yarı cahil

aşırı tehlikelidir. genel özelliği kendini über aydın sanmasıdır. görürseniz kaçmanız, eğer ortamdaki yarı cahil sizseniz susup bunun bilincine ulaşmaya çalışmanız gerekir.
yıldırım hızıyla edit: imla.
yarı cahil bir kitle ülkenin başına gelebilecek en kötü kitledir. türkiye'de de yarı cahilden bol bir şey yoktur. bu da bir gerçektir. yarı cahilin en önemli özelliği kalıp ezberleridir. bilgiden sentez etme yoksunluğudur. buna rağmen tam anlayamadığı konularda ahkâm kesmekte üzerine yoktur.
yarı cahil, nörolojik gelişiminde beyninin play-doh aşamasında şekilsiz yoğrulması sonrası yanlış katılaşmasından muzdariptir. yarı cahil bir mankurttur, aymazdır, burjuva gibidir ama zihni lümpendir.
türkiye'de yarı cahil olmanın siyasi kesimle, tahsille direkt ilgisi yoktur, çoğunluk böyledir.
ulusal kültüründen ve bilinçten bihaber olan, tarihini okumayan, dünya tarihi ile karşılaştıramayan, dünyanın en ince dili olan türkçe'yi doğru düzgün kullanamayan, atatürk devrimlerini anlayamamış, köklü türk tarihini özümseyememiş;
türk halk müziğini, klasik türk müziğini, türk müzik enstrümanlarını, ortak yüksek türk ahlâki değerlerini, hem sonra türk sanatlarını, mesela bir ebru'yu, bir iznik çinisinin güzelliğini, türk minyatürünü ve hat sanatını, türk resmini, halk ve divan edebiyatı'nı, türk kültüründe selvi ağaçlarının mistik önemini, ne bileyim, ve daha bir çok şeyi takdir ve tahlil edebilmeye yetecek bir zihne haiz olmayan;
başkasının etkisi altına kolayca girebilen, saf, enayi, kandırılmaya müsait, boş kafalı, aymaz, kendi bindiği dalı kesebilecek tehlikeli tiplerdir. ne yazık ki ülkenin çoğu bu haldedir.

içerik kuralları - iletişim