yavuz sultan selim köprüsü – Tıbbiyeli Sözlük
yavuz sultan selim köprüsü ya da üçüncü boğaz köprüsü, istanbul boğazı'nın karadeniz'e bakan kuzey tarafında inşa edilen köprü. ismi 9. osmanlı padişahı, ilk halifesi, ve orta doğu fatihi yavuz sultan selim'e ithafen verilmiştir. köprü güzergahı, avrupa yakası'nda sarıyer'in garipçe mahallesi ile anadolu yakasında beykoz'un poyrazköy semtinde yer almaktadır.köprüye ilk halifenin adının verilmesi ve açılış tarihi zamanlaması da manidardır. (bkz:24 ağustos 1516 mercidabık muharebesi) (bkz:fırat kalkanı)
Ülkemde taş üstüne taş koyan,artısını eksisinden fazla gördüğüm her siyasiyi ideolojisi farketmeksizin hayırla anmışımdır.Adı konusunda fikir ayrılıkları olsa da nihayetinde Yavuz sultan Selim'de büyük bir devlet Ada'mı idi bence yerindedir.Beğenmeyen kardeşlerimin de içi ferah olsun,yarın belki başka Bi parti de 4.köprüyü yapar ve bu millete mal olmuş başka bir büyüğümüzün ismini verir.

Ülke kazanır,millet kazanır,isimler teferruat'tan ibarettir.
üzerinden geçerken istisnasız her seferinde iç sesimin hadi bi dudak bir yanak yolla,

kurumuş yüreğim bir nem alsın

bir bakarsan sağına soluna

nı nı nı nıııııı nııığğğ nınınıııı

diye haykırdığı köprü.

diğer köprülerin trafiğini rahatlatır mı bilmem ama otobüs şirketletiyle istanbulu karşıdan karşıya geçmeye çaluşanların yolunu hayli uzatır. araba şart araba.