`devlet hizmet yükümlülüğü`ne giden erkeklerin işe girmeden önce yaptırması gereken işlem.
Üniversitemin tecil ettirmeyi unutması üzerine yaptığım eylem. 2.sınıfın başlarında eve 2 hafta içinde en yakın garnizona teslim olmamı aksi halde zorla götürüleceğimi belirten kağıt geldiğinde şoklamıştım.
mezun arkadaşlar e devlette yazan tecil süresine aldanmayın mezun olan herkesin gidip yeni durumunu bildirmesi gerekiyor 30-45 dk civarında bitiyor 2018e kadar erteleme alıyorsunuz.
mezun erkek hekimlerin kaçak konuma düşmemesi için yaptırması gereken işlem. birkaç bilgi verecek olursak:

- askerlik tecilinizi herhangi bir askerlik şubesinde yaptırabilirsiniz. kütük, ikamet yeri bunların bir önemi yok. burada önemli nokta o şubenin celp döneminde olup olmadığı. bu dönemlerde yoğunluktan dolayı sıra oluyormuş. onu da savunma bakanlığının sitesinden bulabiliyorsunuz.

- şubeye gitmeden önce sıra beklememek için e-devlet üzerinden randevu alabiyorsunuz. e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız internet bankacılığı ile de girebiliyorsunuz.

- şubeye vardığınız vakit size doldurmanız için iki nüsha form veriyorlar. formu doldururken çok önemli bir sağlık sorununuz olmadığı müddetçe belirtmeyin. çünkü oraya yazdığınız her sorun askeri hastaneye sevk olmanızı sağlayabilecek potansiyel bir neden.

- daha sonra size verilen bir sağlık raporunu aile hekiminize "askerliğe uygundur" şeklinde onaylatmanızı istiyorlar. aile hekiminizin olduğu il dışındaysanız herhangi bir asm veya tsm işinizi görecektir.bütün işlemler bittiğinde, size mecburi hizmette çalışacağınız kuruma vereceğiniz askerlik durum belgenizi teslim ediyorlar.hayırlı olsun