vietnam sendromu – Tıbbiyeli Sözlük
savaşın bir türlü bitmemesidir. yani kötü geçen ve tabii oldukça da önemli bir sınavı düşünün, öğretmenin ayak sesleri, bir oradan bir buradan beyninizin zaten azıcık kalmış çalışabilir durumdaki parçalarının dikkatini kendine çekmeye çalışırken, x' i bulamadığınız ve sadece beş dakika kaldığı için artık saate bakma ihtiyacı hissetmediğiniz o ulvi anı düşünün. muhteşem bir iç sıkıntısı, öyle ki sanki evren bu basınç merkezinden yeniden patlayarak vuku bulacak ve yaklaşık 13,5 milyar yıl sonra bu ufak evrenin unutulmuş bir köşesinde rastgele bir gezegende hayat bulmuş zeki canlılar, evrenin oluşumunu anlatmaya böyle başlayacaktı: "başlangıçta her şey iç sıkıntısı ve karın ağrısıydı.."

hayır elbette, vietnamdan dönen gazi amerikan askerlerinin savaşta maruz kaldıkları ceset, kan, bilimum şiddet içerikli olay ve bildiğimiz anlamdaki medeniyetin geçersiz olduğu bir dünyadan sivil dünyaya geldiklerinde bu etkiyi uzun süre atlatamamaları olarak uzunca ve saçma bir cümleyle tanımlanabilir. kişi sivil hayata uyum sağlayamaz, en ufak ses neticesinde yere yatıp siper almaya çalışabilir veya savaşın gerektirdiği tüm refleksleri göstermeye devam eder.
elbette vietnamdan dönen askerlerle sınırlı değildir. hatta bizim ülkemizde doğudan dönen askerlerde karşımıza çıkar.
ek olarak toplumsal bir kavram olarak da vietnam kendisini gösterir. bu savaştan sonra amerikan toplumunda bir özgüvensizlik baş gösterir taaa ki ne zamana kadar? körfez savaşları