Tıbbiyeli Radyo Yayında!

yüzüklerin efendisi

kitabını okuyacağım diyerek yıllarca izlemediğim. kitabını okudukçaysa hayal kırıklığına uğradığım seridir. kitabı yarılayıp bitirmeyip bıraktığını hatırlıyorum.
sınıfa konuyu anlatırken her fırsatta yüzüğünü göze sokmaya çalışan garip tiplerdir. tüm fakülte biliyor zaten biyolojideki asistanla nişanlı olduğunu ne yapmak nereye varmak istemekteler anlam veremiyoruz efendim * çoğu zaman bu tipler de uyuz diye siniflandirdigim tiplerin alt kumelerinden biridir.
(bkz:yüzüğünü insanların gözüne sokmaya çalışan insan)
mitolojik bir dünyayı şablonlara uyarak ustaca aktaran bir hikayeye sahip olduğu için ve biraz da şanslı olduğu için klasik olmayı başarabilmiş ve tüm dünyada bilinen popüler bir hikaye olabilmiş eser.

nibelungen destanından esinlendiğini düşündüm yazarının, destan hakkında birkaç şey okuduğumda. destanda, sigfried isimli bir kahraman var. yüzük, ejderha, ağaç, ihtiyar gibi arketipik öğeler de ön planda. bu semboller yüzüklerin efendisinde ve evreninde de ön planda. sigfried, smegol ve frodo'nun isimlerini çağrıştırıyor bana. tabii sadece buradan esinlendiğini düşünmüyorum ama dikkatimi çeken bir şeydi bu.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim