aspirin – Tıbbiyeli Sözlük
Trombositlerin siklooksijenaz sistemini, bu enzimi asetillemek suretiyle geri dönüşümsüz olarak bloke eden düşük dozlarda antiagregan olarak kullanılan acillerin en temellerinden olan mucizevi ilaç.
diğer ilaçları düşündüğümüzde mucizevi oluşu 120 yıla yakındır kullanıyor oluşundan da gelir.
serdar kılıç doğadaki insanın bir bölümünde atının kendini iyi hisetmediğini ve gidip söğüt kemirdiğini söylemişti. ilk bu geldi aklıma.

söğütte bulunan anti inflamatuvar, antipiretik, antiagregan ilaç. günümüzde bir çok insan tarafından kullanılan ve trombositer txa2 sentezinin irreversibl inhibitorü. yanlış hatırlamıyorsam şimdi pge2 yi azaltıp antipiretik oluyordu. ilacın trombositt etki süresi yedi gün çünkü trombosit ömrü yedi gün.
Astım hastalarında kontrendikedir.

Aspirin COX enzimi inhibe ederek araşidonik asit yolağını lökotrienler yönüne kaydırır. Lökotrienler ise bronkospazm yaparak astım hastasında krize sebep olur.
Çocuklar için pembe renklisi vardı.tadına bayılırdık.kardeşim hasta olduğunda ablamla ben de sırf içmek için hasta numarası yapardık.en son o zamanlarda içtim. Şu an ağrı kesici bağımlısı haline geldiğimden kesmiyor maalesef beni.