yüzü gülmeyen doktor

gülmek gibi bir zorunluluğu olmadığı için tercihini bu yönde kullanması doğal karşılanması gereken doktordur.

her hastayı gülümseyerek karşılayıp,iyi günler dileyerek uğurlayıp muayene sürecinde de dünyanın en mutlu kendiyle barışık insanı numarası yapacağına yüz güldüren tedavi vermesinin yeteceği kanısındayım.

yüzü gülmeyen tek meslek grubunun da doktorlar olduğunu düşünmüyorum.mesela hiç güler yüzle kargomu teslim eden bir kurye görmedim.

sağlıkta şiddet konularında hasta ve hasta yakınlarının tutunmaya çalıştığı bir argüman olmakla birlikte yan baktı mezaretinden farksızdır.

(bkz:yüzü gülmeyen meslek grupları)
yüzünün gülüp gülmemesi hiç önemli değildir , yüzü gülmek zorunda da değildir fakat hastasıyla konuşurken onun gözlerine bakmalıdır , dokunmalıdır , ikna etmelidir diye düşünmekteyim .
hekimin ikna etmek, gülmek-gülümsemek gibi bir zarureti yoktur. bilimsel verilere dayanarak hastanın anlayacağı şekilde yeri gelince kültürel özelliklere de dikkat ederek yapılan açıklama ve iletişim yeterli olacaktır.
150. hastasina bakiyordur. ve hastasi diyordur ki "bana takviye edici gida yaz." acilde diyordur bunu. coronavirus pandemisi varken kirmizi alanda baska bir hastaya cpr yapilirken diyordur.
sanki tüm kamu çalışanları halka güler yüz gösteriyor da doktorlar göstermiyormuş gibi herkesin dilinde olan ama doktorun bu konuda hiçbir zorunluluğu olmadığı durumdur.

ben evime geldiğimde yorgunluktan ve kafa yoğunluğundan kendi aileme bile güler yüz göstermekte zorlanıyor ve çoğu günler vicdan azabı içinde olurken, hiç tanımadığım çoğu da küstah ve ukala hasta ve yakınlarına neden güler yüz göstereyim anlayabilmiş değilim.

ne zaman ki tüm devlet kurumlarında çalışan memurlar halka güler yüz gösterir o zaman doktordan da güler yüz beklenebilir.

yok hastaymış, yok şuymuş buymuş diye de söylemeye gerek yok. bizler gerçek hastanın kim olduğunun, kime moral verilmesi gerektiğini, kime gerekirse güler yüz göstereceğimizi de gayet iyi biliyoruz. kendi ananızdan, babanızdan, kardeşinizden, kocanızdan, karınızdan hatta kendinizden göremediğiniz sevgiyi/saygıyı gelip doktorunuzdan beklemeyin.

ha doktor güler yüz gösteriyordur öpün başınıza koyun. harici muayenenizi olun, tedavinizi alın ve arkanıza bile bakmadan odadan çıkın.
diğer kamu kurumlarında görülen muamelerle kıyaslayınca hekimlerimiz çalışma koşullarına rağmen fazlasıyla insalcıldır. sadece evrak işiyle uğraşan memurun bağırıp çağırdığı şu zamanda hekimlerin yargılanması bana biraz statü kıskançlığından olsa gerek diye düşündürüyor.
gülse de yaranamaması muhtemel doktordur.*
 spoiler!

içerik kuralları - iletişim