zümrüdüanka

Durum: 392 - 0 - 0 - 0 - 30.05.2020 03:43

Puan: 5360 -

4 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 40

üniversitede nefret edilen ders

anatomi. sevmeye de çalıştım ama yok olmuyor.

yazarların tercih ettiği kahveler

kahve içemediğim için tercihim latte veya granül kahveye süt ekleyerek yumuşak bi karışım yapmak.

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

rahat, hızlı karar verip kafasına takmayan biri.
(bkz:sessiz harflerle nick almak)

tıbbiyelilerin dünya üzerinde silmek istedikleri duygu

aşık olmak

herkesin biraz yaşadığı durum. yeter ki doğru yerden bakmasını bilin.

geceye bir şarkı bırak

tıp fakültesi girişine yazılması gereken söz

hatalı soruya itirazı reddeden hocalar

hocamız doğru kabul ettiği seçenek için 'o daha çok yanlıştı' demişti. kendi cevap anahtarı doğru olan hocadır kısaca.

tıpdil sınavı

bugün girdiğim ve oldukça zorlandığım sınav. sadece çevirileri bilerek yaptım. en son 3 sene önce b1 seviyesindeydim. buradan sonraki sınavlara girecek olanlara tavsiyem çalışarak girmeleri.

kurabiyenin yanması

canın kurabiye ister ve yapmaya başlarsın. ıyice pişti mi oldu mu 2 dk daha derken... bu bir dramdır.
kurabiye hafif dağınık, çiğ görünümdeyken aslında olmuş oluyor. soğuduğunda sert kurabiye kıvamını alıyor.
  • /
  • 40

yüzü gülmeyen doktor

sanki tüm kamu çalışanları halka güler yüz gösteriyor da doktorlar göstermiyormuş gibi herkesin dilinde olan ama doktorun bu konuda hiçbir zorunluluğu olmadığı durumdur.

ben evime geldiğimde yorgunluktan ve kafa yoğunluğundan kendi aileme bile güler yüz göstermekte zorlanıyor ve çoğu günler vicdan azabı içinde olurken, hiç tanımadığım çoğu da küstah ve ukala hasta ve yakınlarına neden güler yüz göstereyim anlayabilmiş değilim.

ne zaman ki tüm devlet kurumlarında çalışan memurlar halka güler yüz gösterir o zaman doktordan da güler yüz beklenebilir.

yok hastaymış, yok şuymuş buymuş diye de söylemeye gerek yok. bizler gerçek hastanın kim olduğunun, kime moral verilmesi gerektiğini, kime gerekirse güler yüz göstereceğimizi de gayet iyi biliyoruz. kendi ananızdan, babanızdan, kardeşinizden, kocanızdan, karınızdan hatta kendinizden göremediğiniz sevgiyi/saygıyı gelip doktorunuzdan beklemeyin.

ha doktor güler yüz gösteriyordur öpün başınıza koyun. harici muayenenizi olun, tedavinizi alın ve arkanıza bile bakmadan odadan çıkın.

doğruluğundan kesin emin olunan tespitler

aslında zamanla önyargıya dönüşen ya da dünya tersine dönse değişmeyeceğini düşündüğün fikirlerdir.

türkiye'nin sosyokültürel ve ekonomik bloklardan oluşması ve aynı sosyokültürel ve ekonomik blokların her olaya birbirinin neredeyse aynı reaksiyonu göstermesini buna örnek verebilirim.

herkes aynı tarihlerde tatil yoluna düşer,birikimini aynı ölçüde değerlendirir.aile akraba yapısı ve onlara yaklaşımı yaklaşık aynıdır.

babasıyla rakı içmemiş biri çocuğuyla rakı masası kurmaz mesela.sigarasıni bile saklayıp içen bir kesim vardır güya saygıdan.

kültür der buna kendi arasında ama aslında sosyolojik zorunluluktur yaşadığı.

