Tek kelimeyle nimettir.

Hani çok sıkıntılı bir günden sonra uyuyup sanki bir sayfayı kapatıp tertemiz olan bir diğerini açmak gibi bir şey. Oysa dünya durmuyor, zaman akıyor.

Öte yandan insan biyolojisinin fıtraten getirisi olan bir eylemdir. Mecburiyet arz eder. Aslında işleyen bir makinenin büyük dişlilerinden birisidir.
Ayakta(!) , rem'de, nrem'de olmak üzere çeşitleri olan, bedenen ve zihnen dinlenmenin vücut bulmuş halidir.

Rem uykusu sizi pek memnun eder.nrem ise rem'e geçmeden önce olan kısımdır. Uyku başlangıcında ve sonralarında nrem ve rem süreleri değişmektedir.
Nrem'de ve rem'de rüya görebilirsiniz ama gördüğünüz rüyayı hatırlamak için rem'de uyanmak gerekir.
Rem'de kendiliğinden uyanırsa kişi mutlu, dinç olurken birisi uyandırırsa agresif, huysuz olur.

Eğer ayakta uyuyorsanız en tatlı(!) rüyaları görürsünüz uyanmadan da kâbuslarınız başlar. Ve bu rüyaları nerede uyanırsanız uyanın yine de hatırlarsınız..

Bir de söz ekleyim madem:
Oysa basit bir sanat değildir uyumak : onun için bütün gün uyanık kalmak gerekir hatta.
Random film izlemek (rüya görmek) için yapılan gözleri kapatma eylemidir. Normalde sinemaya gitseniz gözleriniz kızarır, ama uykuda gözleriniz dinlenir.
En ihtiyacım olduğu zamanlarda yapamadığımdır. Özellikle sınav gecesi, otobüsteysem ve gece yolculuğuysa ve sabah inince derse gideceksem, sabah mutlaka gitmem gereken önemli bir ders varsa asla uyuyamıyorum.
hakkıyla uyuyamayınca insanın hayatı cidden kendisine zindan oluyor. yorgunluk, yorgunluğun verdiği depresyon insanı mahvediyor. ayrıca vücudün en güçlü antioksidanlarından birisi olan melatonin bozuk uyku durumunda daha az salgılandığı için vücutta zararlı madde birikimi meydana geliyor.tanım: günlük mutlaka düzenli şekilde yapılması gereken eylem.
otobüste, rahat yerde, rahatsız yerde, gündüz-gece nöbetinde ve serviste normal bir iş gününde öğle arasında bulunan minimal zamanda sesin giren çıkanın olduğu doktor odasında dahi uyuyabilme becerisi kazanmamla tıp eğitiminin hayatıma ne çok şey kattığını anlamama sebep olan şey. işte hayat nazımızı çekmeyince biz de bordo bereli olduk mecbur (*)
"neden uyuyoruz?" sorusunun bir gün tam olarak cevabı bulunursa, hakkındaki gizemlerin de ortadan kalkacağı eylem.