zeytin

sofraların vazgeçilmezi, özellikle yeşilini sevdiğim, çerez niyetine yediğim gıda.
yüzde yetmişi yağdan oluşan ve kendisi yendiği vakit posası ile birlikte kaliteli bir yağ alacağımız güzel yiyecek..

ağacı ege kültüründe kutsaldır.
çekirdeğine `pirina` derler ve kışlık olarak yakarlar..

(bkz: egede çekirdeklere çekirdek denmemesi)
atina şehrinin isminin varoluş öyküsünde geçer bu güzel ağaç. derler ki atina şehri var olur ama kimin olacağına karar verilmez. sonuçta poseidon ve athena arasında bir yarış olur her kim ki en yararlı şeyi getirirse bu şehre onun olacaktır. ve athena bu şehre zeytin ağacını armağan eder,onun adı verilir.
gerçek anlamda harika bir bitkidir,ölümsüz denir. egede zeytin ağaçlarının gölgesinde oturmuş,zeytinin tadına gerçekten varmış birisi olarak fark etim ki kutsaldır o coğrafya için.
(ebkz: #55911) turşudan ayrı taze versiyonu vardır. az tuzludur, her yerde bulunmaz. zeytinin yetiştiği bölgelerde aramak lazım onu.

ayriyeten ege dışında zeytin yetiştirilen ve zeytinyağı üretimi yapılan ancak pek bilinmeyen yerler var. (bkz: altınözü)
türkiye sınırları içerisinde en kalitelisini `marmarabirlik` adı altında yiyebileceğiniz meyve/sebze.
kahvaltıların olmazsa olmazı, aranılanı ve hatta vazgeçilmezidir zeytin. bir çok çeşidi olmakla birlikte bir zeytin gurmesi olarak favorim gemlik zeytindir. bir oturuşta min 6, max 15 zeytin yiyen biri olarak, aile dostumuzun seni zeytinciye vereceğiz esprilerine maruz kalmışlığım da vardır.
yağ oranı oldukça yüksek olan egeyi temsil eden bitki..
tee yunan kolonileri ve romalılar zamanında özel preslerle ezilip yağ elde edilirmiş.. geri kalanı da pirina olarak yakılırmış.

zeytin halk gözğnde yeşil ve siysh olarak ikiye ayrılır ama çok fazla türü, çeşidi var.

ben yeşil zeytinciyim.. içine bir şey doldurulunca ayrı bir güzel oluyor. portakal kabuğu, acı biber, sarımsak, peynir.....

ama bir oturuşta siyah zeytin yemeye başlarsa tutamam kendimi..

içerik kuralları - iletişim