yemek tepsisini kapıdan sığdıramamak – Tıbbiyeli Sözlük
pencereye konan kuşun ötüşleri eşliğinde güzel bir uyanışla başlamışsınızdır güne. güzel bir kahvaltı hazırlamışsınızdır hala uyumakta olan eşinize. jest yapmak, romantizmin dibine vurmak istersiniz. elinizde tepsi, içinde portakal suyu, salam, kaşar, iki dilim ekmek, haşlanmış yumurta, çilek reçeli, tereyağı, zeytin, peynir, bal; yatak odasına doğru ilerlemektesinizdir.

o da ne ? tepsi kapıdan sığmıyor, eviriyorsunuz çeviriyorsunuz, olmuyor. çareyi tepsiyi biraz eğmekte buluyorsunuz ve bir bardak portakal suyu yere düşüyor, heyecanla ters tarafa eğiyorsunuz tepsiyi; zeytin peynir yere düşüyor, cam kaseler kırılıyor; eşiniz uyanıyor ve melul gözlerle size doğru bakıyor.

tanım: insana cinnet geçirten eylem.

(bu giriyi yazarken olmayan duyguları yaşadım)
Anneanne evinde, büyük aileye hazırlanan kahvaltı tepsisiyle de yaşanabilen durum. her defasında geniş yuvarlak tepsinin en bombe yeriyle kapıya takılınarak gergin anlar yaşanır. Gittikçe ağırlaşan tepsi kapıdan sığdırılmaya çalışılırken; bir yandan tepsinin kenarına dizilmiş olan çay bardakları gözetilir, diğer yandan parmakların tepsiyle kapı arasında sıkışmaması için uğraşılır. Kazasız belasız geçilip tepsi yer sofrasına bırakılınca rahat bir nefes alınır. edit: (*)