yorgunluk

kronik olarak yaşanırsa, depresif moda sokan durum.
dinlenmek lazım. ama yorgunum diye boş gününüzde mal gibi yatarsanız, psikolojik olarak hiç de dinlenmiş hissetmezsiniz bence. "ne ara bitti bugün ya? hiç bir şey yapamadım." diyor insan.
güzel bir uykunun ardından sevdiğiniz aktivitelere yönelmek lazım. o zaman günün sonunda daha huzurlu ve dinlenmiş oluyor insan. kendim pek yapmıyorum evet, ondan biliyorum.
bugün beni ağlatan durum. insan hiç yoruldum diye ağlar mı? ağlıyormuş valla eve gelince baya salya sümük ağladım.
son 4 gündür 2 saat uyuyarak yeni güne başlıyordum. sonra dedim 1,5 saat akşam yatayım gece gene 2 saat uyuyup ertesi güne on numara başlarım. yapmaz olaydım 1 saattir kendime gelemedim ve daha çok yorgun hissediyorum
çok çeşitli nedenleri olabilen toplumda yaygın, nonspesifik ve subjektif bir semptomdur. dahiliyenin tek başına ''error'' verdiği bir semptomdur ayrıca..neler olabilir? demir eksikliği anemisi, b12 vitamin eksikliği, d vitamini eksikliği, hipoglisemi, hiperinsülinemi, hiperlipidemi, kalsiyum eksikliği, osteoporoz, koroner arter hastalığı, soldan sağa şantlı kalp hastalıkları, pulmoner hipertansiyon, nefrotik sendrom, steatohepatit, siroz, splenomegali, hipersplenizm, serotonin eksikliği, aterosklerozis obliterans, burger ve benzeri periferik damar hastalıkları, fibromiyalji, grip, nezle, sinüzit, migren, tonsillit, tüberküloz, her türlü tümör ve malignansi, hipoproteinemi, methemoglobinemi falan falan falan...
(bkz:sad but true)
fiziksel veya ruhsal olabilen durumdur. misal şu anda olduğum durum fiziksel yorgunluk. kuruldan çıkalı 7 saat oldu ve ben çıkar çıkmaz zinciri boşalmış saldırgan köpekler gibi oradan oraya koşturdum, yedim, içtim, eğlendim. yurda yürüyerek geldim. bol bol müzik dinledim. ayı gibi yemek yedim. tüm bunlar o kadar iyi geldi ki anlatamam. uzın zamandır hapisteymişim de özgürlüğüme yeni kavuşmuşum gibi hissettim bugün. bana bunu hissettirenler utansın emi.

içerik kuralları - iletişim