İlkokulda louise pasteur hakkında hazırladığım ödevi vikipediden almıştım. Ne var ne yok okumadan kağıda geçiriyordum, ta ki şu cümlelere rastlayana kadar;"Ödevimi yaptıktan sonra yazının buradan sonrasını siliyorum piçler hahaha düşük alırsınız umarım."Gaddarsın insanoğlu. Pasteur'den ne istedin de bunu yaptın? Ya da daha mühimi bizden ne istedin?
Facebook'tan çok girdiğim site. Türkçe kaynağında bazı eksikler olsada her türlü faydası tartışılamaz.Hepimiz zaten ödevlerimizi bu site sayesinde yapmadık mı? Ya da benim gibi sinema, film, oyuncu hakkında bilgi almak için kullanmadık mı?
İlköğretim ortaöğretim ödev yardımcısı. Yardımcı gibi yardımcı adeta ödevin ta kendisi
Aylardır yasaklı site, hala ulaşılamıyor. Tabii isteyen dns, vpn ya da kopya siteler yoluyla erişebiliyor ama bu durumun vehameti değişmiyor.
Uzun zamandır ülkemizde engellenmiş olan (bkz:29 Nisan 2017) bazı hatalı bilgileri de sunmakla birlikte benim çoğu şeyi bulabildiğim ve sevdiğim bir sitedir kendileri.

İçimizde bilenler olsa da çoğumuz bu siteye girebilmek için ya vpn kullanıyor ya da dns değiştiriyor. Hiç uğraşmayıp girmeyen de var. Benim gibi bu dertten muzdarip arkadaşlar için bir çözüm yolunu sizlerle paylaşmak isterim. Aşağıya linkini vereceğim uzantıyı tarayıcınıza kurarak Vikipedi'nin wikiwand uzantısıyla açılmasını sağlıyorsunuz. Bence tasarım olarak da çok güzel. Tabi bunu google chrome için önerdim. Diğer tarayıcılarda var mı bilmiyorum.

İyi araştırmalar!

https://chrome.google.com/webstore/detail/wikiwand-wikipedia-modern/emffkefkbkpkgpdeeooapgaicgmcbolj
Yanlı görüşlerle dolu. Türkçe sayfalarda baya eksik var. parazit çalışırken düzeltme yapmıştım. Konuyu şuan hatırlamıyorum ama baya yanlış şeyler vardı
internetin en büyük dezenformasyon kaynağı. saçma sapanlığın ve çöp içeriğin ekşi ile birlikte ikinci merkezi.

jimmy wales'in wikipedia'sının türkçe versiyonunun adı.

önceleri hakkında olumlu-olumsuz birtakım görüşlerim vardı.

artık tamamen olumsuza döndü. "ay aman ağzımızın tadı kaçmasın, milliyetçi olmasın" falan derken içeriği iyice liboş saçmalıklarına evrildi. anglo-amerikan görüşlerinin türkiye ayağı olmayı başardı. zaten ingilizce maddeleri sorgusuz sualsiz çeviriyorlar.

kullanıcıları topluluklaşma başlığında bahsettiğim bir tip 'vikipedi tarikatının üyeleri' olmaya evrildiler. bu sitenin kullanıcı profilini ve yönetici tayfasını çok eskiden bilirim.(bkz:vikipedistler) şu ülkedeki en nahoş insan topluluğudur bunlar. toplumsal dışlanmışlıklarını bir kompleks haline getirip o siteye kusan palyaçolardır.

ya bir de zaten en önemlisi, hızlı gelişen bilgi çağında vikipedi bir ansiklopedi olarak hantal kaldı. bilgilerin ansiklopedilerden öğrenildiği çağlar geçti artık. insanlar her türlü bilimsel kitaba eskide olmadığı gibi netten erişebilirler, bir konuya yeterince meraklıysanız, ansiklopediye gerek yok zaten.

vikipedi türkiye'de yasaklanmasını artık hiç garipsemiyorum. vikipedisiz de yaşarız, hatta fikirlerimiz bulanmaz. bence tekrar kapatılabilir...