sevilen vakit geçirelisi dizi karakteri

friends joey. keşke rachelın yerinde olsaydım beraber eve çıksaydık koltuğunda sallana sallana saçma sapan filmler izleseydik terapi gibisin joey

iq'su düşük insana laf anlatmanın zorluğu

tıp fakültesinde nereye geldiğini anlamak

tıp fakültesini yeni kazanmışız sobotta anatomi atlasının ön yüzünü dolmuşta falan milletin gözüne sokarak gidiyoruz düşünün artık.biri kötüleşse aha ben doktorum diye bağırıyoruz.yani utanmasak kafamıza tıp fakültesi yazacaz aslında utanmıyoruzda ama anlayamadım.herneyse 1. sınıfın 14 mart tıp bayramında önlük giyme töreninde yemin falan etceksiniz diye aldılar bizi kongre salonuna orda da tanıdığımın arkadaşı 4 .sınıf birisi vardı.dedim abi sizde mi yemin etmeye geldiniz abimiz de yok dedi biz tövbe etmeye geldik.ondan sonra kendime nereye geldik biz arkadaş dedim ve güldüm ama 2. sınıfın başında o gülme kesildi.

112 hekimliği

pratisyen hekimlerin tercih edebileceği iş kollarından bir tanesidir. 112 de çalışmak isteyen hekimler, komuta kontrol merkezinde veya istasyonda çalışabilir. bunu dhy başvurusunda seçer, sonradan değiştirme olmaz. aynı tsm’den hastaneye görevlendirme gibi görevlendirmelere tabidir.

komutada çalışan hekim vakaya çıkmaz, hasta görmez, merkezde nöbet usulu çalışır. doktorsuz ekiplere gerektiğinde telefonla konsultan hekimlik yapar. ben istasyonda çalışıyorum o yüzden komuta hakkında bildiklerim bu kadar. istasyon hekimi ise ambulansta çalışır, vakaya çıkar, hastaya müdahalede bulunur, gerekliyse hastaneye götürür.

sürekli hareket halinde olmayı sevenler, adrenalin salgılamaktan hoşlananlar, uzun süreler hastayı takip etmekten hoşlanmayan, vakayı bitirip kurtulmayı sevenler için biçilmiş kaftan. tabi ki zorlukları da var.
(bkz:#82504)

genel kurallardan bahsedecek olursam; komuta tarafından vaka verildikten sonra en fazla 90 saniye içinde vakaya çıkış yapma zorunluluğu var. siz bunu komutaya telsizle bildiriyorsunuz. zaten tüm ambulanslarda gps var ve sürekli komuta tarafından takip ediliyor. kentselde 10 dakika, kırsalda 30 dakika içinde olay yerine ulaşmak zorundasınız. olay yerinde müdahale yapıp gerekliyse ambulansla hastaneye götürüyoruz. en basit, kentselde, ulaşımı kolay bir vakayı bitirmek bile yaklaşık 45 dakika-1 saat sürüyor.

çalıştığınız istasyonda şoförlerle ve att veya paramediklerle birlikte oluyorsunuz. genellikle istasyondaki en genç ama en kıdemli insan oluyorsunuz. ben ekip arkadaşlarımdan çok memnunum, onlara karşı her zaman saygılı oldum onlar da bana hiç saygıda kusur etmediler. nöbet boyunca sorumlu olmak, her şeye karar vermek ve üç kişilik yaşamak gerekiyor. örneğin ambulans içi malzemelerin temini att’nin görevi olmakla birlikte eksikliği durumunda ilk hesap sorulacak hekimdir. bu şekilde her şeye hakim olmak ve sorumluluk alabilmek gerekiyor. genç ve ambulans deneyimimiz olmadığı için bazen onlardan kıdemli oluşumuzu hazmedemeyenler olabiliyor ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ambulans acemiliği 2 nöbette atılabilecek bir şey. orası eviniz gibi oluyor, hemen ezberliyorsunuz, bakmadan alıyorsunuz malzemeyi. bununla birlikte hekimlik nosyonumuzu geliştirmek için 6 yıl gerekiyor, ciddi emek verdik eğitimini aldık ve yasalar karşısında yeterliliğimizi ispatladık. bunu büyüklenmek için asla söylemiyorum, sadece hiç şüpheniz olmasın o ortamda en kıdemli sizsiniz, hastaya yaklaşım açısından en değerli sizsiniz. ekibin sorumlusu olması gereken kişi sizsiniz.

