verilmeli, şikayette bulunulmalıdır
  • /
  • 12

mezuniyet sonrası dönemde tıbbiyelinin yapması gerekenler

evet tıbbiyeli mezun oldun, doktor oldun sana helal olsun

ama bilmiyorsun ki sonrasında neler olacak..

işte onu da `gabapentin` anlatacak, başlıyorumöncelikle diplomalarınız sağlık bakanlığı'na üniversitelerinizce yollanmış oluyor

sağlık bakanlığı bu diplomaları tescilliyor ve siz ömür boyu kullanacağınız diploma tescil no'nuza kavuşmuş oluyorsunuz - amma velakin o dönemin bakanının onayı olmadığı için hadi ben devletten kaçtım özele geçtim byee yapamıyorsunuz, o onay için zorunluyu yapacaksınız.

ara not: bu arada tusa girecekler tus başvurusunu yapıyor ösym sitesinden/başvuru merkezinden

diplomaları tescillerken sağlık bakanlığı aynı zamanda isminiz `devlet hizmet yükümlülüğü kurası`na da yazılıyor

birçok fakülte haziran sonu veya temmuz başında mezun verdiğinden isminiz ağustos kurasına yazılmış oluyor - değişti; artık haziran sonu/temmuz başı mezun olanların ismi eylül kurasında oluyor; eskiden çift sayılı aylarda yapılan kuralar güvenlik soruşturması vb. sebeplerle tek aylarda yapılıyor.

ağustos başında isim listeleri açıklanıyor ve bir bakıyorsunuz aa ismim yazıyor diye. - değişti; artık eylül başında açıklanıyor

isim listelerinin yanı sıra ilan metni de açıklanıyor ve kura takvimi belli oluyor

kura takviminde münhallerin açıklanması diye bir bölüm var, bu "hangi hastanede ne kadar kadro var" onun açıklanmasıdır.

münhaller ayın 20'li tarihlerinde açıklanır ve açıklandıktan sonra tercih dönemi başlar, bu da 3-4 gün kadar sürer

bu sırada siz tercihleri nereye yapalım diye düşünürsünüz ve ona göre pbs üzerinden tercihlerinizi yaparsınız

pbs üzerinden tercihlerinizi (başvurunuzu) kesinleştirdikten sonra tercih formundan 2 nüsha çıkarıp notere onaylatmanız ve adli sicil belgenizi almanız gerekmektedir (not: adli sicil belgesi e-devletten alınabilmektedir) www.turkiye.gov.tr

bu "noter onaylı" 2 nüsha ve adli sicil belgesini kura takviminde belirtilen tarihe kadar sağlık bakanlığı'na kargo yoluyla/elden bırakmalısınız ki genel kuraya kalma şansınızı düşürmeyiniz.

bu süreçten sonra kurayı beklemeye başlıyorsunuz ve genelde ay sonunda kura çekiliyor.

kura çekildikten birkaç gün sonra tebligatlar yayınlanır ve ikamet ettiğiniz ilin dışında bir yer çıktıysa 15 gün içinde, ikamet ettiğiniz ille aynı yer çıktıysa tebligat yayınlanır yayınlanmaz işe başlamanız gerekmektedir. - değişti; artık tebligat beklemeden önce güvenlik soruşturmasına giriyorsunuz, sonra tebligat geliyor. onun haricindekiler bu maddeyle aynı.

işe başlamanız hemen hemen tus'un yapılacağı tarihten sonra olacaktır (aynı ilde başlıyorsanız önce olma ihtimali yüksektir) - artık bu ihtimal, kura tustan sonra yapılacağı için ortadan kalktı.

işe başlamadan önce kurada size çıkan yerlere götürmeniz gereken belgeler bulunmaktadır. bunların hepsi kura'nın ilan metninde açıklanmaktadır.

sonrasını da hak getire... isteyen müstafi olur (hiç çalışmadan istifa eder ama anca 1 yıl sonra tusta eğitim araştırma hastanesi yazabilir), isteyen 1-2 ay çalışıp istifa edebilir (6 ay sonraki tusta eğitim araştırma yazabilir), isteyen yerinde pratisyen olarak durabilir, tusa çalışabilir. tusu kazanan eğitim araştırmalarda çkysye; üniversite hastanelerinde zimmet sorgulamaya düşmeyi bekler veya pratisyen olarak durup hayatına devam edebilir.

2017 temmuz itibariyle yeni dönem:

ne oluyordu da sistem değişti?

yeni mezun, ağustos sonu kuraya giriyordu, eylülde tusa giriyordu, eylül ayında kurasında çıkan yere gidiyordu, tusu kazanmışsa kasım-aralık gibi çkysye düşüp hastanesine gidiyordu.

