yeni zelanda'daki iki camiye terör saldırısı

yeni zelanda’nın christchurch kasabasında iki camiye yapılan ve en az 49 kişinin öldüğü belirtilen silahlı saldırı. bildiğin katliam.

saldırının görüntülerini izledim, bilgisayar oyunundan farkı yok. adam oyun oynar gibi girip insanları tarıyor, kaç kez şarjör değiştirdi sayamadım bile. hiç de gerçekmiş gibi algılayamadım ama dünya çalkalanıyor ve bir sürü insan suçsuz yere katledildi.

körfez savaşı tarihte ilk kez eş zamanlı olarak televizyonda yayınlanan bir savaştı. jean baudrillard körfez savaşı için, gerçek savaş olgusunun yerini alan bir sanal savaş olduğunu ve ekran sonunda gerçekliğin yerine geçtiğini söylemişti. yani körfez savaşı diye bir savaşın olmadığını söylemişti. elihu katz'a göreyse körfez savaşının törensel (ceremonial) bir yanı vardı. mesaj şuydu: 'bizimle kalın ve size (saddam geri çekilmezse) amerikan askerlerinin nasıl orta doğuya gittiklerini göstereceğiz, bizimle kalın ve size (ırak'ın geri çekilmesi için verilen süre dolmuşsa) amerikalıların nasıl ateş açtıklarını göstereceğiz. 'olayların bu şekilde dizileşitirilmesi canlı bir televizyon savaşı için büyük bir izleyici kitlesi topladı. ama aslında katz'a göre seyirciler hiç savaş görmedi. gördüklerimiz sürmekte olduğu söylenen bir savaşın sadece bazı yönleriydi. ırak hudutlarına yığılan askerleri ve koalisyon güçlerinin ve de özellikle amerika'nın teknolojik üstünlüğünü gördük. savaş esnasında üst düzey sözcülerin hatta daha sık olarak üst düzey ordu yetkililerinin neler olduğunu açıklamak amacıyla verdikleri basın toplantılarını gördük. tankları, füzeleri, akıllı bombaları ve diğer askeri araçları gördüysek de onları eylem sırasında ya hiç görmedik ya da çok nadir gördük. savaşılan karşı taraf ise hiç gösterilmedi.

körfez savaşı, medyanın bir savaşın neticesini veya etkilerini bir hayli değiştirebileceğini gösteriyor. ancak yeni zelanda'da yaşanan terör saldırısı bundan daha farklı. insanlar ölürken hiçbir şey hissedemeyip, bir video oyununu izler gibi izleyebildik. olan oldu, ama bu saldırı ne demek oluyor? benim henüz net bir fikrim yok. henry kissinger 2012 yılında "yakın geleceği öngörerek ürettiğimiz, yeni call of duty moden warfare 3 oyununun, gerçeği tam olarak yansıtıp yansıtmadığını görmek çok ilginç olacak." demişti. eğer bu adamın dediğine bakarsak bir savaş başlayacak ve aynı bugün yaşanan terör saldırısı gibi oyundan farksız olacak.

bu saldırının sadece islam karşıtı birkaç kişinin yaptığı bir terör saldırısı olmadığını biliyoruz. öyle bile olsa, artık öyle değil. hiçbir şeyi göstermese bile hissizleştiğimizi, empatimizi simülasyon dünyasında kaybettiğimizi gösteriyor saldırı.
saldırı görüntülerini izleyince kanım dondu inanın kendime zor geldim.
izleyecek arkadaşların bir daha düşünmesini öneririm.

diyeceğim tek şey bu olay da unutulacak, unutacağız. o şaşalı hayatlarımıza geri dönüp netfliximizi izlemeye, survivor'da kimin kazandığını dert etmeye, bize dikte edilen hayatlardan memnun olmaya devam edeceğiz.
aklımın alamayacağı kadar korkunç bir vahşet.

terörün dinle, ırkla bir ilgisi yok.. bu insanlık dışı bir nefret. insanlar en savunmasız anlarında, ibadet ederken katlediliyor, yapabilecekleri hiçbir şey yok. bir insan evladı neden böyle bir şey planlar? bazen insanlık için ümitlenirdim, artık o da bitti. dünyanın bir köşesinde böyle bir olay oluyor, bu basına servis ediliyor ve birçok insan da izleyebiliyor. bu bile korkunç! terörizme, orantısız nefrete alışıyor resmen toplum.

keşke videoyu izlemeseydim. diyecek bir söz yok, gerçekten.. insanoğlunun sınırı kalmadı.
acı... safi acı var kalbimde. bir insan düşünüyorum kafamda şekli önemli değil, gülüyor espriler yapıyor bana, bazende ağlıyor. sevgi alıyorum o insandan. gözlerinin içine bakıyorum. dokunuyorum o insana. kanlı canlı duygusu olan anne olan baba olan sevgisi olan gözleri gülen gözleri ağlayan bir canlı. insan. insan yani. ben gibi insan annem gibi insan babam gibi insan. bir canlı. acı çekerek gözlerindeki ışık acımasızca söndürülüyor. sorguluyorum. neden? neden? neden? neden? niye? kalp acımaz mı insan öldürürken. gözlerine baktığında için burkulmaz mı hiç? o kan o soğukluk ürkütmez mi? o silah sadece oradakilere doğrultulmadı. o silah bana doğrultuldu, bize doğrultuldu. acı var içimde sadece. koskocaman bi acı...
psikiyatrik olarak sorunlu birinin yaptığı katliam...

allah şehadetlerini kabul etsin müslüman kardeşlerimizin...

ancak bu siyasi olarak propaganda aracı haline getiriliyor yok neymiş yeni bi haçlı seferiymiş zaten rte mitingde yayınladı toplumun psikolojik sağlığı gitgide dibe batıyor...
iki gündür durgun olmama sebep olan hain olay. görüntülerin medyada dolaşması olayın yaşattığı acıyı daha da artırıyor. "iyi olmuş" tarzında yorum yapan yaratıkların varlığı ise insanı gerçekten derinden yaralıyor.
bir zamanların bilgisayar oyunu oynayan çocukları büyüdü.

içerik kuralları - iletişim