görsel
Sanat güneşimiz.

Bu söz onun ne kadar kıymetli olduğunu kanıtlıyor.
şüphesiz ki türk sanat müziğimizin en önde gelen ve sevilen sanatçılarından biridir.
benim için zeki Müren deyince akan sular durur. Harika bir solist olmasının yanında çok iyi de bir bestecidir. Yaptığı besteler arasında hiç dandik şarkı göremezsiniz. Genellikle müziklerini sıkıcı bulan insanlar da oturup doğru düzgün Dinlememişlerdir. zorla dinlettiğim insanlar genelde müptelası oluyor. Kendi bestesi olan birkaç şarkısını söyleyeyim

gece kirpikli kadın (biraz ağır bir şarkıdır)

aldattın beni

manolyam

gözlerinin içine başka hayal girmesin (en sevdiklerim arasındadır)

şimdi uzaklardasın
konuşması,gülmesi,oturması,kalkması örnek alınası naiflik.muhatabına verdiği değer ifadelerinin inceliğinden,telaffuzundan, ses tonundan anlaşılabilen;yorumları da ayrı bir güzellik olan değerlerimizden.aslında zeki Müren için çok daha fazla yazabilirdim ama şuan yazarken Müslüm Gürses dinlediğim için temalarda temassızlık oldu. (bkz:bu nasıl sevda bu nasıl bir aşk bir bilebilsem ah bir bilebilsem...)
ders çalışarak sabahladığım gecelerde arkada usul usul şarkıları çalan ve hep çalacak olan dert ortağım.
yaş ilerledikçe daha çok zevk alınan, benim ülkemden çıkmış olmasına müteşekkir olduğum büyük değer. şu memlekete bağırmadan da şahane şarkı söylenebileceğini öğreten, türkçe'yi halka örnek olacak nitelikte çok güzel kullanan yegane sanatçı.

aynı zamanda bir nevi aile sanatçımızdır kendileri. ben dinlerim, hala annem de dinler, rahmetli anneannem ile onun annesi de dinlermiş. şanslı aile büyüklerimin sanat güneşimizi maksim gazinosunda ve izmir fuarında canlı olarak dinlemişliği de vardır.
"Sevil de sevme
Ağlama ağlat
yoksa zehrolur
bu tatlı hayat ..."

Diyen büyük sanat güneşimizdir kendisi ...

"sevil neşelen, sevme yanarsın
bir sarı saçı okşar kanarsın
o bir gölgedir varlık sanarsın
sevil de sevme
ağlama ağlat
yoksa zehrolur bu tatlı hayat..."