yazarların favori soğuk algınlığı tedavileri

annelerine bıraktıkları tedavidir.

anneden anneye değişse de top 5'te nane limon, terletmek ve dili hissizleştirecek kadar sıcak çorba içirmek olur genelde.
zaten benden önce yazmışlar ama ben farklı bir öneri ile tekrarlamak istiyorum. zencefil tarçın karanfil bol limon bol bal kış boyunca her gün 1 bardak içip hasta olmuyoruz
(bkz: koruyucu hekimlik )
limonlu su hafif terleyecek şekilde giyinip uyumak üstüne biraz ılık duş ve sonrası sıcak zencefilli limonlu çay. hasta olmasamda keyfi için yapıyorum bazen dinçleştiriyor
dut pekmezi ve tahin bire bir oranında karışımı ile en az 1-2 yemek kaşığı tüketmek veya bol limon, sirke, sarımsak, pul biber ve karabiberli işkembe çorbası içmek çok faydalı fitoterapik yaklaşımlar oluyor. ıçerikleri itibariyle kan değerlerini arttırıcı, probiyotik ya da sadece vitamin etkileri var.
(bkz: tavuk suyu çorbası)
faydaları antik çağlardan bu yana bilinen tavuk suyu çorbası, mısır'da soğuk algınlığı için kullanıldı, hatta ünlü ve saygın bilim adamı ibn-i sina'nın tedavi protokollerinde yer aldı.
sıcak bir çorba içmek, ıhlamuru yeşilçayı eksik etmemek bol bol yatıp dinlenmek. bu tedaviyle geçmeyecek hastalık yok bence.
hiç bir şey yapmamak. hasta olduğunu kabul etmemek .öyle yaparsan hemen geçiyor.
usye başlangıcını hissettigim anda gece yatarken boğazımı sarmak cok net. medikal tedavi yaninda halt etmis. 2 güne iyilesiyorum böyle
sözlükteki çömez arkadaşlarıma bir iki dipnotla başlamak istiyorum
öncelikle güzel kardeşlerim üst solunum yolu enfeksiyonu düşündüğün hastada balgamı var mı onu sorgula, hayır derse o viraldir, evet var derse de rengini sor hastaya, su gibi ya da şeffaf derse yine viraldir, ama sarı yeşil hatta kanlı derse o viral değildir..
soğuk algınlığı dediğimiz olaylar viral sebepli üst solunum yolu enfeksiyonu demek, bu hasta grubuna ilaç yani antibiyotik yazmaz asistan abiler ablalar, bunların tedavisi bol hidrasyon yani su içecek bolca ve de istirahat..
hastaya sana illa neyim var diye soruyorsa, viral bu diyemezsin adama, kas ağrın var mı diye sor, evet derse yapıştır gribi yolla, hayır derse nezle de geç, vereceğin cevabın sana zararı olmaz ama hastayı ikna edersin..

bu arada, ıhlamur hocam ıhlamur... ıhlamurun çözemeyeceği dert yoktur...
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim