beyaz önlük – Tıbbiyeli Sözlük
Artık sokak da simit satan amcadan tut ilk okul ogretmenine kadar herkesin giydiği nesne
Annelerin doktor ama sana iğne yapar ile başlattığı korku nedeniyle iki aylık pediatri internliğinde giymediğim önlüktür. Toplumda doktor figüründe olmazsa olmazdır.
Yıkanınca ütülenmesi gerektiğinden nadiren ütülenen, yılların sonunda beyaz rengini yavaş yavaş kaybedip sarıya dönen önlük çeşididir. Kızlar giydiğinde hemşire hanım, erkekler giydiğinde doktor bey diye çağrılır hastalar tarafından. Ütülü olduğunda kırıştırmamaya çalışanların halden hale girdiği görülür. Özellikle kalabalık ve boğucu anotomi lablarında; Kışın terletir, yazın daha çok terletir. Kimi lablarda önlüğü olmayanların kovulması görenleri şaşırtmaz. Tıp öğrencileri Giydiğinde ucundan doktor gibi hissetmeleri anlayışla karşılanmalıdır.
"hekimin hastalarına eşit, hastaları arasında ayrımcılık gözetmeden yaklaşmasının simgesidir." derdi hocamız
önlüğünü giyip, eline anatomi atlası alıp, bulursa bir de boynuna stetoskop takıp diğer fakülte kantinlerine (bkz:gsf) (bkz:iibf) belli amaçlarla giden ego manyağı arkadaşlarımızın güç kaynağı olarak da tanımlanabilinir.
Sevilmeyesice kıyafet.Lab derslerinde neden giydiğimizi hiç anlamamışımdır. Rahat adamım olum ben kadavranın eli kolu gömleğime değse zırlayacak halim yok, yıkarım olur biter. Biyokimyada bi nebze anlarım ama envai çeşit kimyasalla gözlük ve eldiven olmadan oynadığım vakitleri hatırlayınca önlüğü pek de şeyetmemek lazım diyorum.Edit: önlük giymeye bi neden buldum şimdi. Pek sevgili fizyo hocam eldiven giymeden kurbağayı parça pinçik ettikten sonra elini omzuma atıp hadi bakalım gerisi sende falan demişti. Hocam tamam önlüğü çıkarıp vereyim elinizi silin geri verirsiniz sonra np. Bmyle şeylere gerek yoktu.