yüzbaşının kızı

türkiye iş bankası kültür yayınlarının, modern rus edebiyatı kurucusu kabul edilen yazar aleksandr sergeyeviç puşkinin tüm öykü ve romanlarını topladığı kitabın ismi. aynı zamanda içerisinde yazarın aynı isimde bir romanı da var ve de en bilindik romanı olur kendileri.

puşkin, 38 yıllık kısacık yaşamına önemli eserler bırakmış büyük bir yazar. rus edebiyatının büyük isimlerinden dostoyevski, tolstoy, maksim gorki ve daha pek çok isme öncü olmuştur. öyle ki yüzbaşının kızı yazılmasaydı savaş ve barış’ın hiç yazılmayacağı söylenir. yine maça kızı öyküsündeki baş karakter hermann da suç ve ceza’nın raskolnikov’u için öncü olmuştur. hayatı bir düelloda sona eren yazar bunu sanki önceden sezmiş gibi eserlerinde de düellolara bolca yer vermiş, o heyecanı yaşamak istediğini adeta belirtmiştir. eserlerinde aşk daima vardır. mizahını ve açık sözlülüğünü çok sevdiğimi söylemeliyim. döneminin saçma bulduğu yönlerini acımasızca ve korkusuzca eleştirmiştir.

iş bankası bu eserleri bir araya getirerek bana rus edebiyatını sevdirmiştir.* puşkin’in eserlerini kronolojik sırayla okuyabileceğimiz bu kitapta yazar gerçekçiliğinden * ödün vermemiş, son derece sade ve akıcı bir dil kullanmıştır. yazarın ustalık eseri yüzbaşının kızı ancak ben öykülerinden de çok keyif aldım. bence hiç sıkılmayacaksınız.

tıbbiyeli radyo yayınında bir çekiliş sonucu kitap kazanamadığım için (kitabı pax atomica kazanmış ve hepimizi kıskandırmıştır *.) muhabbet etmemiz üzerine bana bu kitabı hediye ederek rus edebiyatını sevdiren, puşkin’in tüm roman ve öykülerini okumamı sağlayan sevgili pax atomica’ya ince düşüncesi için çok teşekkür ediyorum. bir dahaki çekilişi ben kazanacağım pax! *

biraz da kitapta altını çizdiğim birkaç alıntı paylaşacağım:
 spoiler!
“aferin peşinde koşup kendini pek fazla yıpratma ama çalışmaktan da kaçma. ve şu atasözünü hiç çıkarma aklından: elbiseni yeniyken, şerefini gençken koru.”

“uğrama akrabaya girer başın belaya.” *

“okuyucu kınamasın beni. çünkü boş inançlara karşı ne kadar kuşku duyulursa duyulsun, onlara kapılmanın yine de insanoğluna özgü olduğunu biliyordur sanırım.”

“yazarların kimi zaman akıl danışıyormuş gibi görünüp, kendilerini övecek okuyucu aradıkları bilinen bir şeydir.”

“kılıçlarla dövüşeceğinizi işitince donakaldım. şu erkekler ne tuhaf! bir hafta sonra kesinkes unutacakları bir söz için boğazlanmaya, yalnız kendi hayatlarını değil başkalarının mutluluklarını da feda etmeye hazırdırlar.”
“genç adam! bir gün bu yazdıklarım eline geçerse, en yararlı, en köklü değişikliklerin ancak ahlakların düzelmesi yoluyla, hiçbir zorlayıcı sarsıntı olmadan gerçekleşenler olduğunu unutma.”

“araya ayrılık girince, sevda saçmalığı kendiliğinden geçer, her şey yoluna girer.”

“böyle bir başlangıç, hiç de iyi bir son umdurmuyordu insana fakat yine de koyvermedim kendimi. umutsuzluğa kapılmadım. bütün acı çekenlerin o biricik avuntusuna sığındım. temiz fakat parça parça olmuş bir yürekten taşan duanın tatlı lezzetini ilk kez tadarak, gelecek konusunda kaygılanmayı bir yana bırakıp derin bir uykuya daldım.”

içerik kuralları - iletişim