ekip arkadaşlarınız konumları gereği rahat davranırlar. sorumluluğun sizde olduğunu asla unutmayın. aynı acildeki hekimin sorumluluğu ile hemşirenin veya personelin arasındaki fark gibi. bazı semptomları küçümsemeye, konversiyon deyip geçmeye yatkın oluyorlar, uyanık olun, baskılara direnin. bir yerden sonra tarzınızı anlarlar. özellikle kilolu hastalarda, yüksek katlı apartmanlarda taşımamak için yerinde müdahale yapmak istiyorlar. hayır, karar size ait, en ufak bir şüpheniz varsa, binde bir ihtimalle bile hayati risk varsa, hastayı hastaneye götürün. komşular çağırılır, bir şekilde taşınır, hiç olmadı itfaiye çağırılıyor morbid obezlere. sakince tüm verileri analiz edip karar verin ve o karardan dönmeyin. o hastaya 9-10 saat sonra bile bir şey olursa, yakınları ambulans gelmişti derler, direkt ölüme sebebiyet veren kişi durumunda soruşturulursunuz sorumlu kişi olarak.

güzel bir ekiple yoğun bile çalışılsa her şey olması gerektiği gibi ilerler. gözler bir yerden sonra kaymaya başlasa da yorgunluk hiç sıkıntı değil yeter ki bir şeyler ters gitmesin, yeter ki malpraktis yapmayalım. bütün koşturmacanın sonunda nöbeti devredince insan çok mutlu oluyor, kendini yatağa fırlatıp daha havadayken uykunun tatlı kollarına bırakıyor kendini.

tibbiyeli sözlük işsizler kulübü

benim de önde gelenlerinden biri olabileceğim topluluk olabilir. özellikle sorumluluğum olduğunda en manasız şeyleri yapasım geliyor. komiteye dört gün kala japonca öğrenmeye başlamam gibi mesela. üzücü

en sevdiğiniz kitap

hiçbir zaman net bir cevap veremeyeceğim soru. çünkü her kitap farklı bir dünya ve bâzen bir kitaptaki yoğun melankoliye, bâzen başka kitaptaki karakterin koşulsuz yaşama sevincine, bâzen de çözümlenemeyen bi belirsizliğe tutulabiliyorum. kaldı ki daha okumadığım onca kitap, içine girmediğim onca dünya var ki... böyle bir seçim yapmam olanaksız

kırmızı pazartesi

reis bey

dün tiyatro bileti bakarken kapalı gişe oynadığını bildiğimden öylesine girdiğim ama 1 tane biletin iptal olduğunu görmemle hemen alıp, bugün izlediğim oyundur.
necip fazıl kısakürek, bir insanın kara gibi davranırken, beyazlaşarak aslına* dönüşünü ve herkesin kara bildiği bir kişinin sonradan herkesçe nasıl beyaz bilinebileceğini çok güzel anlatmıştır.
ankaralılar bilir ulus sıhhiye istikametinde küçük tiyatro için sağa dönmeden önceki kırmızı ışık yaklaşık 90 sn. ışıklarda beklerken hemen karşıda yeni yapılmış olan melike hatun camii'nin minareleri arasındaki kayan yazı gözüme ilişmişti. "hesap günü gelmeden kendinizi hesaba çekiniz" minvalinde bir yazıydı. reis bey bunu yaşadığı büyük pişmanlık sonrası yapabildi. ama öyle büyük bir travma olmadan yapabilsek güzel olurdu diye düşündüm.
yıllardır kapalı gişe oynamasından da belli olduğu üzere oyun ve oyuncu kalitesi çok iyi. izleyin izlettirin derim.

