Artık sokak da simit satan amcadan tut ilk okul ogretmenine kadar herkesin giydiği nesne
Annelerin doktor ama sana iğne yapar ile başlattığı korku nedeniyle iki aylık pediatri internliğinde giymediğim önlüktür. Toplumda doktor figüründe olmazsa olmazdır.
giyene kadar bir dert giydikten sonrası ayrı dert. ama kabul edelim çoğumuz üniversite sınavına hazırlanırken bir kez olsun giyeceğimiz günün hayalini kurduk.
'son defa sarıl' şarkılarıyla doksanlarda ünlenmiş,üyeleri doktor olan bir grup.
Yıkanınca ütülenmesi gerektiğinden nadiren ütülenen, yılların sonunda beyaz rengini yavaş yavaş kaybedip sarıya dönen önlük çeşididir. Kızlar giydiğinde hemşire hanım, erkekler giydiğinde doktor bey diye çağrılır hastalar tarafından. Ütülü olduğunda kırıştırmamaya çalışanların halden hale girdiği görülür. Özellikle kalabalık ve boğucu anotomi lablarında; Kışın terletir, yazın daha çok terletir. Kimi lablarda önlüğü olmayanların kovulması görenleri şaşırtmaz. Tıp öğrencileri Giydiğinde ucundan doktor gibi hissetmeleri anlayışla karşılanmalıdır.
"hekimin hastalarına eşit, hastaları arasında ayrımcılık gözetmeden yaklaşmasının simgesidir." derdi hocamız
önlüğünü giyip, eline anatomi atlası alıp, bulursa bir de boynuna stetoskop takıp diğer fakülte kantinlerine (bkz:gsf) (bkz:iibf) belli amaçlarla giden ego manyağı arkadaşlarımızın güç kaynağı olarak da tanımlanabilinir.