zeki demirkubuz – Tıbbiyeli Sözlük
kaybedenleri anlatmayı seçen ve şehir griliğinde hüzünlü filmler çeken şahane türk yönetmen. müthiş herifdir vesselam.
kimse kendi şehrinde peygamber olamaz '' vecizesini barbanas incilinden alıntılayan insan,filmleri izlerken zamanın göreliliğini tecrübe edebilirsiniz
"C blok"ta buram buram amatörlük kokan, "üçüncü sayfa" bünyeme şaşkınlıklar getiren, "yazgı"da bu neyin kafası ya dedirten, "Bekleme odası" ile beni hayal kırıklığına uğratan "masumiyet" ve "kader" ile allahuekber dağlarına çıkan "itiraf" ile orta sularda yüzen "kıskanmak" ile dönem filmini de iyi kotaracağını gösteren ancak bu filminde dil kullanımını ve oyuncu seçimini bir miktar hatalı bulduğum yönetmen. filmlerinin hepsine tek tek yazmak lazım aslında da zaman bulamıyorum. ancak şu alıntıyla kapatmak isterim. bekleme odasından; "Gözleri ağlamaktan şişmiş insana menemen yer misin diye sorulmaz ki ya?"
Eski filmleri ne kadar sahiciyse yenileri o kadar yapmacık ve zorlama gelen yönetmen. Kariyeri sönmeye yüz tutan ateş topu gibi.
Yönetmen. Adından bahsedildiği zaman genellikle nuri bilge ceylan'dan bahsetmeden geçilmez. Biri pepsi biri coca-cola. Biri metallica, biri megadeth. Biri ülker biri eti. Biri whatsapp biri telegram.

Ancak nuri bilge ceylan'ın adından bahsedilirken zeki demirkubuz'dan çok bahsedilmez.
mubiye pek çok filmi gelmiş. tanıtım filmlerini izleyince aşırı merak ettim. sanırım mubiye girip bütün içerikleri tüketmenin zamanı geldi.
Muhtemelen Nuri Bilge Ceylan ile olan küslüğünden ötürü isimleri beraber geçen yönetmen, kendisi asla onun klasmanında değildir. Filmleri de kendisi de oldukça kasıntıdır.