Toplam entry sayısı: 392

birine kibarca gerizekalı demek

bir ismail abi repliği
-senin ağzından çıkanla kulağının duyduğunun tuttuğun aynı yerden keşismesine rağmen algılamamakta çok isyankarsın. ben istemiyorum diyorsun. algılamak istemiyorum diyorsun.
(bkz:leyla ile mecnun)

serotonin

*serotonin monoamin bir nörotransmitterdir
*esansiyel bir aa olan triptofandan sentezlenir
*kan beyin bariyerini geçemez triptofan beyne yarışmalı tampon sistemi ile taşınır beyinde triptofan hidroksilaz ve aa dekarboksilaz enzimleri ile serotonine sentezlenir
*sentezinde hız kısıtlayıcı basamak tirozin hidroksilazdır
*5-hidroksiindolasetik asit 5-hıaa serotoninin idrarla atılan en önemli metabolitidir
*karsinoid sendromun bulgu ve belirtilerini sergileyen bir hastada idrarla atılan 5-hıaa miktarının arttığının belirlenmesi serotonin üreten bir tümör bulunma olasılığını destekler

cemal süreya

eşdeğeriyle yanyana yürürken
cehennem sokağında birey olmak,
ve en inceldikten sonra
ilkel sözcüklerle konuşmak seninle.

saat beş nalburları pencerelerden
madeni paralar gösteriyorlar,
yalnızlığı soruyorlar, yalnızlık,
bir ovanın düz oluşu gibi bir şey.

hiçbir şeyim yok akıp giden sokaktan başka
keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

(bkz: eşdeğeriyle yan) şiiri çok etkileyicidir
bir attila ilhan gibi de isminin doğru yazılması önemlidir

istanbul'da gezilecek yerler

diş hekimliği de tıptır

bilgisayar mühendisleri de makine mühendisidir önermesiyle aynı doğruluk değerine sahiptir daha tıp hekimleri birbirine denk olamıyor ki diş hekimlerine gelene kadar çok sıra var

saniyelik salaklıklar

evlenilmeyecek kızlar

sevdiğin evlenilecek insandır
gerisi yalandır ...
(bkz: içimdeki şair)

birine kibarca gerizekalı demek

bir ismail abi repliği
-senin ağzından çıkanla kulağının duyduğunun tuttuğun aynı yerden keşismesine rağmen algılamamakta çok isyankarsın. ben istemiyorum diyorsun. algılamak istemiyorum diyorsun.
(bkz:leyla ile mecnun)

başarıyla giriş yaptınız

alzheimer olmayıp şifreyi hatırlayan tıbbiyeliler için tebrik mesajıdır

makyaj yapmayan kadın

düşüncesi şudur :
çay var içersen,
ben var seversen,
yol var gidersen...
(bkz: aşık veysel)

hdp

yaran entryler

cerrahi işlem gerektirir
çok hasar varsa bir psikiyatrist de devreye girebilir
zira travma yaratmış olabilir durum baya ciddi

islamda hoşgörü yoktur

he tabi o yüzden peygamberimiz rahmet ve sevgi peygamberi, o yüzden alemlere rahmet olarak gönderildi. cehennem dünyadaki yaşantının karşılığıdır, cezadır. tevbe kapısı ise her zaman açıktır. tüm günahlardan dolayı yapılan nasuh tevbenin kabul edilmesi işte bu affedicilikten daha büyük bir hoşgörü olamaz.

tıbbiyeli sözlük ile ilgili istekler

başlığı açan yorum hariç
güncel yorumlar ilk sırada olsa

sözlükte milletin sebepsiz yere birbirini eksilemesi

beğenmeyip eksileyeni hadi anladım da sebepsiz yereyse
-hemen alttaki kutucuğa mükemmel entrysini girebilir
birisi yemin etmiş entrylerimi eksilemek için herhalde anladım ben onu

içerik kuralları - iletişim