veronika ölmek istiyor

bir paulo coelho kitabı.

bu kitap yüzünden defalarca şu rutini yaşadım :

+barones ne okuyorsun?
-veronika ölmek istiyor.
+kızım/abla yine mi depresyondasın ya
-ne alaka ya?!

gerçekten adından dolayı her an intihar meyilli muamelesi görüyorsunuz, her neyse kitaptan bahsedeyim. olabildiğince spoi vermemeye çalışarak...

veronika, altta travmatik veya klişe bir durum olmadan tamamen hayattan sıkıldığı için ve hatta yaşamak istemediği hayatının bölümlerini yaşamadan tahmin edebildiği için intihara karar verir.
her türlü ölüm yöntemini düşündükten sonra ailesine en az travma yaşatacağını düşündüğü yöntemi seçer, hap yutar.
ilaçların etkisini göstermeye başlamasına kadar geçen sürede de memleketi slovenyanın haritada yerinin bilinmemesiyle dalga geçen bir dergiye mektup yollar. slovenyanın bilinmemesiyle dalga geçtiğiniz için intihar ediyorum protesto amaçlı gibi bir şeyler yazar. veronika kurtarılıp bir ruh hastalıkları merkezine yatırıldığında herkes ona biraz kaçıkmış gibi ve mesafeli yaklaşır bu nedenle.

merkeze yatırıldıktan sonra veronika’ya içtiği ilaçların kalbinde kalıcı bir hasar bıraktığı ve en fazla 1 haftalık ömrünün kaldığı söylenir.
buradan sonra veronika’nın yaşam ve ölüme karşı gelgitli duruşuna tanık oluyoruz. ve hastanenin birbirinden değişik hastalarının, hasta olmayan hastalarının, hasta doktorlarının beyinlerinin içlerine giriyoruz.

bana kalırsa yazar yarattığı karakterlerin kişilikleriyle ilgili çok tutarlı iç sesler ortaya çıkarmış. herkese tavsiye bir kitap, özellikle kişilik analizleriyle ilgilenenler için.

içerik kuralları - iletişim