ateizm

tüm ruhsal varlıkları, tanrıları, metafizik olayları reddeden düşünce akımıdır efendim. ateistlerin dini, inanışları sorgulamak gibi bir gayeleri de yoktur genel görüşün aksine; çünkü bir şeyin varlığını kabul edenler onu ispatlamakla mükelleftir, yok olduğunu düşünenler değil. fakat ne yazık ki ateistler hep tanrının yokluğunu ispatlamak zorunda kalmaktadırlar. buna karşılık ironik bir din de geliştirmişlerdir (bkz: pastafaryanizm)
ps: tanım yapılan entryi bile malignleyecek kadar geri kafalı olmaya da karşıdırlar.
ateizm kendi içinde pozitif ve negatif ateizm olarak ayrılır.dinler kadar eski bir düşünce sistemidir. daha önce de bu konuda (ebkz: #14341) görüşlerimi belirtmiştim . önemli olan bence düşüncelerinizi saldırmadan bilerek anlatabilmek bence.
başını ve sonunu düşünmediğin bir evrende kısmen kabul edilebilir bir akımdır. var diyen için kanıt ortadadır, en basitinden bu sözlük bile biri tarafından oluşturulmuş ise koca bir evren nasıl kendi kendine var olacaktır? bu evreni, insan mucizesini, hayatı, zamanı yaratan bir güç vardır ve bu güce birisi tanrı der, ben allah derim.

birisinin gündüz vakti gözünü kapatıp güneş yok demesi gibi, bu akımın da ne kimseye faydası, ne de inandırıcılığı vardır.
kendilerine gönül zenginliği ile hidayet dilerim sayın sözlük...
insan yapımı bir şey ile evreni kıyaslamak dolayısıyla evrenin de bir yaratıcısı olduğu sonucuna ulaşmak elmayla armutu karıştırmaktır. insan geçmişten bugüne dek bu mantık hatasıyla "beni kim yarattı" diye sormuş ama somut cevap bulamamıştır. hayaller kurmuş ve ortaya binlerce tanrı çıkmış, sonuç olarak tanrı insanı değil insan tanrıyı yaratmıştır. biz de bunu mitoloji olarak okuyoruz.

not: tamamen şahsi fikrimdir, isteyen istediğine inanabilir.
amerikalı biim adamlarının yüzde 93 ü ateist araştırmaya göre.bu oranın içinde agnostikler de var elbette.orta doğudaki insanların da yüzde 99 u müslüman.
ne bileyim ben bilim adamlarının sözünü dinledim ateist oldum yanlış mı yaptım yoksa
ateizm olmasa nasıl deriz 'hadi atayizler bunu da açıklayın?' diye? bir de hande atayizi var çoğ komiğ çoğ üst düzey bir espri daha az gomiğini yapıcam bir dahakine
türkiye'de şu ana kadar hiç hindulara hristiyanlara yahudilere sallayan atayizle karşılaşmadım. hatta yurt dışında bile gittiğim yerlerde atayiz olduğunu söyleyip islama saldıran yabancı, çağdaş. gerici olmayan atayizler gördüm. aldın mı elentiriği annadın mı atayiz olduğunu ama hristiyan dini bayram ve ritüellerini kültür olarak gördüğünü ve yapmaktan keyif aldığını söyleyen insan gördü bu gözler.
atayizm tüm ruhsal varlık, metafizik dur la bu vikipedi kopyala yapıştırı oldu. copy paste yani aga
neyse 5b'den gluteus maximus atayizm adlı şiirini okuyor
atayizm inanmamak bir yaratıcıya,
atayizm her fırsatta sallamak islama,
atayizm bilim ilim irfan
atayiz olan çağdaş bu dünyada

atayizler bilim yapar sabah akşam
ben atayizim yea der ortamlarda
yobaz, gerici, evrim anahtar kelime
sen de kullan ortamda, yalnız gitme evine

atayizm der başı sıkışınca dua eder
tövbe kapısı açık lakin dönme geriye
gluteus maximus der ki herkesin inancı kendine
bana saldırmazsa saldırmam kimseye
son birkaç yüzyıl öncesine kadar varlığı pek görülmeyen bir fikir cereyanı.
elbetteki insan varolduğundan beri ateizmi tanımlayan yada bu sistemi benimseyenler var olmuş olabilir.lakin bunlar değersiz denecek kadar azınlıktadır.ki uzak olmayan zamana kadar binlerce tanrıya tapan toplumlar yaşıyordu.
ateizmin sıçrama noktası olarak bilimin geliştiği çağlar gösterilebilir.
insanların hastalıkları tanrının değil mikroorganizmaların isteği ile olduğunu, gök gürlemesi, zelzele,kasırga gibi `doğal` afetlerin tabiat kanunu olduğunu anlamalarıyla sayısal olarak artış gösteren bir düşünce olmuştur.

ateistim diyen bir insan için tüm peygamberler yalancıdır.deyim yerinde ise ateizmin amentüsü peygamberlere yalancı demektir.bu bir hakaret falan da değildir."hayır muhammed doğru söyledi ama ben ateistim" diyecek kadar geri zekalı olamaz bir insan.işte bundan dolayı ateistler toplumdan dışlanır.çünkü karşıdaki insana peygamberin yalancı diyorsun (demek zorundasın). bu dersen dayak yersin hakaret işitirsin ama karşınızdaki müslüman şu anda türkiyede bile kendini mehti ilan eden yüzlerce insana cüretkârca yalancı diyebilmekte ama bu hakaret olmamaktadır.islam ile ateizmin karşılaştırılmasındaki amaç türkiye'de yaşıyor olmamızdır.

bir de şunu bilmek gerekir ki tanrı ispatlanamaz tanrıyı ispatlamak demek dinleri yerin dibine sokmak demektir.ispatlanabilir bir şey için elçiye ihtiyaç yoktur.eğer tanrıyı ispat mümkün olsa bunu zaten peygamberler yapardı peygamberlerin yapamadığını abuk sabuk teorilerlerle mucizelerle açıklayıp kendini gülünç duruma düşürenlerin hali içler acısıdır.
(bkz: 19 mucizesi)
(bkz: kelam kozmolojik argüman)

ateistlerin din sahiplerine bir lafı vardır.
"ben dünyadaki 1000 dini kabul etmiyorsam sen 999 tanesini kabul etmiyorsun"
komünizm ve anarşizm ile beraber üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemde en nefret edilen izm'dir. tanısanız seversiniz.
rasyonalizm ile ateizm kardeştir.

rasyonel düşünmeyi hayatına yedirebilmiş her birey ateist olabilir sonunda.
asıl mesele bu değil, mesele ateist olmak değil,
mesele dincilerin neden ateistlerden bu kadar rahatsız olduğu.

psikolojik olarak irdelenmesi gereken bir hadise.
mottosu "no din, no cry" olan düşünce sistemi.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim