bursa – Tıbbiyeli Sözlük
Türkiye'nin en büyük 4. şehri. doğası ve tarihi yapısıyla öne çıkar. sanayisi ile türkiye ekonomisine yön veren öncü şehirlerdendir. yaşanması kolay ve güzeldir.
birçok insanın aklında videolar yüzünden kötü imaj oluşmuşsa da ben gitmedim ama iyi bir şehir olduğunu düşünüyorum.
Inegole Bursa diyince Hayır orası İnegöl diye ısrarla duzeltmelerine sebep olan şehir.niye böyle yapıyorsunuz be anayı yavrudan ayririr gibi ,Bursa işte.
Sevmediğim şehir. Ben mi fazla nesnel düşünüyorum bilmiyorum ama ne abartılan tarihi dokusu, ne şehrin kendisi beni etkilemiyor.Bi kere havası berbat. Her an her yerde bi inşaat. Ulaşım kolay ama aşırı pahalı. şehrin giderek kalabalıklaşıyor oluşu her geçen gün biraz daha boğuyor.
Kışın dağa çıkılır, yazın sahil ilçelerine gidilir. Tarihi yerleri güzeldir ama istanbuldakiler gibi ihtişamlı değildir.
Ulucami etrafındaki hanların bi kısmı nargileciden geçilmez, ama daha sakin olan Kozahan gibi hanlar insana huzur verir, ipekçileri gezmek güzeldir.
Eskiden merkez Osmangazi'ymiş şimdi ise Nilüfer sayılabilir. O yüzden nilüfer ilçesi daha düzenlidir, daha yaşanılabilir.
Özellikle son 5 senedir çok fazla inşaata maruz kalmıştır güzel şehir. Avm, gökdelen sayıları (bkz:toki) artmış, plansız kentsel dönüşüm ve yol çalışmalarıyla şehire trafik sorunu ortaya çıkmaya başlamıştır.
Tabiki inşaattan her yere açılan özel okullarda nasibini almıştır, özlüce mahallesi türkiye'nin en çok özel okul bulunan mahallesidir.
Dağ ve denize yakın yaşayanlar için hava güzeldir fakat sanayi bölgesi çoktur ve bu bölgelerde hava ciddi ölçüde kirlidir.
Kalabalık olmasına rağmen üniversitenin az olması ve diş hekimliği, eczacılık, ftr gibi bölümlerin hala açılmamış olması şaşırtır.
Uludağ üniversitesi ve Bursa teknik üniversitesi şehirde bulunan devlet üniversiteleridir. Uludağ Üniversitesi hastanesi hem bursadaki tek üni hastanesi oluşu hem de imkanlarının iyi oluşu sebebiyle tüm bursayı, ilçeleri ve balıkesir gibi komşu şehirlerden gelen hastaları karşılar.
Güzel şehirdir kanımca, yaşanır mı yaşanır. Ama bu plansız betonlaşma devam ederse 5 sene sonra yaşanabilecek düzeyde kalır mı bilemiyorum.