beynine bir kez hava değmeye görsün – Tıbbiyeli Sözlük
Bu güne kadar bu başlığın açılmamasından dolayı şaşırtan kitap adıdır. Tübitak popüler bilim kitaplarının türkçesini yayınladığı eski bir amerikalı nöroşirurjiyen(bilmeyen de olabilir beyin cerrahı) frank vertosick'in kliniğe başladığından itibaren uzman doktorluğa kadarki eğitimini hikayelerle anlattığı bir eserdir. Ben hep beyin ve sinir cerrahisi okumak istemişimdir o yüzden ayrı bir ilgi çekici gelmişti bana . Kitabın olayı genel olarak kurtarılan değil kaybedilen hayatları anlatmasıdır.---spoiler---

rebecca'nın hikayesine her yürek dayanmaz

---spoiler---
bu başlıkla birlikte öğrendiğim, kitap listemin nezih bir köşesine yerleştirdiğim kitap. eyvallah sözlük.
okuduktan sonra beyin cerrahisi üzerine tüm düşüncelerimi değiştiren, bir cerrah ne yaşar, nasıl yaşar, hangi aşamalardan geçerek psikopat cerraha dönüşür sorularının cevabına birinci elden kaynaklık eden kitaptır. içinde yürek burkan hasta hikayeleri de vardır, cerrahın cesaretine hayran bırakıp 'vay be' dedirtenleri de. kitaptan sonra matkapla kafa delmenin nasıl bir his olduğunu hep merak edeceğim.
kitap cahilliğim bu sözü direkt olarak pnömoensefalus olarak algılamama neden oldu. evet bt de bildiğin eşşek kadar hava oluyor.. çok ilginç.. pnömoensefalusu düşününce de pnömoensefalografi geldi aklıma.. eskiden bt yokken beyni incelemek için hava basıyorlarmış.
dr.frank vertosick tarafından yazılan beyin cerrahlarını diğer cerrahlardan ayıran farkı şu sözlerle anlatan kitaptır: "30 santimetre genişliğinde bir kalası yere koyup üstünde yürümek kolaydır ama aynı kalası on katlı bir bina yüksekliğine çıkarıp üstünde yürümeye çalışmak bambaşka bir olaydır."
Beyin cerrahı Dr.frank vertosic'in yazdığı asistanlık anılarını içeren kitap.beyin cerrahisi düşünen beni baya heyecanlandırdı açıkçası.Kitapçılarda bulamadığımdan ikinci elini sipariş ettim az evvel