adım adım tıpçıdan şairliğe – Tıbbiyeli Sözlük
bir tıbbiyelinin şair olma olasılığı mühendis, hukukçu hatta edebiyatçıdan daha fazladır. lisede popüler edebiyattan başkasını takip etmeyenler, biraz daha abartalım özel gün ve hafta dışında şiir bilgisi olmayanlar bile şu an birer özdemir asaf oldu. her notun sonunda güzel şiirlerden bir iki dize yazılır, bir gün kullanırım elbet diye kenarda köşede karalanmış birkaç cümle bulundurulur. peki neden?en olası sebep yüksek ezber gerektiren bir iş olması sebebiyle not ezberlemedir. kafiye gelişimi ise beraberinde ortaya çıkan bir komplikasyondur. anlamsız ve yabancı kelimeler bir harf benzerliğiyle bile olsa birbirine bağlanır olmadık yerlerden olmadık şifreler oluşturulur.

en garip benzerlikleri kuranlar 1. yenici

daha içli olup içine hayat hikayesini katanlar mavici..bir başka olası sebep de derttir. Derdi olmayanın kalemi eline aldığı pek görülmüş şey değildir çünkü. Derdin ise muhtelif sebepleri mevcuttur oraya girmeyeceğim.bazen şiir sokaktadır, bazen amfide.. ama mutlaka bir yerlerdedir. içine düşünce çıkabilen pek görülmemiştir.
Üniversiteden önce şiirlere karşı hiç ilgim ve sevgim yokken hatta zaman zaman onları anlamsız bulduğumu bile dile getirmişken sonradan yaşadığım içsel değişimle bu duruma örneklerden biriyim sanırım. Zamanla anladım ki şiirlere farklı bir pencereden bakamayan insan için onlar sadece anlamsız cümleler olarak kalır. Sonraları ise İlginizi çekmeyen bu şiirler bir gün sizin için çok anlam ifade eder hale gelebilir. Yeri gelir bazı yaşanmışlıklar sizi bu duruma itebilir, size şiiri sevdiren birileri olabilir veya tesadüfen okuduğunuz bir şiirde kendinizi bularak bu yola başlayabilirsiniz. Hele de duygusal bir insansanız bahsedilen duruma düşmekten kaçamazsınız. Bu durumun tıpla alakası var mıdır diye düşünürsek olabilir neden olmasın.
1900 civarı yılların tıbbiyeli günlüklerini okuduğumda her tıbbiyelinin şair olduğuna inandığım hede.
duvara yaslanma yıkılır

ağaca dayanma kurur

doktora bağlanma mecburi hizmeti çıkar

acilde, semt polikinliğinde kaybolup gider