wikipedia

twitter, youtube yasaklanınca kıyametleri koparan kişilerin erişim engeline ses çıkarmadığı dünyanın en büyük sanal ansiklopedi.
“ama biz başına sıfır koyuyoruz ki, giriyoruz biz.” diyenler wikipedia’daki yazar oranının azalmasını gözardı ediyor. ne yazık ki türkçe makaleler neredeyse hiç artmamakta. çocukların ödevi wikipedia’dan yaptığını engelin çok iyi olduğunu söyleyenler de gerçekten o çocukların şimdi wikipedia’ya erişim engeli olunca internetten yapmadığını mı savununuyor yani!

benim derdim şunla bunla ya da şahıslarla değil wikipedia ile, özgür ansiklopedi ile, dünya’nın bilgisinin paylaşımı ile. insanlar keşke wikipedia’nın resmi twitter hesabına girince şu sabitlenmiş tweet ile karşılaşmasak: https://twitter.com/Wikipedia/status/1121922757418110976?s=20
herkesin değiştirebildiği bir ansiklopedidir. bu nedenle tabii bilimlerle ilgili maddeleri daha objektif olsa da sosyal bilimler özellikle de tarihle ilgili maddeler tam bir faciadır.ingilizce versiyonunda türk tarihi ve kültürü ile ilgili maddeler akıcı ingilizceleri olan kuyruk acılı yunan ve ermeni klavye komandoları tarafından paralel bir evrende baştan tekrar yazılmaktadır. mesela bu adamlar barbaros hayrettin paşamızı (ve ağabeyi oruç reis’imizi) yine kendi yazdıkları uydurma kaynaklara dayandırarak grek ilan etme yüzsüzlüğünü göstermişlerdir. ya bu kadar ezik, bu kadar ‘butthurt’ olunmaz ki...
wikipedia ve vikipedi okuyanı bir aptalsa onu bir yarı-cahile çevirir. yine bu mecrada ateşli etnik, siyasi vb tartışmaların sonu gelmemektedir. hatta pek çok yarı-cahil insan, ingilizce vikipedi’deki yanıltıcı makaleler sonucu dna’dan millet tayini yapabileceği gibi saçma bir 19. yüzyıl çıkarımında bulunabilmişlerdir.
bu sebeple ben her ne kadar vikipedi yasağına ilk soğuk baktımsa da, vikipedi halen tam cahillikten kurtulamamış toplumumuz için olmasa da olur diyorum. maazallah buradaki şeyleri yorum ve muhakeme yeteneğine sahip olmayan birileri okursa daha çok yarı cahilimiz olur.
ondan bırakın wikiwand’tan girmeyi becerebilecek zekaya sahip olanlar girsin. hem artık ansiklopedi mi kaldı allasen, bir şeyi gerçekten merak ediyorsan aç gerçek kaynağını oku.
edit. bu arada kurucusu jimmy wales’tir. abd merkezli bir şirkettir. kar amaçlı gütmeme şeklindeki savı tamamen uydurmadır. wikipedia database itibarıyla sırf bağışlarla ayakta kalabilecek kadar küçük bir site değildir. muhtemelen google’a veri sunuyor ve karşılığında bir ödeme alıyordur. google’dan bişey aratınca sağda hep vikipedi verisi çıkıyor, google maps’te hep vikipedi verileri var dikkat ederseniz... öyle masum sevgi pıtırcığı rolleri beni irrite ediyor.
vitallerin iyiye gittiğine işaret olarak 3 sene sonunda erişime açılan özgür ansiklopedi.

içerik kuralları - iletişim