uyuyamamak

bunu nasıl yapabiliyorlar bilmiyorum bıraksalar 24 saat uyurum bence asıl sorun bu:çok uyumak
bütün haftanın düzenini mahveder. düşman başına gelmesin
özellikle bu hafta sık yaşadığım durum. telefona bakamayacak kadar gözlerim acıyor, gözümü açık tutamıyorum telefon elimden düşüyor ama telefonu bırakıp uyumaya çalıştığım an tekrar uykum açılıyor uyuyamıyorum garip bir şekilde.
düşünmeyi bırakamamaktan kaynaklanabilir.
pozitif geribesleme mekanizmasıyla çalıştığını düşündüğüm, stres düzeyini çok üst noktalara çıkarabilen bir durumdur. uyuyamadıkça stres ederiz, stres ettikçe uykumuz kaçar.
çözümüyse bazen gayet basit olabilir.
 spoiler!
istediğimiz bir şeyin olmaması hâlinde, eğer onu çok fazla önemsiyorsak stres hâline girmeye başlarız.

uyumak elbette önemli ama olmazsa olmaz değil. yatakta sadece yatmak da biraz olsun bizi dinlendirmeye kâdirdir. hiç uyuyamasak da "gözlerimi, vücudumu dinlendiriyorum, bir şey kaybetmiyorum ya" gözüyle bakarsak stresi azaltabiliriz. en azından keyifsiz bir gece geçirmemiş oluruz. kim bilir, belki de stresi def ettiğimiz için uyuruz bile. *
benim uykuya dalmam 40 45 dk sürüyor. ama en azından uyuyabiliyorum genelde aklıma bir şey takılırsa uyuyamam. birkaç çözüm önerim olacak.
1)bilinen bütün sureler okur. ilginç bir şekilde uykusu gelir insanın.
2) derin derin nefes alıp verin ve kendinizi gevşetmeye çalışın. (gerginseniz uyuyamazsınız. aklınızdan bacaklarımı serbest bırakıyorum diyip kaslarınızı serbest bırakın. sırayla bütün vücudunuzdaki kasları serbest bırakın. kollar, omuzlar, boyun,yanaklar,kaşlar,alın,sırt kasları şeklinde.
3) aklınızdan "hiç düşünce" diyin zihninizi boşluğa odaklayın. *
4)yatmadan önce yoğurt yiyin. süt de işe yarar mı bilmiyorum.
5)yotubedan klasik müzik ya da uyku müziklerinden açın
6) bunu en başa yazmalıydım. her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaya çalışın. uykunuz gelmeden yatağa girmeyin.
7) uyumadan 3-4 saat önce sempatik sistemi aktive eden şeylerden uzak durmaya çalışın. (telefon ışığı,film izlemek,oyun oynamak vs)
8)geç saatte yemek yemeyin.
9)ders ses kaydı dinleyin. %99 işe yarar
10)artık uyuyamiyorsaniz kalkın uykuyu düşünmeden ders çalışın..
bunlar benim acizene tavsiyelerim.
hiç yaşamadığım şeydir yatağa girer girmez uyuyakalıyorum bir şey okurken ya da izlerken de aynı. bu beni çok üzüyor nolurdu filmin sonuna kadar bekleyebilseydim
  • /
  • 4

içerik kuralları - iletişim