Tıbbiyeli Radyo Yayında!

yazarların dil bilgisini geliştiriyoruz kampanyası

işe yaramayacak kampanyadır.

zira öğrenen şimdiye kadar öğrenirdi.

kitap; farklı düşünebilmek ve dilin nasıl etkili ve zarif kullanılabileceğini anlamak için okunur. yeterince kitap okuyan insan dili de büyük oranda doğru ve güzel kullanır.

pes etmeyecek güzel insanlar: kitap okumaya daha çok zaman ayırarak hem dil bilginizi geliştirirsiniz hem de uslu bir çocuk olursanız bir gün siz de gramer nazisi olabilirsiniz.
virgül yetmiyorsa noktalı virgül kullanın.
örneğin: tırnak içine alınan bir cümle veya metnin içinde tekrar tırnak işareti kullanmanız gerekirse; tırnak içindeki tırnak, tek tırnakla yazılır. (kural içinde kural oldu bu da.)
insanların nasıl dikkat etmediğini gerçekten anlayamıyorum. bir tek bana mı oluyor bilmiyorum ama çok fazla dikkat ediyorum, yazımında tereddüt ettiğim kelimeleri google'da aratıyorum bile.

sadece dil bilgisi de değil. cümlelerimde anlatım bozukluğu olduğunu gördüğümde, onları düzeltemeden duramıyorum çoğu zaman. belki de hastalık boyutunda artık. ben bu durumdayken herkesleri, -de -da'ların yazımına falan nasıl dikkat edilmiyor, düşündükçe deliriyorum. mesela işbu yazıyı yazarken bile büyük harflere dikkat ediyorum. hepsi küçük çıkacak, ama olsun. ben onun düzgün olabilme ihtimalini sevdim nihayetinde.

düzgün yazan yazarların -ki hangisi düzgün yazıyor ya da yazmıyor bunu ayırt etmek de güç bazıları için- girilerini dikkatli okuyup yazılarında kullansalar kafii olur zannımca.

edit: imla :(
hiçbir şey -->doğru yazım
hiç birşey -->yanlış yazım
bu başlıkta gördüğüm bir yanlıştı bu.başlığa katkı sağlayabildiysem ne mutlu.
ayrıca sözlüğe "büyük harf kullanabilme özelliği" gelse çok güzel olur.
bi arkadasim "hoslandigim cocuk de da'yi ayirabiliyor cok mutlu oldum" demisti, insan basta yadirgiyor ama gayet hakli.
gerekli bir başlık zira güzel türkçe'miz güzel yazılmayı hak ediyor . ("bir" yazmak garip geldi şimdi, normalde "bi" yazardım. çok da katı olmasak mı ne ?)
birleşik fiillerde ünlü düşmesi ya da ünsüz türemesi oluyorsa bitişik, herhangi bir ses olayı meydana gelmiyorsa ayrı yazılır.

ünlü düşmesine örnekler: “kaybolmak, vadetmek, sabretmek, nakletmek, hapsolmak, emretmek, azmetmek, zehretmek, devretmek...”

ünsüz türemesine örnekler: “affetmek, hissetmek, zannetmek..."

ses olayı içermeyen dolayısıyla ayrı yazılan birleşik fiiller: "terk etmek, hak etmek, var olmak..."
çevirimiçi doğru yazımı çevrim içi şeklinde. tdk öyle söylüyor.
tanım-ufakta olsa katkı sağladığım kampanya
sizeneki hemde herkez rahatolsun bir az. (bkz:çıldırın)
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim