vankomisin

mucize ilaç. mrsa'ya karşı en etkili silahlarımızdan biri. glikopeptid yapıda antibiyotik. devasa boyutu yüzünden bos'a geçemez. aynı nedenden dolayı gram negatif bakteri dış membranından da geçemez. bu yüzden sadece gram pozitiflere özellikle koklara karşı etkilidir.

bos'a geçmiyor diye üzülmeyin! intratekal uygulama ile menenjit vakalarında da kullanılabilir! özellikle pnömokok menenjitlerinde etkili bir silahtır.

kullanırken dikkat etmemiz lazım. böbreklerden itrah olduğu için b.y. durumunda hızla birikir. pert ederiz böbreği. ayrıca ota moka vankomisin vermeyiniz. bir antibiyotiğin üretilmesi 20 sene sürüyor. bu etkili silaha direnç gelişirse anamız ağlar dünya 500 sene geriye gider.
c66h75cl2n9o24 gibi basit formülü var(türkçe vikipediden kopyala yapıştırdır) ve çılgınca bir kompleks formülü var.
pseudomembranöz enterokolit tedavisinde iv yoldan verilen ampülü oral tabletinden daha ucuz olduğu için oral verilen gram ngatiflere etkisiz bir antibiyotik.
duvar etkili antibiyotiğimiz d-alanin/d-alanin bağını bozuyor.
içinde bir çok benzen halkası olmasına rağmen barsaktan emilemiyor, bos a geçemiyor.. (benzen halkası benim gözlemlerime göre bos a geçmeyi kolaylaştırıyor.)
rezistan enterokok raporlanmaya baslamistir. sonumuz yakindir ey dostlar. leblebi gibi vanco tatbik etmeyin.

içerik kuralları - iletişim