moda

insanların gönüllü olarak tek tipleşmesidir. modaya göre giyinen, saçını kestiren, boyatan, kaşına şekil veren, dövme yaptıran, vücut geliştiren, pilatese giden, starbucksta kahve içen insanların bundan nasıl bir haz aldıkları merak konusudur.
insanın kendine yakışanı giymesidir.
keçi sütlü dondurmayı çağrıştıran kelime.
garip bir sektör. kıyafet modasından bahsediyorum. tüketimden besleniyorlar. sürekli farklı şeyler moda olmak zorunda çünkü insanların bir şeyler almasından besleniyor. örneğin annemin 20 yıllık bir triko takımı vardi, aslında çok hoş kaliteli bir triko hırka atlet takımı. ama yıllardır bu ne ya kullanışlı bir şey değil, tek parça kazak yapsalardı diye düşünmekle birlikte atmaya da kıyamıyordum. sonra bir baktım ki bu sezon pek çok marka bunlardan üretmeye başlamış. önceden annemin gençlik fotoğraflarında gördüğüm oversize kazaklar, halka küpeler, yüksek bel pantolonlar, büyük ve ince çerçeveli gözlükler çok ilginç gelirdi. vatkalar mesela çok saçma gelirdi. niye vatka diye bir şey varmış ki o dönem? diye düşünürken şimdi bakıyorum 20 yıl sonra vatkalar yine ortaya çıkmış. düşük bel pantolonların yerlerini yüksek beller almış. dapdar strech pantolonların yerlerini geniş paçalı palazzolar alıyor. bir dönem çok eleştirilen parlak rujlar şimdi yükselişte. çünkü olay bu, bir şeylerin modasının gelmesi için bir şeylerin modasının geçmesi gerekiyor. yani şu anda bir şeyin moda olması birkaç sezon sonra başka bir şeyin moda olacağı anlamına geliyor. burada önemli olan size ne yakışıyorsa onu giymek, her moda olan şeye saldırmamak farkında olmak gerekiyor.
bir de bir belgeselde denk gelmiştim darbe dönemini anlatan. bir modacı darbe öncesi özgür kesimlerin canlı floral desenlerin kıyafetlerde olduğunu, darbe sonrasında ise bir anda bütün kıyafetlerin koyu üretildiği, vatkaların piyasaya çıktığı minilerin yerlerini uzun ve ciddi kıyafetlere bıraktığıyla ilgili bir konuşma yapmıştı. aslında yaşadığımız dönemin imkanları, sosyolojik yapısı, coğrafyası moda denen şeyi etkiliyor. bunun da alt yapısı farklı, sosyoloji ilginç bir dal.
moda dünyasından tek isteğim şu iğrenç düşük bel pantolonları lütfen tekrar piyasaya sürmeyin o karanlık günlere dönmek istemiyorum*

içerik kuralları - iletişim