youtuber cerrah

hekimi itibarsızlaştırmaya yönelik yapılan ve aslında olduçka çarpıtılan bir haber daha ama bu sefer bizzat sağlık bakanlığı yetkilisi bir profesörün ağzından.

tbmm komisyonu'nda açıklama yapan sağlık bakanlığı sağlık hizmetleri genel müdürü prof. dr. ahmet tekin, obezite cerrahisinde çarpıklıklar olduğunu söyleyerek duruma kendisinin de şahit olduğunu belirtmiş ve "youtube'dan 5-10 kez ameliyat izleyip yapan arkadaşlar olduğunu" söylemiş.

obezite merkezlerinde kursiyerlerin belli sayıda ameliyat ve eğitim görerek deneyimli olarak ameliyat yapacağını belirten tekin, ulusal obezite veritabanı da kurulacağını söylemiş.

aslında kötü şeyler söylememiş ama bu kadar uç bir örneği sanki cerrahlar hiç ameliyat yapmayı bilmiyor da youtube'dan bakıp öğreniyor gibi söylemesi şık olmamış. eğer ki o makamda oturuyorsa ve bu şekilde ameliyat yapıp komplikasyonlara neden olan doktor varsa gereğini yapmalı. yapmıyorsa da tbmm komisyonu'nda abartılı açıklamalardan kaçınmalı.

bir doktorun başka bir meslektaşının deneyimlerini izlemesi ve uygulaması kadar doğal bir şey yok. bunu farklı yönlere çekerek anlatmanın hiçbir faydası yok.

kaynak:
http://www.gazetevatan.com/soke-eden-aciklama-youtube-dan-ameliyat-izleyip--1228428-gundem/

içerik kuralları - iletişim