şimdi ise (bkz:76.devlet hizmet yükümlülüğü kurası)nda tescil tarihi 29.06.2017 olarak belirlendi. 30.06.2017'de mezun olanların kuraya girmesi engellendi. böylece yeni mezunlar kuraya ağustosta değil ekimde girecek.

böylelikle tusla kazanan hekim kuraya girmeyip direk tusla kazandığı kuruma gidecek. kazanamayanlar da kuraya girecek. böylelikle "aa ne ara tsmye/acile başladı da ne ara gidiyor", "öff sürekli dosya" telaşesinden kurtulmayı amaçlıyor sağlık bakanlığı.

2017 eylül güncellemesi:

enteresan bir şekilde ay başında isim listeleri açıklanmadı. en son 13'ü gibi hiç zorunlu yapmamışlar için diploma tescilleme tarihi - ki o da 20/09/2017 tarihine kadar - yayınlandı.

şahsi beklentim kura takvimi ya alışılmışın dışında olacak ya da eski haline dönecek


ayrıca erkekler için dipnot: üniversiteden ilişiği kestiğiniz gün-bir sonraki ocak ayı arasında `askerlik tecili` işlemini de yaptırmanız gerekmekte olup, bu belge zorunlu hizmete başlarken istenmektedir!

sık sorulan sorular:

1. ohal dönemindeyiz. müstafi olursam (yani hiç başlamazsam) ömür boyu memur olamaz mıyım?

hayır gayet memur olabilirsiniz. sadece 1 yıl boyunca sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelere gidemezsiniz, ama devlet üniversitesini kazanacak kadar iyi bir puan alırsanız burada işe başlamak suretiyle memurluğa da başlayabilirsiniz.

2. peki yazdım bi yer, başladım sonra istifa ettim. ohal dönemindeyiz. yine memuriyetim yanar mı?

bu soru çok ama çok tartışmalı. eğer ki istifa metninizde 96.maddede yazan "ohalde istifa edersen memur olamazsın" ibaresi yer alırsa sıkıntılı, o zaman bir istifanızı geri çekin diye düşünmenizi öneririm. ama 94.maddeye dayanarak istifa metniniz yazılıyorsa sıkıntı olmuyor, sadece 6 ay sonra sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışabiliyorsunuz. bu durum kurumdan kuruma değişebiliyor.

mecburi hizmete gidecek hekimlere tavsiyeler

önce bu kararı verdikleri için sevineceklerini umuyor ve gittikleri yerlerde kötü bir anı yaşamadan mesleklerini eda etmelerini ümit ediyorum.

verilen bu karar zaten yeterince saygıyı ve takdiri hakediyor. gidin, çalışın, para kazanın ve itibar görün.(umarım herkes için böyle olur, ben çalıştığım yerde şükür ki fazlasiyla saygı gördüm)

arkadaşlarınız sizden önce uzmanlık kazanmış olabilirler, rahat ve emin olun ki yaşadığınız tecrübeyi daha sonra kazanma fırsatınız hic olmayacak. bu yüzden altın değerinde. mecburi hizmet sırasında çok zorlanmadan para kazanma fırsatınız da olabilecek. rahat edeceksiniz. bu dönemde en tehlikeli şey rahata oldukça alışmaktır.

para herkes için önem taşıyor bu kesin. ancak bana sorarsanız -çok sıkıntılı bir süreç içinde olanlar hariç- parasını düşünmeden önce çalışabileceginiz yerler adına ufak bir çalışma yapın. mesela ailenizin yaşadığı yere yakınlık, uzmanlık için kursa gidecek iseniz aradaki mesafe, şehrin ya da ilçenin ekonomik durumu vs. gibi önemli konuları araştırın. kaba hesapla nüfus/100 günlük gelecek hasta sayısının asgari rakamıdır. aklınızda bulunsun.

#2700 nolu entrydeki cümlelere aynen katılıyorum. belki şu eklenebilir: lojman varsa bir an önce başhekiminize ya da mesul kimse ona belirtin. haberleri olsun.

büyük iller ve nüfusu kalabalık yerler hariç, genellikle ilçelerde uzman ve bt,usg gibi tetkikler hatta bazı kan tahlilleri bile bulunmayacak. (çalıştığım yerde troponin ve biyokimya bakılamıyor, hatta bir ara hemogram bile bakılmıyordu) bu ne demek: büyük ilçede çalışırsanız elinizin altında birçok imkan olur ve hastayi uzmana danışabilirsiniz. bt yorumlama adına bir bilginiz olur. büyük yerde pişersiniz. bakış açınız daha geniş olur. öte yandan hasta sayınız aşırı olur, bazen hasta sevketme durumu sizin için sıkıntılı olabilir.(onunuzde mi geçiren hastayı tutmak zorunda olabileceğiniz gibi) ayrıca ne yazık ki bazı uzman hekim arkadaşlarınızın gereksiz hakaretlerine maruz kalabilirsiniz. bunlar sizi üzmesin. her tarafta böyleleri var ne yazık ki.
benim gibi daha küçük yerde çalışacak arkadaşlar için şunu diyebilirim; hasta sayınız görece daha az olacak, nöbet daha rahat geçecek. benim bunlar içinde en önemli kazanım olarak gördüğüm ise, hastayla daha çok konuşarak ve muayenenizi daha düzgün yaparak sanatinizi geliştirebileceksiniz. baktığınız bazı hastaları unutmayacaksınız. (örneğin lityumun yan etkilerini -hipotiroidi, d.insipidus, tremor, renal hasar- hepsini birden tek bir bipolar hastamda görmüştüm. ve hala unutmadım. bence bunun için en önemli faktör hastayla geçirilen zaman. daha büyük merkezlerde maalesef hastayı sorgulamaya fırsat kalmayabiliyor.) öte taraftan bazen öyle an gelecek ki imkanların olmayışı sizi çok zorlayacak. ekg si normal bir hastayı troponin bakamadan tutmanız gerekecek. belki tutamayacaksınız. hemogram, biyokimya zaman zaman bakamayacaksınız. müşahede 8 10 hasta için müsait iken belli dönemlerde 200 250 hastayı entegre şartlarında değerlendirmeniz gerekecek. direkt grafi çeken arkadaş kalifiye olmayabilecek.

