anatomi – Tıbbiyeli Sözlük
Canlıların yapısını inceleyen bilim dalıdır. Etimolojik kökeni yunanca ana- ve -temno kelimelerine dayanır, kesip çıkarmak anlamına gelir. Tıp fakültesine yeni başlamış pırıl pırıl beyinlerin patates olacağı ilk temel bilim dersidir aynı zamanda.
Tıp fakültesine yeni başlayanların en çok merak ettiği derstir.çevreden de Kendilerine en çok bu dersle ilgili sorular sorulur.ilk yıl hangi anatomi atlasını almalıyım ikilemini yaşatır.sonrasinda kadavralar,maketler,zilli sınavlar gelir.bu kadar şeyi neden ezberlediğini hiç anlamasanda genel olarak eğlenceli derstir anatomi. bkz. benim ilk sene en çok sevdiğim dersti kendileri
genelde en sevilen ve en çok puan getirisi olan ders olmasına rağmen şans bizim fakülteye gülmemiş ne yazık ki.
Tip Fakültesinin t sini bilmeyen adam bile bilir anatomi diye bir ders olduğunu. "Kanka şimdi bunun adı ne", "abi şuramızda ne var" şeklinde sorulara cevap verebilmek için öğrenilmesi gereken yoksa çok da esprisi olmayan bir ders.

Zamanında gereksiz origoları insersiyoları ezberlemedik mi hepimiz.. ama bu zamanda herkesin aklında kalan femurwakajdjs demeyeceğim tabi ki!

Bu ders yerine enerjimi pato-fizyolojiyi anlamaya ayırsaydım şimdi daha iyi bir doktor olabilirdim.

Ayrıca tustan bihaber genç tibbiyeliler için söyleyeyim tusta az (14) soru var ve iki üç günlük çalışma ile 8-10 soru yapabilirsiniz. Cok kasmayin.

Fakültenizdeki anatomi hocaları tıp kökenli değilse hepiniz origoyu tıpın en önemli yapısı sanacaksinız ama bu entry i dikkate alırsanız bir kaç sene sonra bir `miksiyon` abimiz vardı allah razi olsun ondan dersiniz..
kliniğe en azından değinen, tercihen önem veren hocalarla daha bir keyifli olan derstir. embriyoloji aldıktan sonra bütün anlamsız gelen innervasyon ve damarlanmaların sebebi anlaşılır. ezberi ölüm gibidir, hayırsızdır, zilliden çıkınca hemen unutulur.
Her ders çıkışı hem ulan be iyi ki tıbbı seçmişim ne muazzam birşey dedirten ancak sınav zamanı göz yaşlarına neden olan tıbbın temel dersidir
Ftr stajına çalışırken kafamda çalan şarkı imagine dragons - radioactive. Şarkı biraz farklı çalıyor ama olsun.

''This is it the anatomy. whoaa ...''
en başarılı olduğum derstir kendileri.. çok kötü bir farmam olmasına rağmen tıp hayatımı kurtarmıştır.. hocalar bir şey sorunca garip garip anatomik şeyler söylediğim vakit çat diye kalıyorlar..

insan vücudundaki gözle görülebilir yapıları fonksiyon, konum, doku yapısı gibi kategoriler altında sınıflayan ve vücuttaki başlangıç, bitiş yerlerini, fonksionlarını belirleyen bilim dalı diyebilir miyiz?

tabi ki insan vücudu çok hafif kaçtı.. karasineğin fibulasına bakan anatomicileri düşününce..