70. dönem devlet hizmet yükümlülüğü kurası – Tıbbiyeli Sözlük
sağlık bakanlığının 5. ve 6. bölgelerdeki hekim sayısını arttırmak için sadece buralarda kadro açılacağı söylenen kuradır.
geçen yılın agustos atamalarındaki kadro sayısı 5500-6000 arası bir sayıydı. ondan da fazla kadro açılacak mı ? hele ekonominin kötüye gittiği,sorunlarla boğuşulan bu günlerde. devletimiz gözünü kararttı da doktor açığını tek atamada mı bitirecek ? keşke biraz erken olsa şu yetmişinci deheye. ben gerçekten meraklı ve biraz da kaygılıyım
son 2 atamadır eş durumu konusunda yapılan değişiklikler nedeniyle merakla beklenen atamadır. 2 atama önce eşi özel sektörde çalışıp son 2 yılın 360 günü aynı ilde primi yatan tüm doktorların eş durumu atama isteklerini kabul eden sağlık bakanlığı geçtiğimiz atamada bu kararından çark ederek reddetmişti. daha önceden kabul etmediği üniversitede tıp fakültesi harici bölümlerde araştırma görevlisi olarak çalışan doktorların eş durumu taleplerini ise geçtiğimiz atamada kabul etmişti. bakalım bu kurada neler olacak.
eşi özel sektörde çalışıp son 2 yılın 360 günü aynı ilde kesintisiz primi yatan doktorların eş durumu isteklerinin son dakika sürprizi olmazsa büyük ihtimalle kabul edileceği kuradır. kısacası eş-sağlık durumu haricinde kuraya katılacaklara ekseriyetle doğu-güneydoğu illerindeki kadrolar kalacak.
ilan metni daha açıklanmadı. uzun süreli pratisyenlik düşünen birisi olarak ,5. ve 6.bölge il ilçe metnini bekliyorum gergin şekilde. katılmayan varsa hala facebooktaki gruba da katılsın arkadaşlar.