son olarak, belirtmeden geçemeyeceğim şey; size danışan, size hasta getiren ya da hastanızı sevkettiğiniz doktor adına mümkün olduğunca kötü yorumda bulunmaktan kaçının. meslektaşınızı koruyun. kimsenin hakkında kötü konuşmayın, sizi rencide etmediği sürece.

umarım hakkınızda hayırlısı olur.

bir diğer entryde de (ebkz: #954) benzer konulardan bahsetmiştim. biraz uzun oldu. sorry.

Toplam entry sayısı: 114

temel bilimlerden kliniğe geçeceklere tavsiyeler

onurunuzun kırılmasına hazır olun
ama bu sizi üzmesin yıldırmasın
bir yıl boyunca her gelen karın muayenesi anlatacak ama biliyorum diyip kenarda durmayın
mümkün olduğunca çok işlem izlemeye çalışın
hastanızın konusunu okuyun
pratiklere konu hakkında bilgi sahibi, anlatılan dersleri okumuş olarak giderseniz çok zevkli oluyor ve konudan kopmazsınız, bir iki kere yaptım öyle çılgınlıklar gerçekten güzeldi
hekim gibi davranmaya, hekim gibi hastalarla iletişim kurmaya başlayacaksınız keyfini çıkarın!

embriyoloji

vay arkadaş insanoğlunun dönekliği anne karnında başlıyormuş dedirten derstir. (bkz: viseral organların oluşumu)

tıp bilim mi sanat mı sorunsalı

bir çok bilim dalından beslenen bir sanattır

tıp fakültesini seçme nedenleri

sınıf tekrarı

tıp atasözleri

tıp fakültesi saç jölesi gibidir; havalıdır ama saç döker

fakülte birincilerinin mecburi hizmet kurasına katılmaması

hacettepe tıp dönem ikincisinin çemişgezek tıp( temsili) dönem birincisinden şanssız olması durumu

yazarların canını sıkan şeyler

arkadaşlarım nerden ev alacağının planını yapmışken benim önümüzdeki on yıla dair hiç bir kalkınma planımın olmaması

temel bilimlerden kliniğe geçeceklere tavsiyeler

onurunuzun kırılmasına hazır olun
ama bu sizi üzmesin yıldırmasın
bir yıl boyunca her gelen karın muayenesi anlatacak ama biliyorum diyip kenarda durmayın
mümkün olduğunca çok işlem izlemeye çalışın
hastanızın konusunu okuyun
pratiklere konu hakkında bilgi sahibi, anlatılan dersleri okumuş olarak giderseniz çok zevkli oluyor ve konudan kopmazsınız, bir iki kere yaptım öyle çılgınlıklar gerçekten güzeldi
hekim gibi davranmaya, hekim gibi hastalarla iletişim kurmaya başlayacaksınız keyfini çıkarın!

embriyoloji

vay arkadaş insanoğlunun dönekliği anne karnında başlıyormuş dedirten derstir. (bkz: viseral organların oluşumu)

gercek islamı bilmiyor

hak olan bu dine inananların imtihana tabi olmayacağını sananları göstermiş başlıktır.

sınıf tekrarı

aşk

evrim

rastgele gelişen mutasyonların zamanla doğal seçilime uğraması
çok derin bilgiye sahip değilim ama bildiğim bir şey varsa o da hz. nuh 950 yıl yaşamışsa bir şeyler evrilmiş demektir

tıbbiyeli sözlük sevgili aranıyor ilanları

(bkz: çs de başka fakülteden insanların olması) zaten gelip ders çalışmıyosunuz, zaten yer yok, zaten kontenjan her gün artıyor, zaten sınav zamanları stresliyiz, zaten çsde gençliğim ölüyor nolur çok rica ediyorum yer işgal etmeyin
(bkz: tıp fakültelerinin sosyal alanlarında tıpçıların azınlık olması)
(bkz: amfide ilk kez karşılaşılan tipler )

al hocam sana yol yordam, ama nolur sözlüğüme ve çs'me dokunma
Henüz takip ettiği biri yok.

içerik kuralları - iletişim